2018 OMS Association Championships ( Fri, Apr 20, 2018 - Sun, Apr 22, 2018 )

Event Results

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 6: Mixed 100 Y Free

Results by Age Group   Results by Result Time

Age Group 18-24 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
THB Cavender, Erin 59.68 10/3 57.70 1 7
THB Daggett, Anna 1:07.03 7/3 1:04.52 2 5
THB Jayme, Diana 1:07.00 7/5 1:06.56 3 4
ORM Kraus, Maria 1:13.52 6/3 1:07.67 4 3
SOMA DeCaire, Dakota 1:35.00 2/5 1:25.77 5 2
Age Group 18-24 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAC Bley-Male, Max 50.00 14/5 50.23 1 7
SOMA Tu, Victor 58.50 11/8 1:01.22 2 5
Age Group 25-29 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ORM Chernoff, Kendra 53.89 13/2 52.68 1 7
MAC Bambusch, Hailey 53.47 13/3 54.93 2 5
MAC O'Brien, Alyson 55.00 13/8 56.66 3 4
TCSO Winden, Kaylin 1:30.00 3/3 1:05.24 4 3
Age Group 25-29 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAC Wise, Mitchell 51.50 14/6 47.80 1 7
CAT Mill, Thomas 52.00 14/7 58.62 2 5
KAM Haslebacher, Joseph 1:05.00 8/6 58.73 3 4
MVA Zwart, Kevin 50.70 14/3 1:00.18 4 3
MAC Ped, Jordan 1:05.84 7/4 1:03.19 5 2
Age Group 30-34 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAC Higlett, Alexis 57.00 11/5 56.16 1 7
SOMA Trujillo, Maggie 59.80 10/6 59.31 2 5
ORM Tosh, Megan 1:01.66 9/5 59.72 3 4
ORM Mahoney, Elise 1:04.40 8/3 1:05.44 4 3
SOMA Harris, Leah 1:20.00 5/8 NS 0
Age Group 30-34 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PCCM Johnson, James 1:09.00 7/2 1:05.73 1 7
MVA Brown, Eric 1:30.00 3/5 1:11.67 2 5
Age Group 35-39 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CBAT De Szoeke, Paula 1:00.00 10/1 59.76 1 7
LHST Jackson, Maresa 1:05.00 8/1 1:02.89 2 5
ORM Bounds, Brandy 1:11.11 7/8 1:05.74 3 4
EA Murphy, Megan 1:11.12 6/4 1:06.51 4 3
SOMA Clark, Molly 1:39.00 2/7 1:08.52 5 2
MVA Klein, Renee 1:30.00 3/6 1:17.89 6 1
EA DeMarco, Carolyn 1:30.00 3/2 1:28.17 7 0
Age Group 35-39 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAC Dingeldein, George 53.02 13/4 52.08 1 7
CAT Marceau, Matthew 51.97 14/2 53.84 2 5
TEAM Sutherland, David 54.00 13/1 54.64 3 4
SOMA Oxendine, Michael 59.06 10/5 57.62 4 3
OCT Hawkins, Nathaniel 58.13 11/7 NS 0
Age Group 40-44 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OCT Skinner, Sonja 55.19 12/5 56.98 1 7
THB Thompson, Erika 1:02.00 9/6 59.77 2 5
OPEN Jones, Shelly 1:36.00 2/3 1:16.55 3 4
CAT Norland, Melissa 1:30.05 3/7 1:17.44 4 3
THB Harrison, Elizabeth 1:50.00 1/2 1:48.64 5 2
Age Group 40-44 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Samuel, Jonathan 53.78 13/6 49.67 1 7
CAT Nason, Jeffrey 52.57 14/1 53.23 2 5
LOM Kilburn, David 56.64 12/7 55.36 3 4
OCT Van Andel, Robbert 56.86 12/8 57.24 4 3
OCT Crooks, Alex 55.81 12/3 57.99 5 2
AQDK LaRiviere, Romeo 1:00.00 10/2 58.55 6 1
PCCM Kirkwood, Erin 1:00.00 10/8 1:00.21 7 0
SOMA Stefanich, Erinn 56.00 12/6 1:08.16 8 0
Age Group 45-49 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
COMA Morgen, Cheryl 1:02.50 9/7 1:03.99 1 7
OREG Engler, Lorlee 1:20.77 4/5 1:10.59 2 5
LHST Wright, Marci 1:25.00 4/7 1:15.09 3 4
CGM Ready, Jodi 1:15.73 5/4 1:15.17 4 3
LCA Frieder, Marisa 1:21.00 4/3 1:15.40 5 2
EA Gladieux, Michele 1:40.00 1/4 1:23.76 6 1
OPEN Debner, Stephanie 1:45.00 1/3 1:29.33 7 0
MVA Thurlow, Helen 1:37.30 2/2 1:36.36 8 0
Age Group 45-49 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SHC Self, Mike 49.88 14/4 49.22 1 7
SOMA Dix, Michael 53.29 13/5 51.71 2 5
SOMA Servant, Mike 54.00 13/7 52.87 3 4
NCMS Bruzual, Igor 56.11 12/2 54.64 4 3
Age Group 50-54 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAC Asch, Jill 58.00 11/2 59.36 1 7
SHC Haffner, Francie 1:01.67 9/3 59.86 2 5
SHC Adelman, Marcie 1:02.55 9/1 1:02.39 3 4
EA Bork, Kathryn 1:02.00 9/2 1:02.92 4 3
THB Miller, Janelle 1:07.06 7/6 1:04.08 5 2
AQDK Davies, Anne 1:05.00 8/2 1:07.01 6 1
SOMA Hall, Julie 1:17.00 5/6 1:08.55 7 0
ORM Callahan, Mo 1:36.00 2/6 1:28.09 8 0
OMVM Bowman, Marcie 1:30.71 3/1 1:36.82 9 0
Age Group 50-54 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MAC Sullivan, Scot 53.00 14/8 52.02 1 7
OCT Waud, Timothy 1:05.00 8/7 1:04.80 2 5
Age Group 55-59 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TCSO Lamoureux, Lori 1:09.72 7/7 1:10.44 1 7
CGM Caswell, MJ 1:15.00 6/7 1:11.83 2 5
THB Bedford, Kathleen 1:18.84 5/1 1:17.47 3 4
OPEN Schiavon, Caryl 2:15.99 1/7 1:53.82 4 3
Age Group 55-59 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SOMA Hageman, Mark 55.00 12/4 55.40 1 7
AQDK Hanson, Donald 57.20 11/3 56.43 2 5
PCCM Karlsen, Kjell 56.64 12/1 57.64 3 4
OPEN Hancock, Douglas 57.00 11/4 58.92 4 3
EA Chalmers, John 1:00.00 10/7 59.21 5 2
SOMA Hall, Timothy 1:15.00 6/1 1:06.97 6 1
ORM Roberts, Steve 1:05.45 8/8 1:10.94 7 0
OPEN Bragg, Robin 1:45.99 1/6 1:22.40 8 0
Age Group 60-64 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TCSO Andrus-Hughes, Karen 1:01.00 9/4 1:00.60 1 7
CAT Gannon, Laura 1:15.00 6/8 1:09.54 2 5
OCT Wiley, Heather 1:17.00 5/3 1:15.39 3 4
COMA White, Susan 1:43.00 1/5 1:42.55 4 3
CAT Eckert-Mason, Kathy 1:35.00 2/4 NS 0
UC37 Reimers, Clare 1:10.00 7/1 NS 0
Age Group 60-64 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ORM Brockbank, Doug 59.00 10/4 59.37 1 7
AQDK Ambrose, Daniel 58.00 11/6 1:01.79 2 5
OCT Phipps, Tom 1:03.49 8/4 1:05.01 3 4
ORM Pinz, Joe 1:17.97 5/2 1:18.93 4 3
Age Group 65-69 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ORM Royle, Mary Anne 1:16.02 5/5 1:14.29 1 7
SOMA Wilson, Kate 1:40.00 2/1 NS 0
Age Group 65-69 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
KAM Philbrick, Larry 58.50 11/1 59.38 1 7
LHST Wright, Larry 1:03.00 9/8 1:07.04 2 5
OCT Remensperger, Jim 1:25.68 4/1 1:17.55 3 4
SOMA Roome, Charles 1:40.00 2/8 1:30.62 4 3
Age Group 70-74 - Women
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
RVM Kay, Rebecca 1:20.50 4/4 1:15.15 1 7
MAC Binder, Lauren 1:21.61 4/6 1:23.96 2 5
CGM Rousseau, Sandi 1:26.00 4/8 1:24.32 3 4
Age Group 70-74 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
EA Johnson, Steve 1:04.11 8/5 1:08.21 1 7
MVA Kelber, Michael 1:11.25 6/5 1:10.75 2 5
Age Group 75-79 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SOMA Philipps, Frank 1:15.00 6/2 1:14.25 1 7
ORM Nakata, Ronald 1:18.00 5/7 1:17.77 2 5
COMA Mohr, Ralph 1:24.99 4/2 1:19.45 3 4
Age Group 80-84 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
THB Radcliff, David 1:14.34 6/6 1:14.01 1 7
COMA Thayer, George 1:31.00 3/8 1:47.68 2 5
Age Group 95-99 - Men
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SOMA Lamb, Willard 1:27.46 3/4 1:38.78 1 7
Key
NS No Swim (or No Show)

<<< Previous Event    
Next Event >>>
For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
SwimShare
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home