2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 25, 2019 - Sun, Apr 28, 2019 )

Event Results

Event 101 Mixed 1650 Y Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Krull, Caitlin 22:00.00 9/9 18:15.71 1 11
LVM Marks, Kasey 19:30.00 17/1 19:05.24 2 9
PALM McWilliams, Haley 18:19.57 20/8 19:43.34 3 8
NAM Zappe, Lauren 22:22.00 7/6 24:10.10 4 7
MICH Tirakian, Yvonne 23:05.69 6/9 25:56.49 5 6
Age Group 18-24 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL Rosenbaum, Ryan 16:30.00 21/5 16:42.87 1 11
Age Group 25-29 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Arnold, Allison 17:45.00 21/2 17:42.27 1 11
DAM Mohn, Jennifer 19:20.22 17/4 19:33.33 2 9
GS Heatley, Stephanie 19:53.74 15/7 19:48.59 3 8
UC16 Lovell, Brianna 19:23.86 17/7 19:52.83 4 7
WH2O MacDonald, Keely 20:00.00 14/6 20:01.25 5 6
SFTL Singleton, Amanda 21:19.48 10/3 21:40.96 6 5
Age Group 25-29 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Sarikas, John 17:37.10 21/3 16:46.00 1 11
GRA Powers, Casey 16:45.00 21/6 17:18.20 2 9
NAM Birnbrich, Zachary 17:56.20 20/5 17:43.49 3 8
SPM Stiles, David 18:28.66 19/6 18:01.72 4 7
CONN Gerard, William 18:55.66 18/3 18:53.50 5 6
GRA Daltorio, Robert 19:00.72 18/2 19:20.57 6 5

CFM Howard, Will 19:50.00 NS NS 0
Age Group 30-34 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Parker, Emily 18:03.12 20/7 18:09.37 1 11
ENSW Twist, Christina 21:19.30 10/7 22:12.74 2 9
Age Group 30-34 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Heijnen, Michel 17:43.95 21/8 17:25.25 1 11
HOPK Anderson, Joseph 17:12.36 21/4 17:30.01 2 9
TOC Yntema, Douwe 18:40.00 19/9 18:33.00 3 8
GRA Hochstrasser, James 19:46.29 16/9 19:19.62 4 7
PBM Wilson, Todd 20:26.29 13/9 20:26.30 5 6
MAM Law, David 20:06.39 14/9 20:35.61 6 5
Age Group 35-39 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NASH Whitney, Ashley 18:20.50 19/5 17:43.53 1 11
NEM Williams, Melinda 18:35.94 19/3 18:59.63 2 9
PSCM Steele, Kirsten 20:00.00 14/7 19:13.51 3 8
SAWS Gruenberg, Brigitta 18:48.76 18/5 19:15.75 4 7
NTXL Frees, Heather 19:44.14 16/3 19:32.29 5 6
CMS Dorweiler, Katey 21:20.00 10/8 20:34.70 6 5
ARIZ Inboden, Jen 22:28.63 7/3 21:48.78 7 4
TVM Sitzmann, Amy 22:02.29 8/5 21:54.61 8 3
SFTL Stutz, Kathleen 22:36.54 7/1 23:21.74 9 2

GRA Melgaard, Megan 18:22.64 NS NS 0
Age Group 35-39 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALM Malik, Michael 17:55.12 21/1 18:09.97 1 11
DAM Roper, Matt 18:41.46 19/1 18:43.66 2 9
CHEL Sabala, Michael 18:18.24 20/3 19:18.76 3 8
PBM Loder, Scott 20:19.31 13/4 19:48.27 4 7

NOVA Ryan, Keith 17:18.29 NS NS 0
Age Group 40-44 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SAWS Lee, Kristi 18:52.05 18/7 18:56.07 1 11
ANCM Roddin, Julie 19:16.91 17/5 19:10.58 2 9
NEM Crusco, Kysa 19:26.84 17/2 19:29.42 3 8
SPM Valle, Valerie 19:56.99 15/2 19:51.63 4 7
CMS O'Connell, Fontaine 22:45.00 6/6 21:45.85 5 6
DASC Tuttle-Best, Ann 22:48.00 6/7 22:22.80 6 5
SYS Scholz, Amanda 22:47.77 6/4 22:28.16 7 4
MESC Currie, Eliza 22:23.64 7/4 22:40.21 8 3

STAN Keeler, Susan 19:01.06 NS NS 0
CVMM Maidenberg, Eve 19:53.34 NS NS 0
Age Group 40-44 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Friman, Doug 18:38.10 19/8 17:47.24 1 11
NAM McKinley, Ryan 18:20.00 20/2 17:55.98 2 9
SHARK Albino, Jorge 18:02.32 20/4 18:06.07 3 8
ROSE Popko, David 17:50.91 21/9 18:15.41 4 7
OREG Adams, James 18:48.94 18/6 18:27.99 5 6
OREG van Andel, Robbert 19:30.00 16/5 18:28.19 6 5
OREG Miller, Matt 18:20.00 20/9 18:41.98 7 4
SNM Hatch, Eric 18:50.12 18/4 19:04.67 8 3
SBM Zahony, Gabriel 20:19.00 13/6 19:49.25 9 2
DAM Bolz, Brian 20:22.21 13/3 20:24.97 10 1
AKMS Pinkston, Brian 19:51.34 15/4 20:36.91 11 0

PSCM El Dokor, Tarek 19:58.41 NS NS 0
Age Group 45-49 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SCYM Hayden, Alison 19:23.98 17/3 20:19.27 1 11
ARIZ Maynard, Lisa 20:40.32 12/1 20:20.89 2 9
AWJ Hankins, Malena 21:12.41 10/4 20:46.76 3 8
PSM Pelham, Kathy 20:21.93 13/7 20:47.03 4 7
CMS Skoff, Sara 21:34.18 9/5 21:00.59 5 6
LVM Wegner, Karin 22:30.10 7/8 21:44.73 6 5
ARIZ Meadow, Alison 22:05.00 8/6 21:48.12 7 4
MICH Cantrell, Connie 22:12.13 8/3 23:00.74 8 3

CPCT Woody, Suzanne 20:02.15 NS NS 0
Age Group 45-49 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NICK Quagliano, Bill 18:39.89 19/2 18:20.17 1 11
GRA Lucero, Michael 19:02.96 18/9 18:36.35 2 9
INDY Koch, Joe 20:30.85 12/7 19:25.53 3 8
ROSE Passos, Andre 20:00.00 14/5 19:47.15 4 7
SDSM Ascher, Nathan 20:35.84 12/9 20:02.71 5 6
AKMS Hamilton, Kent 20:28.57 13/1 20:30.33 6 5

OREG Tujo, Christian 20:34.50 NS NS 0
Age Group 50-54 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SPM Petersen, Charlotte 19:16.59 18/1 19:21.07 1 11
GAJA Rogan, Pam 19:35.29 16/4 19:35.54 2 9
SNM Friedlander, Rebecca 19:43.15 16/7 19:54.55 3 8
MAM Cox, Juliet 19:48.89 15/6 20:17.34 4 7
NBA Salmi, Andrea 20:33.71 12/8 20:52.43 5 6
SNM Sorensen, Susan 22:24.30 7/7 21:26.02 6 5
CMS Vanderpoel, Nicole 21:30.50 10/9 21:34.01 7 4
NBA Coomber, Molly 22:05.09 8/4 21:39.94 8 3
ARIZ Lerew, Teri 22:19.23 8/1 21:48.50 9 2
PALM Hallman-Kenner, Cathy 22:21.55 7/5 22:21.29 10 1
SRM Bulman, Robin 21:49.59 9/3 22:59.28 11 0

WMAC Hookstead, Rita 21:25.59 NS NS 0
LAPS Linkletter, Chris 22:22.12 NS NS 0
Age Group 50-54 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Dickson, Kurt 17:29.85 21/7 17:36.67 1 11
PSM Kays, David 18:01.00 20/6 18:06.62 2 9
MLAC Buerger, Daniel 18:20.10 20/1 18:25.09 3 8
WHA Wimberly, Kirk 18:30.00 19/7 19:13.34 4 7
PBM Bessire, Brent 19:47.77 15/5 19:42.82 5 6
MLAC Meade, Matthew 19:47.71 16/1 19:56.93 6 5
WMAC Reddington, David 19:58.00 15/9 20:01.84 7 4

SFTL Mijares, Jorge 20:42.37 NS NS 0
Age Group 55-59 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE O'Grady, Kim 19:32.89 16/6 19:38.32 1 11
ARIZ DeLozier, Anna 20:24.00 13/2 19:43.72 2 9
CMS Najjar, Ellie 20:01.37 14/3 19:51.25 3 8
NCMS Dore, Mary 20:29.31 12/5 20:31.19 4 7
IM Goodridge, Janet 21:00.00 11/2 20:41.61 5 6
1776 Saucy, Stephanie 20:30.60 12/4 20:46.46 6 5
LAPS Richardson, Debbie 20:54.46 11/7 21:13.25 7 4
MOST Ingraham, Susan 22:15.59 8/2 21:13.68 8 3
ARIZ Esahak-Gage, Jane 22:33.36 7/2 21:19.83 9 2
SRVM Riley, Jayne 21:07.23 10/5 21:20.74 10 1
SWS Hecox, Rebecca 21:42.06 9/4 21:40.24 11 0
MICH Brown, Denise 21:47.65 9/7 21:42.05 12 0
SAWS Rankin-Galane, Lisa 23:10.90 5/6 21:52.46 13 0
LVM Ashworth, Michelle 22:48.00 6/3 22:17.68 14 0
MMAC Whitmeyer, Sandra 23:17.45 5/4 22:19.16 15 0
SDSM Thayer, Marieke 23:08.14 6/1 23:37.03 16 0

ARIZ Goduto, Dana 23:01.99 NS NS 0
PBM Irish Bostic, Linda 20:59.99 NS NS 0
PBM Jones, Eney 19:30.22 NS NS 0
WH2O Karlin, Olivia 23:10.23 5/5 NS 0
MVN Moore Barnett, Barbara 23:18.86 5/7 NS 0
Age Group 55-59 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NAM Birnbrich, Chris 20:30.00 12/6 18:16.29 1 11
PSM Phillips, Daniel 18:30.00 19/4 18:39.45 2 9
OCMT Lileikis, Joseph 19:44.48 16/8 19:38.70 3 8
OPA Edgerton, Karl 20:45.18 11/5 19:43.03 4 7
NCMS Moore, John 19:26.20 17/8 19:45.87 5 6
SAWS Knapp, Eric 20:23.90 13/8 19:47.22 6 5
VACA Frazier, Mark 19:45.00 16/2 19:52.07 7 4
PSM Nalli, Lyle 19:59.90 15/1 20:02.29 8 3
MWA Duarte, Luis 19:54.13 15/3 20:06.33 9 2
SMM Baker, John 20:31.00 12/3 20:37.51 10 1
CRUZ Bennett, Michael 20:07.10 14/1 20:50.79 11 0
LVM Osorio, Gabriel 21:01.00 11/9 21:15.77 12 0

ARIZ Cleveland, Geoffrey 19:51.33 NS NS 0
CMS Nelson, Kurt 19:50.21 NS NS 0
Age Group 60-64 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LAPS Spivey, Bonnie 20:15.72 13/5 19:58.83 1 11
GSM Steadman Martin, Nancy 20:45.50 11/6 20:58.24 2 9
WMAC Alioto, Laurie 21:00.00 11/8 21:13.43 3 8
LVM Saul-Zachau, Joanne 23:05.00 6/2 22:18.78 4 7
IM Kerr, Terry 23:30.00 5/3 22:56.20 5 6
WMAC Van Cleave, Julie 22:36.72 6/5 23:05.01 6 5
SKY Rokich, Karen 22:34.87 7/9 23:07.43 7 4
SBM Boscacci, Elizabeth 24:06.92 4/5 23:39.39 8 3
TOC Quinn, Phyllis 24:23.66 4/4 24:17.37 9 2
SNM Klencke, Barbara 24:44.00 4/8 24:57.40 10 1
ARIZ Hofmann, Jean 24:42.22 4/3 25:25.37 11 0

NEM Beckman, Sharon 23:56.31 NS NS 0
UC33 Dolan LaMar, Diana 23:30.00 NS NS 0
NEM Grilli, Tracy 22:11.92 NS NS 0
Age Group 60-64 - Men
Age Group 65-69 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UCLA Ciraulo, Christie 21:30.99 10/1 20:56.04 1 11
VMST Loftus-Charley, Shirley 21:20.00 10/2 20:58.67 2 9
OREG Summers, Jeanna 24:15.00 4/6 24:31.03 3 8
CMS Laney, Judith 25:20.05 4/1 24:46.39 4 7
BSMT Stringer, Peggy 26:20.68 3/7 25:43.77 5 6
UC38 Willard, Mimi 25:08.03 4/2 25:45.81 6 5
PBM Ragalie, Diane 27:00.00 3/1 25:50.65 7 4
SAWS Wright, Jill 25:44.08 3/5 26:41.73 8 3
NASH Erickson, Martha 27:37.21 1/6 30:16.95 9 2

NTA Brown, Carol 26:00.00 NS NS 0
Age Group 65-69 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TXLA Wood, Larry 22:17.00 8/9 19:54.90 1 11
ARIZ Modjeska, Mark 20:06.28 14/2 20:58.03 2 9
MICH Olson, Chuck 22:00.00 9/1 21:18.05 3 8
PSM Bell, Alan 21:05.00 11/1 21:22.42 4 7
TOC Haris, Lee 23:46.18 5/1 21:56.82 5 6
WIND Scheff, Jonathan 23:30.00 5/2 22:32.81 6 5
WH2O Larson, Charles 23:30.00 5/8 23:04.40 7 4
OREG Larson, Allen 23:36.18 5/9 24:05.18 8 3
Age Group 70-74 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MMAC Menard, Joanne 24:30.72 4/7 25:03.19 1 11
PSM Hunt, Andrea 26:30.00 3/3 26:43.54 2 9
RHMS Coholan, Annette 29:10.80 1/2 30:07.94 3 8
CMS Anziano, Marcia 28:37.85 1/7 30:53.01 4 7
SNM Tyler, Sarah 32:00.00 2/6 31:24.18 5 6

PBM Mitchell, Suzanne 28:23.00 NS NS 0
WCM Scott, Stephanie 26:31.06 3/8 NS 0
TAM Shoenberger, Linda 29:51.42 NS NS 0
Age Group 70-74 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Kirkland, Dan 19:55.56 15/8 20:16.24 1 11
IAMA LeMaster, Stan 22:09.17 8/7 22:01.52 2 9
PCCM Ashford, Wes 23:00.00 6/8 23:11.37 3 8
IM Osborne, Oz 27:00.42 1/5 28:07.94 4 7

CMS Burson, William 27:09.00 NS NS 0
TOC McCarty, Thomas 26:57.80 3/9 NS 0
Age Group 75-79 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
AGUA Katz, Jane 29:40.00 1/9 28:36.87 1 11
PBM Foley, Carolynn 32:32.29 2/4 32:03.58 2 9
ROSE Shockro, Ellen 32:38.51 2/7 32:27.42 3 8

DAM Norris, Roswita 46:04.08 NS NS 0
Age Group 75-79 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Ralphs, Tony 22:15.00 8/8 23:03.23 1 11
SDSM Williams, Frank 25:57.65 3/6 24:47.42 2 9
SNM Walker, Joseph 26:40.00 3/2 25:57.39 3 8
OREG Mohr, Ralph 25:57.81 3/4 26:21.32 4 7
CONN Healy, Martin 25:15.00 4/9 27:30.27 5 6
SDSM Carey, George 28:36.33 1/4 27:33.92 6 5
PSM Nordby, Michael 29:54.98 1/1 29:42.45 7 4
NCMS Fletcher, Doug 28:42.08 1/8 30:42.52 8 3
PBM Cannan, Patrick 31:14.55 2/5 33:15.22 9 2
Age Group 80-84 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Van Horn, William 28:40.00 1/3 27:33.61 1 11
TULS Nelson, Don 34:59.54 2/3 35:56.64 2 9

DAM Norris, Robert 34:31.00 NS NS 0
Age Group 85-89 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MELO Kay, Ann 45:00.00 2/8 39:54.69 1 11
Key
NS No Swim (or No Show)
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home