ILMSA Short Course State Championships 2019

Announcer Program

Print Preview
Event List
1 Men 1650 Free
2 Women 1650 Free
3 Men 1650 Free
4 Women 1650 Free
5 Men 500 Free
6 Women 500 Free
7 Men 200 Free Relay
8 Women 200 Free Relay
9 Men 50 Back
10 Women 50 Back
11 Men 200 Fly
12 Women 200 Fly
13 Men 100 Free
14 Women 100 Free
15 Men 200 IM
16 Women 200 IM
17 Mixed 400 Medley Relay
18 Men 50 Fly
19 Women 50 Fly
20 Men 200 Back
21 Women 200 Back
22 Men 100 Breast
23 Women 100 Breast
24 Mixed 200 Medley Relay
25 Men 400 IM
26 Women 400 IM
27 Men 200 Medley Relay
28 Women 200 Medley Relay
29 Men 100 IM
30 Women 100 IM
31 Men 200 Free
32 Women 200 Free
33 Men 50 Breast
34 Women 50 Breast
35 Men 400 Medley Relay
36 Women 400 Medley Relay
37 Men 50 Free
38 Women 50 Free
39 Men 200 Breast
40 Women 200 Breast
41 Men 100 Fly
42 Women 100 Fly
43 Men 100 Back
44 Women 100 Back
45 Mixed 200 Free Relay

Lane Status Name Club Seed
Time
Finals
Time
Event 1 Men 1650 Free
Event 2 Women 1650 Free
    Heat of 0 Event 2 Women 1650 Free
        Judy Bard CHSM 34:57.36 NT
        Linda Hogan LSPS 25:10.00 NT
Event 3 Men 1650 Free
    Heat of 8 Event 3 Men 1650 Free
        Scratched Adam Hanzalik SWED 27:00.53 NT
        Michael McDonnell LIB 21:47.57 NT
    Heat 1 of 8 Event 3 Men 1650 Free
        2 Checked-In John Collet JBT 22:30.00 21:58.59
        3 Checked-In Antonio Lizano CHSM 21:39.68 21:06.27
        4 Checked-In Lee Francis LSPS 20:08.64 20:08.78
        5 Checked-In Donald Alsen PALA 29:00.00 30:04.57
        5 Checked-In Marcelo Ehrhardt LSPS 19:00.00 19:40.97
        6 Checked-In Harry Carpenter NWSC 17:52.77 18:22.11
        7 Checked-In Alex Fraser LSPS 18:18.13 19:30.97
        8 Checked-In David Doerr LSPS 19:55.19 20:34.46
        9 Checked-In Bradley Dineen CHSM 20:23.17 21:16.85
        10 Checked-In John Kaiser EVM 21:55.00 20:54.83
    Heat 2 of 8 Event 3 Men 1650 Free
        2 Checked-In Paul Milner SWED 24:50.57 25:10.22
        3 Checked-In Peter Marcy SWED 24:17.50 23:37.69
        4 Checked-In Fred Myers CHSM 24:00.00 24:37.57
        5 Checked-In Scotty Conley WMAC 23:00.00 22:49.25
        6 Checked-In Sean Ware CHSM 22:30.00 22:55.32
        7 Checked-In Karl Meyle PALA 24:33.16 25:28.85
        7 Checked-In Steven Figg CHSM 22:30.00 25:31.62
        8 Checked-In Ross Patronsky CHSM 23:30.00 23:42.23
        9 Checked-In Louie Caffero ELG 24:15.00 23:31.59
        10 Checked-In Patrick White CHSM 24:24.00 21:16.49
    Heat 3 of 8 Event 3 Men 1650 Free
        2 Checked-In Mark Soenksen JBT 27:30.00 24:42.86
        4 Checked-In John Stitt ELG 26:30.00 26:50.54
        5 Checked-In Jim Misener CHSM 26:00.00 25:14.15
        6 Checked-In David Mehl ELG 25:04.02 25:45.50
        7 Checked-In Jeff Palmer JBT 25:30.00 25:29.36
        8 Checked-In Robert Jillson SWED 26:00.00 23:39.20
        9 Checked-In John Kulans SWED 27:00.00 26:53.26
        10 Checked-In Bruce Woerner ELG 27:24.67 28:41.65
    Heat 4 of 8 Event 3 Men 1650 Free
        2 Checked-In Michael Powers JBT 40:33.00 36:56.28
        3 Checked-In John Hackett JBT 32:43.57 37:22.46
        4 Checked-In Steven Gordon ELG 32:00.00 31:33.11
        5 Checked-In Todd Parvis BAM 28:30.09 28:57.68
        6 Checked-In Pete Raines SWED 27:55.00 25:54.30
        7 Checked-In Edward Marsh ELG 28:08.22 30:47.59
        8 Checked-In Scott Guilfoil PALA 29:21.15 24:18.02
        9 Checked-In John Station SWED 32:00.00 31:37.70
        10 Checked-In Joseph Ryan JBT 34:30.00 28:24.45
    Heat 5 of 8 Event 3 Men 1650 Free
        2 Checked-In Ken Martin CHSM 37:50.00 38:06.14
        3 Checked-In Chris Manheim ELG 30:36.73 31:36.73
        4 Checked-In Krzysztof Ksiag ELG 30:00.00 28:00.18
        6 Checked-In Dave Casebolt CHSM 28:17.00 28:47.00
        7 Checked-In David Bishop JBT 28:25.00 28:01.78
        8 Checked-In Les Inch SWED 30:00.00 28:46.10
        9 Checked-In Paul Brown ELG 30:01.56 31:45.80
        10 Checked-In John Bachtell SWED 36:30.00 35:51.82
    Heat 6 of 8 Event 3 Men 1650 Free
        2 Checked-In Dan Kennison JBT 28:01.00 26:35.53
        3 Checked-In Mark Schark ELG 26:30.00 26:03.54
        4 Checked-In Matthew Wicklander CHSM 25:00.00 22:20.23
        5 Checked-In Michael Hillegonds ELG 24:36.00 25:21.38
        6 Checked-In Lemikas Lavender CHSM 24:09.60 28:21.96
        8 Checked-In Jeffrey Burris SWED 25:00.00 23:49.31
        9 Checked-In Ryan Goudge CHSM 25:31.71 NT
        10 Checked-In Oz Osborne ELG 27:15.95 28:11.60
    Heat 7 of 8 Event 3 Men 1650 Free
        2 Checked-In Jörg Maser FF 24:00.00 22:16.23
        3 Checked-In Todd Schrade SWED 23:12.80 22:25.86
        4 Checked-In Richard Depew NWSC 22:42.01 20:25.55
        5 Checked-In Chris Benning CHSM 22:30.00 20:32.79
        6 Checked-In Bud Mathieu ELG 20:48.57 20:10.48
        7 Checked-In Rudy Espino CHSM 21:00.00 20:11.10
        8 Checked-In Michael Cowen CHSM 22:39.64 26:08.07
        9 Checked-In James Sullivan SWED 23:00.00 22:05.40
        10 Checked-In Andrew Wallace LSPS 23:59.00 22:59.97
    Heat 8 of 8 Event 3 Men 1650 Free
        2 Checked-In Grant Sutton SWED 20:21.00 21:22.38
        3 Checked-In John Morrison LSPS 20:00.40 19:59.82
        4 Checked-In Kevin Scanlan SAGE 20:00.00 20:09.85
        5 Checked-In Jacob Edie SWED 19:00.00 18:52.51
        6 Checked-In Benjamin Culver ELG 16:55.00 17:02.15
        7 Checked-In Thomas Sur ELG 18:49.56 17:47.10
        8 Checked-In Andreas Seibt FF 20:00.00 20:00.12
        9 Checked-In Billy Cordero SWED 20:00.00 19:26.24
        10 Checked-In Andy Holck SWED 20:18.50 19:54.80
Event 4 Women 1650 Free
    Heat of 8 Event 4 Women 1650 Free
        Laura Nelson EVM 23:22.12 NT
        Marlena Tonelli SWED 20:00.00 NT
        Stephanie Yanaga EVM 22:57.10 NT
    Heat 1 of 8 Event 4 Women 1650 Free
        2 Scratched Terry Kerr NWSC 23:30.00 NT
        3 Scratched Cheryl Gettelfinger INDY 22:58.59 NT
        4 Checked-In Meredith Glick SWED 22:39.74 21:57.94
        5 Checked-In Brenda Kottke BAM 22:08.73 21:35.23
        6 Checked-In Emily Dangremond WLAC 20:58.54 21:43.11
        7 Checked-In Caitlin Krull JBT 22:00.00 18:31.47
        8 Checked-In Victoria Bolf CHSM 22:13.35 24:49.24
        9 Checked-In Rosa Chang NWSC 22:40.00 24:04.17
        10 Checked-In Camille Tan JBT 23:15.00 22:48.67
    Heat 2 of 8 Event 4 Women 1650 Free
        2 Checked-In Anne Eggert CENT 27:47.18 26:03.50
        3 Checked-In Roxane Lyons CENT 27:16.98 26:02.33
        4 Checked-In Betty Burfeind NWSC 26:18.03 27:55.23
        5 Checked-In Emily Traw CHSM 25:01.89 24:59.78
        6 Checked-In Dianna Balcken SWED 24:22.42 23:56.97
        7 Checked-In Cynthia Jones NWSC 24:59.59 24:26.51
        8 Checked-In Sara Chapman CHSM 25:56.84 24:44.00
        9 Checked-In Jill Schneeberger ELG 26:56.00 25:21.87
        10 Checked-In Lisa Jillson SWED 27:36.68 26:43.08
    Heat 3 of 8 Event 4 Women 1650 Free
        2 Checked-In Marie Lansbery JBT 30:52.00 30:59.11
        3 Checked-In Maxine Franck-Palmer JBT 30:18.00 29:03.46
        4 Checked-In Terrie Albano SWED 28:50.57 27:53.56
        5 Checked-In Jane Marone JBT 28:45.00 27:19.63
        6 Checked-In Elaine Mernick SWED 27:52.90 26:37.46
        7 Checked-In Cheryl Lisy JBT 28:42.91 29:39.14
        8 Checked-In Marjorie Strand JBT 28:50.00 28:31.84
        9 Checked-In Daphne Glover CHSM 30:00.00 21:57.62
        10 Checked-In Renee Leber SWED 30:30.30 28:27.02
    Heat 4 of 8 Event 4 Women 1650 Free
        3 Checked-In Tonya Manzano SWED 45:00.00 30:57.21
        4 Checked-In Heidi Musser SWED 44:22.54 NT
        5 Checked-In Sara Rummelhoff SWED 35:15.00 31:39.09
        6 Checked-In Courtney Orlando JBT 30:53.00 29:19.55
        7 Checked-In Tammy Schlau ELG 32:30.50 28:54.90
        8 Checked-In Valerie Tyler IM 40:00.00 38:58.56
        9 Checked-In Florence Estes SWED 44:36.27 NT
    Heat 5 of 8 Event 4 Women 1650 Free
        2 Sarah Lesch WLAC NT 25:56.63
        3 Checked-In Nicole Vidales SWED 37:00.00 35:43.31
        4 Checked-In Jean Tyrell JBT 33:13.00 33:42.93
        5 Checked-In Cindy Kracen ELG 32:00.00 30:50.43
        6 Checked-In Sheila Stranc SWED 30:38.18 30:00.88
        7 Checked-In Migdalia Sepulveda ELG 31:38.92 29:36.04
        8 Checked-In Eileen Kristl SWED 32:12.05 30:45.61
        9 Checked-In Donna Pienta JBT 36:56.00 34:20.41
        10 Checked-In Heather Yutzy SWED 41:00.00 31:50.96
    Heat 6 of 8 Event 4 Women 1650 Free
        2 Checked-In Marilyn Kulak NAC 30:15.00 28:32.45
        3 Checked-In Ruth Igoe SWED 30:00.00 24:30.65
        4 Checked-In Gretchen Wahl SWED 27:56.69 26:08.42
        5 Checked-In Jennifer McBride SWED 26:30.16 26:10.23
        6 Checked-In Christine Jankovich SWED 26:00.00 24:36.68
        7 Checked-In Mary Moore NAC 26:13.19 27:21.57
        8 Checked-In Elizabeth Gjerde EVM 26:45.00 25:15.30
        9 Checked-In Carrie Matczynski ELG 28:29.00 27:04.14
        10 Checked-In Sara Spray SWED 30:00.00 28:26.42
    Heat 7 of 8 Event 4 Women 1650 Free
        2 Checked-In Aileen Vogel ELG 25:02.33 25:19.85
        3 Checked-In Claire Conway SWED 24:31.05 23:41.78
        4 Checked-In Carol Bossert-Hartman CHSM 23:45.00 24:11.98
        5 Checked-In Nichole Sheehan WLAC 22:30.00 20:11.75
        6 Checked-In Alexis Puhala CHSM 21:31.87 21:35.53
        7 Checked-In Alexis Yusim CHSM 21:56.41 21:30.69
        8 Scratched Rachel Abel SWED 23:20.21 NT
        9 Checked-In Laura Fronapfel LSPS 24:00.00 22:57.26
        10 Checked-In Laura Ohms SWED 24:54.23 24:26.35
    Heat 8 of 8 Event 4 Women 1650 Free
        2 Checked-In Alisa Cherubini CHSM 21:20.14 21:54.40
        3 Checked-In Megan Mardy WLAC 21:00.50 19:54.36
        4 Checked-In Liz Sands NAC 20:30.00 19:33.23
        5 Checked-In Allison Fishbein SWED 20:22.18 19:49.20
        6 Checked-In Keri Golembeski WLAC 19:20.30 19:32.39
        7 Checked-In Anna Comella CHSM 20:00.00 19:25.76
        8 Checked-In Abigail Bergman CMSC 20:26.19 19:52.65
        9 Checked-In Krista Cimilluca ELG 20:44.98 20:33.14
        10 Checked-In Janet Goodridge CMSC 21:10.00 21:09.68
Event 5 Men 500 Free
    Heat of 9 Event 5 Men 500 Free
        Aaron Thielen FF 5:20.00 NT
        Bryan Bateman FF 6:45.00 NT
        David Corr EVM 5:55.00 NT
        David Doerr LSPS 5:08.39 NT
        David McKeon LSPS 6:15.00 NT
        Matthew McCurdy SWED 9:30.00 NT
        Scott Kracen ELG 8:10.00 NT
        Trace Sauter NCMS 5:52.43 NT
        Zach Wheatley CMSC 5:35.96 NT
    Heat 1 of 9 Event 5 Men 500 Free
        1 Checked-In Louis Schairer PALA 18:33.33 19:12.27
        2 Checked-In Michael Powers JBT 12:30.00 10:37.66
        3 Checked-In Joseph Ryan JBT 10:00.00 7:54.43
        4 Checked-In Paul Brown ELG 9:40.66 9:10.31
        5 Checked-In Tom Maude ELG 9:30.50 9:24.13
        6 Checked-In John Hackett JBT 9:38.79 10:36.95
        7 Checked-In Larry Moss HRYB 10:00.00 8:18.02
        8 Checked-In Michael Sutter DLMA 11:00.00 8:01.93
        9 Checked-In Ken Martin CHSM 14:00.00 10:53.13
    Heat 2 of 9 Event 5 Men 500 Free
        1 Checked-In Jaime Garcia ELG 9:05.16 9:04.47
        2 Checked-In Chris Manheim ELG 8:48.08 9:11.44
        3 Checked-In Nilesh Rajadhyax ELG 8:42.64 8:31.11
        4 Checked-In Jeff Palmer JBT 8:30.00 7:39.90
        5 Checked-In Donald Alsen PALA 8:15.00 8:40.68
        6 Checked-In Les Inch SWED 8:20.00 8:39.98
        7 Checked-In Dave Casebolt CHSM 8:31.00 8:26.67
        8 Checked-In Dan Kennison JBT 8:48.00 7:43.81
        9 Checked-In Steven Gordon ELG 8:53.00 9:38.49
        10 Checked-In John Station SWED 9:30.00 9:19.23
    Heat 3 of 9 Event 5 Men 500 Free
        1 Checked-In Van Hartman CHSM 8:02.88 7:46.54
        2 Checked-In Pete Raines SWED 7:45.00 7:35.66
        3 Checked-In John Stitt ELG 7:45.00 7:51.20
        4 Checked-In Scott Guilfoil PALA 7:32.05 7:16.61
        5 Checked-In Kelly Mingo-Mojica SWED 7:30.99 6:59.73
        6 Checked-In Terry Brinkman SHARK 7:32.01 7:25.83
        7 Checked-In Bruce Woerner ELG 7:35.30 8:17.55
        8 Checked-In John Kulans SWED 7:45.00 7:51.09
        9 Checked-In Oz Osborne ELG 7:58.73 8:05.10
        10 Checked-In John Robb PALA 8:11.63 8:32.38
    Heat 4 of 9 Event 5 Men 500 Free
        1 Checked-In Zak Konway VALM 7:30.00 6:59.91
        2 Checked-In Aaron Bessette SWED 7:30.00 9:10.36
        3 Scratched Alexander Alvarez ELG 7:15.00 NT
        4 Checked-In David Mehl ELG 7:04.79 7:25.58
        5 Checked-In Fred Myers CHSM 7:00.00 7:07.44
        6 Checked-In Robert Jillson SWED 7:01.98 6:38.28
        7 Checked-In Tim Shekleton BAM 7:10.00 6:42.20
        8 Checked-In Ryan Goudge CHSM 7:15.00 6:37.25
        9 Checked-In Bob Cavallo MMA 7:30.00 7:51.59
        10 Checked-In Lemikas Lavender CHSM 7:30.64 7:24.99
    Heat 5 of 9 Event 5 Men 500 Free
        1 Checked-In Ross Patronsky CHSM 7:00.00 6:52.63
        2 Checked-In Michael Reed LIB 6:59.32 6:54.31
        3 Checked-In Karl Meyle PALA 6:55.60 7:26.28
        4 Checked-In Andrew Wallace LSPS 6:45.76 6:33.05
        5 Checked-In Jeffrey Burris SWED 6:42.12 6:34.12
        6 Checked-In Peter Marcy SWED 6:45.00 7:08.14
        7 Checked-In Louie Caffero ELG 6:55.00 6:50.82
        8 Checked-In Jim Misener CHSM 6:55.96 6:56.70
        9 Checked-In Michael Hillegonds ELG 7:00.00 6:54.57
        10 Checked-In Steven Figg CHSM 7:00.00 NT
    Heat 6 of 9 Event 5 Men 500 Free
        1 Checked-In Todd Schrade SWED 6:37.94 6:30.85
        2 Checked-In Mark Soenksen JBT 6:30.00 7:21.13
        3 Checked-In John Mitchell LSPS 6:21.84 6:41.98
        4 Checked-In Jeffrey Blumenthal CMSC 6:05.00 6:06.69
        5 Checked-In Raymond Frech NAC 6:01.65 5:54.48
        6 Checked-In Chris Benning CHSM 6:05.00 5:55.19
        7 Checked-In John Collet JBT 6:17.17 6:17.64
        8 Checked-In Michael Cowen CHSM 6:25.83 7:37.63
        9 Checked-In Dan Steininger PALA 6:35.00 6:33.58
        10 Checked-In Daniel Misch CHSM 6:38.97 7:13.63
    Heat 7 of 9 Event 5 Men 500 Free
        1 Checked-In Paul King PALA 6:00.00 5:43.70
        2 Checked-In Daniel Reisner COHO 6:00.00 6:05.76
        3 Checked-In Lee Francis LSPS 5:59.63 5:55.79
        4 Checked-In Bradley Dineen CHSM 5:54.54 6:15.94
        5 Checked-In Andreas Seibt FF 5:50.00 5:43.32
        6 Checked-In Frank Carroll EVM 5:51.68 5:53.01
        7 Checked-In Bud Mathieu ELG 5:54.82 5:48.85
        8 Checked-In Kevin Scanlan SAGE 6:00.00 5:52.66
        9 Checked-In Grant Sutton SWED 6:00.00 5:59.50
        10 Checked-In Victor Toft NWSC 6:00.50 6:07.34
    Heat 8 of 9 Event 5 Men 500 Free
        1 Checked-In Patrick White CHSM 5:45.95 5:57.25
        2 Checked-In Rudy Espino CHSM 5:44.72 5:51.49
        3 Checked-In Robert Langer VALM 5:40.00 5:56.23
        4 Checked-In Aaron Gabriel PALA 5:30.00 5:22.85
        5 Checked-In Samuel Carter WLAC 5:23.84 5:30.16
        6 Checked-In Jacob Edie SWED 5:25.00 5:25.71
        7 Checked-In Billy Cordero SWED 5:40.00 5:34.87
        8 Checked-In Phil Dodson EVM 5:44.50 5:50.24
        9 Checked-In Andy Holck SWED 5:45.00 5:40.91
        10 Checked-In John Morrison LSPS 5:46.31 5:45.84
    Heat 9 of 9 Event 5 Men 500 Free
        1 Checked-In Don Secor NWSC 5:14.01 5:02.42
        2 Checked-In Alex Van Huis LSPS 5:10.55 5:10.69
        3 Checked-In Harry Carpenter NWSC 5:07.00 5:11.06
        4 Checked-In Thomas Sur ELG 5:03.08 5:01.33
        5 Checked-In Alex Fraser LSPS 4:44.02 4:51.36
        6 Checked-In Benjamin Culver ELG 4:54.00 4:53.26
        7 Checked-In Nicholas Zerbonia PAWW 5:04.36 5:19.09
        8 Checked-In Matt Keller PALA 5:07.50 5:05.87
        9 Checked-In Patrick Martin ABM 5:12.00 5:19.22
        10 Checked-In Paul Reader PALA 5:15.00 5:13.83
Event 6 Women 500 Free
    Heat of 10 Event 6 Women 500 Free
        Alisa Cherubini CHSM 6:01.60 NT
        Amy Goodwin HRYB 7:00.00 NT
        Judy Bard CHSM 11:00.00 NT
        Pattie Darling FF 7:00.00 NT
        Stephanie Yanaga EVM 6:37.67 NT
        Tammy Schlau ELG 10:10.45 NT
    Heat 1 of 10 Event 6 Women 500 Free
        1 Carol Stapleton NWSC NT 8:41.96
        2 Checked-In Tonya Manzano SWED 15:00.00 9:04.79
        3 Checked-In Janet Coffey NWSC 13:30.00 11:24.87
        4 Checked-In Mary Fox LSPS 12:41.40 12:25.94
        5 Checked-In Tseggy Gomez SWED 12:00.00 10:24.38
        6 Checked-In Soon Kim NWSC 12:23.10 12:32.06
        7 Checked-In Heidi Musser SWED 13:19.81 14:56.54
        8 Checked-In Judy Pagano NWSC 13:30.00 13:05.55
        9 Checked-In Jamie Skinner MMA 20:00.00 10:43.42
        10 Tracy Lord WLAC NT 8:16.01
    Heat 2 of 10 Event 6 Women 500 Free
        1 Checked-In Kate Niedfeldt SWED 11:00.00 9:49.95
        2 Checked-In Karen Mellow SWED 10:42.80 10:45.34
        3 Checked-In Nancy Robb PALA 9:45.00 9:07.40
        4 Checked-In Marie Lansbery JBT 9:16.00 9:20.67
        5 Checked-In Sheila Stranc SWED 8:55.50 8:49.26
        6 Checked-In Marilyn Kulak NAC 9:05.00 8:21.87
        7 Checked-In Cindy Kracen ELG 9:38.69 9:05.96
        8 Checked-In Marla Cohen SWED 10:10.99 11:35.91
        9 Checked-In Judy McKeever SWED 10:50.00 10:24.49
        10 Checked-In Diane Cullen MMA 11:12.12 8:50.23
    Heat 3 of 10 Event 6 Women 500 Free
        1 Checked-In Eileen Kristl SWED 8:50.39 8:53.24
        2 Checked-In Heather Yutzy SWED 8:42.00 9:21.26
        3 Checked-In Lisa Jillson SWED 8:25.04 7:54.80
        4 Checked-In Carrie Matczynski ELG 8:10.00 8:05.65
        5 Checked-In Renee Leber SWED 8:08.00 7:53.60
        6 Checked-In Marjorie Strand JBT 8:09.00 7:51.70
        7 Checked-In Ruth Igoe SWED 8:15.00 7:12.06
        8 Scratched Cheryl Lisy JBT 8:28.16 NT
        9 Checked-In Linda Coady SWED 8:49.50 8:12.19
        10 Checked-In Nicole Vidales SWED 8:53.58 10:18.70
    Heat 4 of 10 Event 6 Women 500 Free
        1 Checked-In Sara Spray SWED 8:02.89 8:08.37
        2 Checked-In Anne Eggert CENT 7:55.11 7:38.43
        3 Checked-In Jill Schneeberger ELG 7:47.00 7:35.47
        4 Checked-In Migdalia Sepulveda ELG 7:45.00 8:36.69
        5 Checked-In Melissa High SWED 7:35.00 7:27.76
        6 Checked-In Susan Swedler NWSC 7:40.00 7:23.62
        7 Checked-In Heather Moreno JBT 7:45.71 7:44.81
        8 Checked-In Betty Burfeind NWSC 7:51.46 8:14.17
        9 Checked-In Roxane Lyons CENT 7:58.59 7:41.93
        10 Checked-In Terrie Albano SWED 8:06.27 8:14.13
    Heat 5 of 10 Event 6 Women 500 Free
        1 Checked-In Janine Staudacher ELG 7:30.50 7:16.83
        2 Checked-In Aileen Vogel ELG 7:21.70 7:49.05
        3 Checked-In Laura Ohms SWED 7:11.00 7:02.61
        4 Checked-In Rosa Chang NWSC 7:05.00 6:46.84
        5 Checked-In Terry Kerr NWSC 7:05.00 6:49.88
        6 Checked-In Christine Jankovich SWED 7:05.00 7:17.46
        7 Checked-In Jordan Davis CHSM 7:08.39 7:04.80
        8 Checked-In Anika Tharnstrom ELG 7:15.00 7:25.47
        9 Checked-In Jennifer McBride SWED 7:30.00 7:33.42
        10 Checked-In Elizabeth Gjerde EVM 7:35.00 7:18.25
    Heat 6 of 10 Event 6 Women 500 Free
        1 Checked-In Maxine Franck-Palmer JBT 7:01.23 8:30.01
        2 Checked-In Carol Bossert-Hartman CHSM 7:00.00 6:53.26
        3 Checked-In Dianna Balcken SWED 6:53.89 6:58.06
        4 Checked-In Alexa Tang SWED 6:41.28 6:45.44
        5 Checked-In Janet Goodridge CMSC 6:40.00 6:03.01
        6 Checked-In Camille Tan JBT 6:41.00 6:20.25
        7 Checked-In Molly Spray SWED 6:50.00 7:01.25
        8 Checked-In Sara Chapman CHSM 6:55.99 7:01.82
        9 Checked-In Megan Scott SWED 7:00.00 6:41.78
        10 Checked-In Emily Traw CHSM 7:03.60 7:00.29
    Heat 7 of 10 Event 6 Women 500 Free
        1 Checked-In Allison Kipphut CHSM 6:37.13 6:46.77
        2 Checked-In Nicole Luedtke ABM 6:31.66 6:04.19
        3 Checked-In Deirdre Hennessey ELG 6:30.00 6:39.44
        4 Checked-In Amanda Hoffer VALM 6:29.73 6:11.96
        5 Checked-In Alexis Puhala CHSM 6:16.81 6:13.18
        6 Checked-In Brenda Kottke BAM 6:26.63 6:14.37
        7 Checked-In Paula Conroy JBT 6:30.00 6:11.87
        8 Checked-In Meredith Glick SWED 6:31.60 6:35.83
        9 Checked-In Tracy Miller PAWW 6:35.18 6:31.62
        10 Checked-In Laura Nelson EVM 6:38.12 6:38.41
    Heat 8 of 10 Event 6 Women 500 Free
        1 Checked-In Alexis Yusim CHSM 6:13.56 6:06.79
        2 Checked-In Krista Cimilluca ELG 6:05.24 5:59.60
        3 Checked-In Abigail Bergman CMSC 5:56.85 5:47.09
        4 Checked-In Nichole Sheehan WLAC 5:50.34 5:49.29
        5 Checked-In Caitlin Krull JBT 5:50.00 5:23.33
        6 Checked-In Andrea Block FF 5:50.33 5:53.37
        7 Checked-In Shanda Edsall CHSM 5:56.35 5:56.55
        8 Checked-In Emily Rowland WLAC 6:00.00 5:56.83
        9 Checked-In Emily Dangremond WLAC 6:06.91 6:14.41
        10 Checked-In Victoria Bolf CHSM 6:16.25 6:55.03
    Heat 9 of 10 Event 6 Women 500 Free
        1 Checked-In Anne Gold WLAC 5:48.97 5:44.89
        2 Checked-In Anna Comella CHSM 5:45.00 5:47.23
        3 Checked-In Liz Sands NAC 5:43.96 5:44.47
        4 Checked-In Keri Golembeski WLAC 5:35.26 5:41.82
        5 Checked-In Jenny Holtzen WMAC 5:10.14 5:15.64
        6 Checked-In Ashley Bolin LSPS 5:30.00 5:24.41
        7 Brittany Fozkos VALM 5:35.80 5:55.44
        8 Checked-In Shannon Minnich WLAC 5:45.00 5:36.83
        9 Checked-In Marlena Tonelli SWED 5:48.70 5:49.27
        10 Checked-In Allison Fishbein SWED 5:50.00 5:47.93
    Heat 10 of 10 Event 6 Women 500 Free
        10 Melissa Andrews CMSC NT 6:48.93
Event 7 Men 200 Free Relay
    Heat 1 of 5 Event 7 Men 200 Free
        4 EVM A EVM NT 1:53.09
        5 ELG B ELG 2:40.00 2:33.97
        6 SWED A SWED 2:50.00 2:34.19
    Heat 2 of 5 Event 7 Men 200 Free
        1 SWED A SWED 2:40.00 2:17.48
        2 ELG A ELG 2:32.00 2:20.55
        3 HRYB A HRYB 2:25.00 2:08.07
        4 PALA A PALA 2:15.00 2:16.49
        5 JBT A JBT 2:13.00 2:11.20
        6 ELG B ELG 2:15.00 2:08.33
        7 PALA A PALA 2:15.00 3:02.83
        8 ELG C ELG 2:25.00 2:57.60
        9 CHSM B CHSM 2:35.00 2:20.06
    Heat 3 of 5 Event 7 Men 200 Free
        1 CHSM B CHSM 2:00.00 1:48.58
        2 ELG A ELG 2:00.00 1:59.43
        3 SWED B SWED 2:00.00 1:55.25
        4 ELG A ELG 1:55.00 1:55.58
        5 PALA A PALA 1:55.00 1:56.11
        6 CHSM A CHSM 1:55.00 1:50.83
        7 CHSM A CHSM 1:55.00 1:51.35
        8 JBT A JBT 2:00.00 2:03.44
        9 CHSM A CHSM 2:00.00 1:53.22
        10 SWED C SWED 2:03.00 1:54.80
    Heat 4 of 5 Event 7 Men 200 Free
        1 JBT B JBT 1:54.00 1:57.34
        2 SWED A SWED 1:50.00 1:45.17
        3 LSPS A LSPS 1:49.00 1:49.94
        4 JBT A JBT 1:45.00 1:40.84
        5 MMA B MMA 1:44.90 2:07.14
        6 SWED A SWED 1:45.00 1:43.52
        7 SWED A SWED 1:48.00 1:47.61
        8 CHSM A CHSM 1:50.00 1:34.39
        9 CMSC A CMSC 1:53.00 2:02.77
        10 SWED B SWED 1:55.00 1:56.76
    Heat 5 of 5 Event 7 Men 200 Free
        1 NWSC A NWSC 1:40.00 1:36.02
        2 PALA A PALA 1:38.00 1:38.29
        3 LSPS A LSPS 1:32.50 1:34.09
        4 MMA A MMA 1:30.90 NT
        5 EVM A EVM 1:29.00 1:29.82
        6 WLAC A WLAC 1:30.00 1:36.60
        7 WLAC A WLAC 1:31.00 1:37.86
        8 MMA A MMA 1:36.80 1:50.08
        9 WLAC B WLAC 1:40.00 1:55.91
        10 ELG A ELG 1:42.00 1:33.07
Event 8 Women 200 Free Relay
    Heat 1 of 4 Event 8 Women 200 Free
        3 NAC A NAC NT 2:10.57
        4 SWED A SWED 4:00.00 6:15.47
        5 SWED C SWED 3:45.00 3:34.21
        6 NWSC A NWSC 4:00.00 4:00.71
        7 EVM A EVM NT 2:31.25
    Heat 2 of 4 Event 8 Women 200 Free
        1 JBT A JBT 2:48.00 2:38.60
        2 SWED B SWED 2:40.00 2:05.11
        3 CHSM A CHSM 2:39.00 2:44.57
        4 PALA A PALA 2:25.00 2:23.56
        5 SWED B SWED 2:20.00 2:25.18
        6 JBT B JBT 2:22.00 2:21.85
        7 ELG A ELG 2:30.00 2:44.48
        8 NWSC A NWSC 2:40.00 2:30.84
        9 SWED C SWED 2:45.00 2:34.63
        10 SWED A SWED 3:30.00 2:51.82
    Heat 3 of 4 Event 8 Women 200 Free
        1 ELG A ELG 2:15.00 2:17.64
        2 SWED A SWED 2:10.00 2:05.95
        3 JBT A JBT 2:08.00 2:09.51
        4 MMA A MMA 2:04.88 2:17.65
        5 SWED B SWED 2:00.00 2:06.18
        6 WLAC A WLAC 2:00.00 2:21.65
        7 SWED A SWED 2:05.00 2:05.02
        8 CHSM C CHSM 2:08.00 2:06.88
        9 ELG B ELG 2:10.00 2:16.07
        10 SWED A SWED 2:20.00 2:22.88
    Heat 4 of 4 Event 8 Women 200 Free
        1 LSPS A LSPS 1:58.50 1:54.46
        2 CHSM A CHSM 1:54.00 1:47.00
        3 CHSM A CHSM 1:53.00 1:50.20
        4 JBT A JBT 1:50.00 1:50.31
        5 WLAC A WLAC 1:40.00 1:47.36
        6 WLAC A WLAC 1:48.00 1:51.03
        7 SWED A SWED 1:50.00 1:57.12
        8 NWSC A NWSC 1:53.00 1:48.69
        9 CHSM B CHSM 1:57.00 1:56.08
        10 CMSC A CMSC 2:00.00 1:58.07
Event 9 Men 50 Back
    Heat 1 of 10 Event 9 Men 50 Back
        3 Michael Sutter DLMA 1:30.00 42.26
        4 Jacques Fournier HRYB 1:10.00 53.01
        5 Paul Brown ELG 56.72 53.34
        6 Erskine Klyce NWSC 1:00.00 51.79
        7 Thomas Shortley JBT 1:15.00 NT
        8 Ted Erikson UC21 1:55.40 1:29.72
    Heat 2 of 10 Event 9 Men 50 Back
        1 Jim Danko JBT 55.00 43.21
        2 Larry Moss HRYB 50.40 48.85
        3 Tom Maude ELG 49.50 48.36
        4 Scott Kracen ELG 48.00 NT
        5 Jeff Palmer JBT 46.00 48.65
        6 David Bishop JBT 47.00 41.34
        7 Richard McClow LIB 49.21 NT
        8 Jeffrey Cunningham VALM 50.00 46.06
        9 Jaime Garcia ELG 52.92 53.21
        10 John Bachtell SWED 55.00 1:00.19
    Heat 3 of 10 Event 9 Men 50 Back
        1 Robert Hertel EVM 46.00 47.88
        2 William Magnuson MMA 45.01 37.36
        3 John Station SWED 45.00 45.05
        4 John Robb PALA 42.24 46.53
        5 Anthony Justice CHSM 40.00 36.34
        6 Nate Hutcheson SWED 42.00 39.20
        7 Bob Campbell UC16 42.71 39.29
        8 Aaron Bessette SWED 45.00 41.42
        9 Les Inch SWED 46.00 NT
        10 Dave Smith ELG 46.00 44.08
    Heat 4 of 10 Event 9 Men 50 Back
        1 Charles Kresno JBT 40.00 36.50
        2 William Thomas UC21 39.80 37.91
        3 Randy Massow ELG 39.12 40.92
        4 Sean Ware CHSM 37.96 38.09
        5 Paul Milner SWED 37.31 37.00
        6 Trevor Nicholas SWED 37.77 35.98
        7 Pete Raines SWED 39.00 39.22
        8 Michael Flowers PALA 39.32 38.64
        9 Michael Poelsterl SWED 40.00 35.77
        10 Daniel Addison MMA 40.00 33.16
    Heat 5 of 10 Event 9 Men 50 Back
        1 Peter Toth UC21 37.00 36.88
        2 Jeffrey Burris SWED 36.70 36.00
        3 Harvey Seybold FF 36.00 35.75
        4 Kevin Cunningham LYON 35.10 34.21
        5 Matthew Anderson ELG 35.00 36.99
        6 Bob Spaulding PALA 35.00 36.78
        7 Scott Brandt CENT 35.50 36.19
        8 Michael Robie PALA 36.22 34.68
        9 David Steenrod ELG 36.87 NT
        10 Michael McDonnell LIB 37.00 NT
    Heat 6 of 10 Event 9 Men 50 Back
        1 Joseph Ryan JBT 35.00 42.94
        2 George Wendt CMSC 34.69 34.92
        3 Rick Drake IM 34.42 34.45
        4 Peter Marcy SWED 34.25 35.54
        5 John Seaman MMA 33.50 33.63
        6 Anatolijus Backo IM 34.00 NT
        7 Jake Gorman CHSM 34.34 35.18
        8 Jim Misener CHSM 34.45 35.38
        9 Richard Ten Hoor MICH 35.00 34.44
        10 Andrew Tibbetts ELG 35.00 29.21
    Heat 7 of 10 Event 9 Men 50 Back
        1 Daniel Misch CHSM 33.00 31.23
        2 Mark Schark ELG 32.96 34.38
        3 Steven Figg CHSM 32.53 34.53
        4 Peter DeWitt VALM 32.30 32.08
        5 Alex Long WLAC 32.00 32.09
        6 Peter McWeeny SWED 32.14 33.21
        7 Eric Johnson CMSC 32.50 32.18
        8 Patrick White CHSM 32.85 32.54
        9 David McKeon LSPS 33.00 31.65
        10 Bryan Bateman FF 33.50 NT
    Heat 8 of 10 Event 9 Men 50 Back
        1 Richard Ruderman EVM 31.67 30.82
        2 Thomas Boniface WLAC 31.00 27.48
        3 Tommy Livingston MMA 30.97 32.52
        4 Billy Cordero SWED 30.00 29.20
        5 Mark Urban FF 29.87 27.98
        6 CJ Holmes CHSM 29.91 29.17
        7 Kyle Hunneke LSPS 30.00 30.66
        8 Steve Gilberg CHSM 31.00 31.29
        9 Peter Rokosz MMA 31.47 32.53
        10 Chris Lozier SWED 32.00 33.14
    Heat 9 of 10 Event 9 Men 50 Back
        1 Tim Achtstatter LSPS 29.75 29.54
        2 Chris Metz WLAC 29.50 31.77
        3 Joshua Davis CENT 29.00 27.78
        4 Adam Myhre LIB 28.24 27.96
        5 Zac Hanson CHSM 28.03 27.09
        6 Benjamin Gensler NWSC 28.03 27.45
        7 Nick Barnes UC16 29.00 29.65
        8 Robert Pedersen HRYB 29.50 28.49
        9 James Sullivan SWED 29.67 30.20
        10 Rudy Espino CHSM 29.86 29.54
    Heat 10 of 10 Event 9 Men 50 Back
        1 John Parr UC21 28.00 29.08
        2 Harry Carpenter NWSC 27.00 27.32
        3 TR Raese EVM 26.60 25.96
        4 Jim Tuchler FF 26.22 26.76
        5 Tyler Hines WMAC 23.49 24.84
        6 Bryan Malas LSPS 25.21 25.90
        7 Mark Hamming EVM 26.50 25.19
        8 Tim Weidner ELG 26.69 26.54
        9 Matthew Wever SWED 27.20 27.01
        10 Bryan Haage CMSC 28.00 25.41
Event 10 Women 50 Back
    Heat of 10 Event 10 Women 50 Back
        Bizzy Vega UC21 31.92 NT
        Laura Wassilak VALM 45.00 NT
    Heat 1 of 10 Event 10 Women 50 Back
        3 Eugenia Tang NWSC 2:00.00 1:17.00
        4 Johanna Cordero Magie SWED 1:35.00 2:06.97
        5 Sherry Legare HRYB 1:30.00 50.46
        6 Jacqueline Ceisel SWED 1:30.00 54.39
        7 Heidi Musser SWED 1:38.14 1:46.07
        8 Brittany Fozkos VALM 29.04 30.24
    Heat 2 of 10 Event 10 Women 50 Back
        1 Diane Cullen MMA 1:20.20 38.92
        2 Mary Schick CHSM 1:17.22 1:19.14
        3 Judy McKeever SWED 1:12.00 55.25
        4 Janet Gellert NWSC 1:10.00 1:15.68
        5 Nicole Vidales SWED 1:08.80 1:02.82
        6 Janet Coffey NWSC 1:09.38 1:15.97
        7 Ronna Feldman SWED 1:10.00 1:06.61
        8 Florence Estes SWED 1:14.05 NT
        9 Mary Fox LSPS 1:20.00 55.87
        10 Henrietta Berning EVM 1:21.79 1:19.63
    Heat 3 of 10 Event 10 Women 50 Back
        1 Donna Pienta JBT 1:06.93 56.38
        2 Judy Pagano NWSC 1:06.00 1:09.26
        3 Jamie Skinner MMA 1:04.82 1:04.81
        4 Naomi Finney SWED 1:00.00 47.95
        5 Nancy Robb PALA 59.39 1:00.62
        6 Tseggy Gomez SWED 59.79 52.93
        7 Sarah Fodor EVM 1:03.08 1:02.04
        8 Carrie Matczynski ELG 1:05.00 1:01.50
        9 Gina Ferrantella MMA 1:06.75 59.51
        10 Soon Kim NWSC 1:07.10 1:07.96
    Heat 4 of 10 Event 10 Women 50 Back
        1 Judy Bard CHSM 58.78 NT
        2 Linda Coady SWED 56.30 53.75
        3 Tatiana Giordano HRYB 53.75 49.95
        4 Jessica Bertolotti JBT 51.00 41.33
        5 Laura Martinelli SWED 50.00 42.23
        6 Sarah Cohen WLAC 50.02 49.50
        7 Heather Yutzy SWED 51.00 52.43
        8 Barbara Delanois CHSM 55.00 45.89
        9 Catherine Reed LIB 57.00 1:01.84
        10 Kate Niedfeldt SWED 59.00 48.10
    Heat 5 of 10 Event 10 Women 50 Back
        1 Sheila Stranc SWED 49.11 50.72
        2 Maxine Franck-Palmer JBT 47.93 49.47
        3 Lisa Jillson SWED 45.31 42.80
        4 Kathleen Marshall JBT 45.00 42.78
        5 Sheila Sarovich NWSC 45.00 47.49
        6 Karen De Boer MMA 45.00 42.27
        7 Tammy Schlau ELG 45.10 54.76
        8 Renee Leber SWED 45.52 43.30
        9 Britt Kolb JBT 48.00 43.30
        10 Cindy Kracen ELG 49.79 49.97
    Heat 6 of 10 Event 10 Women 50 Back
        1 Ruth Igoe SWED 45.00 38.46
        2 Elizabeth Gjerde EVM 44.00 41.95
        3 Rebecca Jensen ELG 42.23 NT
        4 Jane Robie PALA 40.66 38.34
        5 Cheryl Gettelfinger INDY 40.11 39.55
        6 Beth Ubben NWSC 40.13 36.95
        7 Melissa High SWED 41.00 38.49
        8 Rachel Logan SWED 44.00 36.34
        9 Laura Wassilak VALM 45.00 40.94
        10 Megan Scott SWED 45.00 36.48
    Heat 7 of 10 Event 10 Women 50 Back
        1 Heather Moreno JBT 40.00 40.21
        2 Nicole Luedtke ABM 39.41 40.16
        3 Kate Lorenz CHSM 39.00 33.65
        4 Sable Bray SWED 38.24 36.48
        5 Michelle Gagnard CHSM 38.17 39.04
        6 Heather Lingner EVM 38.20 37.44
        7 Heather Howland NWSC 38.95 NT
        8 Haley Shopp WLAC 39.37 40.14
        9 Hannah Ashford SWED 40.00 42.94
        10 Ann Emmrich JBT 40.08 38.64
    Heat 8 of 10 Event 10 Women 50 Back
        1 Laura Nelson EVM 37.01 36.57
        2 Elaine Mernick SWED 36.46 35.78
        3 Madelyn Tan-Cohen SWED 36.00 35.80
        4 Alexis Yusim CHSM 35.30 34.77
        5 Caroline Lubbers SWED 35.00 NT
        6 Emily Dangremond WLAC 35.00 35.17
        7 Victoria Bolf CHSM 35.64 34.81
        8 Holly Quick ELG 36.02 34.94
        9 Christy Coughlin IM 36.50 35.29
        10 Jackie Miller NWSC 38.00 37.60
    Heat 9 of 10 Event 10 Women 50 Back
        1 Janet Goodridge CMSC 34.50 33.15
        2 Andrea Block FF 34.33 32.40
        3 Krista Gensler NWSC 34.03 31.53
        4 Amy Goodwin HRYB 33.54 32.93
        5 Heidi Kafka CHSM 33.00 32.99
        6 Julie-Anne Chico CMSC 33.00 31.17
        7 Amanda Penland PAWW 34.01 32.61
        8 Dana Boulukos CHSM 34.23 36.12
        9 Pattie Darling FF 34.40 NT
        10 Rachel Abel SWED 34.55 34.48
    Heat 10 of 10 Event 10 Women 50 Back
        1 Tracy Wais CHSM 32.50 33.14
        2 Mary Pletch PALA 32.00 31.84
        3 Makenna Clark JBT 31.00 30.97
        4 Shannon Minnich WLAC 29.50 29.96
        5 Sara Goggin Young FF 29.20 29.78
        6 Christina Brunka NWSC 29.50 28.54
        7 Anna Miller CHSM 30.64 28.65
        8 Bizzy Vega UC21 31.92 30.78
        9 Jessica Achtstatter LSPS 32.46 31.50
        10 Krista Cimilluca ELG 32.83 33.36
Event 11 Men 200 Fly
    Heat 1 of 4 Event 11 Men 200 Fly
        2 Steven Gordon ELG 4:50.00 4:42.33
        3 Louie Caffero ELG 4:22.80 4:16.20
        4 Les Inch SWED 4:00.24 3:59.67
        5 Michael Cowen CHSM 3:46.63 3:47.86
        6 Edward Marsh ELG 3:46.69 4:07.83
        7 Howard Schein CHSM 4:05.59 NT
        8 Kerric Tratt ELG 4:45.32 4:52.54
    Heat 2 of 4 Event 11 Men 200 Fly
        1 Mark Schark ELG 3:43.30 4:01.58
        2 Oz Osborne ELG 3:35.94 3:41.89
        3 John Collet JBT 3:22.76 3:05.30
        4 Robert Jillson SWED 3:19.83 3:17.95
        5 Fred Myers CHSM 3:15.00 NT
        6 Jörg Maser FF 3:15.00 2:57.16
        7 Harry Samuels UC21 3:20.00 3:17.25
        8 Andrew Wallace LSPS 3:30.00 3:27.86
        9 Todd Jennings JBT 3:40.00 3:26.75
        10 Gary Kanner PALA 3:45.00 3:24.29
    Heat 3 of 4 Event 11 Men 200 Fly
        1 Adam Hanzalik SWED 3:07.67 3:05.36
        2 Scotty Conley WMAC 3:05.00 NT
        3 Ernesto Escalante EVM 2:55.00 2:48.74
        4 Billy Cordero SWED 2:40.00 2:45.90
        5 John Morrison LSPS 2:28.16 2:25.08
        6 Andrei Ursu ELG 2:35.00 2:28.13
        7 Andreas Seibt FF 2:40.00 2:28.31
        8 Raymond Frech NAC 3:01.00 2:36.29
        9 James Bychowski EVM 3:06.14 NT
        10 Tim Shekleton BAM 3:15.00 3:03.99
    Heat 4 of 4 Event 11 Men 200 Fly
        1 David Krull COHO 2:20.00 2:22.84
        2 Alex Van Huis LSPS 2:15.55 2:08.07
        3 Robert Pedersen HRYB 2:12.00 2:09.76
        4 John Newhouse EVM 2:04.99 2:02.24
        5 Mark Hamming EVM 1:59.50 NT
        6 Benjamin Culver ELG 2:02.00 2:01.66
        7 Trace Sauter NCMS 2:09.36 NT
        8 Kurt Lundgren FF 2:12.00 2:23.53
        9 Dan Perkey CHSM 2:17.29 2:16.78
        10 Harry Carpenter NWSC 2:28.00 2:35.03
Event 12 Women 200 Fly
    Heat 1 of 3 Event 12 Women 200 Fly
        2 Tracy Lord WLAC 6:00.00 3:58.84
        3 Eileen Kristl SWED 4:35.76 4:17.86
        4 Migdalia Sepulveda ELG 4:09.15 4:31.30
        5 Marjorie Strand JBT 4:05.00 3:50.16
        6 Betty Burfeind NWSC 4:06.12 4:28.75
        7 Marilyn Kulak NAC 4:10.00 4:14.10
        8 Marla Cohen SWED 5:07.10 5:16.75
    Heat 2 of 3 Event 12 Women 200 Fly
        1 Terrie Albano SWED 3:51.46 4:06.83
        2 Deirdre Hennessey ELG 3:30.00 3:18.88
        3 Dana Boulukos CHSM 3:14.17 3:27.20
        4 Allison Kipphut CHSM 3:02.33 3:05.40
        5 Claire Conway SWED 3:00.00 2:56.65
        6 Melissa Andrews CMSC 3:01.42 3:11.57
        7 Natalie Leki-Albano SWED 3:11.73 3:06.71
        8 Christine Jankovich SWED 3:15.00 3:25.72
        9 Gretchen Wahl SWED 3:35.91 3:42.32
        10 Ann Emmrich JBT 3:58.00 NT
    Heat 3 of 3 Event 12 Women 200 Fly
        1 Lauren Moore CHSM 2:55.00 2:59.85
        2 Liz Sands NAC 2:43.10 2:37.66
        3 Abigail Bergman CMSC 2:20.00 2:21.07
        4 Anna Comella CHSM 2:20.00 2:27.03
        5 Leigh Holmes CHSM 2:11.93 2:12.31
        6 Caitlin Krull JBT 2:20.00 2:21.91
        7 Allison Fishbein SWED 2:20.00 2:28.40
        8 Ashley Bolin LSPS 2:30.00 2:16.96
        9 Erin Jahn CHSM 2:45.00 3:25.53
        10 Lori Mansfield CHSM 2:59.87 2:36.37
Event 13 Men 100 Free
    Heat of 17 Event 13 Men 100 Free
        Aaron Thielen FF 55.00 NT
        Kyle Kerr VALM 56.00 NT
        Patrick Lahey EVM 52.58 NT
        Thomas Stine UC21 1:18.00 NT
    Heat 1 of 17 Event 13 Men 100 Free
        4 Ted Erikson UC21 3:50.00 3:30.38
        5 Michael Powers JBT 2:05.00 1:28.71
        6 Louis Schairer PALA 2:59.86 3:33.06
    Heat 2 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Thomas Shortley JBT 1:50.00 NT
        2 John Bachtell SWED 1:50.00 1:43.03
        3 Matthew McCurdy SWED 1:45.00 NT
        4 Tom Maude ELG 1:39.40 1:27.90
        5 Adam Rokosz MMA 1:30.89 1:17.81
        6 Ken Martin CHSM 1:37.00 1:36.99
        7 John Hackett JBT 1:40.70 1:50.50
        8 Jed Perry SWED 1:45.00 NT
        9 Michael Sutter DLMA 1:50.00 1:17.48
        10 Jacques Fournier HRYB 1:58.00 1:33.75
    Heat 3 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Kevin Masters ELG 1:30.00 1:38.13
        2 Terry Barton SWED 1:27.73 1:37.37
        3 Richard Ten Hoor MICH 1:25.00 1:22.57
        4 Dave Smith ELG 1:22.00 1:22.80
        5 Erskine Klyce NWSC 1:21.43 1:30.09
        6 David Bishop JBT 1:21.69 NT
        7 Jantzen Eddington UC21 1:23.68 1:26.28
        8 Jim Danko JBT 1:25.00 1:12.34
        9 Peter Barker WLAC 1:30.00 1:20.33
        10 Richard McClow LIB 1:30.44 NT
    Heat 4 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Larry Kaufman FF 1:20.00 1:08.83
        2 Van Hartman CHSM 1:18.91 1:19.24
        3 Nilesh Rajadhyax ELG 1:17.55 1:17.09
        4 Aaron Bessette SWED 1:16.00 1:10.54
        5 Steven Langer VALM 1:15.00 1:13.43
        6 Larry Moss HRYB 1:15.61 1:24.10
        7 William Thomas UC21 1:16.00 1:14.00
        8 Thomas Stine UC21 1:18.00 1:17.44
        9 Howard Schein CHSM 1:19.56 NT
        10 Jorge Franco MMA 1:20.54 1:18.09
    Heat 5 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Jeff Palmer JBT 1:15.00 1:14.94
        2 William Magnuson MMA 1:14.96 1:09.39
        3 Michael Mulhall IM 1:14.59 1:16.06
        4 Steve Nelson CHSM 1:13.13 1:13.13
        5 Francois Jolie SWED 1:11.18 1:09.90
        6 Daniel White SBRM 1:11.59 1:14.40
        7 Patrick Higgins JBT 1:14.00 1:10.53
        8 John Robb PALA 1:14.81 1:23.95
        9 Robert Strauder EVM 1:15.00 1:05.33
        10 Fred Schein CHSM 1:15.00 1:20.95
    Heat 6 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Scott Guilfoil PALA 1:10.61 1:10.97
        2 Casey Platt CMSC 1:10.05 1:13.47
        3 Alberto Briones SWED 1:10.00 1:06.01
        4 Charles Kresno JBT 1:10.00 1:03.64
        5 Joseph Ryan JBT 1:10.00 1:06.96
        6 Mark Soenksen JBT 1:10.00 1:07.62
        7 James Marone JBT 1:10.00 1:08.68
        8 Anthony Justice CHSM 1:10.00 1:06.30
        9 Bob Campbell UC16 1:10.46 1:11.54
        10 Michael Poelsterl SWED 1:11.00 1:01.91
    Heat 7 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 David Mehl ELG 1:09.30 1:09.51
        2 Zak Konway VALM 1:08.46 1:04.15
        3 Gary Kanner PALA 1:08.00 1:06.31
        4 George Wendt CMSC 1:07.86 1:06.82
        5 David Steenrod ELG 1:07.35 NT
        6 Trevor Nicholas SWED 1:07.61 1:08.55
        7 Harry Samuels UC21 1:07.88 1:07.96
        8 Brian Goyette ELG 1:08.00 1:03.70
        9 Roger Mountford DLMA 1:09.00 1:06.29
        10 Jeffrey Cunningham VALM 1:10.00 1:08.96
    Heat 8 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Dan Kennison JBT 1:07.00 1:10.79
        2 Sean Ware CHSM 1:06.60 1:06.43
        3 David Hoppe HRYB 1:06.00 1:05.28
        4 Randy Roeing FF 1:05.50 1:04.84
        5 Eugene Lin VALM 1:05.03 1:05.62
        6 Richard Ward NAC 1:05.32 1:02.08
        7 Brian Teyema COHO 1:05.60 NT
        8 Bill Espinos JBT 1:06.00 58.57
        9 William Andrews COHO 1:06.62 NT
        10 Pat Rooney CHSM 1:07.00 1:18.07
    Heat 9 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Andrew Tibbetts ELG 1:05.00 54.95
        2 Karl Meyle PALA 1:04.38 1:10.04
        3 John Mitchell LSPS 1:03.00 1:04.75
        4 Rick Drake IM 1:02.37 1:02.90
        5 Rob Fauria PALA 1:02.00 1:10.46
        6 Scott Brandt CENT 1:02.00 1:05.01
        7 John Seaman MMA 1:03.00 1:05.16
        8 Jefferey Thomas UC21 1:03.00 56.13
        9 Peter McWeeny SWED 1:04.52 1:02.87
        10 Nate Hutcheson SWED 1:05.00 NT
    Heat 10 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Peter DeWitt VALM 1:02.00 58.67
        2 Todd Schrade SWED 1:01.85 1:00.63
        3 Bryan Bateman FF 1:01.50 NT
        4 Lee Francis LSPS 1:00.96 1:01.28
        5 David McKeon LSPS 1:00.00 1:00.64
        6 Mark Blumenthal CMSC 1:00.50 59.66
        7 Gary Radville FF 1:01.00 1:01.37
        8 John Myszka ELG 1:01.50 1:03.04
        9 Steven Figg CHSM 1:02.00 1:04.55
        10 Alexander Alvarez ELG 1:02.00 NT
    Heat 11 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Steffan Schoenauer WLAC 59.83 59.45
        2 Chris Lozier SWED 59.41 1:01.07
        3 Kevin Cunningham LYON 58.93 59.55
        4 Phil Dodson EVM 58.50 59.19
        5 Tom Holmberg EVM 58.40 58.76
        6 Jamie Considine WSTM 58.42 59.09
        7 Victor Toft NWSC 58.79 59.83
        8 Jeffrey Blumenthal CMSC 59.01 59.07
        9 Eric Johnson CMSC 59.50 58.57
        10 Daniel Addison MMA 1:00.00 58.05
    Heat 12 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Bud Mathieu ELG 58.22 58.78
        2 Ernesto Escalante EVM 58.00 NT
        3 Tommy Livingston MMA 57.94 59.91
        4 Steve Gilberg CHSM 57.90 57.40
        5 Frank Carroll EVM 57.75 58.50
        6 Kyle Hunneke LSPS 57.82 57.55
        7 William Hasse MMA 57.90 59.67
        8 Kevin Scanlan SAGE 58.00 58.67
        9 Andy Holck SWED 58.00 59.19
        10 Bruce Bendix PALA 58.28 59.72
    Heat 13 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Alex Long WLAC 57.71 54.72
        2 James Sullivan SWED 57.57 57.80
        3 Daniel Reisner COHO 57.00 58.17
        4 Grant Sutton SWED 56.57 56.59
        5 Robert Langer VALM 56.00 57.27
        6 Robert Warren JBT 56.24 54.45
        7 Nick Merrill CENT 56.75 57.04
        8 Daniel Rosen WSUB 57.57 57.55
        9 Jake Gorman CHSM 57.60 56.97
        10 Richard Ruderman EVM 57.71 58.74
    Heat 14 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Jacob Edie SWED 56.00 55.53
        3 Mathias DeLacey WLAC 55.45 57.75
        4 Peter Bardak NWSC 55.30 54.00
        5 Mark Kozlowski NWSC 55.03 53.85
        6 Mark Urban FF 55.18 53.99
        7 Marc Beard NWSC 55.41 54.91
        8 John Kaiser EVM 55.50 55.63
        9 David Corr EVM 56.00 NT
        10 Nick Barnes UC16 56.00 53.33
    Heat 15 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Douglas Moss JBT 55.00 54.95
        2 Ted Soltys FF 55.00 54.60
        3 Patrick White CHSM 54.06 55.31
        4 Peter Rokosz MMA 53.78 54.11
        5 Thomas Boniface WLAC 53.00 49.29
        6 Michael Harrington EVM 53.42 51.37
        7 Colin Shopp WLAC 54.00 53.44
        8 Tim Achtstatter LSPS 54.40 54.08
        9 John Parr UC21 55.00 55.54
        10 Glenn Purvis SWED 55.03 53.64
    Heat 16 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Kevin Butler PAWW 53.00 52.22
        2 Alex Van Huis LSPS 52.55 NT
        3 Don Secor NWSC 52.02 NT
        4 David Doerr LSPS 51.09 NT
        5 Benjamin Gensler NWSC 51.03 50.72
        6 Matthew Wever SWED 51.05 50.95
        7 TR Raese EVM 51.71 50.46
        8 Nicholas Koenig JBT 52.41 51.19
        9 Scott Connolly WLAC 53.00 53.00
        10 Kurt Lundgren FF 53.00 54.76
    Heat 17 of 17 Event 13 Men 100 Free
        1 Matt Haage CMSC 50.69 51.38
        2 Patrick Martin ABM 50.30 49.98
        3 Tim Weidner ELG 49.74 49.93
        4 Bryan Haage CMSC 49.00 48.57
        5 Alex Fraser LSPS 46.71 48.19
        6 Tyler Hines WMAC 46.88 47.40
        7 Chris Riordan SWAM 49.71 48.60
        8 Shaun Wolfe WLAC 49.99 NT
        9 Zac Hanson CHSM 50.33 50.15
        10 Nicholas Zerbonia PAWW 51.02 52.15
Event 14 Women 100 Free
    Heat of 12 Event 14 Women 100 Free
        Bizzy Vega UC21 57.86 NT
        Laura Wassilak VALM 1:17.00 NT
    Heat 1 of 12 Event 14 Women 100 Free
        4 Eugenia Tang NWSC 3:30.00 3:04.66
        5 Tonya Manzano SWED 3:00.00 1:34.91
        6 Erika Musser SWED 3:16.08 3:31.13
        7 Johanna Cordero Magie SWED 4:05.00 4:55.46
    Heat 2 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Gina Ferrantella MMA 2:33.63 2:13.53
        2 Heidi Musser SWED 2:23.41 2:47.71
        3 Soon Kim NWSC 2:10.10 2:13.63
        4 Mary Schick CHSM 2:06.98 2:23.77
        5 Sherry Legare HRYB 2:00.00 1:31.68
        6 Judy Pagano NWSC 2:00.00 2:20.68
        7 Ronna Feldman SWED 2:08.00 2:04.41
        8 Florence Estes SWED 2:20.35 NT
        9 Janet Gellert NWSC 2:24.00 2:14.37
        10 Henrietta Berning EVM 2:33.90 2:56.81
    Heat 3 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Jacqueline Ceisel SWED 2:00.00 1:39.60
        2 Jamie Skinner MMA 1:50.73 1:52.30
        3 Judy Bard CHSM 1:45.84 NT
        4 Judy McKeever SWED 1:45.34 1:43.02
        5 Jan Miller PALA 1:41.50 1:38.85
        6 Catherine Reed LIB 1:45.00 1:37.95
        7 Karen Mellow SWED 1:45.80 1:42.57
        8 Sara Christensen SWED 1:50.00 1:23.70
        9 Colleen Krueger JBT 1:51.00 1:33.39
        10 Janet Coffey NWSC 2:00.00 2:03.64
    Heat 4 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Tatiana Giordano HRYB 1:40.00 1:29.11
        2 Nancy Robb PALA 1:33.26 1:38.48
        3 Cindy Kracen ELG 1:31.64 1:28.96
        4 Nicole Vidales SWED 1:30.46 1:40.80
        5 Laura Martinelli SWED 1:30.00 1:18.17
        6 Tammy Schlau ELG 1:30.33 1:36.51
        7 Carrie Matczynski ELG 1:31.00 1:31.63
        8 Carol Stapleton NWSC 1:31.89 1:29.03
        9 Susan Rogers UC21 1:35.00 1:23.70
        10 Martha Watterson LSPS 1:40.00 1:17.25
    Heat 5 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Alicia Davis JBT 1:27.00 1:30.22
        2 Kathleen Marshall JBT 1:25.00 1:14.68
        3 Jane Marone JBT 1:24.60 1:21.72
        4 Jill Schneeberger ELG 1:24.00 1:21.69
        5 Anne Eggert CENT 1:22.97 1:20.10
        6 Alicia Cao CHSM 1:23.97 1:22.44
        7 Sara Rummelhoff SWED 1:24.45 1:31.40
        8 Rachel Castellanos IM 1:25.00 1:38.94
        9 Lisa Jillson SWED 1:25.22 1:21.39
        10 Sarah Cohen WLAC 1:28.03 1:27.54
    Heat 6 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Renee Leber SWED 1:22.10 1:22.65
        2 Aileen Vogel ELG 1:20.68 1:17.57
        3 Karen De Boer MMA 1:18.62 1:15.79
        4 Laura Wassilak VALM 1:17.00 1:15.86
        5 Heather Moreno JBT 1:16.50 1:17.08
        6 Julie Whitney MMA 1:16.99 1:17.03
        7 Britt Kolb JBT 1:17.17 1:18.12
        8 Molly Spray SWED 1:19.00 1:05.52
        9 Theodora Kahn WLAC 1:21.65 1:19.70
        10 Roxane Lyons CENT 1:22.91 1:17.44
    Heat 7 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Tracy Miller PAWW 1:15.38 1:09.65
        2 Anika Tharnstrom ELG 1:15.00 1:15.82
        3 Sara Chapman CHSM 1:13.59 1:13.34
        4 Melissa High SWED 1:13.00 1:12.13
        5 Haley Shopp WLAC 1:12.41 1:12.81
        6 Rosa Chang NWSC 1:13.00 1:07.71
        7 Terry Kerr NWSC 1:13.50 1:11.27
        8 Michelle Gagnard CHSM 1:13.66 1:11.85
        9 Heather Lehmann NAC 1:15.00 1:03.97
        10 Sable Bray SWED 1:16.00 1:11.04
    Heat 8 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Dianna Balcken SWED 1:12.15 1:11.24
        2 Nancy Frech NAC 1:11.03 1:12.37
        3 Jackie Miller NWSC 1:10.00 1:11.00
        4 Camille Tan JBT 1:10.00 1:09.84
        5 Lara Smetana WLAC 1:09.80 1:07.02
        6 Naomi Finney SWED 1:10.00 1:25.40
        7 Megan Scott SWED 1:10.00 1:07.77
        8 Hannah Ashford SWED 1:10.44 1:12.22
        9 Carol Bossert-Hartman CHSM 1:12.14 1:10.72
        10 Beth Ubben NWSC 1:12.32 1:10.76
    Heat 9 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Meredith Glick SWED 1:09.30 1:09.82
        2 Christine Eck WLAC 1:08.03 1:05.63
        3 Jordan Davis CHSM 1:06.88 1:10.12
        4 Laura Nelson EVM 1:06.30 1:06.48
        5 Stephanie Yanaga EVM 1:06.13 NT
        6 Amy Goodwin HRYB 1:06.23 1:04.63
        7 Alexis Puhala CHSM 1:06.56 1:05.13
        8 Laura Ohms SWED 1:07.65 1:11.73
        9 Linda Hogan LSPS 1:08.05 1:06.22
        10 Cheryl Gettelfinger INDY 1:09.39 1:08.40
    Heat 10 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Brenda Kottke BAM 1:05.81 1:04.31
        2 Tasha Marsaglia JBT 1:04.53 1:03.97
        3 Liesl Smith CENT 1:04.27 1:04.12
        4 Erin Jahn CHSM 1:03.36 1:08.05
        5 Janet Goodridge CMSC 1:03.00 1:01.42
        6 Alexa Tang SWED 1:03.20 1:04.70
        7 Alexis Yusim CHSM 1:03.86 1:02.60
        8 Christy Coughlin IM 1:04.53 1:03.30
        9 Krista Cimilluca ELG 1:04.59 1:03.80
        10 Nicole Luedtke ABM 1:05.94 1:07.90
    Heat 11 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Nichole Sheehan WLAC 1:02.89 1:00.70
        2 Emily Dangremond WLAC 1:02.05 1:04.83
        3 Kate Lorenz CHSM 1:01.80 59.45
        4 Mary Pletch PALA 1:01.50 1:01.84
        5 Heidi Kafka CHSM 1:00.76 59.93
        6 Holly Williams VALM 1:01.22 NT
        7 Heather Lingner EVM 1:01.57 58.98
        8 Krista Gensler NWSC 1:02.03 59.43
        9 Heather Howland NWSC 1:02.42 NT
        10 Paula Conroy JBT 1:03.00 1:02.16
    Heat 12 of 12 Event 14 Women 100 Free
        1 Anne Gold WLAC 58.94 58.50
        2 Jeanette Nolte NWSC 58.60 58.87
        3 Bizzy Vega UC21 57.86 57.75
        4 Kelly Newton WLAC 57.30 57.65
        5 Leigh Holmes CHSM 56.31 56.55
        6 Makenna Clark JBT 56.96 58.74
        7 Julie-Anne Chico CMSC 57.50 59.20
        8 Christina Brunka NWSC 58.00 55.66
        9 Jessica Achtstatter LSPS 58.91 58.40
        10 Emily Rowland WLAC 1:00.12 59.61
Event 15 Men 200 IM
    Heat of 10 Event 15 Men 200 IM
        William Andrews COHO 3:20.00 NT
    Heat 1 of 10 Event 15 Men 200 IM
        4 Kerric Tratt ELG 4:30.00 4:31.20
        5 Donald Alsen PALA 4:00.00 4:17.52
        6 Dave Casebolt CHSM 4:08.00 4:11.02
    Heat 2 of 10 Event 15 Men 200 IM
        1 Gordon Hill EVM 4:00.00 2:38.52
        2 Steven Gordon ELG 3:51.00 3:56.42
        3 Nilesh Rajadhyax ELG 3:48.15 3:46.08
        4 Robert Strauder EVM 3:45.00 3:03.65
        5 Pascal Perrot SWAM 3:30.00 3:11.88
        6 Michael Reed LIB 3:32.43 3:20.73
        7 Howard Schein CHSM 3:45.19 NT
        8 Kevin Masters ELG 3:50.00 4:24.11
        9 Louie Caffero ELG 3:55.00 3:24.55
    Heat 3 of 10 Event 15 Men 200 IM
        1 Bruce Woerner ELG 3:22.74 3:46.33
        2 John Collet JBT 3:15.00 3:02.35
        3 Scott Guilfoil PALA 3:12.85 3:12.22
        4 David Mehl ELG 3:10.07 3:06.84
        5 Michael Miller JBT 3:10.00 3:06.07
        6 Brian Teyema COHO 3:10.00 NT
        7 Edward Marsh ELG 3:11.79 3:31.38
        8 John Stitt ELG 3:13.15 3:38.72
        10 Oz Osborne ELG 3:25.38 3:27.22
    Heat 4 of 10 Event 15 Men 200 IM
        1 Michael Flowers PALA 3:06.94 3:04.22
        2 Andrew Johnson SWED 3:05.00 3:04.61
        3 Paul Milner SWED 3:00.73 2:51.56
        4 Matthew Anderson ELG 3:00.00 3:03.13
        5 Ross Patronsky CHSM 2:58.00 2:53.42
        6 Kelly Mingo-Mojica SWED 2:58.35 2:50.67
        7 Melissa Andrews CMSC 3:20.00 NT
        7 Ryan Goudge CHSM 3:00.00 2:49.23
        8 Gary Kanner PALA 3:04.00 3:02.09
        9 Mark Schark ELG 3:06.54 3:02.04
        10 Robert Jillson SWED 3:08.42 2:57.62
    Heat 5 of 10 Event 15 Men 200 IM
        1 Brian Goyette ELG 2:54.00 2:54.58
        2 Todd Schrade SWED 2:52.44 2:52.21
        3 Michael McDonnell LIB 2:51.29 NT
        4 James Bychowski EVM 2:46.94 NT
        5 Karl Meyle PALA 2:45.12 2:58.72
        6 Jörg Maser FF 2:46.34 2:46.51
        7 Paul King PALA 2:50.00 2:33.57
        8 Trevor Nicholas SWED 2:52.27 3:07.64
        9 Scotty Conley WMAC 2:53.00 NT
        10 Richard Ward NAC 2:55.21 2:51.56
    Heat 6 of 10 Event 15 Men 200 IM
        1 Sean Ware CHSM 2:43.76 2:47.19
        2 Jeffrey Burris SWED 2:40.00 2:43.89
        3 Bud Mathieu ELG 2:38.17 2:32.38
        4 Andy Holck SWED 2:35.00 2:36.36
        5 Antonio Lizano CHSM 2:34.97 2:41.00
        6 Chris Benning CHSM 2:35.00 2:30.45
        7 Andrei Ursu ELG 2:35.00 2:29.18
        8 Amit Hasak WLAC 2:40.00 2:38.99
        9 Adam Hanzalik SWED 2:41.50 1:24.51
        10 Lee Francis LSPS 2:44.47 NT
    Heat 7 of 10 Event 15 Men 200 IM
        1 Raymond Frech NAC 2:30.90 2:29.50
        2 Andreas Seibt FF 2:30.00 2:22.39
        3 Tom Holmberg EVM 2:29.50 NT
        4 Phil Dodson EVM 2:27.50 2:31.53
        5 Zach Wheatley CMSC 2:25.00 NT
        6 James Sullivan SWED 2:26.00 2:25.15
        7 John Morrison LSPS 2:29.21 2:24.25
        8 Kevin Cunningham LYON 2:30.00 2:45.30
        9 Daniel Misch CHSM 2:30.00 2:36.58
        10 Daniel Rosen WSUB 2:32.92 NT
    Heat 8 of 10 Event 15 Men 200 IM
        1 Rami Mikati WLAC 2:24.00 2:32.92
        2 Joseph Magiera UC21 2:21.43 2:21.38
        3 Adam Myhre LIB 2:20.02 2:20.74
        4 Nicholas Rosier NAST 2:17.99 2:14.54
        5 John Parr UC21 2:16.00 2:24.95
        6 Patrick Martin ABM 2:17.00 2:17.14
        7 David Krull COHO 2:20.00 NT
        8 Glenn Purvis SWED 2:20.30 2:27.80
        9 Aaron Gabriel PALA 2:22.00 2:17.92
        10 David Corr EVM 2:25.00 NT
    Heat 9 of 10 Event 15 Men 200 IM
        1 CJ Holmes CHSM 2:15.15 2:28.94
        2 John Kaiser EVM 2:15.00 2:21.13
        3 Rudy Espino CHSM 2:13.92 2:16.35
        4 Matt Keller PALA 2:12.50 2:12.71
        5 TR Raese EVM 2:10.99 2:07.72
        6 David Doerr LSPS 2:11.79 NT
        7 Don Secor NWSC 2:13.03 2:06.00
        8 Kurt Lundgren FF 2:14.00 2:19.10
        9 Dan Perkey CHSM 2:08.20 2:10.27
        10 Mathias DeLacey WLAC 2:15.46 2:21.84
    Heat 10 of 10 Event 15 Men 200 IM
        1 Joshua Davis CENT 2:10.00 2:05.35
        2 John Newhouse EVM 2:07.55 2:07.50
        3 Benjamin Culver ELG 2:06.00 2:04.67
        4 Thomas Sur ELG 2:04.56 2:01.25
        5 Alex Fraser LSPS 1:59.42 2:02.19
        6 Bryan Haage CMSC 2:00.00 1:59.42
        7 Jim Tuchler FF 2:05.50 2:06.08
        8 David Peterson MMA 2:06.38 2:03.99
        9 Paul Reader PALA 2:15.00 NT
        10 Scott Connolly WLAC 2:10.00 2:17.07
Event 16 Women 200 IM
    Heat of 7 Event 16 Women 200 IM
        Alexa Tang SWED 2:38.00 NT
        Laura Wassilak VALM 3:15.00 NT
    Heat 1 of 7 Event 16 Women 200 IM
        1 Sarah Fodor EVM 4:56.71 4:57.33
        2 Marla Cohen SWED 4:20.17 4:34.45
        3 Susan Purcell Watts ELG 3:53.11 3:51.28
        4 Karen De Boer MMA 3:45.00 3:20.93
        5 Julie Whitney MMA 3:40.00 3:12.70
        6 Dana Deane EVM 3:40.00 3:27.43
        7 Marilyn Kulak NAC 3:50.00 3:35.51
        8 Donna Pienta JBT 4:15.00 NT
        9 Sara Christensen SWED 4:40.00 3:40.30
        10 Mary Schick CHSM 6:31.36 8:00.51
    Heat 2 of 7 Event 16 Women 200 IM
        1 Jill Schneeberger ELG 3:37.00 3:29.26
        2 Terrie Albano SWED 3:33.55 3:45.33
        3 Betty Burfeind NWSC 3:25.64 3:36.47
        4 Aileen Vogel ELG 3:20.14 3:26.88
        5 Jennifer McBride SWED 3:20.00 3:21.16
        6 Terry Kerr NWSC 3:20.00 3:07.83
        7 Susan Swedler NWSC 3:25.00 3:20.94
        8 Gretchen Wahl SWED 3:27.14 3:31.53
        9 Alicia Cao CHSM 3:35.54 3:32.24
        10 Sara Spray SWED 3:40.00 3:37.61
    Heat 3 of 7 Event 16 Women 200 IM
        1 Laura Wassilak VALM 3:15.00 3:19.52
        2 Ruth Igoe SWED 3:15.00 3:03.44
        3 Anika Tharnstrom ELG 3:10.00 3:15.09
        4 Rachel Logan SWED 3:05.00 3:02.92
        5 Elaine Mernick SWED 3:02.44 3:10.18
        6 Rebecca Jensen ELG 3:02.48 NT
        7 Meredith Glick SWED 3:07.29 3:06.26
        8 Carol Bossert-Hartman CHSM 3:15.00 3:01.85
        9 Christine Jankovich SWED 3:15.00 3:13.48
        10 Elizabeth Gjerde EVM 3:18.00 3:12.91
    Heat 4 of 7 Event 16 Women 200 IM
        1 Jane Robie PALA 2:59.00 3:01.00
        2 Natalie Leki-Albano SWED 2:56.63 2:54.88
        3 Kyle Geissler CMSC 2:55.86 2:42.47
        4 Brenda Kottke BAM 2:54.29 2:43.97
        5 Allison Kipphut CHSM 2:52.31 2:52.09
        6 Jordan Davis CHSM 2:52.87 2:54.59
        8 Nancy Frech NAC 2:56.38 2:59.55
        9 Linda Hogan LSPS 2:58.10 2:50.56
        10 Daphne Glover CHSM 3:00.00 2:40.32
    Heat 5 of 7 Event 16 Women 200 IM
        1 Madelyn Tan-Cohen SWED 2:49.62 2:50.88
        2 Lauren Moore CHSM 2:45.00 2:43.31
        3 Pattie Darling FF 2:41.32 NT
        4 Alexis Yusim CHSM 2:40.55 2:36.93
        5 Victoria Bolf CHSM 2:38.40 2:51.50
        6 Tracy Wais CHSM 2:39.50 2:38.34
        7 Lori Mansfield CHSM 2:40.96 2:31.07
        8 Mckenzie Kutella UC16 2:43.08 2:38.18
        9 Christine Eck WLAC 2:47.00 2:46.13
        10 Molly Spray SWED 2:50.00 2:56.22
    Heat 6 of 7 Event 16 Women 200 IM
        1 Molly Hoover JBT 2:35.00 2:28.97
        2 Marlena Tonelli SWED 2:32.74 2:30.54
        3 Shanda Edsall CHSM 2:31.34 2:29.43
        4 Andrea Block FF 2:30.33 2:31.85
        5 Nichole Sheehan WLAC 2:29.86 2:30.17
        6 Abigail Bergman CMSC 2:30.00 2:29.05
        7 Kelly Newton WLAC 2:30.70 2:26.71
        8 Holly Williams VALM 2:31.60 NT
        9 Heather Lehmann NAC 2:35.00 2:35.00
        10 Rachel Abel SWED 2:35.17 2:39.07
    Heat 7 of 7 Event 16 Women 200 IM
        1 Shannon Minnich WLAC 2:28.00 2:23.76
        2 Nicola Levine FF 2:24.00 2:25.81
        3 Allison Fishbein SWED 2:22.00 2:23.65
        4 Sarah Butler PAWW 2:17.00 2:14.18
        5 Jenny Holtzen WMAC 2:12.60 2:13.34
        6 Ashley Bolin LSPS 2:15.00 2:15.70
        7 Caitlin Krull JBT 2:20.00 2:21.12
        8 Anna Comella CHSM 2:23.00 2:30.23
        9 Keri Golembeski WLAC 2:24.35 2:23.91
        10 Liz Sands NAC 2:28.28 2:29.28
Event 17 Mixed 400 Medley Relay
    Heat 1 of 5 Event 17 Mixed 400 Medley
        4 NAC A NAC NT 4:52.47
        5 ELG A ELG NT 5:44.69
        6 EVM A EVM NT 4:55.06
    Heat 2 of 5 Event 17 Mixed 400 Medley
        2 ELG A ELG 8:00.00 7:13.09
        3 ELG A ELG 7:47.00 6:30.45
        4 SWED C SWED 7:00.00 6:28.84
        5 VALM A VALM 6:00.00 5:18.46
        6 SWED C SWED 6:20.00 5:46.70
        7 SWED A SWED 7:45.00 6:52.27
        8 SWED B SWED 8:00.00 8:59.18
        9 ELG B ELG 10:00.00 7:24.28
    Heat 3 of 5 Event 17 Mixed 400 Medley
        1 HRYB A HRYB 6:00.00 5:21.05
        2 SWED C SWED 6:00.00 5:55.87
        3 ELG B ELG 6:00.00 4:30.38
        4 ELG A ELG 5:45.00 4:37.75
        5 JBT B JBT 5:30.00 5:20.45
        6 SWED A SWED 5:30.00 6:10.07
        7 JBT A JBT 5:57.00 6:23.98
        8 SWED B SWED 6:00.00 5:12.29
        9 VALM A VALM 6:00.00 5:05.55
        10 SWED D SWED 6:00.00 5:33.79
    Heat 4 of 5 Event 17 Mixed 400 Medley
        1 SWED C SWED 5:20.00 5:43.22
        2 SWED B SWED 5:15.00 5:35.56
        3 SWED A SWED 5:10.00 5:40.28
        4 PALA A PALA 5:00.00 6:56.33
        5 CHSM A CHSM 4:48.00 5:20.98
        6 SWED A SWED 4:59.00 4:46.16
        7 CHSM B CHSM 5:10.00 6:09.12
        8 SWED A SWED 5:10.00 4:53.75
        9 SWED B SWED 5:20.00 6:13.11
        10 SWED B SWED 5:20.00 5:27.97
    Heat 5 of 5 Event 17 Mixed 400 Medley
        1 PALA A PALA 4:42.00 4:58.52
        2 SWED A SWED 4:30.00 4:36.76
        3 CHSM D CHSM 4:29.00 4:50.21
        4 JBT A JBT 4:20.00 4:09.32
        5 CHSM A CHSM 4:08.00 4:10.08
        6 CMSC A CMSC 4:15.00 4:06.49
        7 CHSM B CHSM 4:28.00 4:59.58
        8 CHSM C CHSM 4:30.00 5:11.57
        9 CHSM A CHSM 4:40.00 5:08.59
        10 JBT A JBT 4:45.00 4:40.25
Event 18 Men 50 Fly
    Heat of 14 Event 18 Men 50 Fly
        Aaron Thielen FF 28.00 NT
    Heat 1 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        4 Jacques Fournier HRYB 1:15.00 43.92
        5 John Bachtell SWED 1:03.77 1:04.45
        6 Erskine Klyce NWSC 1:15.00 1:06.29
    Heat 2 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Thomas Shortley JBT 1:02.00 NT
        2 Richard McClow LIB 46.96 NT
        3 Robert Hertel EVM 45.00 47.94
        4 Jorge Franco MMA 45.00 35.84
        5 Donald Alsen PALA 44.00 46.74
        6 Pascal Perrot SWAM 45.00 35.67
        7 Gary Kanner PALA 45.00 38.50
        8 Les Inch SWED 46.00 NT
        9 Kerric Tratt ELG 50.89 53.82
    Heat 3 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Alberto Briones SWED 40.00 35.85
        2 James Marone JBT 39.18 34.88
        3 Brent Johnson ROCK 39.00 31.22
        4 Michael Flowers PALA 38.52 38.08
        5 Nate Hutcheson SWED 38.00 42.05
        6 Michael Reed LIB 38.49 38.99
        7 Scott Guilfoil PALA 38.78 38.77
        8 Nilesh Rajadhyax ELG 39.00 39.72
        9 Pat Rooney CHSM 40.00 40.86
        10 John Stitt ELG 40.76 42.29
    Heat 4 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 David Hoppe HRYB 38.00 36.79
        2 David Mehl ELG 36.62 37.18
        3 Randy Roeing FF 36.05 NT
        4 Robert Strauder EVM 36.00 34.92
        5 Jantzen Eddington UC21 35.71 37.59
        6 Michael Mulhall IM 35.86 36.89
        7 Terry Brinkman SHARK 36.00 NT
        8 Eugene Lin VALM 36.08 35.77
        9 Brian Teyema COHO 37.40 NT
        10 Michael Poelsterl SWED 38.00 33.53
    Heat 5 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Bob Spaulding PALA 35.00 36.91
        2 Rob Fauria PALA 35.00 39.92
        3 Charles Kresno JBT 35.00 32.68
        4 Trevor Nicholas SWED 34.12 35.90
        5 Dan Steininger PALA 34.00 33.45
        6 Peter Marcy SWED 34.00 36.79
        7 Daniel White SBRM 34.50 36.20
        8 John Mitchell LSPS 35.00 32.23
        9 Andrew Tibbetts ELG 35.00 30.44
        10 George Wendt CMSC 35.03 37.52
    Heat 6 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Randy Massow ELG 33.81 36.66
        2 Roger Mountford DLMA 33.50 33.60
        3 Alexander Alvarez ELG 33.00 NT
        4 Michael Hillegonds ELG 32.50 33.35
        5 Michael McDonnell LIB 32.35 NT
        6 Michael Robie PALA 32.35 32.21
        7 William Andrews COHO 32.88 NT
        8 Tim Shekleton BAM 33.30 33.40
        9 Harry Samuels UC21 33.78 33.03
        10 Fred Schein CHSM 34.00 35.42
    Heat 7 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Kevin Cunningham LYON 32.00 30.14
        2 Paul Milner SWED 31.84 32.34
        3 Peter McWeeny SWED 31.56 30.65
        4 Jeffrey Burris SWED 31.19 31.10
        5 Mark Blumenthal CMSC 31.00 30.40
        6 David McKeon LSPS 31.00 30.14
        7 Steffan Schoenauer WLAC 31.20 32.05
        8 Richard Ward NAC 31.63 31.44
        9 Jörg Maser FF 32.00 34.05
        10 Frank Carroll EVM 32.10 31.48
    Heat 8 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Rick Drake IM 30.57 31.24
        2 Chris Lozier SWED 30.50 31.07
        3 Ryan Goudge CHSM 30.19 28.99
        4 Daniel Addison MMA 30.00 29.48
        5 Thomas Boniface WLAC 30.00 24.89
        6 Gary Radville FF 30.00 30.84
        7 Kyle Hunneke LSPS 30.10 30.76
        8 James Bychowski EVM 30.34 NT
        9 Eric Johnson CMSC 30.50 31.20
        10 Andrew Wallace LSPS 30.88 31.29
    Heat 9 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Nick Merrill CENT 29.53 29.58
        2 Amit Hasak WLAC 29.05 28.92
        3 David Corr EVM 29.00 NT
        4 Dallas Campbell SWED 29.00 29.39
        5 Ernesto Escalante EVM 29.00 28.98
        6 Kevin Scanlan SAGE 29.00 30.99
        7 Nick Barnes UC16 29.00 NT
        8 Jim Misener CHSM 29.01 29.35
        9 Jake Gorman CHSM 29.09 29.03
        10 Kyle Kerr VALM 30.00 NT
    Heat 10 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Joel Ellis ELG 28.83 29.48
        2 Peter Rokosz MMA 28.53 28.54
        3 Douglas Moss JBT 28.50 27.11
        4 Patrick White CHSM 28.32 28.93
        5 CJ Holmes CHSM 28.06 28.07
        6 Glenn Purvis SWED 28.08 27.64
        7 Grant Sutton SWED 28.40 28.58
        8 Andrei Ursu ELG 28.50 28.12
        9 Rami Mikati WLAC 28.62 28.15
        10 David Farmer WLAC 28.89 27.91
    Heat 11 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Jacob Edie SWED 28.00 28.32
        2 William Hasse MMA 27.90 29.56
        3 Mark Kozlowski NWSC 27.78 27.16
        4 Richard Ruderman EVM 27.54 27.57
        5 Nicholas Rosier NAST 27.31 27.60
        6 Kelly Mingo-Mojica SWED 27.50 NT
        7 Raymond Frech NAC 27.66 28.55
        8 Alex Long WLAC 27.89 27.40
        9 Daniel Rosen WSUB 27.91 28.62
        10 Scott Connolly WLAC 28.00 28.17
    Heat 12 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Ted Soltys FF 27.00 26.41
        2 Chris Metz WLAC 26.94 27.05
        3 Matt Haage CMSC 26.73 27.24
        4 Scot Kujat CHSM 26.70 27.30
        5 Matthew Wever SWED 26.56 25.44
        6 Joshua Davis CENT 26.61 26.42
        7 Christopher Bourgraf WLAC 26.70 26.47
        8 John Kaiser EVM 26.80 27.51
        9 Steve Gilberg CHSM 27.00 26.97
        10 Marc Beard NWSC 27.25 27.39
    Heat 13 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Benjamin Gensler NWSC 26.03 25.09
        2 Michael Harrington EVM 26.00 26.43
        3 Tim Weidner ELG 25.85 24.80
        4 Kurt Lundgren FF 25.70 26.86
        5 Trace Sauter NCMS 25.40 NT
        6 Peter Bardak NWSC 25.50 25.79
        7 Chris Riordan SWAM 25.77 25.00
        8 Robert Pedersen HRYB 26.00 25.57
        9 Dan Perkey CHSM 26.01 26.03
        10 Colin Shopp WLAC 26.40 25.97
    Heat 14 of 14 Event 18 Men 50 Fly
        1 Samuel Carter WLAC 25.12 25.41
        2 Jim Tuchler FF 24.90 25.58
        3 David Peterson MMA 24.64 24.96
        4 Tyler Hines WMAC 24.27 NT
        5 Shaun Wolfe WLAC 23.50 NT
        6 Mark Hamming EVM 23.52 22.94
        7 John Newhouse EVM 24.45 25.05
        8 Patrick Lahey EVM 24.81 25.20
        9 Zac Hanson CHSM 25.01 25.41
        10 Bryan Malas LSPS 25.29 26.18
Event 19 Women 50 Fly
    Heat of 8 Event 19 Women 50 Fly
        Alexa Tang SWED 31.76 NT
        Bizzy Vega UC21 29.42 NT
        Laura Wassilak VALM 45.00 NT
    Heat 1 of 8 Event 19 Women 50 Fly
        1 Donna Pienta JBT 1:15.00 1:07.48
        2 Ronna Feldman SWED 1:10.00 1:05.74
        3 Renee Leber SWED 1:00.00 46.99
        4 Tatiana Giordano HRYB 55.00 46.89
        5 Nicole Vidales SWED 53.81 58.20
        6 Laura Martinelli SWED 55.00 42.10
        7 Marla Cohen SWED 55.65 1:02.50
        8 Sara Christensen SWED 1:10.00 47.08
        9 Martha Watterson LSPS 1:15.00 44.98
        10 Mary Schick CHSM 1:44.40 2:35.95
    Heat 2 of 8 Event 19 Women 50 Fly
        1 Sherry Legare HRYB 53.10 50.12
        2 Carol Stapleton NWSC 51.45 52.94
        3 Marjorie Strand JBT 50.00 45.29
        4 Migdalia Sepulveda ELG 47.40 50.25
        5 Laura Wassilak VALM 45.00 46.39
        6 Anne Riggs EVM 45.00 42.63
        7 Jane Marone JBT 47.42 47.96
        8 Rachel Castellanos IM 50.42 NT
        9 Eileen Kristl SWED 52.77 51.57
        10 Heather Yutzy SWED 53.25 59.75
    Heat 3 of 8 Event 19 Women 50 Fly
        1 Terrie Albano SWED 44.01 45.76
        2 Gretchen Wahl SWED 43.64 47.50
        3 Christine Jankovich SWED 43.00 42.94
        4 Karen De Boer MMA 41.74 39.30
        5 Jackie Miller NWSC 41.00 39.52
        6 Julie Whitney MMA 41.34 42.20
        7 Jennifer McBride SWED 42.00 43.61
        8 Kathleen Marshall JBT 43.00 39.25
        9 Erin Buchmayer JBT 43.79 44.24
        10 Jessica Bertolotti JBT 45.00 44.99
    Heat 4 of 8 Event 19 Women 50 Fly
        1 Nancy Frech NAC 39.64 NT
        2 Rebecca Jensen ELG 38.29 NT
        3 Laura Ohms SWED 38.00 39.79
        4 Haley Shopp WLAC 37.84 39.01
        5 Jordan Davis CHSM 36.86 36.00
        6 Nicole Luedtke ABM 37.12 NT
        7 Christine Eck WLAC 38.00 NT
        8 Aileen Vogel ELG 38.07 43.29
        9 Carol Bossert-Hartman CHSM 38.39 37.58
        10 Terry Kerr NWSC 40.77 NT
    Heat 5 of 8 Event 19 Women 50 Fly
        1 Andrea Martinez CHSM 36.52 NT
        2 Madelyn Tan-Cohen SWED 35.79 35.66
        3 Jane Robie PALA 35.51 34.90
        4 Lauren Moore CHSM 35.00 32.01
        5 Tracy Sypura BAM 34.34 35.94
        6 Allison Kipphut CHSM 34.60 35.10
        7 Kristen Ellison CHSM 35.47 33.00
        8 Cheryl Gettelfinger INDY 35.58 35.30
        9 Linda Hogan LSPS 36.30 33.44
        10 Dianna Balcken SWED 36.54 36.96
    Heat 6 of 8 Event 19 Women 50 Fly
        1 Daphne Glover CHSM 34.04 32.08
        2 Amanda Penland PAWW 33.00 30.31
        3 Liesl Smith CENT 32.25 32.96
        4 Abigail Bergman CMSC 32.00 31.04
        5 Erin Jahn CHSM 31.95 34.14
        6 Julie-Anne Chico CMSC 32.00 31.30
        7 Janet Goodridge CMSC 32.25 31.22
        8 Emily Dangremond WLAC 32.47 NT
        9 Heather Lehmann NAC 34.00 31.00
        10 Holly Quick ELG 34.30 33.28
    Heat 7 of 8 Event 19 Women 50 Fly
        1 Heather Lingner EVM 31.26 30.50
        2 Jessica Achtstatter LSPS 31.00 30.18
        3 Dana Boulukos CHSM 31.00 31.63
        4 Emily Rowland WLAC 30.55 30.56
        5 Anne Gold WLAC 30.50 29.57
        6 Makenna Clark JBT 30.50 29.89
        7 Andrea Block FF 30.73 30.22
        8 Molly Hoover JBT 31.00 30.94
        9 Krista Gensler NWSC 31.03 29.54
        10 Tracy Wais CHSM 31.50 31.61
    Heat 8 of 8 Event 19 Women 50 Fly
        1 Heather Howland NWSC 30.11 NT
        2 Bizzy Vega UC21 29.42 29.01
        3 Nicola Levine FF 29.00 29.50
        4 Keri Golembeski WLAC 28.76 29.19
        5 Leigh Holmes CHSM 26.83 27.37
        6 Jeanette Nolte NWSC 27.11 28.73
        7 Anna Miller CHSM 28.88 26.87
        8 Kelly Newton WLAC 29.32 28.83
        9 Mckenzie Kutella UC16 30.02 30.38
        10 Lori Mansfield CHSM 30.24 30.88
Event 20 Men 200 Back
    Heat 1 of 7 Event 20 Men 200 Back
        3 Paul Brown ELG 4:27.17 4:06.64
        4 Chris Manheim ELG 4:15.30 4:32.13
        5 Lemikas Lavender CHSM 4:00.00 3:08.34
        6 Jim Danko JBT 4:15.00 3:54.09
        7 John Bachtell SWED 4:25.72 4:22.83
    Heat 2 of 7 Event 20 Men 200 Back
        1 Scott Kracen ELG 3:59.00 NT
        2 Dave Smith ELG 3:51.00 3:56.30
        3 John Station SWED 3:40.00 3:31.98
        4 Jaime Garcia ELG 3:35.01 3:47.36
        5 Louie Caffero ELG 3:35.00 3:21.67
        6 Richard Ten Hoor MICH 3:35.00 2:49.18
        7 Robert Stearn SWED 3:39.66 3:52.31
        8 Andrew Johnson SWED 3:45.00 NT
        9 Dave Casebolt CHSM 3:59.00 3:58.52
        10 Tom Maude ELG 3:59.50 3:55.46
    Heat 3 of 7 Event 20 Men 200 Back
        1 Bruce Woerner ELG 3:31.56 4:11.58
        2 Oz Osborne ELG 3:26.14 3:38.45
        3 David Hoppe HRYB 3:20.00 3:13.95
        4 Jeff Palmer JBT 3:15.00 3:52.93
        5 David Steenrod ELG 3:08.64 NT
        6 William Thomas UC21 3:09.00 3:07.82
        7 Aaron Bessette SWED 3:15.00 3:56.64
        8 Pete Raines SWED 3:20.00 3:04.72
        9 Francois Jolie SWED 3:31.15 3:21.90
        10 Edward Marsh ELG 3:32.91 3:46.67
    Heat 4 of 7 Event 20 Men 200 Back
        1 John Collet JBT 3:03.97 2:58.19
        2 Andrew Wallace LSPS 3:00.00 3:02.43
        3 Ross Patronsky CHSM 2:58.00 2:58.70
        4 Scott Brandt CENT 2:55.00 2:55.42
        5 Bob Spaulding PALA 2:55.00 2:59.89
        6 Dallas Campbell SWED 2:55.00 3:02.58
        7 Michael Cowen CHSM 2:56.88 2:52.81
        8 Terry Brinkman SHARK 3:00.00 3:13.56
        9 Michael Miller JBT 3:02.32 3:03.82
        10 Adam Hanzalik SWED 3:04.01 3:10.66
    Heat 5 of 7 Event 20 Men 200 Back
        1 Fred Myers CHSM 2:50.00 3:01.99
        2 Andy Holck SWED 2:49.00 2:48.35
        3 Peter DeWitt VALM 2:41.00 2:35.86
        4 Mark Schark ELG 2:40.00 2:42.46
        5 Joseph Ryan JBT 2:35.00 3:45.26
        6 James Sullivan SWED 2:36.00 2:25.98
        7 Andrew Tibbetts ELG 2:40.00 2:23.46
        8 Peter Marcy SWED 2:45.00 2:47.43
        9 Steven Figg CHSM 2:50.00 2:57.27
        10 Matthew Anderson ELG 2:52.00 3:02.09
    Heat 6 of 7 Event 20 Men 200 Back
        1 Bud Mathieu ELG 2:34.15 2:33.96
        2 Andreas Seibt FF 2:30.00 2:26.44
        3 Billy Cordero SWED 2:25.00 2:23.47
        4 John Parr UC21 2:16.00 2:21.90
        5 Adam Myhre LIB 2:14.83 2:18.21
        6 Paul Reader PALA 2:15.00 2:12.44
        7 Dan Perkey CHSM 2:17.17 2:13.38
        8 Daniel Misch CHSM 2:30.00 2:35.50
        9 Phil Dodson EVM 2:30.10 2:30.58
        10 Antonio Lizano CHSM 2:34.27 2:35.00
    Heat 7 of 7 Event 20 Men 200 Back
        1 Mark Urban FF 2:13.21 2:14.56
        2 Bryan Haage CMSC 2:10.00 1:59.85
        3 Don Secor NWSC 2:09.04 2:03.73
        4 Harry Carpenter NWSC 2:07.00 2:17.32
        5 Tyler Hines WMAC 1:52.76 NT
        6 Benjamin Culver ELG 2:04.00 2:04.00
        7 TR Raese EVM 2:08.83 2:02.51
        8 Thomas Sur ELG 2:09.66 2:03.34
        9 David Doerr LSPS 2:11.79 NT
        10 Robert Pedersen HRYB 2:14.00 2:12.05
Event 21 Women 200 Back
    Heat 1 of 7 Event 21 Women 200 Back
        4 Johanna Cordero Magie SWED 8:45.00 10:27.30
        5 Gina Ferrantella MMA 6:20.00 5:49.01
        6 Eugenia Tang NWSC 6:40.00 6:12.77
        7 Brittany Fozkos VALM NT 2:27.99
    Heat 2 of 7 Event 21 Women 200 Back
        2 Judy McKeever SWED 4:50.00 4:36.64
        3 Mary Fox LSPS 4:42.73 4:45.30
        4 Jacqueline Ceisel SWED 4:30.00 4:31.73
        5 Cheryl Lisy JBT 4:10.09 NT
        6 Heather Yutzy SWED 4:29.20 4:35.54
        7 Ronna Feldman SWED 4:41.00 5:05.73
        8 Eileen Kristl SWED 4:46.25 4:45.98
        9 Sarah Fodor EVM 4:52.49 4:55.79
    Heat 3 of 7 Event 21 Women 200 Back
        1 Carrie Matczynski ELG 4:05.00 4:10.31
        2 Hannah Ashford SWED 4:00.00 3:36.19
        3 Marlena Tonelli SWED 3:45.54 2:36.45
        4 Gretchen Wahl SWED 3:41.04 3:46.17
        5 Ann Emmrich JBT 3:30.00 3:06.86
        6 Lisa Jillson SWED 3:39.03 3:48.50
        7 Marilyn Kulak NAC 3:45.00 3:31.97
        8 Sara Spray SWED 3:51.03 3:48.81
        9 Jessica Bertolotti JBT 4:00.00 3:27.41
        10 Sheila Stranc SWED 4:08.75 4:02.60
    Heat 4 of 7 Event 21 Women 200 Back
        1 Maxine Franck-Palmer JBT 3:22.58 4:04.23
        2 Sheila Sarovich NWSC 3:18.00 3:33.33
        3 Betty Burfeind NWSC 3:13.72 3:30.54
        4 Melissa High SWED 3:10.00 3:06.86
        5 Beth Ubben NWSC 3:01.88 2:53.09
        6 Tracy Miller PAWW 3:08.15 2:53.23
        7 Meredith Glick SWED 3:12.01 3:13.80
        8 Michelle Gagnard CHSM 3:15.48 3:05.65
        9 Elizabeth Gjerde EVM 3:18.00 3:12.57
        10 Ruth Igoe SWED 3:30.00 3:01.54
    Heat 5 of 7 Event 21 Women 200 Back
        1 Kyle Geissler CMSC 2:58.48 2:40.73
        2 Stephanie Yanaga EVM 2:57.47 NT
        3 Rachel Logan SWED 2:55.00 3:01.03
        4 Claire Conway SWED 2:55.00 2:50.89
        5 Emily Traw CHSM 2:51.14 2:48.08
        6 Caroline Lubbers SWED 2:55.00 NT
        7 Daphne Glover CHSM 2:55.00 2:42.83
        8 Elaine Mernick SWED 2:55.11 3:05.58
        9 Natalie Leki-Albano SWED 2:58.39 2:54.96
        10 Haley Shopp WLAC 3:00.00 3:10.33
    Heat 6 of 7 Event 21 Women 200 Back
        1 Melissa Andrews CMSC 2:48.41 NT
        2 Victoria Bolf CHSM 2:46.24 2:54.82
        3 Rachel Abel SWED 2:45.13 2:41.99
        4 Laura Nelson EVM 2:42.91 2:44.21
        5 Tracy Wais CHSM 2:41.00 2:40.78
        6 Brenda Kottke BAM 2:41.44 2:37.14
        7 Pattie Darling FF 2:45.01 NT
        8 Mary Pletch PALA 2:45.45 2:41.93
        9 Madelyn Tan-Cohen SWED 2:47.39 2:50.17
        10 Sable Bray SWED 2:50.00 3:00.13
    Heat 7 of 7 Event 21 Women 200 Back
        1 Amy Goodwin HRYB 2:37.39 2:34.83
        2 Krista Cimilluca ELG 2:33.63 2:36.37
        3 Heidi Kafka CHSM 2:32.28 2:35.76
        4 Alisa Cherubini CHSM 2:31.90 NT
        5 Anna Comella CHSM 2:20.00 2:37.86
        6 Caitlin Krull JBT 2:20.00 2:21.02
        7 Nichole Sheehan WLAC 2:32.22 2:30.85
        8 Liz Sands NAC 2:33.08 2:32.03
        9 Shanda Edsall CHSM 2:36.75 2:36.42
        10 Sarah Lesch WLAC 2:40.00 NT
Event 22 Men 100 Breast
    Heat of 11 Event 22 Men 100 Breast
        Thomas Stine UC21 1:30.00 NT
    Heat 1 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Michael Powers JBT 2:20.00 1:55.19
        2 Scott Kracen ELG 2:05.00 NT
        3 Erskine Klyce NWSC 2:00.26 2:14.77
        4 Howard Schein CHSM 1:51.87 NT
        5 Donald Alsen PALA 1:48.00 1:57.03
        6 Jaime Garcia ELG 1:48.51 1:46.87
        7 Gordon Hill EVM 1:55.00 1:31.43
        8 Chris Manheim ELG 2:01.26 2:06.75
        9 Dave Casebolt CHSM 2:12.00 2:13.54
        10 Kerric Tratt ELG 2:20.00 2:06.84
    Heat 2 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Steven Gordon ELG 1:46.00 1:50.68
        2 Kevin Masters ELG 1:45.00 2:16.88
        3 Richard McClow LIB 1:43.97 NT
        4 John Station SWED 1:40.00 1:37.94
        5 John Stitt ELG 1:36.00 1:44.60
        6 Tim Shekleton BAM 1:37.00 1:32.45
        7 Josue Villacis SWED 1:40.00 1:45.64
        8 Robert Hertel EVM 1:44.00 1:45.51
        9 John Robb PALA 1:45.00 1:47.05
        10 Dave Smith ELG 1:48.00 1:50.61
    Heat 3 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Mark Soenksen JBT 1:35.00 NT
        2 Richard Ward NAC 1:33.00 1:29.37
        3 Edward Marsh ELG 1:32.27 1:38.85
        4 Jantzen Eddington UC21 1:30.37 NT
        5 Thomas Stine UC21 1:30.00 1:36.76
        6 Larry Kaufman FF 1:30.00 1:28.04
        7 Brian Goyette ELG 1:32.00 1:30.60
        8 Larry Moss HRYB 1:32.49 1:39.75
        9 Jacques Fournier HRYB 1:34.00 1:30.15
        10 Alberto Briones SWED 1:35.00 1:21.73
    Heat 4 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Pat Rooney CHSM 1:30.00 1:29.36
        2 Charles Kresno JBT 1:30.00 1:25.79
        3 Peter Barker WLAC 1:30.00 1:35.71
        4 Bruce Woerner ELG 1:29.26 1:42.52
        5 Bob Spaulding PALA 1:29.00 1:34.66
        6 John Seaman MMA 1:29.00 1:33.08
        7 Jim Misener CHSM 1:29.92 1:24.22
        8 James Marone JBT 1:30.00 1:29.91
        9 Bill Espinos JBT 1:30.00 1:18.87
        10 David Morimoto JBT 1:30.00 1:27.85
    Heat 5 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Robert Jillson SWED 1:28.68 1:28.91
        2 Mark Olson LBF 1:27.74 1:29.18
        3 Pascal Perrot SWAM 1:27.24 1:28.95
        4 Karl Meyle PALA 1:25.78 1:28.63
        5 Ryan Goudge CHSM 1:25.00 1:16.86
        6 Michael Hillegonds ELG 1:25.44 1:27.67
        7 Dallas Campbell SWED 1:27.16 1:27.93
        8 Todd Jennings JBT 1:27.73 1:27.37
        9 John Kulans SWED 1:27.86 1:26.60
        10 Francois Jolie SWED 1:28.76 1:28.61
    Heat 6 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Todd Schrade SWED 1:24.83 1:25.57
        2 Alexander Alvarez ELG 1:24.00 NT
        3 Robert Strauder EVM 1:22.00 1:27.25
        4 Ross Patronsky CHSM 1:22.00 1:24.44
        5 Jörg Maser FF 1:20.61 1:21.06
        6 Adam Hanzalik SWED 1:21.97 1:29.07
        7 John Myszka ELG 1:22.00 1:21.12
        8 Sean Ware CHSM 1:22.78 1:21.98
        9 James Bychowski EVM 1:24.64 NT
        10 Paul Milner SWED 1:24.88 1:25.28
    Heat 7 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Daniel Addison MMA 1:20.00 1:16.27
        2 Chris Benning CHSM 1:20.00 1:14.17
        3 Andrew Johnson SWED 1:20.00 1:23.01
        4 Andrei Ursu ELG 1:19.00 NT
        5 Roger Mountford DLMA 1:15.50 1:20.28
        6 Lee Francis LSPS 1:18.93 1:18.72
        7 Dan Steininger PALA 1:19.86 1:21.09
        8 Michael Poelsterl SWED 1:20.00 1:22.53
        9 Lemikas Lavender CHSM 1:20.00 1:23.80
        10 George Wendt CMSC 1:20.50 1:23.52
    Heat 8 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Bruce Bendix PALA 1:15.35 1:17.06
        2 Kyle Hunneke LSPS 1:14.84 1:14.18
        3 John Morrison LSPS 1:14.46 1:14.11
        4 Ernesto Escalante EVM 1:13.36 1:13.54
        5 Grant Sutton SWED 1:13.00 1:13.98
        6 Chris Lozier SWED 1:13.33 1:14.38
        7 Peter Bardak NWSC 1:14.00 1:12.22
        8 Nick Merrill CENT 1:14.67 1:15.88
        9 Peter Rokosz MMA 1:14.94 1:16.43
        10 Scot Kujat CHSM 1:15.38 1:15.65
    Heat 9 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Tom Holmberg EVM 1:11.61 1:12.15
        2 Peder Dahlberg CMSC 1:11.22 1:12.13
        3 Thomas Slad CMSC 1:11.10 1:10.22
        4 Harvey Seybold FF 1:10.50 1:10.66
        5 John Costello FF 1:08.62 1:08.72
        6 Rami Mikati WLAC 1:08.92 1:12.31
        7 Nicholas Zerbonia PAWW 1:10.65 1:04.40
        8 Jefferey Thomas UC21 1:11.11 1:11.80
        9 Joseph Magiera UC21 1:11.49 1:12.13
        10 Mark Urban FF 1:12.10 1:11.92
    Heat 10 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Mark Kozlowski NWSC 1:08.00 1:06.28
        2 Nicholas Koenig JBT 1:07.25 1:05.96
        3 Rudy Espino CHSM 1:06.23 1:07.58
        4 Joshua Davis CENT 1:05.40 1:05.50
        5 Scott Connolly WLAC 1:05.00 1:12.54
        6 Michael Harrington EVM 1:05.00 1:03.32
        7 Robert Warren JBT 1:05.78 1:05.81
        8 Mathias DeLacey WLAC 1:06.69 1:10.12
        9 Kevin Butler PAWW 1:08.00 1:10.35
        10 Nicholas Rosier NAST 1:08.00 1:07.85
    Heat 11 of 11 Event 22 Men 100 Breast
        1 Tim Weidner ELG 1:04.25 1:02.59
        2 Shaun Wolfe WLAC 1:02.80 NT
        3 Thomas Sur ELG 1:01.11 1:01.14
        4 Benjamin Gensler NWSC 1:00.07 1:01.67
        5 David Peterson MMA 59.55 1:00.39
        6 Chris Riordan SWAM 59.74 59.94
        7 Alex Fraser LSPS 1:00.14 1:02.52
        8 Jim Tuchler FF 1:02.50 1:02.03
        9 Patrick Lahey EVM 1:03.37 1:03.02
        10 Matt Haage CMSC 1:05.00 1:05.48
Event 23 Women 100 Breast
    Heat 1 of 9 Event 23 Women 100 Breast
        3 Erika Musser SWED 4:00.00 3:40.09
        4 Henrietta Berning EVM 3:05.03 3:16.60
        5 Tonya Manzano SWED 3:00.00 1:51.94
        6 Jacqueline Ceisel SWED 3:00.00 1:57.63
        7 Karen Mellow SWED 3:05.16 2:48.77
        8 Jamie Skinner MMA 5:00.00 2:57.12
    Heat 2 of 9 Event 23 Women 100 Breast
        1