2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )

Announcer Program

Print Preview
Event List

Lane Status Name Club Seed
Time
Finals
Time
Event 1 Women 1500 Free
Event 2 Men 1500 Free
    Heat 0 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        0 Scratched Bruce Braly DAM 27:00.00 NT
        0 Cindy Lee SMM 24:15.00 NT
        0 Scratched Doug Cook WCM 22:19.13 NT
        0 Scratched Gia Luisa SMM 9:35.20 NT
        0 Scratched Kathleen Coggshall BAY 21:29.90 NT
        0 Katie Elgaaen SMM 22:22.22 NT
        0 Scratched Kirsti Aho USF 40:00.00 NT
        0 Penelope Yamauchi MEMO 22:00.00 NT
        0 Siobhan Hill TCAM 31:00.00 NT
        0 Susan Bruno CMAM 26:36.29 NT
        0 Thomas McCarty TOC 26:45.00 NT
        0 Tim Sheeper MELO 22:30.00 NT
        0 William Grohe USF 35:18.23 NT
    Heat 1 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Mark Fahlen MAAC 19:15.00 19:23.03
        2 Checked-In Haley Read TOC 18:55.00 20:24.29
        3 Checked-In Barton Wells UC38 17:31.07 18:15.89
        4 Checked-In Michael Stompe RHMS 17:00.00 25:08.76
        5 Checked-In Heidi George UC38 17:17.22 17:49.76
        6 Checked-In Allison Arnold TOC 18:20.00 18:32.28
        7 Checked-In Michael Ingardia MELO 19:00.00 18:44.09
        8 Checked-In David Boatwright WCM 19:30.00 18:34.42
    Heat 2 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Sarah Chinn MAM 20:45.00 20:47.89
        2 Checked-In Juliet Cox MAM 20:20.00 20:30.73
        3 Checked-In Nathan Vizcarra USF 19:45.00 18:20.96
        4 Moby Coquillard SMM 19:30.00 NT
        5 Checked-In Zebron Lemke AAM 19:45.00 19:16.03
        6 Checked-In Jennifer Radecke-Noble TVM 20:10.00 20:15.23
        7 Checked-In David Hathaway OREG 20:35.14 20:19.29
        8 Checked-In Kevin Donlon USF 20:45.00 20:55.27
    Heat 3 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Krissy Adams LGSR 22:00.00 21:02.20
        2 Checked-In Stephanie Couch MELO 21:44.79 21:47.54
        3 Checked-In Samuel McAdam DAM 21:20.30 21:29.23
        4 Checked-In Matt Harrington USF 21:00.00 20:04.57
        5 Checked-In Michael Thomas LAMV 21:00.34 20:13.22
        6 Checked-In Paul Virtue USF 21:29.00 21:53.20
        7 Checked-In Daniel Kenny SMM 21:52.00 23:45.16
        8 Checked-In Laura Val TAM 22:00.10 21:00.10
    Heat 4 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Danae Petrakis USF 22:30.00 20:51.36
        2 Checked-In Kent Stietzel MELO 22:29.47 22:05.54
        3 Checked-In Merrie Walts SRM 22:20.00 21:44.40
        4 Checked-In Susan Helmrich LNRS 22:15.00 22:44.37
        5 Checked-In James Song MEMO 22:16.96 22:36.88
        6 Checked-In John Walker USF 22:21.00 NT
        7 Checked-In Jennifer Tilton USF 22:30.00 22:38.51
        8 Checked-In Kim Ridinger USF 23:00.00 22:45.91
    Heat 5 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In David Lopez MEMO 23:48.44 23:42.93
        2 Checked-In Meredith West SMM 23:39.19 23:14.77
        3 Checked-In Robert Anderson PCCM 23:37.03 24:01.32
        4 Checked-In Kelly Couch SMM 23:00.00 21:11.74
        5 Checked-In Martha Gerhan USF 23:00.00 23:43.78
        6 Checked-In Phyllis Quinn TOC 23:38.58 24:13.16
        7 Checked-In Justin Smith USF 23:42.00 NT
        8 Checked-In Carol Ogilvie USF 23:55.00 24:02.59
    Heat 6 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Jenny Feix SMM 25:00.00 22:45.20
        2 Checked-In Caitlin Ryan SMM 24:50.00 23:09.83
        3 Checked-In Don Davis RHMS 24:20.00 27:08.77
        4 Checked-In Jeffrey Citron YCMS 23:59.00 24:01.88
        5 Checked-In Jeff Gustavson BAC 24:00.00 23:18.01
        6 Checked-In Paul Carter WCM 24:40.00 24:33.22
        7 Lorenzo Paris USF 25:00.00 22:33.16
        8 Checked-In David Sarrafzadeh USF 25:00.00 22:53.73
    Heat 7 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Mary Welsh TCAM 25:30.00 23:00.01
        2 Checked-In Linda Shoenberger TAM 25:06.10 25:38.19
        3 Checked-In Brian Noble USF 25:00.00 22:54.03
        4 Checked-In Karen Myers USF 25:00.00 24:44.84
        5 Checked-In Kristina Petrakis USF 25:00.00 24:01.20
        6 Checked-In Bill Dawson MELO 25:00.00 24:52.79
        7 Checked-In Oleg Mustiazza SMM 25:07.70 25:16.50
        8 Checked-In Jackie McCleary LGSR 25:59.00 25:30.00
    Heat 8 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Barry Fasbender SMM 27:46.10 28:14.13
        2 Checked-In Judy Strauss MELO 27:00.00 26:22.81
        3 Checked-In Mara Zlotoff QSS 26:17.69 26:10.25
        4 Checked-In Susan Kahlert PCCM 26:00.00 25:49.80
        5 Checked-In Ghislaine Maze USF 26:00.00 26:59.03
        6 Checked-In Igor Litvak USF 26:30.00 27:29.19
        7 Checked-In Paul Tanzer QSS 27:45.00 24:47.37
        8 Checked-In Kris Kruse-Elliott SMM 28:00.00 26:44.85
    Heat 9 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Robert Norris DAM 29:54.05 32:08.14
        2 Checked-In Diane Milner SMM 29:00.00 29:20.82
        3 Checked-In Annette Coholan RHMS 28:58.08 29:41.68
        4 Checked-In Dennis Frank USF 28:00.00 27:13.28
        5 Checked-In Heather Driscoll LGSR 28:05.00 23:42.60
        6 Checked-In Timothy Chan SFGG 29:00.00 26:42.38
        7 Checked-In Steve Waters SRVM 29:00.00 24:24.41
        8 Checked-In Hubert Lim USF 29:55.00 27:48.82
    Heat 10 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Jack Dillane USF 30:00.00 23:26.28
        2 Philip Regenie USF 30:00.00 29:37.19
        3 Checked-In Gerald King PCCM 30:00.00 30:59.58
        4 Checked-In Austin Estrada USF 30:00.00 20:42.35
        5 Checked-In Niland Mortimer USF 30:00.00 26:55.84
        6 Checked-In Lance Wiscomb USF 30:00.00 32:11.73
        7 Checked-In Khalid El-Awady USF 30:00.00 29:15.13
        8 Checked-In Kent Price STAN 30:30.00 31:53.44
    Heat 11 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Miek Mc Cubbin SMM 32:27.03 32:37.20
        2 Checked-In Jim Barrick SMM 32:00.00 33:36.99
        3 Checked-In Jacklyn Litman BAY 32:00.00 31:39.82
        4 Checked-In Jack Strunk SRVM 31:00.00 29:16.50
        5 Checked-In Audrey Dunn USF 31:00.00 30:55.14
        6 Checked-In Julie Ask USF 32:00.00 26:09.34
        7 Checked-In Raymond Adams Dudley USF 32:00.00 33:07.72
        8 Checked-In Vincent Morreale USF 33:03.80 33:02.12
    Heat 12 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Norma Tom SMM 36:00.00 30:41.15
        2 Checked-In Stephen Young USF 35:00.00 32:34.88
        3 Checked-In Darcy Cohn USF 34:24.00 33:38.10
        4 Checked-In Robert Crockett MELO 33:39.60 32:50.94
        5 Checked-In Bill Burke USF 34:00.00 32:33.55
        6 Checked-In Donald Lapin USF 35:00.00 23:47.09
        7 Checked-In Amber Nishimoto USF 35:00.00 25:34.08
        8 Checked-In John Sulzbach MELO 36:00.00 40:03.86
    Heat 13 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Dale Freeman USF 42:00.00 39:41.68
        2 Checked-In Alison Saylor USF 40:00.00 32:20.61
        3 Checked-In Liza De Vries USF 40:00.00 34:43.81
        4 Checked-In Victoria Cotter SMM 36:02.02 36:13.31
        5 Leonid Gutarov USF 38:00.00 NT
        6 Checked-In John Boland USF 40:00.00 40:32.66
        7 Checked-In Tanako Hagiwara USF 41:00.00 37:20.69
        8 Checked-In Ed Murray USF 43:00.00 36:06.10
    Heat 14 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        1 Checked-In Martha Campbell USF 50:00.00 41:19.90
        2 Checked-In Janet Bensu USF 46:00.00 42:32.61
        3 Checked-In Randy Schiller USF 45:00.00 37:11.58
        4 Checked-In Elizabeth Glass USF 45:00.00 34:21.29
        5 Checked-In Michael Gelfond USF 45:00.00 32:04.56
        6 Checked-In Andre Au WCM 45:00.00 38:10.30
        7 Checked-In Susan Petro USF 50:00.00 59:15.00
        8 Checked-In George Orbelian USF 50:00.00 32:18.91
    Heat 15 of 15 Event 2 Mixed 1500 Free
        3 Checked-In Dorothy Niccolls USF 54:00.00 37:58.02
        4 Checked-In Deborah Keeve USF 50:05.00 52:02.06
        5 Checked-In Ann Lambertson SMM 50:50.60 45:50.16
        6 Checked-In Frederika Zipp USF 55:00.00 29:05.03
Event 3 Women 800 Free Relay
Event 4 Men 800 Free Relay
Event 5 Mixed 800 Free Relay
    Heat 1 of 3 Event 5 Mixed 800 Free
        1 TAM A TAM 12:00.00 11:36.67
        2 USF A USF 11:05.00 11:41.65
        3 MELO A MELO 10:40.00 10:56.15
        4 STAN A STAN 9:10.00 9:09.92
        5 USF A USF 10:15.00 NT
        6 USF A USF 11:00.00 11:41.10
        7 USF A USF 11:30.00 10:54.57
        8 USF A USF 12:30.00 12:25.32
    Heat 2 of 3 Event 5 Women 800 Free
        1 USF A USF 19:30.00 17:00.76
        2 USF A USF 14:20.00 14:02.85
        3 MELO A MELO 13:30.00 14:09.84
        4 USF A USF 12:45.00 12:12.20
        5 USF B USF 13:00.00 12:24.87
        6 USF A USF 14:15.00 14:54.49
        7 USF B USF 17:15.00 14:48.42
    Heat 3 of 3 Event 5 Mixed 800 Free
        3 USF B USF 26:00.00 23:56.05
        4 USF A USF 20:45.00 15:20.74
        5 USF A USF 23:00.00 19:40.76
Event 7 Women 400 IM
    Heat 0 of 3 Event 7 Women 400 IM
        0 Allison Arnold TOC 5:20.00 NT
        0 Haley Read TOC 5:45.00 NT
        0 Phyllis Quinn TOC 7:00.85 NT
        0 Siobhan Hill TCAM 8:30.00 NT
    Heat 1 of 3 Event 7 Women 400 IM
        1 Penelope Yamauchi MEMO 5:50.00 5:29.57
        2 Stephanie Couch MELO 6:34.18 6:35.49
        3 Jennifer Tilton USF 6:30.00 6:32.42
        4 Sarah Houck RAMC 5:44.37 5:35.41
        5 Sara Jones SRM 6:11.68 6:08.80
        6 Merrie Walts SRM 6:30.70 6:26.69
        7 Laura Val TAM 6:40.00 NT
        8 Carol Ogilvie USF 7:05.00 7:00.51
    Heat 2 of 3 Event 7 Women 400 IM
        1 Mary Welsh TCAM 7:45.00 7:13.21
        2 Wendy Compagno USF 7:39.03 7:54.27
        3 Meredith West SMM 7:30.00 7:32.61
        4 Karen Boyer PCCM 7:13.79 7:21.72
        5 Kathleen McNamara USF 7:26.75 7:21.88
        6 Cathy Neville SDSM 7:33.83 7:18.84
        7 Martha Gerhan USF 7:40.00 7:35.61
        8 Daniela Barnea STAN 7:49.00 7:55.90
    Heat 3 of 3 Event 7 Women 400 IM
        1 Hermine Terhorst TBK 6:55.00 7:17.39
        2 Anne Long USF 9:30.00 9:59.15
        3 Katy Basile MELO 8:30.00 8:08.14
        4 Amber Nishimoto USF 8:00.00 6:55.28
        5 Lynda Sullivan USF 8:00.00 7:44.79
        6 Michele Santilhano MELO 9:22.95 9:36.77
        7 Roswita Norris DAM 12:25.15 11:54.92
Event 8 Men 400 IM
    Heat 0 of 5 Event 8 Men 400 IM
        0 Bill Dawson MELO 7:45.00 NT
        0 Joe Denton TSUN 6:17.33 NT
        0 Steve Mundschau USF 6:15.00 NT
        0 William Grohe USF 13:00.21 NT
        0 Zebron Lemke AAM 6:15.00 NT
    Heat 1 of 5 Event 8 Men 400 IM
        1 Moby Coquillard SMM 5:52.00 6:06.94
        2 Matthew Roper DAM 5:33.13 5:32.85
        3 Bryant Jacobs SMM 5:30.00 5:06.13
        4 Keith Ryan SON 5:09.95 4:59.41
        5 Nobuo Kotani USF 5:30.00 6:21.12
        6 Michael Thomas LAMV 5:32.69 5:36.23
        7 Matt Miller OREG 5:42.00 5:40.79
        8 Patrick Mc Bride USF 5:53.15 6:06.84
    Heat 2 of 5 Event 8 Men 400 IM
        1 Robert Anderson PCCM 6:58.02 6:57.07
        2 Igor Litvak USF 6:26.00 6:52.70
        3 Austin Estrada USF 6:00.00 NT
        4 Samuel McAdam DAM 5:55.00 5:53.88
        5 Markus Daene TVM 5:55.55 5:46.98
        6 Matt Harrington USF 6:25.00 6:23.49
        7 David Woodruff DAM 6:30.00 6:45.47
        8 David Lopez MEMO 7:00.33 6:57.05
    Heat 3 of 5 Event 8 Men 400 IM
        1 Barry Fasbender SMM 8:29.93 8:44.06
        2 Louis Ceci TSUN 8:02.94 8:18.16
        3 Dennis Frank USF 8:00.00 7:58.04
        4 Duke Dahlin USF 7:15.90 7:08.55
        5 Harlan Pinto MELO 7:23.39 7:29.72
        6 Lorenzo Paris USF 8:00.00 8:05.81
        7 Peter Borden SMM 8:20.00 7:59.54
        8 George Flamik RPM 8:31.00 9:25.61
    Heat 4 of 5 Event 8 Men 400 IM
        1 Patrick Powers USF 11:00.00 9:52.76
        2 Lance Wiscomb USF 10:00.00 11:14.58
        3 Jack Dillane USF 10:00.00 6:25.16
        4 Ping Mai USF 8:35.00 8:14.77
        5 Bryan Andrews USF 9:35.00 9:06.18
        6 Bill Burke USF 10:00.00 10:19.43
        7 Henry (Camo) Bortman USF 10:00.00 11:54.64
    Heat 5 of 5 Event 8 Men 400 IM
        3 Valeriy Boreyko USF 12:00.00 9:39.06
        4 Ed Murray USF 12:00.00 12:02.33
        5 Stephen Young USF 12:00.00 11:10.47
Event 9 Women 200 Free
    Heat 0 of 10 Event 9 Women 200 Free
        0 Aleah Ryan SON 2:31.05 NT
        0 Ann Lambertson SMM 6:50.57 NT
        0 Carola Khouri AHSM 2:36.00 NT
        0 Colleen Darling WCM 2:55.01 NT
        0 Genevieve Ogara USF 10:00.00 NT
        0 Giulia Ferraris SMM 2:43.22 NT
        0 Karen Harris RPM 2:50.00 NT
        0 Kris Kruse-Elliott SMM 3:15.00 NT
        0 Sarah Groskopf TVM 2:43.67 NT
        0 Siobhan Hill TCAM 4:30.00 NT
        0 Susan Keeler WCM 2:29.00 NT
    Heat 1 of 10 Event 9 Women 200 Free
        1 Allie Sanzi BC 2:28.00 2:30.18
        2 Heather Stewart USF 2:25.00 2:29.82
        3 Jennifer Radecke-Noble TVM 2:20.00 2:21.48
        4 Catherine Breed MEMO 2:10.00 2:11.33
        5 Katie Glenn STAN 2:13.14 2:12.42
        6 Kara Kohler CALM 2:21.48 2:28.33
        7 Liat Rosenfeld STAN 2:25.00 2:27.57
        8 Bonnie Bilich SRVM 2:30.00 2:32.81
    Heat 2 of 10 Event 9 Women 200 Free
        1 Laura Legros MELO 2:40.12 2:36.63
        2 Sarah Chinn MAM 2:35.27 2:34.47
        3 Juliet Cox MAM 2:32.00 2:33.49
        4 Caitlin Ryan SMM 2:30.30 2:40.97
        5 Jenn Hwang WCM 2:30.38 2:31.65
        6 Lisa Ward WCM 2:35.00 2:29.04
        7 Sara Jones SRM 2:35.58 2:37.21
        8 Gwen Dornan USF 2:43.25 2:44.86
    Heat 3 of 10 Event 9 Women 200 Free
        1 Emily Scott SMAC 2:50.00 3:01.74
        2 Donita Flecker SMAC 2:50.00 3:01.56
        3 Stephanie Couch MELO 2:45.71 2:45.98
        4 Amy Cook WCM 2:43.37 2:42.93
        5 Kristie Chan USF 2:45.00 2:37.52
        6 Robin Bulman SRM 2:47.34 2:46.64
        7 Helen Collins MELO 2:50.00 2:50.64
        8 Susan Helmrich LNRS 2:50.50 2:47.24
    Heat 4 of 10 Event 9 Women 200 Free
        1 Ruth Shaps MAM 3:00.00 3:02.33
        2 Carol Ogilvie USF 2:56.00 2:55.25
        3 Barbara Breen MELO 2:53.00 2:52.49
        4 Danielle Boone WCM 2:50.65 2:41.32
        5 Cathy Neville SDSM 2:51.50 2:53.08
        6 Meredith West SMM 2:55.60 2:51.81
        7 Karen Boyer PCCM 2:58.93 3:02.29
        8 Cassandra Coffee NUTS 3:02.50 3:07.86
    Heat 5 of 10 Event 9 Women 200 Free
        1 Kristin Hutchins USF 3:15.00 3:04.91
        2 Linda Shoenberger TAM 3:07.27 3:11.66
        3 Ann Michelle Ongerth WCM 3:06.00 3:10.36
        4 Catherine Taylor WCM 3:02.67 2:59.67
        5 Diana Peroni NUTS 3:05.00 3:11.65
        6 Susan Bruno CMAM 3:06.20 3:10.83
        7 Marcia Benjamin MEMO 3:10.00 3:00.85
        8 Mimi Willard NUTS 3:18.05 3:16.18
    Heat 6 of 10 Event 9 Women 200 Free
        1 Annette Coholan RHMS 3:30.08 3:44.27
        2 Carla Cooper USF 3:30.00 3:08.98
        3 Alita Kavalauskas JAMM 3:20.00 2:59.03
        4 Lynda Sullivan USF 3:20.00 3:07.44
        5 Judy Strauss MELO 3:20.00 3:15.05
        6 Allison Dibley WCM 3:21.75 3:30.91
        7 Deborah Bevilacqua MEMO 3:30.00 3:36.25
        8 Nancy Ridout TAM 3:32.59 3:32.72
    Heat 7 of 10 Event 9 Women 200 Free
        1 Susan Loyd TCAM 4:00.00 3:44.99
        2 Elizabeth Dobisz QSS 3:50.00 3:56.02
        3 Jacklyn Litman BAY 3:45.00 3:45.10
        4 Diane Milner SMM 3:40.00 3:28.63
        5 Susan Munn DAM 3:45.00 3:38.35
        6 Sheryl Parola TCAM 3:46.00 3:48.15
        7 Kate Coleman USF 3:55.00 3:51.42
        8 Anice Flesh NUTS 4:00.00 4:29.29
    Heat 8 of 10 Event 9 Women 200 Free
        1 Ann Hirsch WCM 4:40.00 4:25.64
        2 Rebecca Espinosa MEMO 4:21.00 4:22.77
        3 Lisa Asta WCM 4:09.00 4:21.15
        4 Marcia Hill WCM 4:02.51 3:54.00
        5 Victoria Cotter SMM 4:03.64 NT
        6 Audrey Dunn USF 4:15.00 3:49.92
        7 Dolly Ackerman WCM 4:30.00 4:35.70
        8 Janet Bensu USF 5:00.00 5:16.41
    Heat 9 of 10 Event 9 Women 200 Free
        2 Beverley Davis TCAM 5:18.75 4:34.45
        3 Dorothy Niccolls USF 5:00.00 4:34.21
        4 Tanako Hagiwara USF 5:00.00 4:39.70
        5 Elizabeth Glass USF 5:00.00 4:07.84
        6 Erin Carlyle MELO 5:00.00 4:00.89
        7 Toni Wivell TCAM 5:19.09 5:11.06
    Heat 10 of 10 Event 9 Women 200 Free
        3 Gloria Allen USF 8:00.00 7:11.35
        4 Ann Melamed USF 5:50.00 5:51.60
        5 Susan Petro USF 6:00.00 6:46.26
Event 10 Men 200 Free
    Heat 0 of 11 Event 10 Men 200 Free
        0 Barry Galvin USF 5:20.00 NT
        0 Darren Phelan STAN 2:09.44 NT
        0 David Madison LOM 3:00.00 NT
        0 Gerald King PCCM 3:40.00 NT
        0 James Comfort USF 3:00.00 NT
        0 Jeff Gustavson BAC 2:45.00 NT
        0 Mark Canepa MAM 2:23.20 NT
        0 Matt Yuen QSS 2:38.90 NT
        0 Thomas Anderson MELO 2:37.34 NT
        0 Todd Snelgrove ALMA 2:40.14 NT
        0 Tom Reudy SMM 2:31.00 NT
    Heat 1 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 Bryant Jacobs SMM 2:10.00 2:03.58
        2 Kai Neuhold-Huber SMM 2:09.00 2:23.93
        3 John Paul Naughton SMM 2:05.00 2:06.67
        4 Roger Ward MEMO 2:01.00 2:04.73
        5 Jimmy Holway USF 2:05.00 2:14.91
        6 Carlos Sanchez SMM 2:08.00 2:06.00
        7 Chris Bost SON 2:09.32 2:22.19
        8 Thomas Cleveland USF 2:10.00 2:20.25
    Heat 2 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 Matt Miller OREG 2:15.12 2:15.89
        2 Matthew Roper DAM 2:15.00 2:14.19
        3 Mark Fahlen MAAC 2:12.17 2:13.07
        4 Javier Rosas SMM 2:10.88 2:06.03
        5 Tait Ecklund ROSE 2:12.00 2:20.07
        6 David Boatwright WCM 2:13.00 2:05.88
        7 Richard Sanzi BC 2:15.00 2:28.94
        8 Rick Hamilton MAM 2:15.69 2:13.28
    Heat 3 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 David Law FROG 2:23.34 2:28.61
        2 Jon Boone WCM 2:21.63 2:22.99
        3 Bill Mc Cracken TVM 2:19.00 2:22.55
        4 John Renko USF 2:17.34 2:19.69
        5 Andy Chan MELO 2:18.90 2:22.83
        6 Steve Cutting TVM 2:21.00 2:21.34
        7 Stephen Stahl WCM 2:22.22 2:20.98
        8 David Hathaway OREG 2:23.37 2:22.92
    Heat 4 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 Deacon Shoenberger TAM 2:30.00 2:31.03
        2 Daniel Kenny SMM 2:28.50 2:35.98
        3 Justin Smith USF 2:28.00 2:46.34
        4 Kerry O'Brien WCM 2:25.74 2:29.92
        5 Alan Bernard TAM 2:27.99 2:29.30
        6 Dennis Prosen SMM 2:28.10 2:24.86
        7 James Sweeney SMM 2:29.99 2:29.84
        8 Simon Hayhurst MELO 2:30.00 2:38.58
    Heat 5 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 Tim Glenn STAN 2:35.00 2:31.66
        2 Julian Sapirstein USF 2:33.00 2:39.33
        3 J.J. Figueroa USF 2:30.00 2:32.38
        4 Jack Dillane USF 2:30.00 2:32.25
        5 David Woodruff DAM 2:30.00 2:46.08
        6 Ryan Monaghan CALM 2:30.32 2:44.13
        7 James DeLacy WCM 2:35.00 2:35.97
        8 Will Sharron SMM 2:35.00 2:40.55
    Heat 6 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 Erik Sterne ROSE 2:41.12 2:53.64
        2 Sergio Rodriguez SAC 2:40.00 2:30.71
        3 Jim Clemmons MAM 2:38.50 2:43.74
        4 Anthony Chew UC38 2:36.75 2:23.06
        5 Sid Levy MAM 2:37.82 2:36.04
        6 James Nageotte ALB 2:40.00 2:47.05
        7 Paul Virtue USF 2:41.00 2:39.63
        8 Greg Sabatini RPM 2:41.19 2:33.83
    Heat 7 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 Don Davis RHMS 2:45.60 3:09.08
        2 Bryant Davis USF 2:45.00 2:32.11
        3 John Higgins MELO 2:45.00 2:41.45
        4 Jeffrey Citron YCMS 2:45.00 2:52.71
        5 David Sarrafzadeh USF 2:45.00 2:36.75
        6 Kim Ridinger USF 2:45.00 2:43.35
        7 James Song MEMO 2:45.10 2:39.85
        8 Gary Brenner SMM 2:49.99 2:56.07
    Heat 8 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 Robert Durell ALB 3:11.00 2:57.09
        2 Kermit France WCM 2:55.74 2:53.82
        3 Harlan Pinto MELO 2:52.71 2:54.35
        4 Tom Nootbaar WCM 2:49.99 2:42.93
        5 Paul Carter WCM 2:51.00 2:55.67
        6 Eric Hektner TVM 2:54.50 2:55.16
        7 Paul Tanzer QSS 3:05.00 2:54.16
        8 Peter Fogarty TCAM 3:12.06 3:20.15
    Heat 9 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 Peter Borden SMM 3:30.00 3:30.91
        2 Erico Gomes USF 3:20.00 3:04.51
        3 James Kennedy CMAM 3:15.00 3:02.93
        4 Peter Tsugawa MEMO 3:15.00 3:10.17
        5 Bill Dawson MELO 3:15.00 3:06.21
        6 David Mitchell USF 3:15.00 3:08.90
        7 Michael Moore USF 3:30.00 3:27.81
        8 Robert Levi SMM 3:30.00 3:28.47
    Heat 10 of 11 Event 10 Men 200 Free
        1 Steven Terusaki ALB 3:50.00 3:42.38
        2 Robert Norris DAM 3:44.39 3:52.29
        3 Grayson Kirtland OAM 3:34.00 3:59.96
        4 Khalid El-Awady USF 3:30.00 3:29.64
        5 Matthew Gass TCAM 3:31.01 3:29.94
        6 Gary Johnson TCAM 3:38.73 3:38.12
        7 John Sulzbach MELO 3:45.00 3:53.63
        8 Bill Burke USF 4:00.00 4:06.14
    Heat 11 of 11 Event 10 Men 200 Free
        3 Gabriel Sider USF 6:00.00 4:23.59
        4 Vincent Morreale USF 4:00.00 4:07.64
        5 Andre Au WCM 5:00.00 4:00.05
        6 George Orbelian USF 6:00.00 3:37.67
Event 11 Women 50 Back
    Heat 0 of 8 Event 11 Women 50 Back
        0 Catherine Boyle LOM 44.55 NT
        0 Colleen Darling WCM 50.02 NT
        0 Deborah Keeve USF 4:01.10 NT
        0 Hermine Terhorst TBK 43.59 NT
        0 Hilary Hafner TBK 45.50 NT
        0 Jennifer Hodges MAAC 49.84 NT
        0 Jennifer Tilton USF 38.50 NT
        0 Margaret Voorhees USF 1:40.00 NT
        0 Miki Armstrong MELO 48.00 NT
        0 Noelle O'Loughlin WCM 42.45 NT
        0 Penelope Yamauchi MEMO 32.00 NT
        0 Shipra Shukla USF 1:45.00 NT
        0 Sonja Erickson ALB 50.00 NT
        0 Susan Keeler WCM 36.00 NT
        0 Tammy Evans MELO 56.30 NT
        0 Yang An USF 45.00 NT
    Heat 1 of 8 Event 11 Women 50 Back
        1 Katie Elgaaen SMM 38.00 36.46
        2 Merrie Walts SRM 36.22 37.43
        3 Jennifer Radecke-Noble TVM 35.00 35.11
        4 Ericka Richards WCM 33.34 34.27
        5 Megan Waters SMM 34.50 32.64
        6 Catherine Breed MEMO 35.00 33.90
        7 Stephanie Sardella SMM 37.00 36.00
        8 Sara Jones SRM 39.24 39.36
    Heat 2 of 8 Event 11 Women 50 Back
        1 Donita Flecker SMAC 42.00 41.43
        2 Charlene O'Brien WCM 40.90 40.30
        3 Ellen Lee SMM 40.23 37.28
        4 Jane Russell DAM 39.90 39.22
        5 Tasha Capen MELO 40.00 44.83
        6 Kathleen McNamara USF 40.40 39.70
        7 Cynthia Tran USF 41.00 38.64
        8 Ruth Shaps MAM 42.00 44.00
    Heat 3 of 8 Event 11 Women 50 Back
        1 Alita Kavalauskas JAMM 43.92 43.76
        2 Barbara Jones SMM 43.25 39.30
        3 Jackie Chow DAM 42.99 41.89
        4 Jennifer Houts RHMS 42.26 42.43
        5 Stephanie Couch MELO 42.46 42.53
        6 Cathy Polinsky SMM 43.00 39.61
        7 Jean Moranda-torres UC38 43.50 42.95
        8 Linda Hepworth RHMS 44.68 47.14
    Heat 4 of 8 Event 11 Women 50 Back
        1 Susan Helmrich LNRS 46.80 42.27
        2 Janet Gettling OREG 46.28 46.01
        3 Lisa Hieb-Stock TCAM 45.42 44.03
        4 Susan Nowack SRM 45.00 45.27
        5 Rebecca Perry MAM 45.29 41.35
        6 Cecily Sprouse DAM 45.75 46.29
        7 Cassandra Coffee NUTS 46.70 49.22
        8 Karen Harris RPM 47.09 45.72
    Heat 5 of 8 Event 11 Women 50 Back
        1 Rebecca Pinto MELO 50.36 54.15
        2 Jean Gillon MELO 50.00 53.80
        3 Mary Welsh TCAM 48.00 46.61
        4 Jillian Dees PSM 47.24 45.55
        5 Catherine Taylor WCM 47.89 46.37
        6 Amy Klatzkin USF 50.00 45.77
        7 Judy Strauss MELO 50.00 54.85
        8 Maggie Tevis RHMS 52.00 50.95
    Heat 6 of 8 Event 11 Women 50 Back
        1 Deborah Bevilacqua MEMO 1:00.00 1:02.98
        2 Bridget Abbott WCM 56.00 52.44
        3 Peg Mc Partland MAM 54.00 53.10
        4 Pinder Baidwan USF 52.50 53.52
        5 Barbara Breen MELO 53.00 49.05
        6 Diane Milner SMM 55.00 51.62
        7 Victoria Cotter SMM 59.72 57.23
        8 Gloria Allen USF 1:05.00 1:16.25
    Heat 7 of 8 Event 11 Women 50 Back
        1 Marty Barry RHMS 1:30.08 1:19.53
        2 Martha Campbell USF 1:15.00 1:08.83
        3 Rebecca Espinosa MEMO 1:08.01 1:01.41
        4 Elizabeth Dobisz QSS 1:05.00 NT
        5 Miek Mc Cubbin SMM 1:07.53 54.13
        6 Roswita Norris DAM 1:10.12 1:10.46
        7 Daniela Wong USF 1:15.00 39.62
        8 Alice Fasbender SMM 1:40.00 1:28.01
    Heat 8 of 8 Event 11 Women 50 Back
        2 Gia Luisa SMM 4:05.20 1:45.20
        3 Ann Lambertson SMM 2:24.57 1:27.43
        4 Tanako Hagiwara USF 1:45.00 1:25.34
        5 Janet Bensu USF 2:15.00 1:32.74
        6 Beverley Davis TCAM 2:42.50 1:22.92
Event 12 Men 50 Back
    Heat 0 of 7 Event 12 Men 50 Back
        0 Jim Stretch SMM 41.00 NT
        0 Kerry O'Brien WCM 36.63 NT
        0 Kevin Byers ALB 32.89 NT
        0 Peter Kline MEMO 30.00 NT
        0 Robert Durell ALB 43.00 NT
        0 Robert Heath MAM 34.50 NT
        0 Steve Mundschau USF 35.00 NT
        0 William Grohe USF 1:16.90 NT
    Heat 1 of 7 Event 12 Men 50 Back
        1 Max Scholten USF 32.00 31.12
        2 Steffen Docken DAM 32.00 35.59
        3 Bryan Malas LSLP 30.33 31.13
        4 Ian Powell USF 29.00 29.15
        5 Luka Leskur USF 30.00 29.12
        6 William Burris NBA 30.38 32.11
        7 Derek Koo SMM 32.00 30.86
        8 Rick Hamilton MAM 32.14 31.21
    Heat 2 of 7 Event 12 Men 50 Back
        1 Kent Ford USF 35.00 35.67
        2 Hugh Wilder SRM 34.50 34.42
        3 Samuel McAdam DAM 33.50 33.49
        4 Mike Shaffer VCM 32.37 31.37
        5 Hector Chao WCM 33.50 33.58
        6 Michael Thomas LAMV 33.72 34.54
        7 Eric Van Boer RHMS 35.00 36.09
        8 Michael McAweeney SMM 35.00 35.38
    Heat 3 of 7 Event 12 Men 50 Back
        1 Ryan Monaghan CALM 36.32 40.49
        2 Arthur Gouvea USF 36.00 31.46
        3 Richard Burns TAM 35.50 36.86
        4 Robert Patocchi CMAM 35.00 34.44
        5 Steve Cutting TVM 35.25 34.89
        6 Greg Sabatini RPM 35.70 38.47
        7 James Banbury UC38 36.19 34.99
        8 Tyler Murdoch RAMS 38.00 35.75
    Heat 4 of 7 Event 12 Men 50 Back
        1 Luis Bazan USF 40.00 38.29
        2 Jack Naylor NUTS 40.00 36.11
        3 Dmitri Kononov USF 40.00 41.00
        4 Greg Laudenslager RHMS 38.04 38.87
        5 Stuart Kahn DAM 39.00 NT
        6 Eudean Garces RPM 40.00 47.39
        7 Simon Hayhurst MELO 40.00 38.62
        8 Duke Dahlin USF 41.00 38.91
    Heat 5 of 7 Event 12 Men 50 Back
        1 Robert Norris DAM 47.47 47.15
        2 Gerald Fegler MAM 45.00 41.59
        3 Dick Thomas TAM 43.81 58.34
        4 Steve Trutane ALB 42.00 47.02
        5 Jim Clemmons MAM 42.50 41.82
        6 Julian Sapirstein USF 44.00 45.12
        7 Kyle Stock TCAM 46.82 43.79
        8 Patrick Powers USF 48.00 47.53
    Heat 6 of 7 Event 12 Men 50 Back
        1 Donald Soroka RHMS 1:08.00 1:07.60
        2 Grayson Kirtland OAM 1:00.10 54.86
        3 Joseph Dees PSM 59.08 52.29
        4 James Zuur TAM 50.00 49.40
        5 George Flamik RPM 52.00 54.36
        6 David Mitchell USF 1:00.00 NT
        7 Bob Danielson USF 1:06.00 59.96
        8 Khalid El-Awady USF 1:10.00 50.33
    Heat 7 of 7 Event 12 Men 50 Back
        3 Bill Burke USF 1:20.00 1:04.57
        4 Leonid Gutarov USF 1:15.00 44.68
        5 Barry Galvin USF 1:20.00 1:16.67
Event 13 Women 400 Free Relay
Event 14 Men 400 Free Relay
Event 15 Mixed 400 Free Relay
    Heat 1 of 8 Event 15 Men 400 Free
        1 WCM A WCM 4:16.50 4:15.49
        2 USF A USF 4:15.00 NT
        3 SMM A SMM 4:04.00 4:03.12
        4 SMM A SMM 3:59.00 3:43.78
        5 MEMO A MEMO 3:59.00 3:50.59
        6 USF A USF 4:05.00 3:59.78
        7 USF A USF 4:15.00 4:26.25
        8 USF B USF 4:25.00 4:23.87
    Heat 2 of 8 Event 15 Men 400 Free
        1 SMM B SMM 4:45.00 4:12.03
        2 WCM A WCM 4:42.00 NT
        3 DAM A DAM 4:38.99 4:45.05
        4 WCM B WCM 4:25.00 NT
        5 DAM A DAM 4:35.00 4:39.13
        6 SMM A SMM 4:40.00 4:26.87
        7 USF B USF 4:45.00 4:33.81
        8 WCM A WCM 4:50.00 4:46.87
    Heat 3 of 8 Event 15 Women 400 Free
        1 SRM A SRM 5:05.00 5:05.32
        2 USF C USF 5:00.00 5:04.10
        3 SMM A SMM 4:55.00 4:33.32
        4 CMAM A CMAM 4:50.00 5:09.82
        5 WCM A WCM 4:50.00 5:08.52
        6 USF A USF 4:55.00 4:50.23
        7 TAM A TAM 5:00.00 5:03.30
        8 USF A USF 5:10.00 5:31.04
    Heat 4 of 8 Event 15 Women 400 Free
        1 MELO A MELO 5:35.00 5:03.53
        2 USF A USF 5:30.00 5:20.50
        3 DAM A DAM 5:28.99 5:23.32
        4 RPM A RPM 5:10.00 5:10.47
        5 MELO A MELO 5:15.00 4:32.58
        6 USF A USF 5:30.00 5:46.55
        7 MEMO A MEMO 5:35.00 4:59.78
        8 ALB A ALB 5:41.00 5:23.67
    Heat 5 of 8 Event 15 Men 400 Free
        1 MEMO A MEMO 6:00.00 6:01.26
        2 USF A USF 6:00.00 5:27.86
        3 SMM B SMM 5:50.00 4:58.85
        4 RHMS A RHMS 5:46.00 6:55.96
        5 ALB A ALB 5:49.00 5:51.06
        6 USF A USF 5:55.00 5:03.30
        7 MELO A MELO 6:00.00 6:12.85
        8 RHMS A RHMS 6:02.00 6:05.16
    Heat 6 of 8 Event 15 Women 400 Free
        1 TCAM A TCAM 6:50.00 6:11.17
        2 MELO A MELO 6:25.00 5:57.10
        3 TCAM A TCAM 6:20.00 5:46.25
        4 USF B USF 6:15.00 6:25.81
        5 USF A USF 6:15.00 5:58.43
        6 USF B USF 6:25.00 5:52.82
        7 WCM A WCM 6:40.00 NT
        8 USF A USF 7:00.00 6:41.94
    Heat 7 of 8 Event 15 Women 400 Free
        1 USF A USF 9:30.00 7:29.82
        2 WCM A WCM 8:20.00 7:10.04
        3 SMM A SMM 7:45.00 5:56.47
        4 MELO A MELO 7:30.00 6:09.25
        5 MEMO A MEMO 7:45.00 6:56.44
        6 SMM A SMM 7:50.00 5:56.49
        7 USF A USF 8:30.00 9:42.76
        8 USF A USF 9:30.00 7:23.88
    Heat 8 of 8 Event 15 Women 400 Free
        3 USF A USF 14:15.00 9:19.24
        4 USF A USF 13:00.00 7:31.91
        5 USF A USF 14:00.00 9:50.37
Event 17 Women 200 Back
    Heat 0 of 6 Event 17 Women 200 Back
        0 Deborah Keeve USF 15:00.00 NT
        0 Genevieve Ogara USF 8:00.00 NT
        0 Marty Barry RHMS 6:25.32 NT
        0 Sarah Groskopf TVM 3:07.35 NT
        0 Susan Keeler WCM 3:00.00 NT
    Heat 1 of 6 Event 17 Women 200 Back
        1 Bonnie Bilich SRVM 2:45.00 2:43.93
        2 Lisa Ward WCM 2:45.00 2:46.86
        3 Jennifer Mohn DAM 2:41.25 3:01.12
        4 Penelope Yamauchi MEMO 2:26.00 2:36.50
        5 Catherine Breed MEMO 2:40.00 2:37.59
        6 Kara Kohler CALM 2:42.21 2:42.18
        7 Jennifer Radecke-Noble TVM 2:45.00 2:41.59
        8 Stephanie Sardella SMM 2:45.26 2:55.15
    Heat 2 of 6 Event 17 Women 200 Back
        1 Stephanie Couch MELO 3:07.11 3:04.35
        2 Giulia Ferraris SMM 3:01.40 3:03.38
        3 Jenna Rais USF 3:00.00 3:02.26
        4 Juliet Cox MAM 2:56.00 2:57.65
        5 Sara Jones SRM 2:56.73 2:56.71
        6 Laura Val TAM 3:00.01 2:52.52
        7 Jane Russell DAM 3:05.77 3:08.27
        8 Donita Flecker SMAC 3:10.00 3:17.32
    Heat 3 of 6 Event 17 Women 200 Back
        1 Kathleen McNamara USF 3:21.34 3:13.94
        2 Hanna Alix Gallagher MELO 3:20.00 3:16.02
        3 Sheila Nelson SRM 3:17.00 3:18.56
        4 Laura Legros MELO 3:10.00 3:14.98
        5 Yang An USF 3:17.00 3:07.40
        6 Rebecca Perry MAM 3:18.22 3:11.46
        7 Charlene O'Brien WCM 3:20.90 3:13.45
        8 Jackie Chow DAM 3:21.99 3:23.43
    Heat 4 of 6 Event 17 Women 200 Back
        1 Kristin Hutchins USF 4:00.00 3:43.22
        2 Wendy Compagno USF 3:46.60 3:52.09
        3 Linda Hepworth RHMS 3:29.98 3:33.47
        4 Karen Boyer PCCM 3:24.10 3:21.06
        5 Phyllis Quinn TOC 3:24.81 3:22.83
        6 Laura Beal TBK 3:29.99 3:23.93
        7 Mimi Willard NUTS 3:53.90 3:45.91
        8 Pinder Baidwan USF 4:09.14 4:18.86
    Heat 5 of 6 Event 17 Women 200 Back
        1 Miek Mc Cubbin SMM 4:57.04 4:18.32
        2 Lisa Asta WCM 4:36.00 4:48.87
        3 Maggie Tevis RHMS 4:25.00 4:10.66
        4 Alison Saylor USF 4:14.00 4:11.20
        5 Sheryl Parola TCAM 4:15.00 4:23.39
        6 Susan Munn DAM 4:30.00 4:24.55
        7 Roswita Norris DAM 4:56.56 5:10.81
        8 Audrey Dunn USF 5:00.00 4:49.16
    Heat 6 of 6 Event 17 Women 200 Back
        2 Margaret Voorhees USF 6:30.00 7:23.82
        3 Susan Hewitt USF 5:30.00 5:22.60
        4 Martha Campbell USF 5:00.00 5:05.88
        5 Dolly Ackerman WCM 5:16.39 5:15.69
        6 Toni Wivell TCAM 6:20.84 6:18.35
Event 18 Men 200 Back
    Heat 0 of 6 Event 18 Men 200 Back
        0 David Benjamin MEMO 3:50.00 NT
        0 Keith Ryan SON 2:25.55 NT
        0 Lance Wiscomb USF 5:00.00 NT
        0 Robert Durell ALB 3:44.00 NT
        0 Steve Mundschau USF 3:00.00 NT
    Heat 1 of 6 Event 18 Men 200 Back
        1 Steffen Docken DAM 2:44.81 2:51.79
        2 Andy Chan MELO 2:37.50 2:55.99
        3 Matthew Roper DAM 2:31.71 2:30.05
        4 Rick Hamilton MAM 2:23.69 2:21.86
        5 Michael Thomas LAMV 2:30.40 2:38.15
        6 Hector Chao WCM 2:33.00 2:35.90
        7 Matt Miller OREG 2:40.00 2:43.25
        8 Steve Cutting TVM 2:46.50 2:45.45
    Heat 2 of 6 Event 18 Men 200 Back
        1 Kent Ford USF 2:59.00 2:59.29
        2 Dennis Prosen SMM 2:55.40 2:49.57
        3 Arthur Gouvea USF 2:49.00 2:33.43
        4 Mark Fahlen MAAC 2:46.84 2:43.86
        5 John Renko USF 2:47.56 2:46.40
        6 Richard Burns TAM 2:55.00 2:56.89
        7 Greg Sabatini RPM 2:58.00 3:04.41
        8 David Sarrafzadeh USF 3:00.00 NT
    Heat 3 of 6 Event 18 Men 200 Back
        1 Daniel Kenny SMM 3:03.08 3:12.11
        2 Greg Laudenslager RHMS 3:00.82 3:02.38
        3 Jack Dillane USF 3:00.00 2:54.03
        4 Simon Hayhurst MELO 3:00.00 3:06.18
        5 Luis Bazan USF 3:00.00 2:57.06
        6 Eric Van Boer RHMS 3:00.00 3:04.82
        7 Taite Darlington UC38 3:02.00 2:53.10
        8 Kent Stietzel MELO 3:05.47 3:02.63
    Heat 4 of 6 Event 18 Men 200 Back
        1 Hubert Lim USF 3:45.00 3:43.69
        2 Matt Harrington USF 3:30.00 3:06.49
        3 Jeffrey Citron YCMS 3:20.00 3:27.63
        4 Jim Clemmons MAM 3:09.50 3:06.26
        5 David Lopez MEMO 3:18.60 3:12.81
        6 Duke Dahlin USF 3:20.90 3:17.43
        7 James Kennedy CMAM 3:33.14 3:35.19
        8 Bob Leuten SMM 3:45.00 3:35.21
    Heat 5 of 6 Event 18 Men 200 Back
        1 Bryan Andrews USF 4:25.00 4:00.44
        2 David Bauer MEMO 4:00.00 3:49.32
        3 Patrick Powers USF 4:00.00 4:01.09
        4 Robert Norris DAM 3:46.11 3:49.81
        5 Peter Shepherd MELO 3:48.99 3:41.04
        6 Raymond Adams Dudley USF 4:00.00 4:28.80
        7 Barry Fasbender SMM 4:04.94 3:57.84
        8 John Sulzbach MELO 4:52.00 5:03.93
    Heat 6 of 6 Event 18 Men 200 Back
        2 Daniel Kunihara USF 6:30.00 4:18.81
        3 Bill Burke USF 5:30.00 5:03.32
        4 Leonid Gutarov USF 5:00.00 4:05.24
        5 Bob Danielson USF 5:20.00 5:36.82
        6 Stephen Young USF 6:00.00 4:47.06
        7 Valeriy Boreyko USF 6:50.00 4:22.05
Event 19 Women 100 Fly
    Heat 0 of 4 Event 19 Women 100 Fly
        0 Aleah Ryan SON 1:24.55 NT
        0 Anice Flesh NUTS 2:30.00 NT
        0 Carola Khouri AHSM 1:25.00 NT
        0 Catherine Boyle LOM 1:33.54 NT
        0 Cathy Polinsky SMM 1:36.00 NT
        0 Danielle Boone WCM 1:32.65 NT
        0 Emily Happe USF 1:42.30 NT
        0 Julia Tattan CMAM 1:23.41 NT
        0 Kate Coleman USF 2:45.00 NT
        0 Siobhan Hill TCAM 2:06.00 NT
    Heat 1 of 4 Event 19 Women 100 Fly
        1 Heather Stewart USF 1:22.00 1:23.04
        2 Jane Russell DAM 1:21.21 1:24.85
        3 Morgan Smith SMM 1:10.00 1:14.42
        4 Danae Petrakis USF 1:08.30 1:12.30
        5 Ericka Richards WCM 1:08.33 1:13.73
        6 Laura Val TAM 1:20.00 1:15.27
        7 Rebecca Friedlander SNM 1:21.68 1:17.97
        8 Sarah Chinn MAM 1:25.00 1:25.86
    Heat 2 of 4 Event 19 Women 100 Fly
        1 Cathy Neville SDSM 1:38.50 1:32.70
        2 Diana Peroni NUTS 1:34.00 1:33.84
        3 Jennifer Tilton USF 1:30.00 1:26.82
        4 Rebecca Perry MAM 1:29.48 1:26.95
        5 Tasha Capen MELO 1:30.00 1:35.16
        6 Susan Nowack SRM 1:30.04 1:32.22
        7 Rebecca Pinto MELO 1:36.06 1:40.65
        8 Carol Ogilvie USF 1:39.00 1:36.25
    Heat 3 of 4 Event 19 Women 100 Fly
        1 Sheryl Parola TCAM 2:14.00 2:11.57
        2 Tammy Evans MELO 1:50.00 NT
        3 Cecily Sprouse DAM 1:44.30 1:52.02
        4 Jenna Rais USF 1:40.00 1:24.70
        5 Mary Welsh TCAM 1:40.00 1:39.09
        6 Daniela Barnea STAN 1:50.00 1:51.22
        7 Colleen Darling WCM 1:55.03 1:45.42
        8 Susan Loyd TCAM 2:20.00 2:15.87
    Heat 4 of 4 Event 19 Women 100 Fly
        3 Marcia Hill WCM 2:38.61 NT
        4 Fariba Fatemi SMM 2:29.56 2:23.67
        5 Anne Long USF 2:30.00 2:40.08
        6 Barbara Callison RINC 2:50.00 2:59.76
Event 20 Men 100 Fly
    Heat 0 of 7 Event 20 Men 100 Fly
        0 Chris Bost SON 1:06.11 NT
        0 Darren Phelan STAN 1:02.41 NT
        0 Keith Ryan SON 1:05.65 NT
        0 Lance Wiscomb USF 1:50.00 NT
        0 Mark Canepa MAM 1:09.80 NT
        0 Matt Hurko TOC 1:00.00 NT
        0 Peter Kline MEMO 1:03.00 NT
        0 Steve Mundschau USF 1:25.00 NT
        0 Todd Snelgrove ALMA 1:10.50 NT
    Heat 1 of 7 Event 20 Men 100 Fly
        1 Steffen Docken DAM 1:03.65 1:10.34
        2 Jackson Wang UC38 1:02.06 1:00.25
        3 Jimmy Holway USF 1:00.00 1:05.26
        4 Thomas Gregory MEMO 58.50 59.61
        5 Ian Powell USF 59.00 1:01.16
        6 Kohei Asano RINC 1:01.15 1:00.34
        7 Mike Shaffer VCM 1:03.20 1:01.80
        8 Kevin Byers ALB 1:04.19 1:03.20
    Heat 2 of 7 Event 20 Men 100 Fly
        1 Adrian Rodriguez Martinez UC38 1:09.60 1:09.19
        2 Peter Finney MAM 1:06.12 1:10.01
        3 Bryant Jacobs SMM 1:05.00 1:01.50
        4 Kevin Keating SMAC 1:05.00 1:09.06
        5 Nathan Vizcarra USF 1:05.00 1:04.17
        6 Kenneth Tittle WCM 1:05.20 1:08.43
        7 Rick Hamilton MAM 1:07.77 1:06.44
        8 Jon Boone WCM 1:09.63 1:09.01
    Heat 3 of 7 Event 20 Men 100 Fly
        1 Markus Daene TVM 1:13.08 1:09.40
        2 Kerry O'Brien WCM 1:10.34 1:42.28
        3 Hector Chao WCM 1:10.00 1:07.65
        4 Tom Nootbaar WCM 1:09.99 1:08.89
        5 Austin Estrada USF 1:10.00 1:08.28
        6 Stephen Stahl WCM 1:10.10 1:08.39
        7 Matt Harrington USF 1:12.00 1:13.55
        8 Evan Vizcarra USF 1:15.00 1:04.29
    Heat 4 of 7 Event 20 Men 100 Fly
        1 Rick Meyerhoff TAM 1:20.00 1:22.50
        2 J.J. Figueroa USF 1:18.00 1:16.47
        3 John Baker SMM 1:16.90 1:13.79
        4 James Banbury UC38 1:15.10 1:11.26
        5 Doug Heeter LGSR 1:16.00 1:18.51
        6 Andrew McPherson DAM 1:17.50 1:23.30
        7 Richard Burns TAM 1:20.00 1:17.44
        8 Nobuo Kotani USF 1:20.00 1:18.87
    Heat 5 of 7 Event 20 Men 100 Fly
        1 Steve Trutane ALB 1:27.00 1:36.27
        2 David Woodruff DAM 1:25.00 1:27.91
        3 Erik Sterne ROSE 1:21.23 1:31.79
        4 Jack Naylor NUTS 1:20.00 1:20.34
        5 Alan Bernard TAM 1:20.99 1:20.19
        6 Eric Hatch SNM 1:23.58 1:21.23
        7 Matthew Gass TCAM 1:25.01 1:27.54
        8 Bryant Davis USF 1:30.00 1:22.89
    Heat 6 of 7 Event 20 Men 100 Fly
        1 Jack Fleming USF 2:02.79 2:19.25
        2 Doug Cort CMAM 1:45.80 1:32.59
        3 Michael Stompe RHMS 1:35.00 1:33.67
        4 Kent Ford USF 1:30.00 1:22.77
        5 John Higgins MELO 1:30.00 1:29.43
        6 Erico Gomes USF 1:45.00 1:39.15
        7 Peter Tsugawa MEMO 2:00.00 1:50.17
        8 Barry Fasbender SMM 2:07.01 2:13.48
    Heat 7 of 7 Event 20 Men 100 Fly
        3 Bill Burke USF 2:40.00 2:55.31
        4 Grayson Kirtland OAM 2:12.00 2:09.92
        5 Bryan Andrews USF 2:20.00 2:00.34
        6 Henry (Camo) Bortman USF 5:00.00 2:36.50
Event 21 Women 100 Breast
    Heat 0 of 8 Event 21 Women 100 Breast
        0 Jennifer Hodges MAAC 1:45.23 NT
        0 Kate Viret SMM 1:45.00 NT
    Heat 1 of 8 Event 21 Women 100 Breast
        1 Karen Levy MELO 1:32.00 1:36.70
        2 Susanne Rublein MAM 1:30.00 1:27.88
        3 Jenn Hwang WCM 1:25.56 1:29.74
        4 Katie Glenn STAN 1:16.75 1:14.45
        5 Danae Petrakis USF 1:16.80 1:21.83
        6 Kristina Petrakis USF 1:28.00 1:29.31
        7 Lisa Ward WCM 1:30.99 1:31.63
        8 Jennifer Mohn DAM 1:32.63 1:37.91
    Heat 2 of 8 Event 21 Women 100 Breast
        1 Merrie Walts SRM 1:37.00 1:33.34
        2 Megan Waters SMM 1:35.50 1:24.73
        3 Kelly Hogan USF 1:35.00 1:29.91
        4 Emily Scott SMAC 1:35.00 1:35.11
        5 Barbara Wheeler TAM 1:35.00 1:36.77
        6 Robin Bulman SRM 1:35.09 1:32.13
        7 Hilary Hafner TBK 1:36.50 1:34.39
        8 Jennifer Phalen DAM 1:39.90 1:42.75
    Heat 3 of 8 Event 21 Women 100 Breast
        1 Carla Cooper USF 1:45.00 1:42.07
        2 Lisa Hieb-Stock TCAM 1:43.76 1:43.95
        3 Louise Feeley MELO 1:43.01 1:40.76
        4 Susan Nowack SRM 1:40.00 1:41.87
        5 Cecily Sprouse DAM 1:42.79 1:47.63
        6 Janet Gettling OREG 1:43.68 1:44.81
        7 Amber Nishimoto USF 1:45.00 1:36.81
        8 Samantha Cruise USF 1:45.00 1:49.90
    Heat 4 of 8 Event 21 Women 100 Breast
        1 Catherine Taylor WCM 1:50.00 1:44.70
        2 Rebecca Friedlander SNM 1:49.57 1:47.09
        3 Daniela Barnea STAN 1:48.00 1:48.18
        4 Sheila Nelson SRM 1:45.58 1:45.52
        5 Carol Nip ALB 1:47.00 1:52.28
        6 Martha Gerhan USF 1:48.63 1:48.13
        7 Stephanie Couch MELO 1:49.92 1:46.54
        8 Mary Welsh TCAM 1:50.00 1:52.76
    Heat 5 of 8 Event 21 Women 100 Breast
        1 Ann Michelle Ongerth WCM 1:56.00 1:54.86
        2 Lynda Sullivan USF 1:55.00 1:51.73
        3 Wendy Compagno USF 1:52.69 1:52.75
        4 Jillian Dees PSM 1:50.24 1:46.07
        5 Emily Happe USF 1:50.45 1:51.34
        6 Jeanne Cambra-Brungard LOM 1:54.00 1:52.39
        7 Joan Crow DAM 1:55.52 1:48.69
        8 Alison Saylor USF 1:57.00 2:08.49
    Heat 6 of 8 Event 21 Women 100 Breast
        1 Anna Giske ALB 2:05.00 1:44.86
        2 Annette Coholan RHMS 2:03.12 2:04.68
        3 Allison Dibley WCM 2:00.22 2:03.55
        4 Mimi Willard NUTS 1:57.50 1:58.12
        5 Jenna Rais USF 2:00.00 1:35.05
        6 Elissa McQuaid SMM 2:00.65 1:50.75
        7 Johanna Hoite ALB 2:03.86 2:00.47
        8 Bridget Abbott WCM 2:05.00 1:55.38
    Heat 7 of 8 Event 21 Women 100 Breast
        1 Beverley Davis TCAM 2:57.50 3:09.14
        2 Roswita Norris DAM 2:32.82 2:33.42
        3 Shipra Shukla USF 2:25.00 2:48.42
        4 Colleen Darling WCM 2:15.04 1:57.73
        5 Ann Hirsch WCM 2:19.00 2:25.44
        6 Koung Chaiyasane MEMO 2:30.00 2:00.17
        7 Daniela Wong USF 2:45.00 1:27.78
        8 Anice Flesh NUTS 3:00.00 2:32.71
    Heat 8 of 8 Event 21 Women 100 Breast
        3 Frederika Zipp USF 4:00.00 2:11.15
        4 Alice Fasbender SMM 3:50.00 4:12.39
        5 Rachel Spott USF 4:00.00 2:01.26
Event 22 Men 100 Breast
    Heat 0 of 8 Event 22 Men 100 Breast
        0 David Madison LOM 1:45.00 NT
        0 Derek Prill TOC 1:15.00 NT
        0 Dmitri Kononov USF 1:30.00 NT
        0 James Nageotte ALB 1:50.00 NT
        0 Matt Yuen QSS 1:30.81 NT
        0 Oleg Mustiazza SMM 1:39.55 NT
        0 Peter Kline MEMO 1:12.00 NT
        0 Sergio Rodriguez SAC 1:15.00 NT
        0 Thomas Chew MEMO 1:58.00 NT
        0 Tom Reudy SMM 1:24.00 NT
    Heat 1 of 8 Event 22 Men 100 Breast
        1 Tait Ecklund ROSE 1:16.00 1:17.23
        2 Carlos Sanchez SMM 1:12.50 1:12.84
        3 Alexander Dailey USF 1:11.59 1:11.66
        4 Roger Ward MEMO 1:07.00 1:11.30
        5 Max Scholten USF 1:10.00 1:19.03
        6 Mark Guyler SCSC 1:12.00 1:12.75
        7 Rob Foster SMM 1:15.00 1:13.38
        8 Peter Finney MAM 1:16.12 1:24.18
    Heat 2 of 8 Event 22 Men 100 Breast
        1 Tim Miller STAN 1:20.08 1:17.49
        2 Al Andaluz SMM 1:20.00 1:13.95
        3 John Renko USF 1:19.71 1:18.13
        4 Anthony Chew UC38 1:17.00 1:13.82
        5 Kent Stietzel MELO 1:18.53 1:25.41
        6 Jack Naylor NUTS 1:20.00 1:22.88
        7 Derek Koo SMM 1:20.00 1:13.67
        8 Samuel McAdam DAM 1:21.00 1:22.58
    Heat 3 of 8 Event 22 Men 100 Breast
        1 Tom Nootbaar WCM 1:29.99 1:27.31
        2 Robert Anderson PCCM 1:27.23 1:30.74
        3 Michael Stompe RHMS 1:25.00 1:38.70
        4 Markus Daene TVM 1:22.48 1:19.11
        5 Greg Laudenslager RHMS 1:24.31 1:26.01
        6 James Song MEMO 1:25.53 1:25.53
        7 David Law FROG 1:27.30 1:28.51
        8 Matt Harrington USF 1:30.00 1:31.69
    Heat 4 of 8 Event 22 Men 100 Breast
        1 Eric Lucero SMM 1:35.00 1:32.51
        2 Ron Taylor RPM 1:32.98 1:31.07
        3 Harlan Pinto MELO 1:31.82 1:31.16
        4 David Gildea MELO 1:31.00 1:31.65
        5 Eric Hektner TVM 1:31.75 1:31.84
        6 Gerald Fegler MAM 1:32.00 1:30.32
        7 Will Sharron SMM 1:34.00 1:33.36
        8 Peter Fogarty TCAM 1:35.32 1:43.92
    Heat 5 of 8 Event 22 Men 100 Breast
        1 Darrell Robinson USF 1:44.00 1:43.46
        2 Paul Carter WCM 1:42.00 1:45.68
        3 Simon Hayhurst MELO 1:40.00 1:29.44
        4 Jim Clemmons MAM 1:36.50 1:33.21
        5 Eric Hatch SNM 1:38.09 1:34.86
        6 John Higgins MELO 1:42.00 1:37.31
        7 James Kennedy CMAM 1:42.38 NT
        8 Kyle Stock TCAM 1:44.83 1:39.43
    Heat 6 of 8 Event 22 Men 100 Breast
        1 Gary Johnson TCAM 2:02.37 2:06.68
        2 James Comfort USF 2:00.00 1:26.15
        3 Peter Shepherd MELO 1:55.47 1:48.10
        4 David Mitchell USF 1:50.00 1:49.67
        5 Jack Fleming USF 1:53.54 1:59.31
        6 Ping Mai USF 2:00.00 1:42.56
        7 Norman Stupfel SRM 2:00.00 2:10.71
        8 Grayson Kirtland OAM 2:03.00 2:09.76
    Heat 7 of 8 Event 22 Men 100 Breast
        1 Daniel Kunihara USF 3:45.00 2:03.65
        2 Stephen Young USF 2:50.00 2:43.13
        3 Raymond Adams Dudley USF 2:30.00 2:04.18
        4 Valeriy Boreyko USF 2:15.00 1:51.20
        5 Bill Burke USF 2:20.00 2:08.40
        6 Barry Galvin USF 2:50.00 2:29.67
        7 Bob Danielson USF 2:55.00 2:50.53
    Heat 8 of 8 Event 22 Men 100 Breast
        3 Gabriel Sider USF 5:00.00 2:30.76
        4 Dale Freeman USF 4:00.00 2:15.96
        5 George Orbelian USF 4:00.00 1:59.93
Event 23 Women 50 Free
    Heat 0 of 12 Event 23 Women 50 Free
        0 Aleah Ryan SON 32.85 NT
        0 Carola Khouri AHSM 32.00 NT
        0 Catherine Boyle LOM 34.58 NT
        0 Darcy Cohn USF 50.58 NT
        0 Deborah Keeve USF 3:00.00 NT
        0 Julia Tattan CMAM 31.09 NT
        0 Katie Elgaaen SMM 35.00 NT
        0 Noelle O'Loughlin WCM 35.00 NT
        0 Stephanie Sardella SMM 32.36 NT
        0 Susan Keeler WCM 30.00 NT
        0 Susan Petro USF 1:00.00 NT
    Heat 1 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Kara Kohler CALM 29.80 29.86
        2 Liat Rosenfeld STAN 29.50 30.45
        3 Kristie Chan USF 29.00 29.04
        4 Ericka Richards WCM 27.21 28.01
        5 Katie Glenn STAN 28.50 28.09
        6 Danae Petrakis USF 29.50 28.84
        7 Megan Waters SMM 29.50 27.40
        8 Jenn Hwang WCM 29.84 30.29
    Heat 2 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Tasha Capen MELO 32.36 32.36
        2 Kathleen Coggshall BAY 31.45 30.97
        3 Allie Sanzi BC 31.00 30.63
        4 Andrea Chan SMM 30.00 28.51
        5 Morgan Smith SMM 30.00 30.61
        6 Kristina Petrakis USF 31.00 31.21
        7 Susanne Rublein MAM 32.00 31.40
        8 Laura Beal TBK 32.98 32.49
    Heat 3 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Amy Cook WCM 33.39 NT
        2 Juliet Cox MAM 33.20 32.61
        3 Barbara Wheeler TAM 33.00 33.73
        4 Heather Stewart USF 33.00 32.09
        5 Samantha Cruise USF 33.00 38.01
        6 Danielle Boone WCM 33.05 32.48
        7 Jennifer Houts RHMS 33.35 33.16
        8 Barbara Jones SMM 33.56 32.21
    Heat 4 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Catherine Taylor WCM 34.85 35.38
        2 Hermine Terhorst TBK 34.59 35.23
        3 Cassandra Coffee NUTS 34.50 35.32
        4 Ellen Lee SMM 34.05 31.21
        5 Ruth Shaps MAM 34.50 34.04
        6 Louise Rafkin ALB 34.56 34.31
        7 Kathleen McNamara USF 34.76 34.48
        8 Marcia Benjamin MEMO 35.00 36.34
    Heat 5 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Emily Scott SMAC 35.50 35.74
        2 Colleen Darling WCM 35.05 40.48
        3 Hanna Alix Gallagher MELO 35.00 35.03
        4 Gwen Dornan USF 35.00 35.77
        5 Cynthia Tran USF 35.00 32.50
        6 Meredith West SMM 35.00 35.43
        7 Jean Moranda-torres UC38 35.50 36.15
        8 Louise Feeley MELO 35.92 33.78
    Heat 6 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Karen Harris RPM 36.59 35.40
        2 Lisa Hieb-Stock TCAM 36.15 33.71
        3 Donita Flecker SMAC 36.00 36.04
        4 Amy Klatzkin USF 36.00 35.33
        5 Ann Michelle Ongerth WCM 36.00 35.49
        6 Karen Boyer PCCM 36.01 36.64
        7 Susan Helmrich LNRS 36.50 34.38
        8 Cecily Sprouse DAM 36.80 38.11
    Heat 7 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Cathy Polinsky SMM 38.00 33.30
        2 Emily Happe USF 37.98 40.65
        3 Joan Crow DAM 37.45 37.89
        4 Linda Hepworth RHMS 36.84 36.86
        5 Janet Gettling OREG 36.97 36.93
        6 Jennifer Phalen DAM 37.77 37.34
        7 Miki Armstrong MELO 38.00 34.41
        8 Jillian Dees PSM 38.10 37.47
    Heat 8 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Amber Nishimoto USF 40.00 34.56
        2 Yang An USF 40.00 33.45
        3 Kelly Hogan USF 39.00 31.50
        4 Hilary Hafner TBK 38.50 34.90
        5 Nancy Ridout TAM 38.77 40.21
        6 Rebecca Pinto MELO 39.09 40.67
        7 Judy Strauss MELO 40.00 40.81
        8 Carla Cooper USF 40.00 NT
    Heat 9 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Jean Gillon MELO 43.00 46.13
        2 Elizabeth Roepke SMM 41.40 43.18
        3 Jenny Feix SMM 41.00 35.65
        4 Linda Shoenberger TAM 40.46 40.72
        5 Allison Dibley WCM 40.81 38.24
        6 Bridget Abbott WCM 41.00 NT
        7 Shauna Sadowski ALB 42.00 36.53
        8 Maggie Tevis RHMS 43.00 41.60
    Heat 10 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Tammy Evans MELO 46.95 48.25
        2 Diane Milner SMM 45.00 41.58
        3 Jacklyn Litman BAY 45.00 42.10
        4 Victoria Cotter SMM 44.96 50.34
        5 Sonja Erickson ALB 45.00 40.66
        6 Kristin Hutchins USF 45.00 37.57
        7 Marcia Hill WCM 45.92 44.86
        8 Peg Mc Partland MAM 48.00 45.22
    Heat 11 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Fariba Fatemi SMM 54.02 55.97
        2 Elissa McQuaid SMM 50.70 40.48
        3 Susan Munn DAM 48.00 46.68
        4 Elizabeth Dobisz QSS 48.00 NT
        5 Mara Zlotoff QSS 48.00 44.15
        6 Peri Soyugenc MELO 50.00 42.80
        7 Rebecca Espinosa MEMO 50.86 48.08
        8 Miek Mc Cubbin SMM 55.07 47.91
    Heat 12 of 12 Event 23 Women 50 Free
        1 Marty Barry RHMS 1:25.05 1:22.92
        2 Elizabeth Glass USF 1:15.00 46.13
        3 Janet Bensu USF 1:05.00 1:08.21
        4 Deborah Bevilacqua MEMO 58.00 44.97
        5 Susan Loyd TCAM 1:00.00 48.28
        6 Tanako Hagiwara USF 1:05.00 59.00
        7 Margaret Voorhees USF 1:20.00 1:23.68
        8 Alice Fasbender SMM 1:30.00 1:23.10
Event 24 Men 50 Free
    Heat 0 of 15 Event 24 Men 50 Free
        0 Darren Phelan STAN 26.14 NT
        0 David Madison LOM 35.00 NT
        0 Derek Prill TOC 28.00 NT
        0 Howard Kline USF 55.70 NT
        0 James Nageotte ALB 33.00 NT
        0 James Ross STAN 25.00 NT
        0 Matt Hurko TOC 25.00 NT
        0 Robert Heath MAM 28.50 NT
        0 Thomas Chew MEMO 35.50 NT
        0 Todd Snelgrove ALMA 29.80 NT
        0 Yuri Zhovnirovsky ALB 32.00 NT
    Heat 1 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Javier Rosas SMM 25.63 24.72
        2 Jimmy Holway USF 25.50 26.66
        3 Austin Estrada USF 25.00 27.74
        4 Roger Ward MEMO 24.03 25.48
        5 William Burris NBA 24.78 25.72
        6 Jackson Wang UC38 25.38 25.09
        7 Nathan Vizcarra USF 25.55 25.53
        8 Kohei Asano RINC 26.00 26.65
    Heat 2 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Derek Koo SMM 27.00 26.05
        2 Wesley Heeter SMM 26.75 27.80
        3 Luka Leskur USF 26.50 27.14
        4 Thomas Gregory MEMO 26.00 26.15
        5 Jack Dillane USF 26.00 26.16
        6 David Boatwright WCM 26.50 25.87
        7 Thomas Cleveland USF 27.00 28.85
        8 Evan Vizcarra USF 27.00 27.72
    Heat 3 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Kevin Keating SMAC 27.80 29.00
        2 Jon Boone WCM 27.63 27.66
        3 Al Andaluz SMM 27.50 26.63
        4 Christopher Munoz VJO 27.27 27.31
        5 Keith Ryan SON 27.45 NT
        6 Carlos Sanchez SMM 27.50 26.24
        7 Tate Holt TAM 27.75 27.38
        8 Al Humphrey STAN 27.87 28.66
    Heat 4 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Kyle Rinehart-Tiner RAMS 28.98 27.90
        2 Stephen Stahl WCM 28.28 28.14
        3 Michael McAweeney SMM 28.00 27.16
        4 Peter Finney MAM 27.93 29.42
        5 Dmitri Kononov USF 28.00 30.53
        6 Kai Neuhold-Huber SMM 28.06 29.56
        7 James Banbury UC38 28.60 28.11
        8 Tom Nootbaar WCM 28.99 28.37
    Heat 5 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Doug Cook WCM 29.31 NT
        2 Luis Bazan USF 29.00 29.57
        3 Arthur Gouvea USF 29.00 26.38
        4 Eric Van Boer RHMS 29.00 29.27
        5 Nobuo Kotani USF 29.00 29.52
        6 John Baker SMM 29.00 28.85
        7 Steve Cutting TVM 29.15 28.77
        8 Deacon Shoenberger TAM 29.33 29.48
    Heat 6 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Adrian Rodriguez Martinez UC38 30.29 30.69
        2 Hugh Wilder SRM 30.00 29.60
        3 Simon Hayhurst MELO 30.00 29.38
        4 Robert Patocchi CMAM 29.40 28.81
        5 David Law FROG 29.84 29.74
        6 Richard Sanzi BC 30.00 30.23
        7 James DeLacy WCM 30.00 30.41
        8 Ryan Monaghan CALM 30.32 33.25
    Heat 7 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Richard Burns TAM 31.00 30.83
        2 Stuart Kahn DAM 31.00 NT
        3 Skyler Bruno CMAM 30.77 NT
        4 Julian Sapirstein USF 30.60 30.73
        5 Ron Taylor RPM 30.69 29.74
        6 Kerry O'Brien WCM 30.97 30.91
        7 David Woodruff DAM 31.00 32.65
        8 Jeff Gustavson BAC 31.00 32.16
    Heat 8 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 J.J. Figueroa USF 31.50 29.40
        2 Tom Jacobs SMM 31.31 29.23
        3 Sid Levy MAM 31.25 32.05
        4 Alan Bernard TAM 31.07 30.45
        5 Greg Laudenslager RHMS 31.10 31.22
        6 Doug Heeter LGSR 31.30 30.63
        7 Tyler Murdoch RAMS 31.37 29.51
        8 David Burnett WCM 31.50 30.36
    Heat 9 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Tom Alderson MAM 32.00 32.64
        2 John Higgins MELO 32.00 31.67
        3 Justin Smith USF 32.00 32.03
        4 Erik Sterne ROSE 31.52 32.94
        5 Oleg Mustiazza SMM 31.58 30.35
        6 Gerald Fegler MAM 32.00 32.74
        7 Rick Meyerhoff TAM 32.00 31.59
        8 Tim Glenn STAN 32.00 30.44
    Heat 10 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Sergio Rodriguez SAC 34.00 NT
        2 David Gildea MELO 34.00 34.87
        3 Don Davis RHMS 33.60 37.90
        4 Andrew McPherson DAM 32.50 31.05
        5 Hubert Lim USF 32.50 31.50
        6 Doug Cort CMAM 33.71 32.72
        7 Michael Stompe RHMS 34.00 35.36
        8 Kermit France WCM 34.43 34.62
    Heat 11 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Peter Fogarty TCAM 37.59 37.75
        2 Kyle Stock TCAM 36.87 37.53
        3 Eric Lucero SMM 35.00 30.77
        4 Jim Stretch SMM 35.00 31.73
        5 Steve Trutane ALB 35.00 33.83
        6 Peter Tsugawa MEMO 36.00 36.24
        7 Robert Durell ALB 37.50 32.39
        8 Andre Au WCM 37.71 38.02
    Heat 12 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Philip Regenie USF 40.00 35.99
        2 James Zuur TAM 39.00 39.81
        3 Patrick Powers USF 38.00 38.97
        4 John Sulzbach MELO 38.00 41.39
        5 George Flamik RPM 38.00 38.77
        6 Dick Thomas TAM 38.22 55.57
        7 Yoshio Murakawa ALB 39.00 41.15
        8 Eudean Garces RPM 40.00 38.67
    Heat 13 of 15 Event 24 Men 50 Free
        1 Peter Shepherd MELO 40.99 37.27
        2 Duke Dahlin USF 40.00 33.66
        3 James Comfort USF 40.00 29.33
        4 Norman Stupfel SRM 40.00 44.77
        5 Erico Gomes USF 40.00 34.55
        6 Randy Schiller USF 40.00 38.83
        7 Lance Wiscomb USF 40.00 39.43
        8 Joseph Dees PSM 41.61 34.43
    Heat 14 of 15 Event 24 Men 50 Free
        2 Bob Leuten SMM 45.00 36.96
        3 Robert Levi SMM 43.00 43.28
        4 Jack Fleming USF 41.65 41.56
        5 Sterling Sakai SMM 41.88 43.68
        6 Matthew Gass TCAM 43.78 44.12
        7 Barry Galvin USF 52.00 49.55
    Heat 15 of 15 Event 24 Men 50 Free
        3 Gabriel Sider USF 1:00.00 46.93
        4 Stanley Panko SMM 1:00.00 46.58
        5 Bob Danielson USF 1:00.00 57.86
Event 25 Women 200 Medley Relay
Event 26 Men 200 Medley Relay
Event 27 Mixed 200 Medley Relay
    Heat 1 of 8 Event 27 Men 200 Medley
        1 DAM A DAM 2:16.61 2:20.34
        2 WCM A WCM 2:15.80 2:16.36
        3 SMM A SMM 2:12.00 1:57.73
        4 MEMO A MEMO 2:02.50 1:58.03
        5 USF B USF 2:04.00 1:54.48
        6 USF A USF 2:15.00 2:10.46
        7 USF A USF 2:16.00 2:11.06
        8 DAM A DAM 2:16.61 2:20.61
    Heat 2 of 8 Event 27 Mixed 200 Medley
        1 WCM A WCM 2:35.00 NT
        2 SMAC A SMAC 2:30.00 2:24.12
        3 USF B USF 2:22.00 2:17.20
        4 SMM A SMM 2:18.00 2:09.71
        5 USF A USF 2:20.00 2:11.72
        6 MAM A MAM 2:27.00 2:24.44
        7 SMM A SMM 2:32.00 2:07.86
        8 WCM A WCM 2:35.00 NT
    Heat 3 of 8 Event 27 Men 200 Medley
        1 USF A USF 2:40.00 2:25.75
        2 DAM A DAM 2:39.55 2:43.04
        3 ALB A ALB 2:38.00 2:38.12
        4 WCM B WCM 2:38.00 2:29.89
        5 SMM B SMM 2:38.00 2:22.11
        6 SRM A SRM 2:38.00 2:30.12
        7 CMAM A CMAM 2:40.00 2:29.07
        8 MEMO A MEMO 2:42.00 2:33.32
    Heat 4 of 8 Event 27 Men 200 Medley
        1 USF A USF 2:55.00 2:38.62
        2 USF A USF 2:55.00 2:37.85
        3 MAM A MAM 2:49.50 2:40.11
        4 WCM A WCM 2:45.00 2:32.55
        5 MELO A MELO 2:49.00 2:19.49
        6 RHMS A RHMS 2:54.00 2:59.00
        7 USF A USF 2:55.00 3:19.17
        8 MELO A MELO 2:59.00 2:42.06
    Heat 5 of 8 Event 27 Mixed 200 Medley
        1 USF A USF 3:15.00 2:51.82
        2 TCAM A TCAM 3:10.00 2:49.46
        3 USF A USF 3:05.00 2:45.96
        4 SMM A SMM 3:00.00 2:20.57
        5 USF C USF 3:00.00 2:38.87
        6 ALB A ALB 3:06.00 3:04.62
        7 MEMO A MEMO 3:15.00 3:01.58
        8 ALB A ALB 3:20.00 3:13.03
    Heat 6 of 8 Event 27 Women 200 Medley
        1 NUTS A NUTS 3:40.00 3:18.33
        2 MEMO A MEMO 3:38.00 3:37.42
        3 SMM A SMM 3:25.00 2:40.20
        4 USF B USF 3:20.00 2:51.05
        5 MELO A MELO 3:25.00 3:02.28
        6 WCM A WCM 3:30.00 NT
        7 MELO A MELO 3:40.00 3:00.77
        8 USF A USF 3:45.00 3:28.49
    Heat 7 of 8 Event 27 Men 200 Medley
        1 USF A USF 6:45.00 3:31.70
        2 WCM A WCM 4:25.00 4:09.49
        3 SMM A SMM 4:00.00 2:55.71
        4 USF A USF 3:45.00 3:14.95
        5 RHMS A RHMS 3:51.00 3:51.34
        6 MELO A MELO 4:15.00 3:23.92
        7 USF A USF 5:30.00 4:13.57
    Heat 8 of 8 Event 27 Women 200 Medley
        3 TCAM A TCAM NT 4:43.94
        4 USF A USF 7:00.00 4:49.55
        5 USF A USF 8:15.00 5:31.08
Event 29 Women 800 Free
Event 30 Men 800 Free
    Heat 0 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        0 Amy Klatzkin USF 16:00.00 NT
        0 David Benjamin MEMO 14:20.00 NT
        0 David Sarrafzadeh USF 13:25.00 NT
        0 Elizabeth Glass USF 24:00.00 NT
        0 Frederika Zipp USF 30:00.00 NT
        0 Gabriel Sider USF 29:00.00 NT
        0 Genevieve Ogara USF 20:00.00 NT
        0 Janet Bensu USF 20:00.00 NT
        0 Lance Wiscomb USF 16:00.00 NT
        0 Martha Campbell USF 25:00.00 NT
        0 Michele Santilhano MELO 15:55.90 NT
        0 Mike Shaffer VCM 9:59.48 NT
        0 Patrick Brundage BRSM 9:17.63 NT
        0 Samantha Cruise USF 30:00.00 NT
        0 Sarah Groskopf TVM 11:48.22 NT
        0 Siobhan Hill TCAM 20:22.00 NT
        0 Susan Petro USF 25:00.00 NT
        0 Tanako Hagiwara USF 25:00.00 NT
        0 Wendy Compagno USF 17:00.00 NT
        0 William Grohe USF 18:18.47 NT
    Heat 1 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 David Boatwright WCM 10:00.00 9:42.65
        2 Max Scholten USF 10:00.00 11:07.67
        3 Bill Mc Cracken TVM 9:59.00 10:29.48
        4 Mark Fahlen MAAC 9:45.84 9:56.43
        5 Catherine Breed MEMO 9:50.00 9:53.81
        6 Matt Miller OREG 9:59.62 10:11.37
        7 Susan Preston STAN 10:00.00 9:34.12
        8 Thomas Cleveland USF 10:00.00 10:59.87
    Heat 2 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 David Hathaway OREG 10:44.82 10:28.40
        2 John Renko USF 10:31.92 10:35.95
        3 Michael Thomas LAMV 10:29.23 10:24.92
        4 Matthew Roper DAM 10:02.28 9:52.25
        5 Matt Harrington USF 10:15.00 11:23.20
        6 Jennifer Mohn DAM 10:30.09 11:16.25
        7 Tom Nootbaar WCM 10:39.99 10:35.63
        8 Eric Hatch SNM 10:45.36 10:48.27
    Heat 3 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Sarah Chinn MAM 11:10.30 10:40.83
        2 Kathleen Coggshall BAY 11:05.42 11:01.38
        3 Nobuo Kotani USF 11:00.00 11:20.16
        4 John Nelson JAMM 10:50.00 10:40.70
        5 Jon Boone WCM 10:55.63 10:55.78
        6 John Baker SMM 11:00.00 11:07.68
        7 David Woodruff DAM 11:10.23 12:13.24
        8 Stephen Stahl WCM 11:11.11 10:30.86
    Heat 4 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Rebecca Friedlander SNM 11:35.10 11:07.59
        2 Kristina Petrakis USF 11:30.00 12:23.34
        3 Stephanie Denison SMST 11:20.13 11:25.78
        4 Daniel Kenny SMM 11:13.28 12:03.91
        5 James Sweeney SMM 11:17.00 11:23.90
        6 Paul Virtue USF 11:29.00 11:31.15
        7 Giulia Ferraris SMM 11:33.44 11:54.97
        8 Amy Cook WCM 11:38.62 11:38.50
    Heat 5 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Jeff Gustavson BAC 12:00.00 NT
        2 Robin Bulman SRM 11:58.75 11:42.89
        3 Gwen Dornan USF 11:46.55 11:42.45
        4 Jennifer Tilton USF 11:45.00 11:52.75
        5 Katie Elgaaen SMM 11:45.45 11:44.92
        6 Kim Ridinger USF 11:50.00 11:57.72
        7 Laura Suur USF 12:00.00 13:12.84
        8 Danielle Boone WCM 12:00.00 11:54.21
    Heat 6 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Bryant Davis USF 12:27.00 11:54.45
        2 Julian Sapirstein USF 12:22.00 12:30.04
        3 Martha Gerhan USF 12:18.30 12:48.60
        4 Stephanie Couch MELO 12:00.43 11:44.83
        5 David Lopez MEMO 12:14.03 12:24.30
        6 Tim Sheeper MELO 12:20.00 11:31.27
        7 Phyllis Quinn TOC 12:24.63 13:01.51
        8 Caitlin Ryan SMM 12:30.00 12:04.70
    Heat 7 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Matthew Gass TCAM 12:59.01 12:40.77
        2 Justin Smith USF 12:52.00 13:13.83
        3 Karen Boyer PCCM 12:43.50 13:00.55
        5 Meredith West SMM 12:36.93 12:10.71
        6 Bill Dawson MELO 12:45.00 13:13.74
        7 Paul Carter WCM 12:54.00 12:50.28
        8 Jeffrey Citron YCMS 13:00.00 12:41.27
    Heat 8 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Rebecca Pinto MELO 13:30.00 13:50.58
        2 Harlan Pinto MELO 13:11.92 13:18.95
        3 Linda Shoenberger TAM 13:04.24 13:31.16
        4 Kristie Chan USF 13:00.00 11:28.94
        5 Kristin Hutchins USF 13:00.00 NT
        6 Jenny Feix SMM 13:05.00 12:16.72
        7 Don Davis RHMS 13:12.13 14:11.55
        8 David Gildea MELO 13:40.00 13:52.43
    Heat 9 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Carla Cooper USF 14:00.00 13:47.88
        2 Ghislaine Maze USF 14:00.00 14:21.81
        3 J.J. Figueroa USF 13:50.00 NT
        4 Jennifer Phalen DAM 13:49.70 13:23.99
        5 James Kennedy CMAM 13:50.00 13:49.03
        6 Mary Welsh TCAM 14:00.00 13:11.91
        7 Hanna Alix Gallagher MELO 14:00.00 12:25.67
        8 Lynda Sullivan USF 14:00.00 13:45.08
    Heat 10 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Paul Tanzer QSS 14:30.00 12:31.28
        2 Doug Cort CMAM 14:15.25 13:36.77
        3 Mara Zlotoff QSS 14:10.00 14:04.66
        4 Judy Strauss MELO 14:00.00 13:56.73
        5 Luis Bazan USF 14:00.00 12:26.73
        6 Michael Moore USF 14:15.00 15:53.65
        7 Susan Bruno CMAM 14:15.25 13:53.90
        8 Marcia Benjamin MEMO 14:30.00 12:41.17
    Heat 11 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Vincent Morreale USF 16:00.00 17:34.41
        2 Gerald King PCCM 15:20.00 16:03.87
        3 Eudean Garces RPM 15:00.00 15:23.32
        4 Catherine Taylor WCM 14:45.37 NT
        5 Austin Estrada USF 15:00.00 11:06.32
        6 David Mitchell USF 15:00.00 13:47.31
        7 Annette Coholan RHMS 15:29.60 15:33.44
        8 Raymond Adams Dudley USF 16:00.00 16:52.15
    Heat 12 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Miek Mc Cubbin SMM 16:27.03 17:19.99
        2 Deborah Bevilacqua MEMO 16:20.00 15:52.23
        3 Philip Regenie USF 16:00.00 15:37.48
        4 Stephen Young USF 16:00.00 16:48.47
        5 Khalid El-Awady USF 16:00.00 15:10.77
        6 Jacklyn Litman BAY 16:00.00 16:55.77
        7 Robert Norris DAM 16:21.27 17:02.85
        8 Norman Stupfel SRM 16:30.00 17:37.60
    Heat 13 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Ping Mai USF 18:00.00 NT
        3 Sheryl Parola TCAM 16:45.00 16:18.51
        4 Gary Johnson TCAM 16:30.00 16:04.96
        5 Audrey Dunn USF 16:30.00 16:21.89
        6 Anne Long USF 17:00.00 16:37.21
        7 Susan Loyd TCAM 17:20.00 16:36.69
        8 John Sulzbach MELO 18:10.00 20:18.61
    Heat 14 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        1 Dale Freeman USF 21:00.00 NT
        2 Alison Saylor USF 20:00.00 17:02.92
        3 Darcy Cohn USF 19:00.00 17:39.83
        4 Bryan Andrews USF 18:17.00 16:21.48
        5 Dorothy Niccolls USF 18:30.00 19:38.02
        6 James Comfort USF 20:00.00 NT
        7 Margaret Fink RHMS 20:00.00 19:50.22
        8 Leonid Gutarov USF 21:00.00 13:53.18
    Heat 15 of 15 Event 30 Mixed 800 Free
        3 Randy Schiller USF 30:00.00 19:18.16
        4 Beverley Davis TCAM 22:30.10 18:58.17
        5 Andre Au WCM 23:00.00 18:45.15
        6 Daniel Kunihara USF 24:00.00 15:39.78
        7 George Orbelian USF 28:00.00 17:05.49
        8 Rachel Spott USF 30:00.00 17:45.75
Event 31 Women 400 Free
Event 32 Men 400 Free
    Heat 0 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        0 Amy Cook WCM 5:39.00 NT
        0 Bryant Jacobs SMM 4:59.99 NT
        0 Catherine Breed MEMO 4:35.00 NT
        0 David Benjamin MEMO 7:10.00 NT
        0 Deborah Bevilacqua MEMO 8:20.00 NT
        0 Don Davis RHMS 5:29.64 NT
        0 Jenny Feix SMM 6:22.00 NT
        0 Joel Wilson CRUZ 5:15.00 NT
        0 Judy Strauss MELO 7:00.00 NT
        0 Kathleen McNamara USF 6:33.56 NT
        0 Katrina Tilds USF 8:00.00 NT
        0 Kelly Couch SMM 6:00.00 NT
        0 Leonid Gutarov USF 8:00.00 NT
        0 Liat Rosenfeld STAN 5:00.00 NT
        0 Mark Canepa MAM 5:14.50 NT
        0 Matt Yuen QSS 6:19.88 NT
        0 Merry Finch YCMS 6:00.59 NT
        0 Reuben Hurndon SAC 6:15.00 NT
        0 Tim Sheeper MELO 6:10.00 NT
        0 William Grohe USF 9:17.22 NT
    Heat 1 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Matt Miller OREG 4:49.44 4:54.33
        2 David Boatwright WCM 4:46.00 4:36.62
        3 Mark Fahlen MAAC 4:42.06 4:45.87
        4 Patrick Brundage BRSM 4:27.99 4:43.07
        5 Katie Glenn STAN 4:39.76 4:38.21
        6 Robert Tiernan WCM 4:45.00 4:41.28
        7 Matthew Roper DAM 4:49.13 4:45.71
        8 Susan Preston STAN 4:50.00 4:41.18
    Heat 2 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 John Renko USF 5:02.35 NT
        2 Michael Thomas LAMV 5:00.16 4:49.79
        3 Kara Kohler CALM 4:57.09 5:16.16
        4 Carlos Sanchez SMM 4:50.00 4:33.53
        5 Bill Mc Cracken TVM 4:52.00 5:00.36
        6 Zebron Lemke AAM 5:00.00 4:45.46
        7 Patricia Price DAM 5:00.23 5:45.68
        8 Stephen Stahl WCM 5:05.05 5:01.72
    Heat 3 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Daniel Kenny SMM 5:19.69 5:41.59
        2 David Law FROG 5:14.84 5:21.67
        3 Jon Boone WCM 5:10.63 5:11.95
        4 David Hathaway OREG 5:08.69 5:03.40
        5 Jennifer Radecke-Noble TVM 5:10.00 5:01.43
        6 Kerry O'Brien WCM 5:11.07 5:22.62
        7 James Sweeney SMM 5:17.99 5:22.20
        8 Juliet Cox MAM 5:20.00 5:17.37
    Heat 4 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Laura Suur USF 5:30.00 6:20.47
        2 Alan Bernard TAM 5:29.90 5:32.68
        3 Cynthia Hertzer CRUZ 5:22.48 5:27.87
        4 Gia Luisa SMM 5:20.20 NT
        5 Ryan Monaghan CALM 5:20.32 5:51.70
        6 Kathleen Coggshall BAY 5:25.00 5:27.40
        7 Lisa Ward WCM 5:30.00 5:20.21
        8 John Nelson JAMM 5:30.00 5:19.83
    Heat 5 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Keith Hertzer MEMO 5:37.42 5:39.16
        2 John Walker USF 5:36.00 5:30.95
        3 Jenn Hwang WCM 5:35.15 5:34.75
        4 Paul Virtue USF 5:31.00 5:32.91
        5 Tim Glenn STAN 5:35.00 5:32.10
        6 Charlene O'Brien WCM 5:35.90 5:26.80
        7 Merrie Walts SRM 5:36.40 5:25.75
        8 Jim Clemmons MAM 5:39.50 5:42.91
    Heat 6 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Robin Bulman SRM 5:49.73 5:50.09
        2 Kent Ford USF 5:49.00 5:47.14
        3 Sarah Groskopf TVM 5:43.21 5:40.55
        4 Julian Sapirstein USF 5:40.00 5:51.46
        5 Gwen Dornan USF 5:43.15 5:44.14
        6 Kim Ridinger USF 5:45.00 5:43.44
        7 James Song MEMO 5:49.09 5:42.88
        8 Susan Helmrich LNRS 5:52.60 5:45.59
    Heat 7 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Phyllis Quinn TOC 6:03.41 6:09.31
        2 Caitlin Ryan SMM 6:00.00 5:50.26
        3 Sarah Burton RHMS 5:55.55 5:41.81
        4 David Lopez MEMO 5:53.88 5:52.17
        5 Martha Gerhan USF 5:55.00 6:14.66
        6 Marta Bechhoefer CRUZ 5:57.00 6:05.11
        7 Kristie Chan USF 6:00.00 5:32.32
        8 Eric Hektner TVM 6:05.00 6:15.65
    Heat 8 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Justin Smith USF 6:23.00 6:12.89
        2 Sheila Nelson SRM 6:20.00 6:32.79
        3 Victoria Igel FREM 6:20.00 6:30.73
        4 Meredith West SMM 6:05.42 5:57.84
        5 Tasha Capen MELO 6:10.60 6:04.58
        6 David Gildea MELO 6:20.00 6:32.92
        7 Linda Shoenberger TAM 6:22.15 6:34.09
        8 Marcia Benjamin MEMO 6:30.00 6:08.88
    Heat 9 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Jillian Dees PSM 6:45.17 6:34.49
        2 Stuart Kahn DAM 6:40.01 6:30.12
        3 Bill Dawson MELO 6:35.00 6:28.18
        4 Jennifer Phalen DAM 6:30.81 6:53.80
        5 Sinclaire Cheong SMM 6:30.99 6:12.90
        6 James Kennedy CMAM 6:40.00 6:45.15
        7 Rebecca Pinto MELO 6:40.38 6:47.31
        8 Matthew Gass TCAM 6:47.01 7:05.68
    Heat 10 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Nancy Ridout TAM 7:25.75 7:29.26
        2 Annette Coholan RHMS 7:15.44 7:35.62
        3 Michael Moore USF 7:00.15 7:13.93
        4 Mara Zlotoff QSS 6:55.98 6:54.93
        5 Felicia Adler WCM 7:00.00 6:50.25
        6 Alvaro Pastor ECAM 7:10.00 6:53.88
        7 Ed Lane WCM 7:24.11 7:02.58
        8 Robert Levi SMM 7:30.00 7:13.55
    Heat 11 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Michael Gelfond USF 8:00.00 8:10.28
        2 Audrey Dunn USF 8:00.00 7:55.57
        3 Sheryl Parola TCAM 7:56.00 8:11.85
        4 Allison Dibley WCM 7:34.35 7:28.44
        5 Diane Milner SMM 7:35.00 7:15.05
        6 Robert Norris DAM 7:57.59 7:59.23
        7 Amy Klatzkin USF 8:00.00 6:55.63
        8 Raymond Adams Dudley USF 8:00.00 7:45.78
    Heat 12 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        1 Janet Bensu USF 10:00.00 10:34.64
        2 Dorothy Niccolls USF 10:00.00 9:48.32
        3 Susan Loyd TCAM 8:24.00 8:01.91
        4 Gary Johnson TCAM 8:03.25 7:56.97
        5 Susan Munn DAM 8:15.00 8:14.29
        6 Darcy Cohn USF 8:58.97 8:45.41
        7 Kirsti Aho USF 10:00.00 10:03.26
        8 Toni Wivell TCAM 10:59.20 11:14.50
    Heat 13 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        3 Ed Murray USF 12:00.00 9:06.98
        4 Andre Au WCM 11:00.00 9:18.60
        5 Polly Rose USF 12:00.00 12:17.34
        6 Tanako Hagiwara USF 12:30.00 9:50.28
    Heat 14 of 14 Event 32 Mixed 400 Free
        2 Jeff Gustavson BAC 5:45.00 5:57.97
        3 Paul Carter WCM 6:17.00 6:12.13
        4 Heather Tiernan WCM 5:42.77 5:44.77
        5 Gerald King PCCM 7:30.00 7:44.09
        6 Norman Stupfel SRM 8:00.00 8:32.60
Event 33 Women 200 IM
    Heat 0 of 7 Event 33 Women 200 IM
        0 Ann Hirsch WCM 5:08.00 NT
        0 Carol Waln FREM 4:30.00 NT
        0 Carola Khouri AHSM 3:12.00 NT
        0 Genevieve Ogara USF 10:00.00 NT
        0 Helen Collins MELO 3:30.00 NT
        0 Jennifer Hodges MAAC 3:36.99 NT
        0 Kirsti Aho USF 5:30.00 NT
        0 Kristin Hutchins USF 4:00.00 NT
        0 Laura Beal TBK 3:19.99 NT
        0 Lucille Glassman FREM 3:00.00 NT
        0 Mary Welsh TCAM 3:30.00 NT
        0 Siobhan Hill TCAM 4:05.00 NT
        0 Susan Hewitt USF 6:15.00 NT
        0 Susan Keeler WCM 2:43.00 NT
        0 Susan Nowack SRM 3:12.00 NT
        0 Susanne Rublein MAM 2:56.00 NT
        0 Wendy Compagno USF 4:10.00 NT
    Heat 1 of 7 Event 33 Women 200 IM
        1 Katie Elgaaen SMM 2:50.00 2:55.29
        2 Anette Skoda LAMV 2:44.00 2:52.08
        3 Jeanette Dove USF 2:40.72 2:42.45
        4 Penelope Yamauchi MEMO 2:28.00 NT
        5 Ericka Richards WCM 2:35.76 2:48.29
        6 Kara Kohler CALM 2:40.84 2:42.31
        7 Jennifer Radecke-Noble TVM 2:45.00 2:40.14
        8 Bonnie Bilich SRVM 2:50.00 2:54.18
    Heat 2 of 7 Event 33 Women 200 IM
        1 Marcela Rueda SRM 3:00.00 3:00.62
        2 Jennifer Mohn DAM 2:57.68 2:59.93
        3 Catherine Fox USF 2:55.75 2:48.94
        4 Sarah Burton RHMS 2:55.00 3:07.74
        5 Sara Jones SRM 2:55.05 2:54.77
        6 Jenn Hwang WCM 2:57.24 2:53.28
        7 Jane Russell DAM 2:59.44 3:08.42
        8 Jenna Rais USF 3:00.00 2:57.50
    Heat 3 of 7 Event 33 Women 200 IM
        1 Jennifer Tilton USF 3:05.00 3:05.22
        2 Sarah Chinn MAM 3:03.68 2:56.41
        3 Cynthia Hertzer CRUZ 3:00.00 3:02.54
        4 Susan Preston STAN 3:00.00 2:36.05
        5 Kelly Hogan USF 3:00.00 3:09.66
        6 Aleah Ryan SON 3:00.05 2:53.82
        7 Laura Val TAM 3:05.00 2:54.16
        8 Rebecca Friedlander SNM 3:05.74 3:01.63
    Heat 4 of 7 Event 33 Women 200 IM
        1 Yang An USF 3:15.00 3:13.58
        2 Barbara Wheeler TAM 3:15.00 3:09.47
        3 Hermine Terhorst TBK 3:10.59 3:33.66
        4 Ulla Foehr SMM 3:08.20 3:12.86
        5 Sarah Groskopf TVM 3:09.68 3:04.68
        6 Natalie Motta WCM 3:14.00 3:30.23
        7 Hanna Alix Gallagher MELO 3:15.00 3:14.83
        8 Phyllis Quinn TOC 3:18.00 3:21.83
    Heat 5 of 7 Event 33 Women 200 IM
        1 Daniela Barnea STAN 3:40.00 3:44.79
        2 Ann Michelle Ongerth WCM 3:31.00 3:34.25
        3 Rebecca Perry MAM 3:20.44 3:10.54
        4 Kimberly Decker BAC 3:20.00 3:45.89
        5 Amber Nishimoto USF 3:20.00 3:22.61
        6 Louise Feeley MELO 3:23.06 3:14.53
        7 Cathy Neville SDSM 3:33.50 3:28.12
        8 Lynda Sullivan USF 3:40.00 3:36.40
    Heat 6 of 7 Event 33 Women 200 IM
        1 Sheryl Parola TCAM 4:30.00 4:28.57
        2 Katy Basile MELO 4:15.00 3:50.51
        3 Felicia Adler WCM 3:55.00 3:50.25
        4 Carol Nip ALB 3:48.75 3:50.96
        5 Alita Kavalauskas JAMM 3:50.00 3:21.00
        6 Yvonne Thai USF 4:00.00 3:32.21
        7 Marilyn Buzolich USF 4:15.08 4:11.99
        8 Audrey Dunn USF 4:40.00 4:35.66
    Heat 7 of 7 Event 33 Women 200 IM
        1 Kishorie Weingart WCM 10:00.00 3:52.07
        2 Jacklyn Litman BAY 5:00.00 4:49.40
        3 Barbara Callison RINC 4:55.00 5:10.99
        4 Susan Munn DAM 4:40.40 4:35.51
        5 Marcia Hill WCM 4:51.40 4:32.79
        6 Lisa Asta WCM 4:57.00 4:57.58
        7 Roswita Norris DAM 5:25.85 5:58.06
Event 34 Men 200 IM
    Heat 0 of 6 Event 34 Men 200 IM
        0 Andrew McPherson DAM 3:00.50 NT
        0 Darren Phelan STAN 2:20.99 NT
        0 David Bauer MEMO 4:55.00 NT
        0 Harvey Fishman MELO 2:39.00 NT
        0 Joe Denton TSUN 3:05.22 NT
        0 Joel Wilson CRUZ 2:52.00 NT
        0 Matt Yuen QSS 2:58.00 NT
        0 Peter Kline MEMO 2:30.00 NT
        0 Phil Diers TSUN 5:37.98 NT
        0 Stanley Lee YCMS 3:15.00 NT
        0 Steve Mundschau USF 3:00.00 NT
        0 Tim Broderick STAN 2:41.50 NT
        0 Tom Reudy SMM 2:57.50 NT
    Heat 1 of 6 Event 34 Men 200 IM
        1 Philip Summe BAC 2:35.00 2:41.63
        2 Hector Chao WCM 2:33.00 2:11.65
        3 Rob Foster SMM 2:30.00 2:29.45
        4 Tait Ecklund ROSE 2:25.00 2:30.64
        5 Rick Hamilton MAM 2:26.77 2:26.69
        6 John Renko USF 2:30.11 2:35.05
        7 Mark Fahlen MAAC 2:34.20 2:35.16
        8 Nobuo Kotani USF 2:40.00 2:53.33
    Heat 2 of 6 Event 34 Men 200 IM
        1 Patrick Mc Bride USF 2:47.88 2:49.27
        2 Steffen Docken DAM 2:45.00 2:53.17
        3 Samuel McAdam DAM 2:42.00 2:38.71
        4 Andy Chan MELO 2:40.60 2:44.23
        5 Arkadii Samoilov MVM 2:41.00 2:41.63
        6 Markus Daene TVM 2:43.10 2:38.49
        7 Steve Cutting TVM 2:45.00 2:44.63
        8 Eric Hatch SNM 2:55.48 2:49.88
    Heat 3 of 6 Event 34 Men 200 IM
        1 Jim Clemmons MAM 3:05.50 3:04.50
        2 George Flamik RPM 3:00.00 4:07.31
        3 Zebron Lemke AAM 3:00.00 NT
        4 Keith Hertzer MEMO 2:57.00 3:01.13
        5 Kevin Waterson DAM 2:57.76 3:01.63
        6 Liam Aiello USF 3:00.00 2:55.71
        7 Richard Burns TAM 3:00.00 2:59.32
        8 David Woodruff DAM 3:07.29 3:04.62
    Heat 4 of 6 Event 34 Men 200 IM
        1 Kermit France WCM 3:27.05 3:32.68
        2 Harlan Pinto MELO 3:24.92 3:18.53
        3 Jeffrey Citron YCMS 3:20.00 3:22.66
        4 Bryant Davis USF 3:10.00 2:59.53
        5 David Gildea<