SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2018

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 17 Men 200 Y Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWAM Riordan, Chris 2:28.80 9/2 2:10.37 1 11
UC21 Korth, Kristofer 2:30.00 9/10 2:14.23 2 9
EVM Melnick, Daniel 2:26.76 9/8 2:21.90 3 8
SWED Mingo-Mojica, Kelly 3:02.00 5/9 3:28.76 4 7
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LSLP Fraser, Alex 2:20.00 10/2 2:19.10 1 11
SBRM Meck, Howard 2:26.26 9/7 2:19.19 2 9
CENT Davis, Josh 2:18.99 10/8 2:23.82 3 8
CHSM Ciochon, Samuel 2:20.00 10/9 2:37.94 4 7
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Gensler, Benjamin 2:15.59 10/4 2:13.94 1 11
LSLP Van Huis, Alex 2:25.55 9/5 2:23.29 2 9
CHSM Perkey, Dan 2:26.64 9/3 2:24.26 3 8
CENT Massaro, Marc 2:30.00 8/5 2:28.83 4 7
CHSM Revzin, Barry 2:32.00 8/7 2:29.01 5 6
LSLP Hartley, John 2:30.00 8/6 2:29.43 6 5
CHSM Brophy, Sean 2:20.22 10/1 2:31.23 7 4
CHSM Bentley, James 2:32.41 8/8 2:43.87 8 3
EVM Tarzia, Stephen 2:55.00 5/8 2:55.98 9 2
CHSM Cowen, Michael 3:03.52 5/1 3:04.34 10 1
SWED Hanzalik, Adam 3:40.00 3/10 3:05.65 11 0
UC21 Wright-Huynh, Joshua 3:45.00 2/4 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Carlson, Timothy 2:14.47 10/6 2:17.93 1 11
ELG Sur, Thomas 2:13.26 10/5 2:18.37 2 9
EVM Lahey, Patrick 2:26.00 9/6 2:20.07 3 8
CHSM Jacobi, Ryan 2:40.00 7/7 2:37.45 4 7
ELG Brown, Adam 2:30.00 9/1 2:38.68 5 6
SWED Gehl, Nicholas 2:35.24 8/1 2:43.46 6 5
CHSM Benning, Chris 2:51.00 6/1 2:44.75 7 4
CHSM Jones, Brock 2:46.51 6/7 2:52.88 8 3
CHSM Lavender, Lemikas 2:50.00 6/9 2:58.34 9 2
CHSM Goudge, Ryan 3:20.00 4/3 3:06.44 10 1
SWED Schrade, Todd 3:20.00 4/8 3:20.04 11 0
SWED Kulans, John 3:30.00 3/5 3:20.10 12 0
EVM Spoon, Ryan 2:16.72 10/3 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
JBT Warren, Robert 2:30.01 8/4 2:33.98 1 11
WMAC Wu, Bobby 2:40.00 7/8 2:36.84 2 9
LIB Myhre, Adam 2:48.68 6/2 2:40.22 3 8
SWED Sutton, Grant 2:39.98 7/4 2:43.94 4 7
CHSM Worthy, Ripley 2:32.07 8/3 2:46.19 5 6
NWSC Tetzlaff, Maurice 2:45.00 6/5 2:48.21 6 5
ELG Myszka, John 2:53.41 5/6 2:54.40 7 4
EVM Corr, David 2:44.38 7/10 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Espino, Rudy 2:30.00 9/9 2:28.21 1 11
WLAC Weigand, TJ 2:33.00 8/2 2:36.95 2 9
LYON Slad, Thomas 2:37.10 7/5 2:38.23 3 8
LSLP Morrison, John 2:46.28 6/4 2:50.32 4 7
SWED Holck, Andy 2:48.59 6/8 2:51.95 5 6
WMAC Conley, Scotty 3:00.00 5/2 2:55.19 6 5
CHSM Ware, Sean 2:52.95 6/10 2:57.81 7 4
SWED Morgan, Michael 3:28.00 4/1 DQ 0
LWM Grotke, Kevin 2:25.00 10/10 NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Tuchler, Jim 2:16.30 10/7 2:18.43 1 11
IAMA Bennett, Dennis 2:26.12 9/4 2:32.73 2 9
LYON Costello, John 2:40.50 7/2 2:42.83 3 8
SWED Cordero, Billy 2:40.00 7/3 2:45.55 4 7
NWSC Gerlach, Fritz 2:55.00 5/7 2:56.09 5 6
PALA Steininger, Dan 3:10.00 4/5 3:00.16 6 5
CHSM Figg, Steven 4:00.00 2/10 3:17.45 7 4
WSTM Kaufman, Larry 3:15.00 4/6 3:17.74 8 3
JBT Jennings, Raymond 3:28.25 4/10 3:18.47 9 2
ELG Marsh, Edward 3:36.72 3/3 3:32.54 10 1
ELG Masters, Kevin 3:50.00 2/7 4:22.81 11 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Holmberg, Tom 2:39.95 7/6 2:43.38 1 11
CHSM Dineen, Bradley 2:41.07 7/9 2:50.69 2 9
LSLP Francis, Lee 2:53.20 5/5 2:56.06 3 8
SWED Jolie, Francois 3:20.00 4/7 3:19.64 4 7
EVM Hill, Gordon 4:00.00 2/1 3:28.06 5 6
ELG Woerner, Bruce 3:16.20 4/4 3:39.44 6 5
SWED Ceisel, John 5:00.00 1/9 4:36.85 7 4
WMAC Blommel, Gregory 2:33.54 8/9 NS 0
CHSM Weinstein, Steven 3:37.00 3/8 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Seibt, Andreas 2:45.00 6/6 2:36.36 1 11
UC21 Magiera, Joseph 2:36.80 8/10 2:36.89 2 9
FF Seybold, Harvey 2:48.00 6/3 2:45.96 3 8
WIMP Krismanits, Gene 3:04.89 5/10 3:02.29 4 7
ELG Hillegonds, Michael 3:25.00 4/2 3:13.69 5 6
SWED Frankel, Jeff 3:37.90 3/2 3:30.87 6 5
CHSM Phinney, Scot 3:38.00 3/9 3:39.91 7 4
HRYB Moss, Lawrence 3:50.00 2/3 3:39.95 8 3
SWED Station, John 3:36.00 3/7 3:44.28 9 2
SWED McIsaac, Gregory 3:55.00 2/8 3:48.06 10 1
ELG Gordon, Steven 3:45.00 2/6 3:58.08 11 0
LYON Kuhl, John 4:15.00 1/5 4:12.91 12 0
ELG Manheim, Chris 4:20.05 1/7 4:39.32 13 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHSM Patronsky, Ross 2:55.00 5/3 3:02.98 1 11
EVM Carroll, Joe 3:33.30 3/4 3:18.58 2 9
PALA Alsen, Donald 4:15.00 1/6 4:36.57 3 8
ELG Brown, Paul 4:15.21 1/4 4:44.50 4 7
ELG Kracen, Scott 4:30.00 1/8 4:52.13 5 6
CMSC Dahlberg, Peder 2:43.92 7/1 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Wendt, George 2:55.00 5/4 3:03.72 1 11
WMAC Mueller, Lawrence 3:25.70 4/9 3:35.90 2 9
JBT Krier, Ron 3:42.20 2/5 3:39.11 3 8
ELG Stitt, John 3:31.48 3/6 3:45.24 4 7
ELG DeBruin, Don 3:39.15 3/1 3:45.56 5 6
NWSC Evans, Chip 3:55.00 2/2 3:48.91 6 5
NWSC Klyce, Erskine 4:24.00 1/3 4:34.11 7 4
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Barry, Andrew 3:59.00 2/9 3:49.10 1 11
CHSM Casebolt, Dave 4:41.00 1/2 4:45.00 2 9
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Mullins, Stephen 5:20.00 1/1 DQ 0
Key
NS No Swim (or No Show)
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home