SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2015 Maryland Summer Swim Series Meet #3

Announcer Program

Print Preview
Event List
1 Mixed 400 Free
2 Mixed 50 Back
3 Mixed 200 Fly
4 Mixed 100 Free
5 Mixed 200 Breast
6 Mixed 50 Fly
7 Mixed 200 IM
8 Mixed 100 Back
9 Mixed 400 Free Relay
10 Mixed 50 Breast
11 Mixed 200 Free
12 Mixed 100 Fly
13 Mixed 100 IM
14 Mixed 200 Back
15 Mixed 100 Breast
16 Mixed 50 Free
17 Mixed 200 Medley Relay
18 Mixed 400 IM

Lane Status Name Club Seed
Time
Finals
Time
Event 1 Mixed 400 Free
    Heat 1 of 2 Event 1 Mixed 400 Free
        2 Barry Shay DCM 7:46.64 7:45.52
        3 Jerry Meyer CMYM 6:56.51 6:37.66
        4 David Robinson GERM 7:00.00 7:00.74
    Heat 2 of 2 Event 1 Mixed 400 Free
        2 Janice Burton FSUM 6:30.00 6:25.79
        3 William Clendenin BWST 5:03.64 4:38.12
        4 Gregory Strouse GERM 5:20.00 5:01.54
        5 Melody Kentrus FSUM 8:00.00 5:52.95
        6 Ian MacFawn FSUM NT 5:20.69
Event 2 Mixed 50 Back
    Heat 1 of 2 Event 2 Mixed 50 Back
        2 Martha Jarvinen YWMA 1:40.00 1:05.22
        3 Julia Scherschligt GERM 53.00 54.09
        4 Christina Bechter FSUM 1:30.00 46.37
    Heat 2 of 2 Event 2 Mixed 50 Back
        2 Meredith Johnson UC09 39.00 38.98
        3 James Martin FSUM 30.99 31.54
        4 Jim Fenstermacher NCMS 33.12 31.89
        5 Jack Edger AAA 40.50 43.31
Event 3 Mixed 200 Fly
        3 Justin Anderson FSUM 2:40.99 2:51.41
Event 4 Mixed 100 Free
    Heat 1 of 3 Event 4 Mixed 100 Free
        2 Martha Jarvinen YWMA 3:10.00 2:01.31
        3 James Banoczi AAA 2:00.00 1:39.09
        4 MaryJo Price FSUM 2:45.00 3:14.93
    Heat 2 of 3 Event 4 Mixed 100 Free
        1 John Zarkowsky AAA 1:42.10 1:43.63
        2 Barry Shay DCM 1:33.18 1:36.66
        3 Janice Burton FSUM 1:28.00 1:28.22
        4 Rand Vaillancourt AAA 1:32.99 1:26.64
        5 Richard Zoppel YWMA 1:38.00 1:28.78
    Heat 3 of 3 Event 4 Mixed 100 Free
        1 Douglas Burgess MERR 1:20.42 1:18.28
        2 Brian Alleva UC09 1:10.00 1:08.20
        3 Kelly Ryan MARY 58.00 58.21
        4 Ryan Kentrus FSUM 58.00 1:02.62
        5 Justin Litz UC12 1:15.00 56.82
Event 5 Mixed 200 Breast
        1 Johnnie Detrick VMST 4:40.00 4:38.63
        2 Richard Durham GERM 4:20.00 4:50.72
        3 William Clendenin BWST 2:19.02 2:39.96
        4 Ronald Greger GERM 3:47.85 3:49.15
        5 Barbara Warren WVM 4:30.00 6:02.28
Event 6 Mixed 50 Fly
    Heat 1 of 2 Event 6 Mixed 50 Fly
        2 Ryan Kentrus FSUM 59.00 36.41
        3 Jessica Ryan MARY 45.00 40.38
        4 Christina Bechter FSUM 1:00.00 43.03
        4 Cora Rhoads YWMA 57.26 NT
        5 Julia Scherschligt GERM 1:10.00 57.83
    Heat 2 of 2 Event 6 Mixed 50 Fly
        1 Jack Edger AAA 38.90 39.08
        2 Gregory Strouse GERM 33.57 33.25
        3 Justin Anderson FSUM 29.29 30.61
        4 Farol Tomson GERM 32.29 31.35
        5 Brian Alleva UC09 35.35 35.08
        6 Richard Swenson CMYM 44.00 40.92
Event 7 Mixed 200 IM
        1 Douglas Burgess MERR 3:55.00 3:57.07
        2 Justin Litz UC12 2:40.00 2:27.94
        3 James Martin FSUM 2:22.22 2:24.74
        4 George Turner UC08 2:40.00 2:38.44
        5 Megan Smickley UC12 3:06.65 2:52.08
Event 8 Mixed 100 Back
        1 Jerry Meyer CMYM 1:34.53 1:29.51
        2 Jim Fenstermacher NCMS 1:13.40 1:09.83
        3 Stephen Clendenin BWST 54.74 59.23
        4 Kelly Ryan MARY 1:06.90 1:11.09
        5 Meredith Johnson UC09 1:33.00 1:29.30
        6 Ian MacFawn FSUM NT 1:17.27
Event 9 Mixed 400 Free Relay
        3 FSUM A FSUM NT 4:17.22
        4 AAA A AAA NT 6:08.33
        5 GERM A GERM NT 5:59.68
        6 FSUM A FSUM NT 7:23.56
Event 10 Mixed 50 Breast
    Heat 1 of 2 Event 10 Mixed 50 Breast
        2 MaryJo Price FSUM 1:30.44 2:00.77
        3 Rand Vaillancourt AAA 56.99 55.61
        4 Cora Rhoads YWMA 1:07.35 1:05.47
    Heat 2 of 2 Event 10 Mixed 50 Breast
        2 Jessica Ryan MARY 45.00 44.33
        3 Farol Tomson GERM 39.00 39.69
        4 Ronald Greger GERM 43.65 45.59
        5 Richard Durham GERM 52.00 1:00.87
Event 11 Mixed 200 Free
    Heat 1 of 2 Event 11 Mixed 200 Free
        1 James Banoczi AAA 4:00.00 3:34.62
        2 Barry Shay DCM 3:38.59 3:34.59
        3 Janice Burton FSUM 3:10.00 3:08.31
        4 Richard Swenson CMYM 3:15.00 3:09.77
        5 Johnnie Detrick VMST 3:50.00 3:39.81
    Heat 2 of 2 Event 11 Mixed 200 Free
        1 Brian Alleva UC09 2:38.00 2:32.31
        2 Gregory Strouse GERM 2:25.48 2:22.14
        3 William Clendenin BWST 1:58.13 2:07.13
        4 George Turner UC08 2:24.00 2:21.91
        5 Justin Litz UC12 2:30.00 2:09.32
Event 12 Mixed 100 Fly
        2 Barbara Warren WVM 2:20.00 3:23.73
        3 Stephen Clendenin BWST 54.70 59.97
        4 Melody Kentrus FSUM 1:30.00 1:32.77
Event 13 Mixed 100 IM
    Heat 1 of 2 Event 13 Mixed 100 IM
        2 John Zarkowsky AAA 2:10.05 2:30.24
        3 Jack Edger AAA 1:22.50 1:30.76
        4 Douglas Burgess MERR 1:36.40 1:35.37
    Heat 2 of 2 Event 13 Mixed 100 IM
        2 George Turner UC08 1:10.00 1:15.30
        3 James Martin FSUM 1:03.56 1:03.29
        4 Kelly Ryan MARY 1:06.00 1:09.36
        5 Jim Fenstermacher NCMS 1:10.50 1:08.73
Event 14 Mixed 200 Back
        3 Jerry Meyer CMYM 3:22.44 3:12.84
        4 David Robinson GERM 3:49.00 3:44.36
Event 15 Mixed 100 Breast
        1 Johnnie Detrick VMST 2:10.00 2:05.11
        2 Ronald Greger GERM 1:39.28 1:43.28
        3 Stephen Clendenin BWST 1:07.35 1:11.27
        4 Megan Smickley UC12 1:38.81 1:33.71
        5 Richard Durham GERM 1:59.00 NT
Event 16 Mixed 50 Free
    Heat 1 of 3 Event 16 Mixed 50 Free
        1 MaryJo Price FSUM 57.10 1:30.07
        2 Christina Bechter FSUM 1:00.00 39.27
        3 Julia Scherschligt GERM 45.00 44.50
        4 John Zarkowsky AAA 45.20 47.45
        5 James Banoczi AAA 1:00.00 39.49
        6 Martha Jarvinen YWMA 3:15.00 49.00
    Heat 2 of 3 Event 16 Mixed 50 Free
        1 Richard Zoppel YWMA 38.50 37.60
        2 Melody Kentrus FSUM 35.00 33.49
        3 Ryan Kentrus FSUM 27.00 27.92
        4 Farol Tomson GERM 29.37 29.77
        5 Meredith Johnson UC09 36.00 33.88
        6 Jessica Ryan MARY 40.00 33.93
    Heat 3 of 3 Event 16 Mixed 50 Free
        3 Cora Rhoads YWMA NT 57.78
        4 Ian MacFawn FSUM NT 29.77
Event 17 Mixed 200 Medley Relay
        2 AAA A AAA NT 3:30.05
        3 UNAT A UNAT NT 2:25.29
        4 GERM A GERM NT 2:35.15
Event 18 Mixed 400 IM
        2 Rand Vaillancourt AAA 8:38.99 8:35.29
        3 Justin Anderson FSUM 5:45.81 5:49.35
        4 Megan Smickley UC12 6:50.70 6:11.55
        5 Barbara Warren WVM 9:00.00 NT
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home