2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 35 Men 200 Y Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Beesley, Forrest 1:45.22 35/7 1:38.62 1 11
NAM Appleby, Andrew 1:41.33 35/6 1:38.63 2 9
WH2O Bondarenko, Nikita 1:39.99 35/5 1:40.09 3 8
SDSM Franka, Neil 1:45.00 35/4 1:40.58 4 7
LVM Van Wynsberge, Francois 1:48.11 35/3 1:46.85 5 6
NAM Birnbrich, Luke 1:53.00 35/9 1:51.50 6 5
USU Howell, Jayden 1:48.94 35/8 1:52.20 7 4
NEM Weis, Jason 1:56.38 34/5 1:55.57 8 3
OREG Wiggins, Baylor 1:54.95 35/1 1:55.77 9 2
LVM Starkweather, Joe 1:49.00 35/2 1:58.97 10 1
AAAA Beckman, John 2:03.30 34/8 1:59.86 11 0
UC36 Jo, Nate 2:01.04 34/3 2:02.77 12 0
LVM Saricayir, Volkan 2:00.00 34/4 2:03.81 13 0
SPP Galvez, Anthony 2:10.84 34/2 2:09.73 14 0
PSM Beaumont, Sam 2:15.24 34/9 2:11.62 15 0
PSM Carlton, Zane 2:33.00 34/1 2:23.69 16 0
OCY Nguyen, Hao 1:57.83 34/6 2:25.02 17 0
ARIZ Alexiou, Athanasios 2:00.00 34/7 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS Garnier, Jeff 1:41.00 33/5 1:38.70 1 11
TOC Scheid, Trevor 1:42.34 33/6 1:41.78 2 9
PSCM Barcinas, Ken 1:54.19 32/8 1:43.76 3 8
NAM Callahan, Keeler 1:43.80 33/4 1:44.43 4 7
PSCM Saiko, Stanislav 1:52.19 32/4 1:44.45 5 6
NAM Birnbrich, Zachary 1:49.69 33/1 1:46.88 6 5
ARIZ Sarikas, John 1:53.10 32/7 1:48.50 7 4
EXCL Lynch, John 1:47.50 33/3 1:48.54 8 3
MMAC Borr, Tony 1:48.50 33/8 1:48.86 9 2
ARIZ Knittle, Derek 1:51.00 32/5 1:49.90 10 1
RAC St. Vincent, Thomas 1:48.57 33/2 1:50.10 11 0
MMAC Fisher, Ethan 1:53.26 32/3 1:50.49 12 0
WH2O Stryker, Sam 1:49.55 33/9 1:51.12 13 0
EXCL Baxter, Brent 1:54.30 32/2 1:51.75 14 0
WH2O Peck, Nick 1:52.00 32/6 1:55.19 15 0
GRA O'Donnell, Patrick 1:59.99 32/9 1:58.99 16 0
SCAQ Donaldson, Colin 2:00.00 32/1 1:59.51 17 0
DAS Glaser-Garbrick, Dan 1:44.05 33/7 NS 0
LTMM Millard, Jelani 2:02.68 28/7 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Townsend, Darian 1:43.71 31/6 1:39.29 1 11
XCL Blazuk, Andrew 1:48.00 31/7 1:47.11 2 8.5
ARIZ Kirkpatrick, Adrian 1:42.37 31/5 1:47.11 2 8.5
HOPK Anderson, Joseph 1:46.52 31/4 1:47.67 4 7
DOGW Maréchal-McCoy, Maxime 1:51.00 28/4 1:47.82 5 6
NYCH Brumberg, Eric 1:48.63 31/8 1:48.55 6 5
WH2O Kunsch, Antoine 1:49.00 31/2 1:48.77 7 4
MVN Giometti, Danny 1:48.50 31/3 1:50.07 8 3
IM Gensler, Benjamin 1:49.53 31/1 1:50.85 9 2
NEM Card, Mathew 1:53.22 28/3 1:52.03 10 1
GRA Hochstrasser, James 1:58.73 28/5 1:58.58 11 0
ALEX Taylor, Tim 2:04.54 28/1 2:01.72 12 0
NAM Hartley, Ross 1:59.00 28/2 2:05.52 13 0
MAM Law, David 2:03.99 28/6 2:05.65 14 0
UC54 Zubrod, Brendan 1:49.00 31/9 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Vanderkaay, Christian 1:45.27 30/6 1:46.22 1 11
GRA Gaines, Billy 1:46.14 30/4 1:47.06 2 9
ARIZ Schwendinger, Todd 1:49.50 30/7 1:48.47 3 8
TXLA McKee, Chris 1:52.85 30/8 1:50.40 4 7
PBM Manrique, Alejandro 1:57.69 30/1 1:54.52 5 6
RIO Ainsworth, Chad 2:01.00 29/3 1:55.66 6 5
CMS Castor, Jimmy 2:00.62 29/7 1:57.46 7 4
ROSE Keegan, Peter 2:00.50 29/4 1:59.11 8 3
MAM Dunlap, Ryan 1:57.06 30/9 1:59.64 9 2
WH2O Larson, Adam 1:59.89 29/5 2:01.26 10 1
AA Turner, Adam 2:04.44 29/8 2:02.74 11 0
IM Beard, Marc 2:15.00 29/1 2:03.11 12 0
RIO Burnett, Jeremy 2:08.10 29/2 2:07.59 13 0
ROSE Burnett, Nicholas 2:15.00 29/9 2:08.03 14 0
SFTL Hunter, Alvaro 3:15.71 28/8 2:57.76 15 0
PSCM Carpenter, Alex 1:50.04 30/3 NS 0
ARIZ DeBerry, Tyler 1:41.76 30/5 NS 0
NCMS Havens, Kurt 2:00.00 29/6 NS 0
IM Nyweide, Justin 1:56.90 30/2 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Babcock, Andrew 1:46.34 27/5 1:47.21 1 11
IM Newhouse, John 1:49.99 27/4 1:50.10 2 9
IM Secor, Don 1:50.25 27/7 1:50.55 3 8
SFTL Martinez, Juan 1:51.27 27/8 1:50.73 4 7
NAM McKinley, Ryan 1:50.50 27/3 1:51.27 5 6
WH2O Peterson, Jeffrey 1:57.00 26/4 1:52.33 6 5
NASH Kemmerling, Steven 1:55.00 26/6 1:52.64 7 4
MINN Recker, Jeffrey 1:51.75 27/2 1:53.89 8 3
SDM Linford, Joe 1:54.35 27/1 1:54.65 9 2
SFTL Hunter, Andy 1:49.21 27/6 1:55.25 10 1
ALEX Jent, Daniel 1:53.54 27/9 1:57.54 11 0
ARIZ Wallach, Ted 2:01.20 26/9 1:57.79 12 0
MMAC Ericsson, Stein 1:59.50 26/8 1:59.08 13 0
SFTL Torres, Martin 2:00.59 26/2 1:59.72 14 0
WIND Foster, Ryan 1:57.77 26/3 2:00.74 15 0
WIND Iglesias, Rodrigo 1:57.50 26/7 2:04.29 16 0
SDM Walter, Russell 2:08.33 22/8 2:05.34 17 0
OREG Crooks, Alex 2:09.15 22/6 2:06.17 18 0
ARIZ Meitin, Michael 2:07.65 22/7 2:07.77 19 0
NYAC Goldberg, Brian 2:05.00 26/1 2:09.62 20 0
NTXL Glass, Mark 2:25.22 22/9 2:36.94 21 0
PSM Murphy, Nathan 1:55.00 26/5 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Wegner, Dan 1:45.70 25/5 1:48.92 1 11
CMS Garland, Robert 1:52.50 25/4 1:51.55 2 9
NCMS Andersen, Morten 1:49.80 25/6 1:52.48 3 8
KENM Landreth, John 1:57.06 24/6 1:54.31 4 7
UC21 Juiris, Peter 1:53.49 25/7 1:54.98 5 6
MMAC Leibrand, Daniel 1:55.87 25/1 1:55.62 6 5
SPM Gerrard, Sean 1:55.01 25/2 1:56.01 7 4
ARIZ Valle, Marc 1:57.87 24/4 1:57.76 8 3
CMS Edwards, Dan 1:57.00 24/5 1:58.05 9 2
CMS Rosinski, Thomas 2:02.00 23/5 1:58.43 10 1
CRUZ Harbourt, Cliff 2:02.50 23/6 1:58.59 11 0
MWA Itriago, Hilario 2:04.31 23/9 1:58.97 12 0
UMAC Goodison, Michael 1:58.83 24/7 1:58.99 13 0
WIND Mcclung, Paton 1:59.55 24/2 1:59.40 14 0
PSCM Hall, Thomas 2:03.25 23/4 2:00.42 15 0
INDY Lathrop, George 1:59.60 24/9 2:00.79 16 0
ROSE Passos, Andre 2:00.00 24/1 2:00.79 16 0
INDY Koch, Joe 2:04.29 23/2 2:03.53 18 0
PSCM Courtney, Chris 2:05.44 23/1 2:05.31 19 0
ASC Schwarzendruber, Greg 2:10.00 22/2 2:06.33 20 0
GRA Lucero, Michael 1:58.88 24/3 2:07.89 21 0
SPM Herman, Eric 1:59.53 24/8 2:08.24 22 0
CMS Pazmino, Jorge 2:10.06 22/5 2:08.37 23 0
MICH Nitkiewicz, James 2:09.92 22/4 2:08.54 24 0
RGSC Foote, Michael 2:04.00 23/3 2:11.06 25 0
UC04 Adams, Scott 2:04.15 23/8 NS 0
NEM Carroll, Stephen 1:54.49 25/8 NS 0
MWA Herek, Sandro 1:55.74 25/9 NS 0
MWA Podalsky, Gregg 2:04.00 23/7 NS 0
ARIZ Schreiber, Tim 2:33.85 22/1 NS 0
ARIZ Wainwright, Joel 1:53.88 25/3 NS 0
MICH Yencer, Jeff 2:08.13 22/3 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Nygren, Mats 1:47.88 21/6 1:48.69 1 11
NITR Unruh, Steven 1:47.77 21/5 1:48.87 2 9
IAMA Bennett, Dennis 1:51.39 21/4 1:51.74 3 8
ARIZ DeBiase, Terry 1:52.00 21/3 1:52.08 4 7
ARIZ Dickson, Kurt 1:51.97 21/7 1:53.57 5 6
PSM Chalendar, Lionel 1:58.00 20/4 1:54.14 6 5
ARIZ Badding, Gerald 1:56.72 20/5 1:54.94 7 4
NEM van Greuning, Len 1:59.00 20/2 1:56.29 8 3
PSM Kays, David 1:53.39 21/8 1:56.42 9 2
OREG Sullivan, Scot 1:55.51 21/1 1:56.49 10 1
MOVY Hayden, Douglas 1:56.99 20/6 1:57.77 11 0
ROSE Breitenbach, Ross 2:03.23 19/4 1:59.18 12 0
NCMS Moran, Marty 1:54.48 21/2 1:59.70 13 0
WIND Lewis, Mike 2:00.02 20/1 2:01.17 14 0
SFTL Horwitz, Peter 1:59.76 20/9 2:02.68 15 0
ASC O'Leary, Mark 2:05.17 19/8 2:04.57 16 0
NAM Wilhelm, John 2:02.07 19/6 2:04.70 17 0
DAM Krovetz, Ted 2:05.00 19/3 2:06.34 18 0
IM Young, Greg 1:59.00 20/8 2:06.99 19 0
UC33 Arne, Anthony 2:15.00 18/5 2:08.80 20 0
UC26 Harman, Brad 2:16.30 18/3 2:10.36 21 0
ARIZ Kelty, John 2:07.00 19/2 2:12.77 22 0
PSCM Brauer, Michael 2:09.52 19/1 2:13.79 23 0
WMAC Capps, Timothy 3:05.56 18/6 3:03.57 24 0
PBM Bessire, Brent 1:58.09 20/7 NS 0
LVM Candela, Joseph 2:08.08 19/9 NS 0
MOVY Dixon, Glenn 1:55.40 21/9 NS 0
WH2O Ferguson, Daniel 2:04.00 19/7 NS 0
PSCM Gomez, Dave 2:01.00 19/5 NS 0
MOVY Poste, Rob 2:14.29 18/4 NS 0
CMS Webber, James 1:58.75 20/3 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Sims, David 1:48.79 17/5 1:50.95 1 11
MOST Nichols, Stephen 1:55.00 17/3 1:50.98 2 9
PSCM Schuster, Fred 1:56.35 17/1 1:53.01 3 8
SRM Riblet, Jean-Philippe 1:57.66 16/6 1:54.95 4 7
PSM Souviraa-Labastie, Bruno 1:55.03 17/8 1:55.82 5 6
SDSM Blichfeldt, Tore 1:54.00 17/6 1:55.89 6 5
SAWS Sfingi, John 1:54.04 17/4 1:56.45 7 4
CMS Scott, Greg 1:55.60 17/2 1:57.12 8 3
NAM Birnbrich, Chris 1:56.00 17/9 1:58.45 9 2
WMAC Steinhafel, Mark 1:58.40 16/4 1:58.81 10 1
QSSSJ Keighley, Tim 2:04.48 15/6 2:01.16 11 0
MOVY Valley, Eric 2:03.21 16/1 2:02.11 12 0
WMAC Fischer, James 2:02.15 16/2 2:02.55 13 0
NCMS Moore, John 2:03.76 15/5 2:04.30 14 0
WHA Berryhill, Keith 2:02.36 16/9 2:05.52 15 0
CONN Hebner, George 2:05.00 15/4 2:06.36 16 0
SMM Baker, John 2:05.50 15/7 2:06.46 17 0
SDM Woods, Thomas 2:09.00 15/8 2:11.09 18 0
MOST Richey, Steven 2:11.12 15/2 2:12.66 19 0
PSCM Goshert, Brett 2:20.00 14/6 2:17.39 20 0
SFTL Richards, Mark 2:18.00 14/5 2:20.40 21 0
MVM Campbell, Chris 2:25.00 14/4 2:21.14 22 0
COOG Keen, John 2:26.49 14/7 2:25.15 23 0
ARIZ Legore, Jeffrey 2:30.28 14/3 2:30.44 24 0
PSM Hansen, David 2:43.00 14/8 2:32.69 25 0
ROSE Jihanian, Cedrick 3:50.20 14/2 3:43.14 26 0
ARIZ Cleveland, Geoffrey 2:01.33 16/3 NS 0
MMAC Esparza, Chris 2:13.50 15/9 NS 0
ARIZ Hagen, Dean 2:02.13 16/8 NS 0
WAMS Jaegers, Al 1:56.40 16/5 NS 0
COOG Mahaffey, Don 2:08.62 15/3 NS 0
MOVY Orwick, David 2:15.00 15/1 NS 0

CONN Reul, Andy 1:54.90 NS NS 0
ROSE Taylor, Thomas 1:59.40 16/7 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UCLA Morales, Tito 1:57.00 13/5 1:56.98 1 11
TOC Carter, Paul 2:00.00 13/7 1:57.93 2 9
PSM Guerin, Serge 1:59.77 13/4 1:59.80 3 8
SCAQ Kajiwara, Doug 2:02.13 13/2 2:00.32 4 7
PSM Laffiche, Gilles 1:59.00 13/6 2:01.78 5 6
CRUZ Tallman, Karl 2:01.00 13/3 2:01.97 6 5
NAM Callahan, Jim 2:03.55 13/1 2:04.38 7 4
MAM Cutting, Steve 2:04.61 12/6 2:04.56 8 3
MOVY Sherman, Bill 2:02.29 13/9 2:05.32 9 2
PSM Pailliez, Lionel 2:04.00 12/5 2:05.87 10 1
IM Seibt, Andreas 2:08.70 12/3 2:06.18 11 0
MINN Smith, Darrell 2:11.01 12/9 2:07.26 12 0
WCM O'Brien, Kerry 2:05.65 12/4 2:08.01 13 0
IM Merrill, Nick 2:07.53 12/7 2:09.18 14 0
TXLA Stinchcombe, Maxwell 2:01.35 13/8 2:09.50 15 0
CMS Nolte, Christopher 2:09.85 12/2 2:09.51 16 0
TULS Dees, Jon 2:16.50 11/8 2:11.88 17 0
GAJA Kollross, Steven 2:14.96 11/4 2:13.22 18 0
SCYM Tsuzuki, Ed 2:20.20 11/2 2:14.58 19 0
ALEX Bales, Paul 2:09.53 12/8 2:17.43 20 0
DAMM Alkire, Jim 2:16.14 11/3 2:18.23 21 0
SDSM O'Neill, Gary 2:14.00 12/1 2:18.65 22 0
OREG Piette, Jeffrey 2:15.79 11/7 2:19.40 23 0
CSMT Bargar, Scott 2:26.38 10/7 2:21.53 24 0
EXCL Phillips, Mike 2:14.72 11/6 2:21.74 25 0
PCCM Anderson, Robert 2:24.56 10/6 2:23.13 26 0
TVM Hektner, Eric 2:23.80 11/1 2:23.86 27 0
WMAC Kaczmarek, Mark 2:14.50 11/5 2:23.93 28 0
PSCM Kishi, Glen 2:32.00 10/3 2:29.12 29 0
ARIZ Oliver, Mark 2:24.78 10/4 2:30.02 30 0
ARIZ Shaw, William 2:46.91 10/8 2:51.19 31 0
WMAC Carabelli, John 2:59.75 10/2 NS 0
YST Ramos, John 2:24.01 10/5 NS 0
TXLA Wright, Stephen 2:21.78 11/9 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Colella, Rick 1:52.57 9/5 1:54.00 1 11
LRM Gooding, Jack 2:06.76 9/8 2:08.02 2 9
MICH Olson, Chuck 2:07.00 9/2 2:08.34 3 8
TXLA Wood, Larry 2:04.90 9/6 2:08.60 4 7
VCM Gruber, Glenn 2:08.32 9/9 2:08.75 5 6
LVM Townsend, Scott 2:05.00 9/4 2:09.56 6 5
WMAC Fochios, Dean 2:05.00 9/7 2:09.70 7 4
TAM Bernard, Alan 2:12.10 8/6 2:10.16 8 3
HLJ Voisard, Brian 2:13.12 8/4 2:12.46 9 2
IM Toft, Victor 2:09.82 9/1 2:13.12 10 1
PSM Bell, Alan 2:18.00 8/8 2:18.46 11 0
OREG Phipps, Tom 2:17.43 8/3 2:18.78 12 0
WH2O Larson, Charles 2:25.00 8/1 2:28.11 13 0
OREG Larson, Allen 2:32.72 7/3 2:28.45 14 0
ARIZ Willer, Steven 2:32.14 7/5 2:28.81 15 0
ARIZ Ludwig, Terry 2:22.60 8/9 2:29.47 16 0
LVM Ghan, Jeff 2:22.37 8/2 2:33.08 17 0
PBM Beuttenmuller, David 2:40.00 7/6 3:06.15 18 0

IM Blumenthal, Jeffrey 2:11.11 NS NS 0
IM Dodson, Phil 2:06.50 9/3 NS 0
WMAC Mandel, Barry 2:15.00 8/7 NS 0
WIND Scheff, Jonathan 2:30.00 7/4 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Kirkland, Dan 2:08.12 6/5 2:09.16 1 11
WCM DeLacy, James 2:15.90 6/6 2:13.85 2 9
MMAC Holly, Alan 2:32.00 6/3 2:21.95 3 8
PCCM Ashford, Wes 2:19.53 6/4 2:24.74 4 7
ARIZ Spiegel, James 2:34.00 6/8 2:32.76 5 6
NCMS Purser, David 2:39.00 6/9 2:38.36 6 5
CMS Abrahams, Richard 2:45.39 5/6 2:45.33 7 4
WH2O Figueiredo, Paulo 2:39.00 6/1 2:46.21 8 3
CMS Burson, William 2:53.90 5/7 2:51.62 9 2
ARIZ Bailey, Hop 2:50.00 5/3 2:52.16 10 1
LVM Cochran, Victor 3:15.00 5/2 3:16.04 11 0
SFTL Akbar, Clyde 5:33.66 2/9 5:34.95 12 0
LVM Jorgensen, Craig 2:39.90 5/5 NS 0
PSM McColly, Michael 2:29.00 6/7 NS 0
VCM Owens, Robert 2:42.00 5/4 NS 0
NBA Tucker, William 3:30.00 5/8 NS 0
PSM Warner, Frank 2:35.00 6/2 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Ralphs, Tony 2:25.41 4/5 2:23.68 1 11
PSM Pilger, Robert 2:30.03 4/6 2:28.45 2 9
SNM Walker, Joseph 2:52.17 4/9 2:42.63 3 8
SFTL Trauber, Ami 2:47.00 4/7 2:46.29 4 7
SDSM Walker, Laurence 2:47.98 4/3 2:46.90 5 6
SDSM Carey, George 2:48.16 4/8 2:55.13 6 5
OREG Mohr, Ralph 2:51.61 4/2 2:55.55 7 4
ARIZ Pierce, Ted 3:10.00 2/6 3:01.60 8 3
CRUZ McCarthy, Raymond 3:00.35 2/4 3:02.30 9 2
ARIZ LeRoy, Richard 2:58.00 4/1 3:03.07 10 1
MMAC Colonnese, Michael 3:01.15 2/5 3:03.71 11 0
PBM Fisher, Alex 3:03.51 2/2 3:05.75 12 0
SFTL Buchan, Douglas 3:10.00 2/1 3:15.94 13 0
UC42 Templet, Paul 3:01.00 2/3 NS 0
SDSM Williams, Frank 2:44.82 4/4 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Van Horn, William 2:45.00 3/6 2:49.83 1 11
ARIZ McKinney, Kenneth 2:54.08 3/7 3:03.18 2 9
SFTL Rimerman, Ira 3:04.06 3/3 3:05.00 3 8
ARIZ Worth, Al 2:53.00 3/4 3:09.66 4 7
NOVA Smethurst, Everett 3:25.00 3/8 3:44.24 5 6
DAM Braly, Mark 4:37.36 2/7 NS 0
LVM Hecker, Victor 5:00.01 2/8 NS 0
INDY Mennen, Marty 2:40.00 3/5 NS 0

DAM Norris, Robert 3:28.45 NS NS 0
SAWS Thomas, Nate 3:50.00 3/1 NS 0
SPEL Zeller, Max 3:30.00 3/9 NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OCSC Bergen, Lee 3:32.18 1/4 3:19.68 1 11
ARIZ Tewksbury, Glenn 3:18.59 1/5 3:22.32 2 9
ARIZ Fritz, Jack 3:59.69 1/3 4:24.48 3 8
LVM Butler, Walter 4:15.00 1/2 4:28.43 4 7
ARIZ Baker, Donald 3:34.00 1/1 5:05.52 5 6
NCMS Barrett, Steve 4:06.81 1/7 NS 0
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Lamb, Willard 3:45.00 1/8 3:49.69 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home