2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 25, 2019 - Sun, Apr 28, 2019 )

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 23: Men 200 Y IM

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Van Wynsberge, Francois 1:57.01 29/7 1:49.75 1 11
MICH Sebastian, Ryan 1:55.00 29/4 1:49.95 2 9
SDSM Franka, Neil 1:55.00 29/6 1:52.33 3 8
WH2O Bondarenko, Nikita 1:53.51 29/5 1:53.68 4 7
SFTL Rosenbaum, Ryan 2:00.00 29/3 1:59.54 5 6
MICH Gartland, Mitchell 2:04.45 29/8 2:03.22 6 5
NEM Larson, Michael 2:07.75 29/2 2:06.51 7 4
ROSE Shi, Eric 2:10.11 29/1 2:06.67 8 3
ROSE Fisher, Sean 2:10.00 29/9 2:07.84 9 2
UC36 Carpenter, Ian 2:11.92 23/3 2:11.01 10 1
NEM Weis, Jason 2:13.69 23/2 2:11.10 11 0
AAAA Beckman, John 2:27.56 23/6 2:15.84 12 0
UC18 Studt, Caleb 2:30.97 23/1 2:28.40 13 0
ARIZ Mills, Brandon 2:10.99 23/4 NS 0
ARIZ Tam, Allen 2:12.00 23/5 NS 0
Age Group 25-29
Age Group 30-34
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Vanderkaay, Christian 1:57.75 22/5 1:58.66 1 11
GRA Gaines, Billy 1:59.24 22/6 2:01.27 2 9
IM Nyweide, Justin 2:13.40 22/2 2:04.68 3 8
UC45 Snyder, Dan 2:10.47 22/3 2:06.41 4 7
ROSE Ecklund, Tait 2:08.26 22/7 2:07.08 5 6
IM Hamming, David 2:14.04 22/9 2:09.62 6 5
OREG Dingeldein, George 2:11.78 22/8 2:09.76 7 4
WH2O Larson, Adam 2:15.47 22/1 2:13.50 8 3
ARIZ Oo, Aung Sann 2:05.87 22/4 2:14.35 9 2
ARIZ Wise, Steven 2:16.20 19/9 2:20.35 10 1
CMS Bergford, Brian 2:25.58 13/7 2:20.62 11 0
Age Group 40-44
Age Group 45-49
Age Group 50-54
Age Group 55-59
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UCLA Morales, Tito 2:12.12 10/6 2:12.40 1 11
TXLA Sauer, Jim 2:10.00 10/5 2:13.13 2 9
SCAQ Kajiwara, Doug 2:13.92 10/7 2:15.34 3 8
NEM Naylor, Jeff 2:15.20 10/8 2:15.58 4 7
PALM Dyer, Andy 2:13.93 10/3 2:16.20 5 6
IM Seibt, Andreas 2:25.00 9/2 2:17.95 6 5
SRM Morales, John 2:19.99 10/1 2:18.56 7 4
NAM Callahan, Jim 2:24.01 9/8 2:18.90 8 3
NCMS Sanchez, Greg 2:23.56 9/3 2:19.44 9 2
KA Kannegieser, Robert 2:19.36 10/2 2:19.73 10 1
UC21 Magiera, Joseph 2:26.90 9/9 2:21.03 11 0
MAM Cutting, Steve 2:20.01 9/5 2:22.09 12 0
KM Hamm, Michael 2:22.43 9/7 2:22.52 13 0
CRUZ Smith, David 2:20.80 9/6 2:23.37 14 0
WMAC Davis, William 2:21.69 9/4 2:25.82 15 0
LAPS Lindstedt, David 2:30.71 8/5 2:28.04 16 0
MINN Smith, Darrell 2:31.54 8/6 2:28.09 17 0
CMS Nolte, Christopher 2:36.00 8/9 2:31.10 18 0
WMAC Van De Laarschot, Keith 2:38.12 7/7 2:32.27 19 0
RIO Moore, Eric 2:37.90 7/6 2:32.75 20 0
NBA Spellberg, Geoff 2:37.00 8/1 2:33.71 21 0
MOST Nereson, Kenny 2:43.00 7/8 2:38.40 22 0
ALEX Bales, Paul 2:34.98 8/7 2:41.49 23 0
SDSM O'Neill, Gary 2:38.00 7/4 2:42.32 24 0
MINN Lamour, Didier 2:35.00 8/3 2:43.04 25 0
DAM Swenor, Gary 2:46.92 7/2 2:52.41 26 0
SDSM Jett, Darrell 2:51.30 7/9 2:54.21 27 0
SACMA Shevlin, Jeff 2:36.00 8/2 2:56.82 28 0
PSCM Kishi, Glen 3:12.15 7/1 3:04.58 29 0
OREG Roth, Steven 3:15.60 5/6 3:05.89 30 0
LVM Christensen, Thomas 3:15.81 5/7 3:11.36 31 0
ARIZ Jacob, Thomas 3:30.00 5/5 3:19.59 32 0
ARIZ Krongaard, Jeffrey 2:35.80 8/8 NS 0
LVM Mitchell, Robert 2:37.11 7/5 NS 0
NOVA Montgomery, Mark 2:32.40 8/4 NS 0
OREG Piette, Jeffrey 2:39.83 7/3 NS 0
SNM Schouweiler, Pete 2:28.50 9/1 NS 0
ARIZ Shake, Scott 2:13.84 10/4 NS 0
TXLA Vandam, David 2:19.55 10/9 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Colella, Rick 2:03.63 6/5 2:05.87 1 11
SFTL Shead, Timothy 2:21.00 6/6 2:19.49 2 9
VCM Kerns, Hubie 2:25.00 6/7 2:24.76 3 8
HLJ Voisard, Brian 2:31.91 6/3 2:32.68 4 7
SAWS Clemmons, Jim 2:33.50 6/8 2:37.55 5 6
DAM Kahn, Stuart 2:45.89 6/1 2:43.74 6 5
TTEX Ravel, Rick 2:50.75 5/3 2:44.04 7 4
GERM Walters, Mark 3:02.94 5/4 2:59.24 8 3
PALM Beardmore, Roger 3:02.24 5/2 2:59.79 9 2
ARIZ Morgan, Bruce 2:45.00 6/9 NS 0
DAM Stoner, Gregory 3:15.00 5/1 NS 0
PAC Wagner, Donald 2:35.99 6/2 NS 0
NMMS Wilson, Robert 2:22.00 6/4 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PBM Childs, Lee 2:30.00 4/6 2:28.77 1 11
IAMA LeMaster, Stan 2:44.48 4/4 2:40.10 2 9
PSM Peterson, Steven 2:50.90 4/7 2:52.96 3 8
PSM Fogg, Stephen 3:05.28 4/2 2:56.39 4 7
NCMS Purser, David 2:59.40 4/8 3:05.48 5 6
ARIZ Bailey, Hop 3:10.00 4/1 3:06.47 6 5
WMAC Corris, Robert 3:11.15 2/3 3:14.25 7 4
IM Osborne, Oz 3:19.04 2/4 3:23.83 8 3
WMAC Russell, Fred 3:30.00 2/2 3:24.35 9 2
CONN Traester, William 3:53.45 2/5 4:11.10 10 1
WH2O Figueiredo, Paulo 3:08.00 4/9 NS 0
PSM McColly, Michael 2:55.00 4/3 NS 0

OAK Shestakov, Alek 2:27.51 NS NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MELO Gildea, David 2:49.64 3/5 2:58.47 1 11
SNM Walker, Joseph 3:50.00 2/8 3:13.41 2 9
MINN Bergman, John 3:07.00 3/6 3:18.92 3 8
PSM Sawyer, Dennis 3:23.22 3/3 3:23.48 4 7
SDSM Walker, Laurence 3:30.00 3/8 3:23.67 5 6
MMAC Colonnese, Michael 3:45.00 2/7 3:27.88 6 5
SDSM Carey, George 3:22.65 3/7 3:37.87 7 4
PSM Nordby, Michael 3:40.00 3/2 3:42.34 8 3
NCMS Fletcher, Doug 3:41.21 3/9 3:42.83 9 2
AKMS Hamilton, Raymond 3:15.41 3/4 3:43.52 10 1
ARIZ LeRoy, Richard 3:45.00 3/1 3:44.65 11 0
LVM Stone, Bob 3:50.94 2/6 DQ 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Van Horn, William 3:35.86 1/4 3:23.26 1 11
USF Fleming, Jack 3:55.55 1/5 3:51.77 2 9
NOVA Smethurst, Everett 4:20.00 1/6 4:22.02 3 8
ROSE Goode, Douglas 4:41.06 1/2 4:52.33 4 7
ARIZ Bellem, Ray 4:10.00 1/3 NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Barrett, Steve 4:39.85 1/7 4:38.13 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Swim Smart
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home