USMS 2019 South Central Zone Long Course Championships ( Fri, Jul 19, 2019 - Sun, Jul 21, 2019 )

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 32: Men 200 M Free

Entries still open!
Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
RICE Troy, Ryan 2:17.37 7/5 2:11.74 1 9
TXLA Yeager, Philip 2:33.82 5/3 2:48.00 2 7
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC25 Aceino, Alexander 2:00.01 8/4 2:02.98 1 9
NTXL Sussmeier, Robert 2:04.00 8/3 2:05.18 2 7
TFAM Fredericks, Kyle 2:30.00 6/7 2:36.94 3 6
DADS Plaetzer, Alexander 2:22.40 7/7 NS 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ASC Vogel, Jake 2:02.20 8/5 2:00.75 1 9
RICE Reeves, Mark 2:09.30 8/2 2:05.78 2 7
MR Lopez, Raul 2:10.00 8/7 2:17.83 3 6
ASC Johnson, Adam 2:37.00 5/6 2:34.04 4 5
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MOST Davis, Bryant 2:32.11 5/4 2:32.22 1 9
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC25 Hirsekorn, Kurt 2:13.00 8/8 2:12.22 1 9
TFAM Reed, Benjamin 2:19.68 7/3 2:28.02 2 7
TFAM George, Nathan 3:30.00 2/6 3:03.28 3 6
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TFAM Lane, Bert 2:53.00 4/7 2:45.21 1 9
MOST O'Connell, Eddie 2:53.72 4/1 3:01.42 2 7
O2 Lopez, Alex 3:05.00 3/2 3:08.41 3 6
NTXL Glass, Mark 2:38.40 5/7 NS 0
RICE Maeda, Takeshi 2:30.00 6/2 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
RIDG Campbell, Marshall 2:15.00 7/4 2:21.43 1 9
ASC O'Leary, Mark 2:28.84 6/5 2:25.71 2 7
PCAT Von Readen, Brad 2:31.07 6/8 2:29.41 3 6
TXLA Coates, Ed 2:40.00 5/8 2:37.78 4 5
UC26 Harman, Brad 2:38.98 5/1 2:42.63 5 4
TFAM Barndt, Karl 3:40.05 2/7 3:28.39 6 3
DASC Drewes, Frank 4:06.23 1/5 4:15.03 7 2
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MOST Nichols, Stephen 2:09.05 8/6 2:11.85 1 9
CRCC Garcia Carranza, Jaime 2:23.50 7/1 2:22.11 2 7
WMST Farestvedt, Lars 2:30.00 6/1 2:26.48 3 6
TFAM Doll, Dave 2:27.27 6/4 2:27.24 4 5
NTXL Doyle, Michael 2:29.29 6/3 2:31.36 5 4
COOG Keen, John 2:45.02 4/3 2:48.64 6 3
SCAT Hoffman, Charles 3:06.59 3/7 2:59.74 7 2
MOST Hover, Glenn 2:53.92 4/8 3:50.36 8 1
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMST Schatz, Gary 2:20.09 7/6 2:20.81 1 9
TXLA Archer, Branch 2:21.78 7/2 2:23.90 2 7
DAMM Burlingame, Douglas 2:38.10 5/2 2:38.10 3 6
WMST Wolfhagen, Niels 2:40.00 4/4 2:41.24 4 5
RAM Tucker, Sidney 2:45.34 4/6 2:47.34 5 4
NTXL Murray, Joseph 2:54.00 3/4 2:52.14 6 3
MOB Sahm, David 2:44.44 4/5 2:53.64 7 2
NTXL Woolley, Ken 3:08.00 2/4 3:00.14 8 1
WLOO Crockett, John 3:00.65 3/6 3:08.91 9 0
UC26 Bludworth, Rocky 3:07.04 3/8 3:08.95 10 0

ASC Wetzel, Jeff 2:30.00 NS NS 0
UC43 Wright, Stephen 2:52.84 4/2 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TFAM McKenna, Clancy 2:55.00 3/5 2:48.98 1 9
WLOO Kravitz, Larry 3:10.00 2/3 3:04.27 2 7
SKY Wickman, Craig 6:10.21 1/6 6:11.77 3 6
UC30 Hedrick, Trip 2:25.25 7/8 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Heck, Steven 2:32.32 5/5 2:34.49 1 9
TFAM Norton, Richard 3:50.00 2/8 3:16.03 2 7

VCM Gruber, Glenn 2:29.88 NS NS 0
RICE Hardy, Rog 3:00.00 3/3 NS 0
VCM Kerns, Hubie 2:33.00 NS NS 0
MOST Wood, John 3:33.73 2/2 NS 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NTXL Welty, Bob 3:10.00 2/5 3:38.57 1 9
MOB Wood, Craig 4:10.00 1/2 4:26.45 2 7
NTXL Pipkin, Ken 3:42.61 2/1 NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MOST Blake, William 4:00.00 1/4 4:15.71 1 9
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OREG Radcliff, David 3:07.03 3/1 3:10.45 1 9
MOST Raiborn, Louis 5:27.09 1/3 5:35.96 2 7
Key
NS No Swim (or No Show)

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home