SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

ILMSA Short Course State Championships 2018

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 11 Men 50 Y Breast

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SWAM Riordan, Chris 28.00 12/4 27.35 1 11
UC21 Korth, Kristofer 30.00 11/2 28.64 2 9
EVM Melnick, Daniel 30.50 10/6 29.54 3 8
PAWW Schrock, Coleton 32.71 9/10 31.51 4 7
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LSLP Fraser, Alex 27.90 12/6 28.03 1 11
SBRM Meck, Howard 31.31 10/3 28.75 2 9
WLAC Boniface, Thomas 30.00 11/1 29.95 3 8
CENT Davis, Josh 29.72 11/6 30.07 4 7
CHSM Hanson, Zac 31.13 10/7 30.46 5 6
SWAM Johnson, Christopher 29.17 12/10 30.70 6 5
AGUA Altman-Kurosaki, Jonas 32.18 9/3 31.43 7 4
CHSM Ciochon, Samuel 30.35 10/5 31.79 8 3
CHSM Gorman, Jake 39.65 5/2 37.50 9 2
SWED Campbell, Dallas 42.00 4/9 40.58 10 1
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NWSC Gensler, Benjamin 30.00 11/8 29.04 1 11
CENT Massaro, Marc 29.50 11/5 29.23 2 9
CHSM Brophy, Sean 29.08 12/1 29.27 3 8
CHSM Revzin, Barry 32.00 9/5 30.17 4 7
WIMP Frederiksen, Craig 28.38 12/8 30.25 5 6
CHSM Bentley, James 31.47 10/8 31.91 6 5
CHSM Oates, Michael 31.92 10/10 32.56 7 4
SWED Hanzalik, Adam 1:00.00 1/3 35.58 8 3
CHSM Cowen, Michael 36.41 6/8 36.66 9 2
LSLP Zita, Justin 38.00 5/5 39.94 10 1
LIB McDonnell, Michael 44.86 3/2 42.36 11 0
SWED Nicholas, Trevor 42.00 4/2 43.02 12 0
CHSM Kujat, Scot 34.13 8/10 NS 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Spoon, Ryan 28.12 12/7 27.92 1 11
ELG Weidner, Tim 28.98 12/9 28.92 2 9
ELG Sur, Thomas 27.73 12/5 29.04 3 8
SWED Gehl, Nicholas 29.85 11/7 29.86 4 7
EVM Harrington, Michael 30.00 11/9 30.23 5 6
SWAM Torres, Paul 29.86 11/3 30.34 6 5
ELG Brown, Adam 35.00 7/9 31.58 7 4
CHSM Goudge, Ryan 34.00 8/2 32.79 8 3
IM Shein, Brian 33.39 8/7 33.34 9 2
MMA Rokosz, Peter 34.87 7/7 34.14 10 1
ELG Roberts, Steven 35.00 7/3 36.11 11 0
CHSM Lavender, Lemikas 37.00 6/10 36.57 12 0
SWED Ferrari, Daniel 36.00 6/7 36.63 13 0
SWED Kulans, John 45.00 3/1 38.21 14 0
UC21 Eddington, Jantzen 41.94 4/8 39.94 15 0
NWSC Beard, Marc 45.00 3/10 NS 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
JBT Warren, Robert 31.86 10/9 30.29 1 11
WMAC Wu, Bobby 31.50 10/2 31.47 2 9
NWSC Tetzlaff, Maurice 34.00 8/9 34.56 3 8
SWED Thoma, Samuel 35.00 7/10 35.48 4 7
SWED Sutton, Grant 33.07 8/6 35.57 5 6
LIB Cauwels, Ted 40.96 4/7 40.97 6 5
HRYB Gubaras, Aldas 42.73 4/10 42.89 7 4
ELG Rajadhyax, Nilesh 45.00 3/9 NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NTA Raese, TR 29.80 11/4 29.63 1 11
LWM Grotke, Kevin 28.70 12/2 30.95 2 9
CHSM Espino, Rudy 34.00 8/1 31.54 3 8
WLAC Weigand, TJ 31.00 10/4 32.34 4 7
SWED Lozier, Chris 32.50 9/9 32.38 5 6
LYON Slad, Thomas 32.90 8/5 32.57 6 5
WLAC Farmer, David 33.46 8/3 33.95 7 4
LSLP Morrison, John 35.43 6/5 35.20 8 3
WMAC Conley, Scotty 35.50 6/6 35.21 9 2
SWED Hutcheson, Nate 44.00 3/4 39.53 10 1
SBRM Overmyer, Christopher 35.00 7/1 39.55 11 0
SWED Sesko, Thomas 39.00 5/3 39.64 12 0
VALM White, Jason 44.00 3/3 41.82 13 0
VALM Cunningham, Jeffrey 1:00.00 1/8 44.37 14 0
ELG Tratt, Kerric 1:00.00 1/7 55.93 15 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Tuchler, Jim 28.30 12/3 28.16 1 11
LYON Costello, John 32.41 9/2 31.71 2 9
LWM Murphy, Michael 31.90 10/1 32.13 3 8
FF Brandt, Mark 32.10 9/7 32.98 4 7
LSLP Hunneke, Kyle 35.00 7/2 33.43 5 6
NWSC Gerlach, Fritz 35.00 7/8 34.33 6 5
MMA Livingston, Tommy 36.43 6/2 35.92 7 4
PALA Steininger, Dan 36.76 6/1 36.24 8 3
JBT Jennings, Raymond 40.80 4/4 38.94 9 2
SWED Marcy, Peter 40.00 5/1 41.59 10 1
WSTM Kaufman, Larry 43.30 3/6 42.13 11 0
PALA Flowers, Michael 47.32 2/3 42.60 12 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Blommel, Gregory 30.02 11/10 30.72 1 11
EVM Holmberg, Tom 32.20 9/8 32.97 2 9
CHSM Dineen, Bradley 32.59 9/1 34.02 3 8
LSLP Francis, Lee 34.55 7/6 35.18 4 7
EVM Bychowski, James 38.54 5/4 38.10 5 6
MMA Seaman, John 38.00 5/6 38.98 6 5
SWAM Salomon, James 41.77 4/3 41.32 7 4
ELG Woerner, Bruce 40.67 4/6 45.08 8 3
SWED Jolie, Francois 39.00 5/7 NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FF Seybold, Harvey 32.07 9/6 32.15 1 11
UC21 Magiera, Joseph 33.18 8/4 32.20 2 9
CENT Merrill, Nick 33.50 8/8 33.85 3 8
ELG Meyer, Kenneth 34.25 7/5 34.56 4 7
LYON Johnson, Eric 34.68 7/4 35.42 5 6
COHO Weiss, Michael 36.75 6/9 35.64 6 5
WIMP Krismanits, Gene 35.89 6/4 36.14 7 4
SWED Frankel, Jeff 42.12 4/1 41.97 8 3
HRYB Moss, Lawrence 45.98 2/7 46.71 9 2
SWED Station, John 44.00 3/7 46.75 10 1
SWED McIsaac, Gregory 53.00 1/5 48.14 11 0
LYON Kuhl, John 50.00 2/1 48.82 12 0
SWED Bachtell, John 1:15.00 1/9 1:01.15 13 0
LWM Bodnar, Henry 34.00 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EVM Carroll, Joe 39.20 5/8 37.98 1 11
CHSM Tranmer, Patrick 48.00 2/8 42.82 2 9
EVM Hertel, Robert 45.00 2/6 47.50 3 8
CHSM Schein, Fred 44.32 3/8 50.25 4 7
PALA Alsen, Donald 49.00 2/9 51.48 5 6
SWED Barton, Terry 1:10.00 1/2 57.82 6 5
CMSC Dahlberg, Peder 32.10 9/4 NS 0
ELG Kracen, Scott 59.00 1/4 NS 0
PALA Robb, John 39.92 NS 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMSC Wendt, George 36.32 6/3 37.08 1 11
ELG Ota, Ken 40.50 4/5 40.91 2 9
JBT Krier, Ron 40.00 5/10 42.54 3 8
ELG DeBruin, Don 43.17 5/9 43.08 4 7
ELG Smith, Dave 45.00 2/4 43.77 5 6
NWSC Evans, Chip 48.50 2/2 47.74 6 5
NWSC Klyce, Erskine 57.38 1/6 55.52 7 4
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
JBT Baron, Robert 45.00 2/5 44.81 1 11
NWSC Barry, Andrew 52.00 2/10 49.43 2 9
ELG Krich, Robert 1:22.91 1/1 1:03.93 3 8
Key
NS No Swim (or No Show)
<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Club Assistant
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home