SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Wis SCY State Champs at Schroeder

Announcer Program

Print Preview
Event List
1 Women 200 Free
2 Men 200 Free
3 Women 100 Back
4 Men 100 Back
5 Women 50 Fly
6 Men 50 Fly
7 Women 200 Breast
8 Men 200 Breast
9 400 Free Relay
11 Women 200 Fly
12 Men 200 Fly
13 Women 50 Free
14 Men 50 Free
15 400 Medley Relay
17 Women 50 Breast
18 Men 50 Breast
19 Women 100 IM
20 Men 100 IM
21 200 Medley Relay
23 Women 500 Free
24 Men 500 Free
25 Mixed 400 IM
27 Women 50 Free
28 Men 50 Free
29 Women 100 Breast
30 Men 100 Breast
31 800 Free Relay
33 Women 100 Fly
34 Men 100 Fly
35 Women 200 Back
36 Men 200 Back
37 200 Free Relay
39 Women 200 IM
40 Men 200 IM
41 Women 50 Back
42 Men 50 Back
43 Women 100 Free
44 Men 100 Free
45 Mixed 1650 Free

Lane Status Name Club Seed
Time
Finals
Time
Event 1 Women 200 Free
    Heat 0 of 4 Event 1 Women 200 Free
        0 Amy Walther WMAC 2:42.16 NT
    Heat 1 of 4 Event 1 Women 200 Free
        3 Susanne Schmitz IM 3:15.00 3:11.78
        4 Karen Hoffman EBM 3:10.00 NT
        5 Mary Schneider EBM 3:15.00 3:14.86
    Heat 2 of 4 Event 1 Women 200 Free
        2 Linda Bacelis-Bush MRAM 2:47.58 2:44.01
        3 Blaze Bonko UC21 2:44.86 2:38.53
        4 Therese Kerwel EBM 2:37.41 2:31.23
        5 Cynthia Jones IM 2:43.99 2:44.09
        6 Jane Del Greco IM 2:45.00 2:45.37
        7 Anna Loney WMAC 2:56.00 2:42.67
    Heat 3 of 4 Event 1 Women 200 Free
        1 Nicole Jackson WMAC 2:30.00 2:24.82
        2 Kathleen Daley WSAC 2:28.39 2:27.37
        3 Paige Weslaski WMAC 2:19.99 2:18.09
        4 Michelle McCarthy EBM 2:18.00 2:15.02
        5 Lauren Jensen TF 2:18.13 2:25.10
        6 Tracey Pavlishin IM 2:25.00 2:22.98
        7 Jennifer May EBM 2:30.00 2:21.68
        8 Claire Weslaski WMAC 2:37.37 2:41.82
    Heat 4 of 4 Event 1 Women 200 Free
        1 Rachel Mensch WMAC 2:14.48 2:13.50
        2 Andrea Block IM 2:10.73 2:07.93
        3 Shelley Nolden EBM 2:10.50 2:07.38
        4 Amanda Siehs EBM 2:05.99 2:03.24
        5 Jessica Westcott EBM 2:08.00 2:05.13
        6 Catherine Knight WSAC 2:10.61 2:08.84
        7 Janeen Finke EBM 2:14.20 2:08.82
        8 Chelsey Weiss TF 2:15.00 NT
Event 2 Men 200 Free
    Heat 1 of 5 Event 2 Men 200 Free
        3 Fred Salzmann WMAC 4:22.41 4:15.46
        4 Stephen Davis IM 4:00.00 3:57.30
        5 Francisco Lopez WFBM 4:20.01 4:11.15
    Heat 2 of 5 Event 2 Men 200 Free
        2 Timothy Potter MAM 3:13.30 3:12.02
        3 Eric Helton WMAC 3:00.00 2:35.73
        4 David Watts WMAC 2:39.99 2:31.72
        5 Lawrence Mueller WMAC 2:49.16 3:02.15
        6 John Anderson IM 3:12.00 3:11.44
        7 Donald Jackson WSAC 3:15.00 3:00.34
    Heat 3 of 5 Event 2 Men 200 Free
        1 John May TF 2:26.00 2:22.75
        2 John Myszka ELG 2:21.43 2:16.62
        3 Noah Dowell WMAC 2:17.40 2:14.44
        4 Phil Dodson IM 2:12.69 NT
        5 James Daley WSAC 2:15.00 NT
        6 Jake Gorman IM 2:20.77 2:15.04
        7 Kevin Weslaski WMAC 2:23.00 2:23.94
        8 Michael Cowen IM 2:29.51 2:24.73
    Heat 4 of 5 Event 2 Men 200 Free
        1 Keith Van De Laarschot MRAM 2:12.00 2:15.57
        2 Tomer Korabelnikov EBM 2:10.00 1:57.42
        3 James Fischer EBM 2:07.00 2:07.67
        4 Kevin Scanlan IM 2:05.00 2:18.97
        5 Mark Pfaltzgraff EBM 2:06.00 2:07.68
        6 Andreas Seibt IM 2:08.87 2:08.27
        7 Chris Bindert MINN 2:10.00 2:19.25
        8 Grant Dahlke IM 2:12.00 2:16.43
    Heat 5 of 5 Event 2 Men 200 Free
        1 Jack Turek WMAC 2:04.00 2:05.39
        2 Joshua Bonis EBM 1:58.00 2:02.53
        3 Matt Keller IM 1:54.20 NT
        4 Ryan Finke EBM 1:47.47 1:45.10
        5 Andrew Babcock EBM 1:51.00 1:50.50
        6 Andrew Toay WSAC 1:57.00 1:57.47
        7 Jamie Mills LIB 2:03.95 2:02.48
        8 John Sinitz EBM 2:04.77 NT
Event 3 Women 100 Back
    Heat 0 of 3 Event 3 Women 100 Back
        0 Amy Walther WMAC 1:34.06 NT
    Heat 1 of 3 Event 3 Women 100 Back
        2 Karla Grasso IM 2:10.00 1:57.69
        3 Amelia Osterud MRAM 1:36.86 1:33.33
        4 Nicole Meyer WSAC 1:20.50 1:16.04
        5 Shannon Slates TF 1:22.14 1:19.81
        7 Jeanne Seidler WSAC 2:59.01 NT
    Heat 2 of 3 Event 3 Women 100 Back
        1 Meredith Krejny MAM 1:18.57 1:17.38
        2 Erin Schneider EBM 1:15.00 1:09.61
        3 Paige Weslaski WMAC 1:14.21 1:15.29
        4 Chelsey Weiss TF 1:11.05 NT
        5 Cheryl Sinitz WMAC 1:13.90 1:10.80
        6 Chris Stich EBM 1:15.00 1:10.02
        7 Skyler Lipscomb WMAC 1:18.23 1:20.16
        8 Julie Hall EBM 1:20.00 1:19.90
    Heat 3 of 3 Event 3 Women 100 Back
        1 Wendy Blunt WSAC 1:10.00 NT
        2 Taylor Teske EBM 1:08.00 1:04.29
        3 Madison Boyle WSAC 1:05.10 1:07.24
        4 Anna Meinholz EBM 1:03.00 59.77
        5 Therese Mastrandrea WMAC 1:05.00 1:05.25
        6 Jessica Westcott EBM 1:07.00 1:07.65
        7 Bizzy Vega UC21 1:10.00 1:04.78
        8 Rachel Hawley WMAC 1:10.03 1:09.56
Event 4 Men 100 Back
    Heat 0 of 3 Event 4 Men 100 Back
        0 Joe Barger UC40 1:06.00 NT
    Heat 1 of 3 Event 4 Men 100 Back
        3 Fred Salzmann WMAC 2:01.26 1:59.94
        4 Timothy Potter MAM 1:34.67 1:31.80
        5 Tyler Shay WMAC 1:40.00 1:36.41
    Heat 2 of 3 Event 4 Men 100 Back
        1 Bruce Bader WMAC 1:23.00 1:23.02
        2 Mark Anderson IM 1:21.00 1:20.55
        3 Robert Rosen EBM 1:18.13 1:18.00
        4 Richie Fischer EBM 1:06.30 1:04.73
        5 Bob Welchlin MOVY 1:07.00 1:08.00
        6 James Daley WSAC 1:20.00 1:14.78
        7 Greg Hollub OSHY 1:23.00 1:20.26
    Heat 3 of 3 Event 4 Men 100 Back
        1 Thomas Grisa EBM 1:02.39 1:02.73
        2 David Whelchel LIB 1:02.00 1:01.90
        3 Mark Urban IM 59.25 59.04
        4 Jim Tuchler IM 56.00 56.85
        5 Matthew Oglesby GYMD 57.13 55.65
        6 Tomer Korabelnikov EBM 1:00.00 1:00.37
        7 Michael Bieberitz WMAC 1:02.06 1:03.33
        8 Gregory Blommel EBM 1:04.60 1:06.21
Event 5 Women 50 Fly
    Heat 1 of 4 Event 5 Women 50 Fly
        2 Georgia McDaniel IM 46.50 42.29
        3 Cynthia Jones IM 39.99 38.86
        4 Andrea Gableman EBM 37.00 30.37
        5 Louise Floyd MAM 39.95 42.58
        6 Linda Bacelis-Bush MRAM 44.92 45.50
        7 Amelia Osterud MRAM 48.58 47.54
    Heat 2 of 4 Event 5 Women 50 Fly
        1 Shannon Slates TF 36.41 35.69
        2 Cindy Buteyn TF 35.03 35.84
        3 Janet Lucas-Taylor TF 34.00 NT
        4 Hanna Henry WMAC 33.50 30.60
        5 Lynne Nagel IM 33.57 33.96
        6 Amy Meinholz EBM 35.00 32.16
        7 Jennifer Mills LIB 35.11 32.84
        8 Lynn Richardson TF 36.49 36.81
    Heat 3 of 4 Event 5 Women 50 Fly
        1 Catherine Knight WSAC 33.00 30.83
        2 Rachel Hawley WMAC 32.07 33.75
        3 Bizzy Vega UC21 32.00 29.43
        4 Lauren Jensen TF 31.25 35.22
        5 Sarah Perez EBM 32.00 29.98
        6 Mindy Seidler WSAC 32.01 32.36
        7 Shelley Nolden EBM 32.47 28.70
        8 Melinda Mann OSHY 33.15 30.58
    Heat 4 of 4 Event 5 Women 50 Fly
        1 Andrea Block IM 30.13 29.25
        2 Taylor Teske EBM 30.00 29.83
        3 Esmeralda Perez EBM 28.41 27.09
        4 Elise Borja EBM 27.70 27.17
        5 Ashley Higgins WSAC 27.99 27.38
        6 Rachel Mensch WMAC 29.42 29.40
        7 Madison Boyle WSAC 30.00 29.91
        8 Erin Schneider EBM 31.20 29.79
Event 6 Men 50 Fly
    Heat 0 of 6 Event 6 Men 50 Fly
        0 Joe Barger UC40 26.00 NT
    Heat 1 of 6 Event 6 Men 50 Fly
        3 Alex MacGillis WMAC 1:20.00 NT
        4 Donald Jackson WSAC 48.00 47.39
        5 Tyler Shay WMAC 50.00 48.24
    Heat 2 of 6 Event 6 Men 50 Fly
        2 Roger Blau WMAC 45.90 48.79
        3 Eric Helton WMAC 36.85 36.61
        4 Daniel De Lone WSAC 36.10 NT
        5 Joseph LaBudde WSAC 36.48 41.48
        6 Timothy Potter MAM 42.86 45.80
        7 Fred Russell EBM 48.00 46.46
    Heat 3 of 6 Event 6 Men 50 Fly
        1 Scotty Conley WMAC 35.00 33.17
        2 Ted Cauwels LIB 33.39 32.75
        3 Scott Melcher LIB 33.00 28.96
        4 Noah Dowell WMAC 32.03 30.41
        5 Dan Reshel WMAC 32.31 33.37
        6 Michael McDonnell LIB 33.05 32.35
        7 Mike Ziniel WMAC 34.90 33.92
        8 Patrick Loney WMAC 36.00 32.06
    Heat 4 of 6 Event 6 Men 50 Fly
        1 Grant Dahlke IM 32.00 30.05
        2 Scott Dillon UC20 31.00 29.86
        3 James Daley WSAC 31.00 30.77
        4 Archie Spana WMAC 30.00 29.81
        5 Jake Gorman IM 30.00 29.09
        6 Keith Van De Laarschot MRAM 31.00 32.00
        7 Tim Wilcox WMAC 31.00 31.27
        8 Jason Parry WMAC 32.00 30.81
    Heat 5 of 6 Event 6 Men 50 Fly
        1 Mark Pfaltzgraff EBM 29.50 30.79
        2 Brice Strickland LIB 29.10 28.18
        3 Amit Hasak WLAC 28.71 29.09
        4 Gregory Blommel EBM 27.80 28.21
        5 Andrew Sailor WMAC 28.32 28.78
        6 Jamie Mills LIB 28.95 27.21
        7 Phil Dodson IM 29.19 NT
        8 Lee Cohn IM 29.82 29.33
    Heat 6 of 6 Event 6 Men 50 Fly
        1 Joshua Bonis EBM 25.50 26.26
        2 Jim Tuchler IM 25.00 25.66
        3 David Parkins EBM 23.99 24.07
        4 William Derdeyn WMAC 22.00 23.49
        5 James Weslaski WMAC 23.15 23.72
        6 Andrew Babcock EBM 24.50 24.45
        7 Nathan Welchlin MOVY 25.00 24.78
        8 Scott Richards WMAC 26.60 26.99
Event 7 Women 200 Breast
    Heat 1 of 2 Event 7 Women 200 Breast
        2 Karen Hoffman EBM 4:01.00 NT
        3 Susan Swedler IM 3:40.00 3:34.35
        4 Patricia Leeds EBM 3:11.28 3:05.40
        5 Meredith Krejny MAM 3:15.00 3:16.77
        6 Janet Schultz WMAC 3:41.20 3:46.82
    Heat 2 of 2 Event 7 Women 200 Breast
        1 Melinda Mann OSHY 3:09.06 2:59.40
        2 Martha O'Brien EBM 2:58.38 2:54.61
        3 Kim Crouch UC32 2:45.34 2:45.28
        4 Sarah Perez EBM 2:40.00 2:40.26
        5 Lisa Hayes EBM 2:40.00 2:37.99
        6 Annika Wilhelm IM 2:50.84 2:45.64
        7 Karen Kimple WFBM 3:05.00 3:12.91
        8 Skyler Lipscomb WMAC 3:09.39 3:18.47
Event 8 Men 200 Breast
    Heat 1 of 3 Event 8 Men 200 Breast
        1 Fred Salzmann WMAC 5:46.48 5:57.80
        2 Richard Pease WMAC 3:30.00 3:29.58
        3 Lawrence Mueller WMAC 3:25.70 3:31.15
        4 Eric Helton WMAC 3:20.00 3:33.44
        5 Clark Knuth EBM 3:25.00 NT
        6 Gus Robledo WMAC 3:30.00 3:35.60
        7 Robert Corris EBM 3:31.45 3:30.87
    Heat 2 of 3 Event 8 Men 200 Breast
        1 Scott Melcher LIB 2:56.58 3:02.48
        2 Daniel De Lone WSAC 2:50.00 3:07.35
        3 Andreas Seibt IM 2:45.00 2:42.04
        4 Joseph Magiera UC21 2:40.10 2:36.80
        5 Peder Dahlberg IM 2:43.92 2:44.03
        6 Harvey Seybold IM 2:48.50 2:48.24
        7 John Myszka ELG 2:53.41 2:55.99
        8 Michael Cowen IM 3:06.58 2:59.67
    Heat 3 of 3 Event 8 Men 200 Breast
        1 Bobby Wu EBM 2:35.01 2:36.21
        2 Mark Urban IM 2:32.23 2:29.55
        3 Nick Feczko UC21 2:25.00 2:21.37
        4 Edward Wagner UC20 2:19.08 2:18.43
        5 Greg Grewal WMAC 2:20.00 2:18.60
        6 Darryl Stich EBM 2:30.00 NT
        7 Todd Murray EBM 2:32.37 2:30.92
        8 Robert Twining WMAC 2:36.00 2:43.92
Event 9 400 Free Relay
        1 WMAC A WMAC 6:35.00 5:55.23
        2 WSAC A WSAC 4:35.00 4:32.11
        3 WMAC A WMAC 4:18.84 4:12.15
        4 WMAC B WMAC 4:25.00 4:27.32
        5 WMAC A WMAC 5:07.00 4:43.79
        6 WMAC A WMAC 6:00.00 5:31.70
        7 WMAC B WMAC 4:45.00 4:01.93
        8 WMAC C WMAC 4:00.00 3:57.41
Event 11 Women 200 Fly
        3 Lauren Jensen TF 2:46.28 2:56.68
        4 Rachel Mensch WMAC 2:25.52 2:23.34
        5 Esmeralda Perez EBM 2:30.22 2:28.03
        6 Cheryl Sinitz WMAC 2:58.00 2:57.00
Event 12 Men 200 Fly
    Heat 1 of 2 Event 12 Men 200 Fly
        3 Carl Millholland WMAC 3:15.00 3:06.30
        4 Tom Meehan WSAC 3:00.00 3:08.10
        5 Scotty Conley WMAC 3:15.00 2:56.24
        6 Mike Ziniel WMAC 3:19.00 3:15.90
    Heat 2 of 2 Event 12 Men 200 Fly
        1 Tomer Korabelnikov EBM 2:30.00 2:19.13
        2 Christopher Colburn ABM 2:26.10 2:28.42
        3 Joshua Bonis EBM 2:20.00 2:23.82
        4 Ryan Finke EBM 2:02.55 1:56.08
        5 Andrew Babcock EBM 2:10.00 2:10.64
        6 Thomas Grisa EBM 2:25.42 2:28.69
        7 Andreas Seibt IM 2:30.00 2:30.84
        8 Kevin Scanlan IM 2:40.00 2:50.97
Event 13 Women 50 Free
    Heat 1 of 6 Event 13 Women 50 Free
        2 Amelia Osterud MRAM 40.50 36.34
        4 Louise Floyd MAM 35.12 35.98
        5 Susan Swedler IM 37.00 36.68
        6 Susanne Schmitz IM 40.00 42.29
    Heat 2 of 6 Event 13 Women 50 Free
        1 Linda Bacelis-Bush MRAM 34.88 34.08
        3 Anna Loney WMAC 33.83 32.70
        4 Claire Weslaski WMAC 33.01 33.86
        5 Janet Lucas-Taylor TF 33.55 NT
        6 Cynthia Jones IM 33.89 33.17
        7 Georgia McDaniel IM 34.80 34.57
    Heat 3 of 6 Event 13 Women 50 Free
        1 Katie Valdovinos EBM 33.00 32.64
        2 Jane Del Greco IM 32.00 32.21
        3 Ingrid Jeske MINN 31.50 30.75
        5 Kelly Wynns OSHY 31.00 30.24
        6 Meredith Krejny MAM 32.00 30.04
        7 Andrea Gableman EBM 32.00 27.50
        8 Amy Meinholz EBM 33.00 29.06
    Heat 4 of 6 Event 13 Women 50 Free
        2 Nicole Jackson WMAC 30.06 29.28
        3 Julie Hall EBM 29.90 29.96
        4 Paige Weslaski WMAC 29.42 29.16
        5 Wendy Blunt WSAC 29.62 28.65
        6 Hanna Henry WMAC 29.90 27.82
        7 Cindy Buteyn TF 30.36 31.25
        8 Jennifer Mills LIB 30.80 29.33
    Heat 5 of 6 Event 13 Women 50 Free
        1 Mindy Seidler WSAC 29.01 31.07
        2 Chelsey Weiss TF 28.03 NT
        3 Lynne Nagel IM 27.73 28.43
        4 Kim Crouch UC32 27.33 27.52
        5 Rachel Mensch WMAC 27.63 27.45
        6 Michelle McCarthy EBM 27.98 28.00
        7 Erin Schneider EBM 28.80 28.12
        8 Melinda Mann OSHY 29.35 28.99
    Heat 6 of 6 Event 13 Women 50 Free
        1 Bizzy Vega UC21 26.99 26.55
        2 Shelley Nolden EBM 26.02 25.82
        3 Amanda Siehs EBM 25.99 24.88
        4 Anna Meinholz EBM 25.00 24.97
        5 Elise Borja EBM 25.01 24.39
        7 Therese Mastrandrea WMAC 26.94 26.38
Event 14 Men 50 Free
    Heat 1 of 8 Event 14 Men 50 Free
        4 Stephen Davis IM 41.01 45.74
    Heat 2 of 8 Event 14 Men 50 Free
        2 John Anderson IM 37.50 37.90
        4 Bruce Bader WMAC 31.50 32.74
        6 Brad Henning WMAC 35.69 NT
        7 Donald Jackson WSAC 38.00 37.79
    Heat 3 of 8 Event 14 Men 50 Free
        1 Robert Rosen EBM 30.34 30.76
        2 Eric Helton WMAC 30.15 30.16
        3 John May TF 29.50 28.69
        6 Noah Dowell WMAC 29.99 27.96
        7 Michael Cowen IM 30.28 28.63
        8 Mark Anderson IM 31.00 31.54
    Heat 4 of 8 Event 14 Men 50 Free
        1 Patrick Loney WMAC 29.00 29.33
        2 Jack Turek WMAC 28.00 24.77
        4 Jeff Ure UC21 27.52 24.66
        5 Phil Dodson IM 27.69 NT
        6 Tim Wilcox WMAC 28.00 27.96
        8 Jim Rowland LIB 29.15 28.12
    Heat 5 of 8 Event 14 Men 50 Free
        2 Mark Pfaltzgraff EBM 26.80 26.84
        3 Jason Parry WMAC 26.22 26.16
        4 Archie Spana WMAC 26.00 26.78
        5 Lee Cohn IM 26.20 26.61
        6 Scott Melcher LIB 26.53 26.64
        7 Gerald Mortensen WMAC 27.00 27.03
    Heat 6 of 8 Event 14 Men 50 Free
        1 Tomer Korabelnikov EBM 26.00 24.45
        2 David Whelchel LIB 25.85 25.40
        3 Jake Gorman IM 25.77 25.09
        4 Amit Hasak WLAC 25.64 26.00
        5 Grant Dahlke IM 25.65 25.70
        6 John Myszka ELG 25.81 26.30
        7 Jamie Mills LIB 25.95 25.11
    Heat 7 of 8 Event 14 Men 50 Free
        1 John Sinitz EBM 25.50 NT
        3 Mark Urban IM 24.44 24.05
        4 Andrew Toay WSAC 24.00 24.54
        5 Chris Bindert MINN 24.10 24.58
        6 Scott Dillon UC20 25.00 25.60
        7 Joe Stout WMAC 25.10 24.55
        8 Scott Richards WMAC 25.52 25.60
    Heat 8 of 8 Event 14 Men 50 Free
        1 Darryl Stich EBM 23.50 24.84
        3 David Parkins EBM 21.99 21.91
        4 William Derdeyn WMAC 20.21 21.78
        5 James Weslaski WMAC 21.20 21.85
        7 Jim Tuchler IM 23.20 23.91
        8 Nick Feczko UC21 23.65 23.96
Event 15 400 Medley Relay
        2 WMAC A WMAC 6:07.00 6:23.23
        4 IM A IM 4:20.36 NT
        5 WMAC A WMAC 5:32.00 5:37.17
Event 17 Women 50 Breast
    Heat 1 of 4 Event 17 Women 50 Breast
        2 Karla Grasso IM 59.77 57.47
        3 Mary Schneider EBM 52.00 52.73
        4 Susan Swedler IM 47.00 47.59
        5 Linda Bacelis-Bush MRAM 48.00 47.45
        6 Barbara Lemm MAM 55.29 NT
    Heat 2 of 4 Event 17 Women 50 Breast
        1 Kelly Wynns OSHY 44.00 44.33
        2 Jane Del Greco IM 43.00 43.08
        3 Kathleen Daley WSAC 42.32 41.70
        4 Patricia Leeds EBM 40.67 41.07
        5 Wendy Blunt WSAC 41.20 38.92
        6 Nicole Meyer WSAC 42.50 38.54
        7 Nora Settimi WMAC 43.00 38.44
        8 Georgia McDaniel IM 46.80 44.61
    Heat 3 of 4 Event 17 Women 50 Breast
        1 Karen Kimple WFBM 40.59 41.00
        2 Jennifer May EBM 40.00 38.04
        3 Ingrid Jeske MINN 38.71 38.85
        4 Julie Hall EBM 37.50 37.99
        5 Jennifer Mills LIB 38.05 36.15
        6 Amy Meinholz EBM 39.00 37.10
        7 Lynn Richardson TF 40.05 41.09
        8 Skyler Lipscomb WMAC 40.67 42.39
    Heat 4 of 4 Event 17 Women 50 Breast
        1 Mindy Seidler WSAC 37.01 38.50
        2 Annika Wilhelm IM 35.65 34.99
        3 Sarah Perez EBM 35.00 34.67
        4 Anna Meinholz EBM 32.00 30.58
        5 Lisa Hayes EBM 35.00 34.74
        6 Kim Crouch UC32 35.34 35.39
        7 Melinda Mann OSHY 36.98 35.69
        8 Martha O'Brien EBM 37.23 36.81
Event 18 Men 50 Breast
    Heat 1 of 4 Event 18 Men 50 Breast
        1 Alex MacGillis WMAC 1:20.00 1:08.20
        2 James Arnold WSAC 1:15.00 1:28.93
        3 Ted Cauwels LIB 44.58 40.96
        4 Mike Murray EBM 42.89 44.80
        5 Michael McDonnell LIB 43.32 43.87
        6 Eric Helton WMAC 47.73 42.23
        7 Tyler Shay WMAC 1:15.00 1:05.01
    Heat 2 of 4 Event 18 Men 50 Breast
        1 Brad Henning WMAC 41.33 NT
        2 James Daley WSAC 39.00 37.98
        3 Kevin Weslaski WMAC 37.00 37.80
        4 Scotty Conley WMAC 35.50 34.60
        5 Darrin Campbell EBM 36.65 35.77
        6 Daniel Micha WSAC 38.00 37.81
        7 Richard Pease WMAC 41.00 42.01
        8 Gus Robledo WMAC 42.00 41.66
    Heat 3 of 4 Event 18 Men 50 Breast
        1 Joseph Magiera UC21 33.54 33.18
        2 Harvey Seybold IM 32.50 32.18
        3 John Sinitz EBM 32.00 NT
        4 Bryan Bell EBM 30.10 30.40
        5 Todd Murray EBM 30.95 31.54
        6 Peder Dahlberg IM 32.10 32.45
        7 Mark Urban IM 33.33 31.51
        8 Scott Dillon UC20 34.00 34.14
    Heat 4 of 4 Event 18 Men 50 Breast
        1 Nick Feczko UC21 29.60 29.60
        2 Nathan Welchlin MOVY 29.00 NT
        3 Edward Wagner UC20 28.04 NT
        4 Greg Grewal WMAC 27.32 27.14
        5 Cy Mistry WMAC 28.00 27.55
        6 David Parkins EBM 28.49 27.48
        7 Jim Tuchler IM 29.50 28.90
        8 Gregory Blommel EBM 29.60 30.02
Event 19 Women 100 IM
    Heat 1 of 5 Event 19 Women 100 IM
        2 Janet Schultz WMAC 1:40.50 1:40.60
        3 Linda Bacelis-Bush MRAM 1:37.69 1:30.90
        4 Claire Weslaski WMAC 1:32.88 1:31.20
        5 Georgia McDaniel IM 1:33.50 NT
        6 Amelia Osterud MRAM 1:38.48 1:37.79
    Heat 2 of 5 Event 19 Women 100 IM
        1 Pamela Dowling WFBM 1:30.00 1:29.10
        2 Nora Settimi WMAC 1:27.00 1:20.82
        3 Lynn Richardson TF 1:23.80 1:24.03
        4 Nicole Meyer WSAC 1:20.25 1:16.42
        5 Meredith Krejny MAM 1:21.32 1:21.22
        6 Janet Lucas-Taylor TF 1:24.38 NT
        7 Patricia Leeds EBM 1:28.60 NT
        8 Louise Floyd MAM 1:32.31 1:36.22
    Heat 3 of 5 Event 19 Women 100 IM
        1 Cindy Buteyn TF 1:18.57 1:19.99
        2 Shannon Slates TF 1:17.51 1:20.28
        3 Ingrid Jeske MINN 1:17.15 1:17.25
        4 Martha O'Brien EBM 1:15.99 1:10.53
        5 Mindy Seidler WSAC 1:16.01 1:17.84
        6 Paige Weslaski WMAC 1:17.21 1:16.79
        7 Tracey Pavlishin IM 1:18.00 1:11.45
        8 Skyler Lipscomb WMAC 1:19.74 1:22.42
    Heat 4 of 5 Event 19 Women 100 IM
        1 Cheryl Sinitz WMAC 1:15.31 1:11.62
        2 Amy Meinholz EBM 1:15.00 1:11.81
        3 Rachel Hawley WMAC 1:13.05 1:13.19
        4 Lisa Hayes EBM 1:12.00 NT
        5 Julie Hall EBM 1:13.00 1:17.20
        6 Chris Stich EBM 1:15.00 1:12.13
        7 Taylor Teske EBM 1:15.00 1:08.63
        8 Hanna Henry WMAC 1:15.50 1:09.87
    Heat 5 of 5 Event 19 Women 100 IM
        1 Elise Borja EBM 1:10.00 1:06.27
        2 Therese Mastrandrea WMAC 1:07.56 1:06.25
        3 Esmeralda Perez EBM 1:06.18 1:07.91
        4 Anna Meinholz EBM 1:05.00 1:00.00
        5 Amanda Siehs EBM 1:05.99 1:06.37
        6 Madison Boyle WSAC 1:07.34 1:08.40
        7 Sarah Perez EBM 1:09.00 1:08.60
        8 Andrea Block IM 1:10.31 1:08.97
Event 20 Men 100 IM
    Heat 0 of 7 Event 20 Men 100 IM
        0 Joe Barger UC40 1:01.71 NT
    Heat 1 of 7 Event 20 Men 100 IM
        3 Tyler Shay WMAC 3:00.00 1:45.30
        4 Roger Blau WMAC 1:44.54 1:50.97
        5 Alex MacGillis WMAC 2:20.00 2:32.02
    Heat 2 of 7 Event 20 Men 100 IM
        2 Dan Reshel WMAC 1:26.83 NT
        3 Bruce Bader WMAC 1:24.60 1:24.95
        4 Michael Cowen IM 1:21.68 1:14.69
        5 Mark Anderson IM 1:23.00 1:23.32
        6 Eric Helton WMAC 1:25.53 1:26.07
        7 Timothy Potter MAM 1:33.91 1:40.51
    Heat 3 of 7 Event 20 Men 100 IM
        1 Robert Rosen EBM 1:19.27 1:18.64
        2 Darrin Campbell EBM 1:18.13 1:16.11
        3 Tim Wilcox WMAC 1:16.00 1:15.34
        4 Carl Millholland WMAC 1:15.00 1:13.81
        5 Phil Dodson IM 1:15.69 NT
        6 Tom Meehan WSAC 1:17.42 1:16.02
        7 Michael McDonnell LIB 1:18.54 1:17.07
        8 Joseph LaBudde WSAC 1:21.22 1:25.91
    Heat 4 of 7 Event 20 Men 100 IM
        1 James Daley WSAC 1:13.00 1:14.39
        2 Harvey Seybold IM 1:12.00 1:12.19
        3 John Myszka ELG 1:11.19 NT
        4 Scott Dillon UC20 1:10.00 1:09.96
        5 Jason Parry WMAC 1:10.42 1:09.86
        6 Lee Cohn IM 1:11.42 1:13.76
        7 Jake Gorman IM 1:12.30 1:09.53
        8 Scott Melcher LIB 1:15.00 1:08.45
    Heat 5 of 7 Event 20 Men 100 IM
        1 Bobby Wu EBM 1:09.17 1:09.70
        2 Brice Strickland LIB 1:08.80 1:07.10
        3 Mark Pfaltzgraff EBM 1:08.00 1:09.50
        4 Bob Welchlin MOVY 1:06.00 1:05.48
        5 Jeff Ure UC21 1:06.52 1:04.35
        6 Andrew Sailor WMAC 1:08.78 1:09.56
        7 Andreas Seibt IM 1:09.00 1:07.64
        8 Amit Hasak WLAC 1:09.28 1:09.40
    Heat 6 of 7 Event 20 Men 100 IM
        1 Mark Urban IM 1:05.43 1:01.24
        2 Archie Spana WMAC 1:05.00 NT
        3 Joe Stout WMAC 1:04.80 1:02.77
        4 Scott Richards WMAC 1:04.04 1:04.43
        5 Christopher Colburn ABM 1:04.40 1:03.37
        6 Michael Bieberitz WMAC 1:04.92 1:03.31
        7 Tomer Korabelnikov EBM 1:05.00 59.36
        8 James Fischer EBM 1:05.92 1:04.34
    Heat 7 of 7 Event 20 Men 100 IM
        1 Thomas Grisa EBM 1:02.86 1:02.04
        2 Darryl Stich EBM 59.00 1:00.09
        3 Cy Mistry WMAC 58.00 59.16
        4 David Parkins EBM 55.99 56.06
        5 Greg Grewal WMAC 57.15 56.14
        6 Matthew Oglesby GYMD 58.25 56.96
        7 Bryan Bell EBM 1:01.53 1:03.01
        8 Jack Turek WMAC 1:03.00 1:04.89
Event 21 200 Medley Relay
    Heat 1 of 2 Event 21 Men 200 Medley
        1 WMAC A WMAC 8:00.00 4:06.33
        2 WMAC B WMAC 2:28.25 2:24.45
        3 WSAC A WSAC 2:15.01 2:20.94
        4 WMAC A WMAC 2:14.53 2:13.96
        5 TF A TF 2:15.00 2:24.50
        5 TF A TF 2:15.00 2:24.50
        6 WMAC A WMAC 2:16.00 2:01.94
        7 WMAC A WMAC 6:00.00 3:26.14
        8 WMAC D WMAC 2:00.00 1:55.31
    Heat 2 of 2 Event 21 Mixed 200 Medley
        1 EBM B EBM 2:05.63 2:16.94
        2 EBM B EBM 1:58.79 2:02.00
        2 EBM B EBM 1:58.79 2:02.00
        3 EBM A EBM 1:55.84 2:01.03
        4 EBM A EBM 1:47.11 1:46.74
        5 EBM A EBM 1:47.61 1:46.02
        6 EBM A EBM 1:56.50 1:58.90
        7 EBM A EBM 1:59.78 2:03.66
        8 EBM A EBM 2:06.13 2:13.51
Event 23 Women 500 Free
    Heat 0 of 4 Event 23 Women 500 Free
        0 Amy Walther WMAC 7:10.00 NT
    Heat 1 of 4 Event 23 Women 500 Free
        3 Susanne Schmitz IM 8:45.00 8:28.07
        4 Janet Lucas-Taylor TF 8:17.06 NT
        5 Mary Schneider EBM 8:30.00 8:53.58
        6 Jeanne Seidler WSAC 14:59.01 NT
    Heat 2 of 4 Event 23 Women 500 Free
        2 Susan Swedler IM 7:40.00 7:29.52
        3 Anna Loney WMAC 7:30.46 7:20.79
        5 Jane Del Greco IM 7:30.00 7:16.75
        6 Georgia McDaniel IM 7:36.00 7:43.41
        7 Katie Valdovinos EBM 7:40.00 7:19.08
        8 Claire Weslaski WMAC 8:00.00 7:20.22
    Heat 3 of 4 Event 23 Women 500 Free
        1 Jennifer May EBM 6:40.00 6:16.35
        3 Michelle McCarthy EBM 6:13.78 6:00.79
        4 Catherine Knight WSAC 6:05.00 5:51.82
        5 Hanna Henry WMAC 6:10.50 NT
        6 Lynne Nagel IM 6:13.78 6:08.18
        7 Andrea Gableman EBM 6:34.00 5:58.02
        8 Jennifer Mills LIB 6:40.05 6:15.48
    Heat 4 of 4 Event 23 Women 500 Free
        1 Paige Weslaski WMAC 6:00.00 6:10.09
        2 Bizzy Vega UC21 5:59.00 5:52.39
        3 Rachel Mensch WMAC 5:50.43 NT
        4 Jessica Westcott EBM 5:45.00 5:43.43
        5 Andrea Block IM 5:45.33 5:40.75
        8 Lauren Jensen TF 6:02.72 6:20.08
Event 24 Men 500 Free
    Heat 1 of 4 Event 24 Men 500 Free
        3 Francisco Lopez WFBM 11:10.01 11:11.92
    Heat 2 of 4 Event 24 Men 500 Free
        1 Robert Corris EBM 7:40.13 7:37.24
        2 Ted Cauwels LIB 7:30.00 7:38.14
        3 Patrick Loney WMAC 7:20.00 7:09.88
        4 Clark Knuth EBM 7:00.00 NT
        5 David Watts WMAC 7:09.99 6:52.39
        6 Jim Rowland LIB 7:28.00 7:07.13
        8 Gus Robledo WMAC 7:59.00 8:05.92
    Heat 3 of 4 Event 24 Men 500 Free
        1 Kevin Weslaski WMAC 6:30.00 NT
        3 Jamie Mills LIB 5:53.95 5:45.05
        4 Keith Van De Laarschot MRAM 5:45.00 6:09.10
        5 Tomer Korabelnikov EBM 5:50.00 5:37.24
        6 Brice Strickland LIB 5:58.29 5:48.64
        8 Greg Hollub OSHY 6:43.00 NT
    Heat 4 of 4 Event 24 Men 500 Free
        1 Mark Pfaltzgraff EBM 5:40.00 5:52.09
        2 David Whelchel LIB 5:35.00 5:32.05
        3 Andrew Toay WSAC 5:20.00 5:21.01
        4 Matt Keller IM 4:55.99 NT
        5 Ryan Finke EBM 5:05.24 4:51.46
        6 Richie Fischer EBM 5:25.00 5:25.08
Event 25 Mixed 400 IM
    Heat 1 of 2 Event 25 Mixed 400 IM
        2 Robert Rosen EBM 7:10.15 6:32.74
        3 Ron Hoyne SFY 6:15.00 5:50.28
        4 Scotty Conley WMAC 6:09.99 5:51.41
        5 Kate Lorenz IM 6:10.00 5:46.84
        6 Robert Corris EBM 6:41.00 NT
    Heat 2 of 2 Event 25 Mixed 400 IM
        1 Carl Millholland WMAC 5:55.00 5:59.10
        2 Martha O'Brien EBM 5:33.13 5:25.98
        3 Andreas Seibt IM 5:00.00 5:11.04
        4 Don Secor IM 4:51.00 4:44.98
        5 Tomer Korabelnikov EBM 5:00.00 4:50.03
        6 Thomas Grisa EBM 5:05.05 5:03.03
        7 Keith Van De Laarschot MRAM 5:45.00 5:34.85
        8 Karen Kimple WFBM 6:02.00 6:07.78
Event 27 Women 50 Free
    Heat 1 of 3 Event 27 Women 50 Free
        2 Jeanne Seidler WSAC 1:25.01 1:16.53
        3 Kara McCarty BARA 55.00 36.16
        4 Barbara Lemm MAM 39.66 36.82
        5 Ann Richards WMAC 44.44 38.76
        6 Phyllis Smith WMAC 56.03 57.08
    Heat 2 of 3 Event 27 Women 50 Free
        1 Nancy Rezmer WMAC 36.15 36.38
        2 Nora Settimi WMAC 35.00 NT
        3 Blaze Bonko UC21 34.15 32.28
        4 Skyler Lipscomb WMAC 32.28 34.40
        5 Margaret Ellwood WMAC 33.30 32.98
        6 Angela Hansen WMAC 34.22 37.49
        7 Patricia Leeds EBM 35.73 33.77
        8 Meghan LaPoint OSHY 38.00 35.70
    Heat 3 of 3 Event 27 Women 50 Free
        2 Kristen Ellison IM 28.88 30.10
        3 Sarah Perez EBM 27.00 26.86
        4 Ashley Higgins WSAC 25.99 24.76
        5 Esmeralda Perez EBM 26.16 27.42
        6 Heidi Kafka IM 27.20 27.50
        7 Kate Lorenz IM 29.00 NT
        8 Kathleen Daley WSAC 30.87 30.23
Event 28 Men 50 Free
    Heat 1 of 5 Event 28 Men 50 Free
        3 Mike Murray EBM 2:00.00 35.17
        4 Alex MacGillis WMAC 55.00 56.23
        5 James Arnold WSAC 1:02.00 1:11.92
    Heat 2 of 5 Event 28 Men 50 Free
        2 Tyler Shay WMAC 38.00 35.37
        3 Timothy Capps BARA 36.48 35.13
        4 Timothy Potter MAM 34.76 35.92
        5 Lawrence Mueller WMAC 35.76 37.20
        6 Roger Blau WMAC 37.15 NT
        7 Francisco Lopez WFBM 52.01 50.39
    Heat 3 of 5 Event 28 Men 50 Free
        1 Daniel De Lone WSAC 32.50 29.75
        2 Randy Roeing IM 29.55 29.83
        3 Ted Cauwels LIB 29.26 28.87
        4 Oluwabamigbe Oluwatayo WSAC 28.00 28.78
        5 Michael McDonnell LIB 28.26 39.37
        6 Greg Hollub OSHY 29.30 28.76
        7 David Watts WMAC 31.49 30.77
        8 Carl Whitney WFBM 34.62 37.21
    Heat 4 of 5 Event 28 Men 50 Free
        2 Jeffrey Losch TF 26.00 NT
        3 Bob Welchlin MOVY 25.00 25.29
        4 David Reddington WMAC 24.90 25.41
        5 James Fischer EBM 24.90 24.32
        6 Michael Wade MAM 26.00 25.58
        7 Andrew Sailor WMAC 26.59 26.52
    Heat 5 of 5 Event 28 Men 50 Free
        1 Bryan Bell EBM 24.15 25.62
        2 Bryan Malas IM 23.99 24.07
        3 Jonathan Decelle WMAC 23.10 22.11
        4 Nathan Welchlin MOVY 22.50 22.69
        5 Ryan Finke EBM 23.00 22.64
        6 Andrew Babcock EBM 23.20 22.95
        7 Joshua Bonis EBM 24.00 23.62
        8 Joe Barger UC40 24.27 NT
Event 29 Women 100 Breast
    Heat 1 of 3 Event 29 Women 100 Breast
        3 Karla Grasso IM 2:07.00 2:04.01
        4 Janet Schultz WMAC 1:46.82 1:44.23
        5 Mary Schneider EBM 1:55.00 1:55.05
    Heat 2 of 3 Event 29 Women 100 Breast
        1 Barbara Lemm MAM 1:34.99 NT
        2 Nora Settimi WMAC 1:32.00 1:25.56
        3 Nicole Meyer WSAC 1:30.30 1:23.96
        4 Melinda Mann OSHY 1:26.10 1:18.57
        5 Skyler Lipscomb WMAC 1:27.93 1:34.63
        6 Patricia Leeds EBM 1:31.77 1:28.05
        7 Margaret Ellwood WMAC 1:32.90 1:35.28
    Heat 3 of 3 Event 29 Women 100 Breast
        1 Karen Kimple WFBM 1:25.00 NT
        2 Julie Hall EBM 1:23.00 1:19.96
        3 Mindy Seidler WSAC 1:21.01 1:23.79
        4 Sarah Perez EBM 1:16.00 1:15.54
        5 Kim Crouch UC32 1:17.33 1:17.70
        6 Martha O'Brien EBM 1:22.22 1:17.58
        7 Leslie Biegler-Ciaccio IM 1:23.00 1:22.82
        8 Karen Darling IM 1:25.49 1:23.63
Event 30 Men 100 Breast
    Heat 0 of 4 Event 30 Men 100 Breast
        0 Cy Mistry WMAC 1:00.00 NT
    Heat 1 of 4 Event 30 Men 100 Breast
        2 Alex MacGillis WMAC 2:05.00 2:39.02
        3 Mike Murray EBM 1:37.60 1:41.09
        4 Gus Robledo WMAC 1:32.00 1:31.38
        5 Richard Pease WMAC 1:33.00 1:31.75
        6 Carl Whitney WFBM 1:40.52 1:46.19
        7 Fred Salzmann WMAC 2:41.51 2:44.45
    Heat 2 of 4 Event 30 Men 100 Breast
        1 Clark Knuth EBM 1:30.00 NT
        2 Daniel De Lone WSAC 1:25.50 1:22.78
        3 Daniel Micha WSAC 1:20.00 NT
        4 Andreas Seibt IM 1:17.00 1:15.14
        5 Keith Van De Laarschot MRAM 1:20.00 1:18.67
        6 Maurice Tetzlaff IM 1:20.00 1:16.95
        7 Brad Henning WMAC 1:29.95 NT
        8 James Daley WSAC 1:32.00 NT
    Heat 3 of 4 Event 30 Men 100 Breast
        1 Scott Melcher LIB 1:15.42 1:19.23
        2 Peder Dahlberg IM 1:11.22 1:12.31
        3 John Sinitz EBM 1:11.00 NT
        4 Joe Stout WMAC 1:08.65 1:07.90
        5 Edward O'Neill IM 1:10.00 1:03.69
        6 Harvey Seybold IM 1:11.20 1:11.99
        7 Joseph Magiera UC21 1:12.85 1:10.95
        8 Scott Dillon UC20 1:17.00 1:17.09
    Heat 4 of 4 Event 30 Men 100 Breast
        1 Todd Murray EBM 1:07.68 NT
        2 Darryl Stich EBM 1:06.50 1:07.85
        3 Nick Feczko UC21 1:05.71 1:03.35
        4 Edward Wagner UC20 1:00.58 1:01.81
        5 Jim Tuchler IM 1:02.80 NT
        6 Gregory Blommel EBM 1:05.80 1:06.52
        7 Bryan Bell EBM 1:07.31 1:08.66
        8 Bobby Wu EBM 1:08.50 1:09.40
Event 31 800 Free Relay
        4 WMAC A WMAC 9:56.00 10:47.03
Event 33 Women 100 Fly
    Heat 1 of 2 Event 33 Women 100 Fly
        3 Shelley Nolden EBM 1:18.12 1:08.15
        4 Melinda Mann OSHY 1:15.10 1:10.03
        5 Kristen Ellison IM 1:16.88 1:15.06
    Heat 2 of 2 Event 33 Women 100 Fly
        2 Rachel Hawley WMAC 1:11.33 1:15.10
        3 Erin Schneider EBM 1:08.00 1:06.40
        4 Esmeralda Perez EBM 1:03.65 1:05.46
        5 Andrea Block IM 1:03.83 1:03.47
        6 Sarah Perez EBM 1:09.00 1:09.84
        7 Mindy Seidler WSAC 1:14.01 NT
Event 34 Men 100 Fly
    Heat 1 of 3 Event 34 Men 100 Fly
        3 Tyler Shay WMAC 2:15.00 2:03.73
        4 James Daley WSAC 1:20.00 NT
        5 Carl Whitney WFBM 2:06.84 NT
    Heat 2 of 3 Event 34 Men 100 Fly
        2 Carl Millholland WMAC 1:10.00 1:20.05
        3 Maurice Tetzlaff IM 1:08.53 1:12.44
        4 Christopher Colburn ABM 1:02.87 1:01.58
        5 Joe Barger UC40 1:03.00 NT
        6 Kevin Scanlan IM 1:10.00 NT
        7 Tom Meehan WSAC 1:20.00 1:21.87
    Heat 3 of 3 Event 34 Men 100 Fly
        1 Thomas Grisa EBM 1:00.36 1:00.27
        2 Joshua Bonis EBM 59.00 58.66
        3 Darryl Stich EBM 56.50 57.35
        4 Ryan Finke EBM 53.00 52.54
        5 Andrew Babcock EBM 54.00 54.46
        6 Jim Tuchler IM 56.50 NT
        7 Scott Richards WMAC 59.15 59.06
        8 Andrei Ursu ELG 1:02.50 1:02.01
Event 35 Women 200 Back
        1 Jeanne Seidler WSAC 5:59.01 5:47.33
        2 Janet Schultz WMAC 3:23.40 3:22.49
        3 Leslie Biegler-Ciaccio IM 2:45.00 2:49.24
        4 Heidi Kafka IM 2:32.00 2:28.72
        5 Chelsey Weiss TF 2:40.00 NT
        6 Shannon Slates TF 2:51.00 2:56.40
        7 Mary Schneider EBM 4:05.03 4:09.40
Event 36 Men 200 Back
    Heat 1 of 2 Event 36 Men 200 Back
        3 Timothy Potter MAM 3:19.10 3:24.92
        4 Greg Hollub OSHY 3:05.00 NT
        5 Joseph LaBudde WSAC 3:06.78 3:06.61
        6 Fred Salzmann WMAC 4:20.14 4:19.32
    Heat 2 of 2 Event 36 Men 200 Back
        1 Michael McDonnell LIB 2:50.00 NT
        2 Bob Welchlin MOVY 2:30.00 2:30.11
        3 Richie Fischer EBM 2:24.00 2:20.03
        4 Don Secor IM 2:11.10 NT
        5 Todd Murray EBM 2:19.99 2:20.17
        6 David Reddington WMAC 2:26.99 2:25.83
        7 Andreas Seibt IM 2:30.00 2:30.92
        8 Robert Rosen EBM 2:56.32 2:55.20
Event 37 200 Free Relay
    Heat 0 of 2 Event 37 Women 200 Free
        0 TF A TF 2:10.00 NT
    Heat 1 of 2 Event 37 Men 200 Free
        3 WMAC A WMAC 8:00.00 2:58.27
        4 WFBM A WFBM 2:55.01 2:51.25
        5 WMAC A WMAC 2:55.02 2:01.12
    Heat 2 of 2 Event 37 Mixed 200 Free
        1 WSAC A WSAC 2:10.00 1:58.31
        2 WMAC B WMAC 1:59.65 2:01.69
        3 EBM A EBM 1:46.11 1:43.77
        4 EBM A EBM 1:43.85 1:53.88
        5 EBM A EBM 1:45.20 1:43.46
        6 EBM B EBM 1:54.26 1:56.16
Event 39 Women 200 IM
    Heat 1 of 2 Event 39 Women 200 IM
        1 Cynthia Jones IM 3:38.52 NT
        2 Julie Van Cleave EBM 3:02.00 2:57.90
        3 Skyler Lipscomb WMAC 2:52.03 2:57.68
        4 Karen Kimple WFBM 2:45.00 NT
        5 Kristen Ellison IM 2:45.62 2:47.27
        6 Nicole Meyer WSAC 2:55.10 2:45.70
        7 Janet Schultz WMAC 3:33.92 3:31.88
        8 Mary Schneider EBM 4:15.00 4:05.34
    Heat 2 of 2 Event 39 Women 200 IM
        1 Mindy Seidler WSAC 2:42.01 2:49.76
        2 Rachel Hawley WMAC 2:37.05 2:38.44
        3 Sarah Perez EBM 2:30.00 2:27.40
        4 Lisa Hayes EBM 2:28.00 NT
        5 Andrea Block IM 2:29.33 2:27.52
        6 Kim Crouch UC32 2:33.34 NT
        7 Martha O'Brien EBM 2:39.75 2:31.43
        8 Cheryl Sinitz WMAC 2:43.00 2:34.28
Event 40 Men 200 IM
    Heat 1 of 3 Event 40 Men 200 IM
        3 Fred Russell EBM 3:45.00 3:35.11
        4 Robert Corris EBM 3:16.50 NT
        5 Timothy Potter MAM 3:36.30 3:44.43
    Heat 2 of 3 Event 40 Men 200 IM
        1 Michael McDonnell LIB 2:51.71 2:51.29
        2 Carl Millholland WMAC 2:40.00 NT
        3 Andrei Ursu ELG 2:38.00 NT
        4 Kevin Scanlan IM 2:30.00 NT
        5 Bobby Wu EBM 2:35.39 NT
        6 James Daley WSAC 2:40.00 NT
        7 Keith Van De Laarschot MRAM 2:40.00 2:38.12
        8 Ted Cauwels LIB 3:10.00 3:00.95
    Heat 3 of 3 Event 40 Men 200 IM
        1 Andreas Seibt IM 2:29.00 2:29.96
        2 Gregory Blommel EBM 2:25.50 2:29.70
        3 Edward Wagner UC20 2:15.75 2:13.00
        4 Darryl Stich EBM 2:10.00 2:10.74
        5 Edward O'Neill IM 2:15.00 2:05.45
        6 Don Secor IM 2:16.20 2:13.13
        7 Christopher Colburn ABM 2:26.57 2:22.39
        8 Scott Melcher LIB 2:30.00 NT
Event 41 Women 50 Back
    Heat 1 of 3 Event 41 Women 50 Back
        3 Jeanne Seidler WSAC 1:25.01 1:17.34
        4 Karla Grasso IM 59.80 58.24
        5 Phyllis Smith WMAC 1:11.04 1:11.68
    Heat 2 of 3 Event 41 Women 50 Back
        1 Barbara Lemm MAM 53.99 NT
        2 Meghan LaPoint OSHY 45.00 43.49
        3 Nora Settimi WMAC 41.00 38.88
        4 Lynn Richardson TF 35.76 35.76
        5 Skyler Lipscomb WMAC 37.58 38.01
        6 Margaret Ellwood WMAC 41.25 40.88
        7 Nancy Rezmer WMAC 51.45 45.06
        8 Blaze Bonko UC21 54.66 37.54
    Heat 3 of 3 Event 41 Women 50 Back
        1 Shannon Slates TF 35.46 37.71
        2 Erin Schneider EBM 33.40 32.58
        3 Chelsey Weiss TF 31.96 NT
        4 Elise Borja EBM 28.00 30.05
        5 Jessica Westcott EBM 31.00 31.00
        6 Rachel Hawley WMAC 32.16 32.60
        7 Heidi Kafka IM 34.00 32.62
        8 Julie Hall EBM 35.50 34.65
Event 42 Men 50 Back
    Heat 1 of 3 Event 42 Men 50 Back
        3 James Arnold WSAC 1:15.00 1:25.41
        4 Fred Salzmann WMAC 57.01 55.03
        5 Alex MacGillis WMAC 58.00 1:07.23
    Heat 2 of 3 Event 42 Men 50 Back
        1 Tyler Shay WMAC 45.00 43.78
        2 Mike Murray EBM 41.42 42.92
        3 Harvey Seybold IM 34.70 36.15
        4 Joe Barger UC40 30.85 NT
        5 Maurice Tetzlaff IM 31.00 30.87
        6 James Daley WSAC 36.50 33.89
        7 Timothy Potter MAM 41.86 42.68
        8 Carl Whitney WFBM 46.56 51.87
    Heat 3 of 3 Event 42 Men 50 Back
        1 Gregory Blommel EBM 29.90 30.39
        2 David Reddington WMAC 29.10 28.88
        3 Nathan Welchlin MOVY 27.00 27.34
        4 Bryan Malas IM 25.21 26.19
        5 Jim Tuchler IM 26.20 NT
        6 Todd Murray EBM 28.49 29.32
        7 Richie Fischer EBM 29.72 29.52
        8 Jonathan Decelle WMAC 30.00 27.22
Event 43 Women 100 Free
    Heat 1 of 4 Event 43 Women 100 Free
        3 Karla Grasso IM 1:49.44 1:44.05
        4 Mary Schneider EBM 1:34.00 1:34.00
        5 Ann Richards WMAC 1:34.43 1:30.17
        6 Kara McCarty BARA 1:50.00 1:22.59
    Heat 2 of 4 Event 43 Women 100 Free
        1 Barbara Lemm MAM 1:21.99 NT
        2 Angela Hansen WMAC 1:18.57 1:30.87
        3 Margaret Ellwood WMAC 1:15.45 1:14.45
        4 Nora Settimi WMAC 1:15.00 1:13.62
        5 Blaze Bonko UC21 1:15.35 1:08.99
        6 Karen Darling IM 1:15.60 1:13.57
        7 Pamela Dowling WFBM 1:20.00 1:15.27
        8 Meghan LaPoint OSHY 1:25.00 1:20.41
    Heat 3 of 4 Event 43 Women 100 Free
        1 Kathleen Daley WSAC 1:10.00 1:08.41
        2 Melinda Mann OSHY 1:07.25 1:04.99
        3 Kristen Ellison IM 1:04.94 1:04.52
        4 Kate Lorenz IM 1:03.00 1:02.42
        5 Erin Schneider EBM 1:03.00 1:03.78
        6 Nicole Jackson WMAC 1:06.47 NT
        7 Julie Van Cleave EBM 1:09.00 1:08.35
        8 Janet Lucas-Taylor TF 1:14.20 NT
    Heat 4 of 4 Event 43 Women 100 Free
        1 Kim Crouch UC32 1:02.33 1:01.30
        2 Shelley Nolden EBM 1:00.83 58.09
        3 Jessica Westcott EBM 58.84 58.46
        4 Elise Borja EBM 55.75 55.18
        5 Esmeralda Perez EBM 57.82 1:02.44
        6 Chelsey Weiss TF 1:00.52 NT
        7 Heidi Kafka IM 1:02.00 59.62
        8 Julie Hall EBM 1:03.00 1:04.11
Event 44 Men 100 Free
    Heat 1 of 5 Event 44 Men 100 Free
        2 Francisco Lopez WFBM 1:56.01 1:52.01
        3 Timothy Potter MAM 1:28.16 1:29.02
        4 Roger Blau WMAC 1:26.43 NT
        5 Brad Henning WMAC 1:27.18 NT
        6 Fred Salzmann WMAC 1:55.21 2:03.71
        7 James Arnold WSAC 2:25.00 2:42.59
    Heat 2 of 5 Event 44 Men 100 Free
        1 Timothy Capps BARA 1:23.54 1:20.50
        2 Clark Knuth EBM 1:11.00 NT
        3 Robert Rosen EBM 1:08.56 1:09.00
        4 Greg Hollub OSHY 1:07.00 1:03.39
        5 Ted Cauwels LIB 1:07.90 1:10.34
        6 David Watts WMAC 1:09.99 1:07.48
        7 Gus Robledo WMAC 1:18.00 1:17.56
        8 Tyler Shay WMAC 1:25.00 1:21.34
    Heat 3 of 5 Event 44 Men 100 Free
        1 Tom Meehan WSAC 1:04.76 1:07.66
        2 Andrew Sailor WMAC 1:01.62 1:00.83
        3 Noah Dowell WMAC 1:01.42 1:00.30
        4 James Daley WSAC 1:01.00 NT
        5 Bobby Wu EBM 1:01.00 NT
        6 Michael McDonnell LIB 1:01.58 NT
        7 Joseph Magiera UC21 1:01.72 58.21
        8 Randy Roeing IM 1:05.05 1:05.45
    Heat 4 of 5 Event 44 Men 100 Free
        1 Scott Dillon UC20 1:00.00 1:01.21
        2 Scott Melcher LIB 58.00 NT
        3 Maurice Tetzlaff IM 57.00 58.49
        4 Scott Richards WMAC 56.03 56.13
        5 James Fischer EBM 56.85 54.69
        6 Andrei Ursu ELG 57.50 56.40
        7 John Sinitz EBM 58.00 NT
        8 Oluwabamigbe Oluwatayo WSAC 1:00.00 1:07.55
    Heat 5 of 5 Event 44 Men 100 Free
        1 Joe Stout WMAC 55.75 NT
        2 Joshua Bonis EBM 54.00 53.54
        3 Jonathan Decelle WMAC 53.61 48.83
        4 Ryan Finke EBM 49.00 48.44
        5 Andrew Babcock EBM 50.00 49.84
        6 Bryan Bell EBM 53.95 54.94
        7 Thomas Grisa EBM 54.92 55.28
        8 Bob Welchlin MOVY 56.00 57.26
Event 45 Mixed 1650 Free
    Heat 1 of 3 Event 45 Mixed 1650 Free
        1 Joan Crisostomo TF 33:02.96 34:30.56
        2 Joseph LaBudde WSAC 28:00.00 26:53.57
        3 Carl Whitney WFBM 26:10.10 28:34.23
        4 Julie Van Cleave EBM 23:40.00 23:15.97
        5 Cynthia Jones IM 24:56.32 NT
        6 Lawrence Mueller WMAC 26:29.53 27:57.93
        7 Timothy Potter MAM 30:33.16 31:34.61
        8 Fred Salzmann WMAC 37:24.48 40:45.91
    Heat 2 of 3 Event 45 Mixed 1650 Free
        1 Melodee Nugent WMAC 22:45.00 22:55.41
        2 Scotty Conley WMAC 22:28.47 22:09.49
        3 Ron Hoyne SFY 22:00.00 21:28.51
        4 Karen Kimple WFBM 21:43.52 22:21.06
        5 Michael McDonnell LIB 21:47.57 NT
        6 Cheryl Sinitz WMAC 22:15.00 21:15.48
        7 Nicole Jackson WMAC 22:28.71 21:37.08
        8 Shelley Nolden EBM 23:00.00 20:43.06
    Heat 3 of 3 Event 45 Mixed 1650 Free
        1 Noah Dowell WMAC 21:27.00 21:21.84
        2 David Reddington WMAC 20:07.99 20:11.42
        3 Andreas Seibt IM 20:00.00 20:27.65
        4 Don Secor IM 17:55.30 18:16.61
        5 Kevin Scanlan IM 19:30.00 NT
        6 Michael Wade MAM 20:00.00 19:49.89
        7 Janeen Finke EBM 21:00.00 19:23.00
        8 Lisa Hayes EBM 21:30.00 19:31.48
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home