SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2019 Arizona Masters SCY State Championship

Announcer Program

Print Preview
Event List
1 Mixed 1000 Free
2 Mixed 1650 Free
3 Mixed 200 Free
4 Mixed 50 Fly
5 Mixed 100 Back
6 Mixed 200 Breast
7 Mixed 50 Free
8 Mixed 100 Fly
9 Mixed 50 Back
10 Mixed 200 IM
11 Mixed 100 Breast
12 Women 200 Free Relay
13 Men 200 Free Relay
14 Mixed 200 Free Relay
15 Mixed 500 Free
16 Mixed 100 IM
17 Mixed 50 Breast
18 Mixed 100 Free
19 Mixed 200 Fly
20 Mixed 200 Back
21 Mixed 400 IM
22 Women 200 Medley Relay
23 Men 200 Medley Relay
24 Mixed 200 Medley Relay

Lane Status Name Club Seed
Time
Finals
Time
Event 1 Mixed 1000 Free
    Heat 1 of 3 Event 1 Mixed 1000 Free
        2 Ginny Saywell SCS 25:30.30 NT
        3 Leonard Kershaw SBM 23:00.00 23:47.65
        4 Martha Takakoshi SBM 20:00.00 18:11.50
        5 Nancy Surdoval FORD 19:00.00 NT
        6 Molly Collins SBM 19:00.00 NT
        7 Susan Montgomery FORD 20:00.00 17:08.44
        8 Diane Wagner SBM 23:50.00 24:46.29
        9 Hop Bailey FORD 16:40.00 15:38.29
    Heat 2 of 3 Event 1 Mixed 1000 Free
        2 Lyn Moreno SBM 17:58.77 19:15.62
        3 Joannie Eastridge SBM 16:03.82 16:05.72
        4 William Shaw SCS 15:25.00 15:20.26
        5 Joanne Menard MMAC 14:50.00 15:02.78
        6 Katy James SDM 15:04.90 15:38.43
        7 Elena Montano-Rock FAST 16:00.00 15:12.70
        8 William Travis SCS 16:29.02 16:02.80
        9 Craig Shaffer SBM 17:00.00 16:31.85
        10 Brigid Bunch PRES 18:33.63 NT
    Heat 3 of 3 Event 1 Mixed 1000 Free
        1 Glen Kishi PSCM 14:45.00 13:58.10
        2 Steve Truesdale SBM 13:45.30 13:30.53
        3 Ted Wallach FORD 12:20.52 11:46.10
        4 Scott Shake FORD 11:29.00 NT
        5 Jeffrey Utsch FORD 10:28.34 10:54.03
        6 Al Jaegers WAMS 10:59.00 11:38.22
        7 Bob Lanning FORD 12:20.00 12:36.75
        8 Anna DeLozier ARIZ 12:29.69 12:15.56
        9 Patrick Yalung FAST 14:00.00 13:25.82
        10 Cynthia Clutter MMAC 14:45.59 15:43.51
Event 2 Mixed 1650 Free
    Heat 1 of 2 Event 2 Mixed 1650 Free
        1 Mimi Rial UC48 35:00.00 22:21.81
        2 Dana Goduto FAST 27:00.00 NT
        3 Jean Hofmann SDM 25:04.91 25:36.21
        4 Katherine Phillips ARIZ 23:30.00 21:41.56
        5 Tyler Ford FORD 23:00.00 21:17.24
        6 John Lesko UC48 23:29.30 23:28.06
        7 Mary Jo Ford FORD 25:00.00 25:27.88
        8 Donna Anderson FAST 26:00.00 24:11.55
        9 Stan Strebig SBM 33:41.41 32:33.36
        10 Wendy Weinberg SBM 37:00.00 33:08.14
    Heat 2 of 2 Event 2 Mixed 1650 Free
        1 Tracy Rivera FAST 22:32.34 22:31.62
        2 Ryan Hoff UC17 22:20.00 21:10.39
        3 Alison Meadow FORD 22:00.00 21:54.72
        4 Lisa Maynard SDM 20:40.32 21:02.89
        5 John Sarikas FORD 17:30.00 16:50.63
        6 Ben Hoffman FORD 19:00.00 18:55.22
        7 Michelle Mozdzen ARIZ 22:00.00 20:28.09
        8 Teri Lerew FAST 22:14.00 22:07.19
        9 Alex Christensen UC32 22:30.00 20:22.88
        10 Jen Inboden FAST 22:47.40 22:24.58
Event 3 Mixed 200 Free
    Heat 1 of 8 Event 3 Mixed 200 Free
        3 Ginny Saywell SCS 4:40.00 4:12.83
        4 Diane Wagner SBM 4:30.00 4:35.06
        5 Eulah Varty MMAC 4:20.54 3:53.72
        6 Gloria Tolaro SBM 4:30.00 NT
        7 M Elizabeth Henley SBM 4:35.00 4:46.51
    Heat 2 of 8 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Roy Pester SCS 4:10.00 3:52.49
        2 Jill Fritz SBM 3:50.15 3:48.17
        3 Steven Willer SBM 3:50.00 NT
        4 Stephen Oaks SCS 3:45.00 2:58.74
        5 Mary Mann SCWM 3:36.05 3:22.22
        6 Martha Takakoshi SBM 3:40.00 3:15.65
        7 Stan Strebig SBM 3:49.50 3:43.33
        8 Wendy Weinberg SBM 3:50.00 3:43.74
        9 Jack Fritz SBM 3:50.15 4:30.61
        10 Leonard Kershaw SBM 4:16.00 4:18.03
    Heat 3 of 8 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Kim Rivera FAST 3:30.00 3:05.08
        2 Laraine Smith SCS 3:20.05 3:34.18
        3 Glenn Tewksbury SBM 3:18.59 3:28.98
        4 Ted Pierce SBM 3:14.05 3:17.95
        5 Katy James SDM 3:10.00 2:57.79
        6 Stacie Widdifield FORD 3:10.10 3:03.26
        7 Lyn Moreno SBM 3:15.73 3:34.07
        8 Nancy Surdoval FORD 3:20.00 NT
        9 James Spiegel SBM 3:30.00 2:35.22
        10 Mickey Stillwell GECKO 3:33.48 3:42.02
    Heat 4 of 8 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Mimi Rial UC48 3:10.00 2:31.68
        2 Jean Ornelas FAST 3:00.00 3:02.81
        3 Richard LeRoy GECKO 2:57.00 3:02.33
        4 Douglas Esch ARIZ 2:53.31 2:39.79
        5 Christie Altman SDM 2:50.00 2:51.45
        6 William Travis SCS 2:52.72 2:44.97
        7 Karen McClean SCS 2:55.00 2:50.28
        8 Hop Bailey FORD 3:00.00 2:54.98
        9 Michael Hickman DDSA 3:05.00 2:45.20
        10 Douglas Trenkle SBM 3:10.00 2:57.42
    Heat 5 of 8 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Mark Randall SBM 2:45.00 2:48.92
        2 Jean Hofmann SDM 2:43.08 2:49.95
        3 Jonelle Schmidt SDM 2:40.00 2:45.23
        4 Kim Thompson PRES 2:35.00 2:35.03
        5 Sandra Whitmeyer MMAC 2:32.57 2:33.55
        6 Glen Kishi PSCM 2:33.00 2:27.95
        7 Donna Anderson FAST 2:40.00 2:41.56
        8 Alison Meadow FORD 2:40.00 2:27.47
        9 Lauren Robinson SCA 2:44.02 2:47.42
        10 William Shaw SCS 2:45.00 2:48.05
    Heat 6 of 8 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Michael Polak SBM 2:30.00 2:33.17
        2 Jen Inboden FAST 2:27.41 2:27.73
        3 Donna Douglass YWSF 2:25.10 2:30.55
        4 Alex Christensen UC32 2:25.00 2:16.45
        5 Seth Marek FAST 2:22.96 2:16.44
        6 Laura Ruberto PSCM 2:23.00 2:21.69
        7 Ann Mcgrath MMAC 2:25.00 2:22.80
        8 Steve Truesdale SBM 2:27.34 2:21.10
        9 Theodore Collins SDM 2:29.00 2:28.15
        10 Jeanie Polak SBM 2:30.01 2:24.36
    Heat 7 of 8 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Tracy Rivera FAST 2:20.00 2:23.56
        2 Patrick Yalung FAST 2:18.00 2:17.50
        3 Carolyn Duffield FORD 2:16.00 2:13.36
        4 Jordan Phung UC03 2:10.00 2:06.48
        5 Ted Wallach FORD 2:08.20 2:04.12
        6 Michelle Mozdzen ARIZ 2:09.02 2:12.01
        7 Lisa Maynard SDM 2:10.23 2:15.01
        8 Anna DeLozier ARIZ 2:16.94 2:18.18
        9 Heather Bixby FAST 2:20.00 NT
        10 Terry Ludwig SBM 2:22.60 2:33.94
    Heat 8 of 8 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Barry Roth FORD 2:05.00 2:11.01
        2 Dave Gomez PSCM 2:00.00 2:07.33
        3 Fred Schuster PSCM 1:56.75 1:58.06
        4 Jeffrey Utsch FORD 1:54.35 1:59.49
        5 Alex Carpenter PSCM 1:50.04 1:52.53
        6 Kurt Dickson FORD 1:51.97 1:54.38
        7 John Sarikas FORD 1:56.00 1:51.09
        8 Al Jaegers WAMS 1:59.50 2:00.52
        9 Stein Ericsson MMAC 2:01.00 2:04.07
        10 Laurel Hill SDM 2:06.84 2:06.52
Event 4 Mixed 50 Fly
    Heat 1 of 7 Event 4 Mixed 50 Fly
        2 Wendy Weinberg SBM 1:03.00 1:01.74
        3 Marika McCue PSCM 59.00 29.46
        4 Ronda Zuniga TCCM 55.00 49.88
        5 William Nolan SCS 52.16 52.42
        6 Jean Ornelas FAST 55.00 44.77
        7 Debi Truesdale SBM 57.82 NT
        8 Sandra Whitmeyer MMAC 1:00.00 38.25
        9 Eulah Varty MMAC 1:19.59 1:11.98
    Heat 2 of 7 Event 4 Mixed 50 Fly
        1 Bill Ton SBM 50.00 33.43
        2 Brian Douglas SCS 48.00 40.33
        3 Toni Estrada SBM 42.00 37.62
        4 Robert Emahiser SBM 40.00 38.74
        5 Craig Shaffer SBM 40.00 38.52
        6 Larry Winter FORD 40.00 39.91
        7 Cynthia Clutter MMAC 40.59 41.91
        8 Molly Collins SBM 44.00 42.01
        9 Andrea Borchers PRES 50.00 49.78
        10 Stacie Ellison SCS 51.00 52.92
    Heat 3 of 7 Event 4 Mixed 50 Fly
        1 Douglas Esch ARIZ 37.81 35.02
        2 Kim Thompson PRES 37.00 35.20
        3 Joanne Menard MMAC 36.50 NT
        4 Douglas Blanchard UC48 35.42 35.07
        5 Carolyn Duffield FORD 35.00 33.02
        6 Linda Buchanan MMAC 35.40 33.55
        7 Alex Christensen UC32 36.00 34.60
        8 Douglas Springer SBM 37.00 31.28
        9 Samantha Martoni SBM 37.42 41.13
        10 Mary Ann Case SCS 38.05 44.12
    Heat 4 of 7 Event 4 Mixed 50 Fly
        1 Cokie Lepinski GECKO 33.92 NT
        2 Laura Machado YWSF 33.36 33.40
        3 Liz Hobbs ARIZ 33.00 32.82
        4 Susan Jurek MMAC 32.50 32.96
        5 Kent Johnson YWSF 32.09 29.47
        6 Jayla Thirtyacre PRES 32.11 33.40
        7 Robert Liotta PSCM 32.99 32.09
        8 Daniel Holt FORD 33.02 32.12
        9 Donna Douglass YWSF 33.40 35.35
        10 Bob Ostrander SDM 34.00 34.20
    Heat 5 of 7 Event 4 Mixed 50 Fly
        1 Steven Willer SBM 31.46 NT
        2 Lisa Maynard SDM 30.52 31.34
        3 Dennis Pullen UC48 30.00 28.52
        4 Laura Ruberto PSCM 30.00 NT
        5 Earl Peters SCS 29.95 29.90
        6 Morgan Ginnis NMMS 29.99 28.96
        7 James Spiegel SBM 30.00 36.15
        8 Bradley Cahoon MMAC 30.30 31.38
        9 Deborah Gardner ARIZ 31.14 33.74
        10 Zachary Leonard PRES 32.00 30.47
    Heat 6 of 7 Event 4 Mixed 50 Fly
        1 Michael Ellis YWSF 29.62 NT
        2 Ke Wang SBM 28.73 29.53
        3 Kegn Moorcroft SCA 28.23 29.07
        4 Rick Robinson SDM 28.10 28.23
        5 Jordan Phung UC03 27.09 27.01
        6 Stein Ericsson MMAC 27.50 28.73
        7 Doug Adamavich MMAC 28.17 28.39
        8 Lindsey Urbatchka MMAC 28.50 26.98
        9 Ted Wallach FORD 29.30 29.17
        10 Dean Hagen YWSF 29.69 29.84
    Heat 7 of 7 Event 4 Mixed 50 Fly
        1 Michelle Mozdzen ARIZ 26.81 27.92
        2 Richard Edgar MMAC 26.26 25.52
        3 Fred Schuster PSCM 26.15 26.36
        4 Luke Egnaczak NMMS 26.07 25.46
        5 Tyler DeBerry FORD 23.50 NT
        6 Zachary Windle SDM 25.50 26.10
        7 Daniel Leibrand MMAC 26.12 25.42
        8 Stephen Batchelder YWSF 26.17 25.75
        9 Zachary Johnson FORD 26.50 25.66
        10 Juan Beltran MMAC 27.00 26.55
Event 5 Mixed 100 Back
    Heat 1 of 5 Event 5 Mixed 100 Back
        3 M Elizabeth Henley SBM 2:35.00 2:40.21
        4 Jill Fritz SBM 2:24.56 2:01.73
        5 Leonard Kershaw SBM 2:09.00 2:26.22
        6 Glen Peterson SBM 2:15.00 NT
        7 James Oswald SBM 2:25.00 NT
    Heat 2 of 5 Event 5 Mixed 100 Back
        1 Glenn Tewksbury SBM 1:56.75 2:03.43
        2 Lyn Moreno SBM 1:48.48 1:47.06
        3 Ted Pierce SBM 1:46.00 2:02.30
        4 Mary Mann SCWM 1:41.24 1:44.16
        5 Mark Randall SBM 1:35.00 1:32.92
        6 Corinna Goodman SBM 1:40.00 1:40.51
        7 Peggy Shea SBM 1:45.00 1:40.57
        8 William Nolan SCS 1:46.56 1:45.34
        9 Nancy Surdoval FORD 1:50.00 NT
        10 Stan Strebig SBM 2:05.10 2:04.27
    Heat 3 of 5 Event 5 Mixed 100 Back
        1 Brenda Creswell Liotta PSCM 1:33.95 1:33.89
        2 Jill Anderson PRES 1:32.63 1:33.77
        3 Karen McClean SCS 1:30.00 1:28.13
        4 Craig Shaffer SBM 1:26.00 1:24.69
        5 Katy James SDM 1:25.00 1:26.44
        6 Rex Smith YWSF 1:25.80 NT
        7 Christie Altman SDM 1:28.00 1:26.86
        8 Douglas Trenkle SBM 1:30.00 1:32.01
        9 Richard LeRoy GECKO 1:33.00 1:35.72
        10 Joannie Eastridge SBM 1:34.38 1:38.46
    Heat 4 of 5 Event 5 Mixed 100 Back
        1 Bill Ton SBM 1:22.78 1:22.33
        2 Michael Polak SBM 1:20.00 1:17.00
        3 Teri Lerew FAST 1:19.00 1:17.51
        4 Anna DeLozier ARIZ 1:16.77 1:14.33
        5 Deborah Gardner ARIZ 1:14.17 NT
        6 Jen Inboden FAST 1:14.22 1:14.29
        7 Terry Ludwig SBM 1:17.18 1:23.48
        8 Bob Ostrander SDM 1:19.10 1:22.82
        9 Susan Jurek MMAC 1:22.00 1:18.61
        10 Colleen Kelley FAST 1:23.85 1:23.79
    Heat 5 of 5 Event 5 Mixed 100 Back
        1 John Lesko UC48 1:08.42 1:08.90
        2 Kegn Moorcroft SCA 1:05.84 1:07.91
        3 Scott Shake FORD 1:03.50 NT
        4 Jeffrey Utsch FORD 59.53 1:02.94
        5 Dennis Pullen UC48 55.00 1:06.34
        6 Kurt Dickson FORD 57.64 59.37
        7 Madison Burns NMMS 1:00.00 1:05.39
        8 Michelle Mozdzen ARIZ 1:05.35 1:08.58
        9 Marika McCue PSCM 1:06.77 1:06.47
        10 Brigid Bunch PRES 1:13.63 1:08.94
Event 6 Mixed 200 Breast
    Heat 1 of 4 Event 6 Mixed 200 Breast
        4 Martin Hahm PSCM 5:22.22 4:51.02
        5 Eulah Varty MMAC 5:10.53 5:13.58
        6 Diane Wagner SBM 5:20.00 5:43.96
        7 Jack Fritz SBM 5:51.50 6:42.45
    Heat 2 of 4 Event 6 Mixed 200 Breast
        1 Ann Lowry SBM 4:55.00 4:40.69
        2 Kristin Jaffe TAM 4:19.00 4:24.74
        3 Stephen Oaks SCS 4:06.00 4:11.15
        4 Andrea Borchers PRES 3:50.00 3:45.49
        5 Corinna Goodman SBM 3:40.19 4:00.14
        6 Brian Douglas SCS 3:45.00 3:33.60
        7 Mickey Stillwell GECKO 4:05.87 4:11.07
        8 Stacie Ellison SCS 4:18.00 4:08.47
        9 Karen Wang SBM 4:20.00 4:04.85
        10 Roy Pester SCS 5:05.00 4:50.69
    Heat 3 of 4 Event 6 Mixed 200 Breast
        1 John Leet SBM 3:30.29 3:36.03
        2 Glen Kishi PSCM 3:25.00 3:19.19
        3 Brigid Bunch PRES 3:12.33 2:57.93
        4 Amy Mullaney MMAC 3:05.00 3:06.32
        5 Douglas Springer SBM 3:00.00 2:52.39
        6 Patrick Yalung FAST 3:00.00 2:54.22
        7 Clare Hine FORD 3:05.00 2:41.37
        8 Marianne Rexer MMAC 3:17.78 3:20.26
        9 Rick Vieth SBM 3:30.00 3:35.92
        10 Dawn Woeslaw YWSF 3:34.41 3:38.02
    Heat 4 of 4 Event 6 Mixed 200 Breast
        1 John Lesko UC48 2:56.90 2:58.68
        2 Dale Wiseley SCS 2:52.89 2:59.92
        3 Laurel Hill SDM 2:37.28 2:39.14
        4 Brian Duffield FORD 2:30.50 2:35.38
        5 Zachary Windle SDM 2:27.80 2:29.26
        6 Tarek El Dokor PSCM 2:28.97 2:29.16
        7 Doug Adamavich MMAC 2:34.63 2:36.40
        8 Ke Wang SBM 2:49.90 2:55.06
        9 Heather Bixby FAST 2:55.00 3:01.43
        10 Cokie Lepinski GECKO 2:59.15 NT
Event 7 Mixed 50 Free
    Heat 1 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        4 Karin Bivens SBM 1:20.00 58.21
        5 M Elizabeth Henley SBM 1:02.00 1:03.00
        6 Diane Wagner SBM 1:04.00 57.69
    Heat 2 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        2 Gloria Tolaro SBM 58.18 54.54
        3 Linda Merritt SBM 55.04 52.05
        4 Leonard Kershaw SBM 51.00 48.20
        5 Gail LaLumiere SCS 50.00 NT
        6 James Spiegel SBM 50.00 30.59
        7 Glen Peterson SBM 55.00 48.69
        8 Mickey Stillwell GECKO 55.35 45.12
        9 Wendy Weinberg SBM 1:00.00 48.12
    Heat 3 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 Ann Lowry SBM 48.00 46.09
        2 Jill Fritz SBM 44.99 NT
        3 Lynne Vieth SBM 43.95 45.51
        4 George Orning SCS 42.00 40.78
        5 Ronda Zuniga TCCM 40.61 38.33
        6 Debi Truesdale SBM 40.74 38.08
        7 Kristin Jaffe TAM 43.04 42.61
        8 Jack Fritz SBM 44.20 52.28
        9 Karen Wang SBM 46.57 46.30
        10 Steven Willer SBM 50.00 NT
    Heat 4 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 Peggy Shea SBM 40.00 37.57
        2 Mary Mann SCWM 39.86 39.17
        3 Martha Takakoshi SBM 39.00 39.31
        4 Lyn Moreno SBM 38.01 39.33
        5 Alyson Hockett SBM 36.78 34.53
        6 Kim Rivera FAST 37.14 36.47
        7 Beth Larson SBM 38.23 37.62
        8 Richard Kreutzen SBM 39.12 39.97
        9 Stacie Widdifield FORD 40.00 39.27
        10 Jeffrey Feerer SCA 40.12 40.01
    Heat 5 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 Mary Ann Case SCS 36.63 39.04
        2 Timothy Robinson SCA 36.43 37.61
        3 Jill Anderson PRES 36.00 35.59
        4 Brenda Creswell Liotta PSCM 35.89 35.81
        5 Dawn Woeslaw YWSF 35.73 37.19
        6 Robert Lewis FORD 35.82 34.94
        7 Brad Crouch SBM 36.00 35.34
        8 Robert Liotta PSCM 36.35 37.00
        9 Jonelle Schmidt SDM 36.50 34.22
        10 Samantha Martoni SBM 36.65 36.77
    Heat 6 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 Richard LeRoy GECKO 35.00 37.21
        2 James Oswald SBM 35.00 36.54
        3 Ted Pierce SBM 34.50 34.30
        4 Cynthia Clutter MMAC 33.59 33.76
        5 Rex Smith YWSF 33.17 NT
        6 Jean Hofmann SDM 33.51 35.24
        7 Toni Estrada SBM 34.00 35.43
        8 Molly Collins SBM 35.00 34.54
        9 Elena Montano-Rock FAST 35.00 32.68
        10 Rick Vieth SBM 35.64 35.63
    Heat 7 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 Mark Randall SBM 33.00 34.12
        2 Jeanie Polak SBM 32.66 30.22
        3 Larry Winter FORD 32.00 29.59
        4 Lynette Washburn ARIZ 32.00 31.16
        5 Sandra Whitmeyer MMAC 31.92 31.76
        6 Kim Thompson PRES 32.00 31.71
        7 Douglas Trenkle SBM 32.00 33.31
        8 William Shaw SCS 32.50 31.29
        9 Douglas Esch ARIZ 32.95 31.72
        10 Christie Altman SDM 33.00 31.11
    Heat 8 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 Lauren Robinson SCA 31.89 33.02
        2 Donna Douglass YWSF 30.50 30.00
        3 Scott Shake FORD 30.50 NT
        4 Michael Hickman DDSA 30.26 29.72
        5 Theodore Collins SDM 30.00 29.81
        6 Laura Machado YWSF 30.22 30.14
        7 Douglas Blanchard UC48 30.33 30.12
        8 William Travis SCS 30.50 29.89
        9 Meaghan Johnson YWSF 31.00 31.72
        10 Bill Ton SBM 31.91 32.03
    Heat 9 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 Linda Buchanan MMAC 29.99 29.86
        2 Steve Truesdale SBM 29.73 29.40
        3 Ann Mcgrath MMAC 29.00 28.56
        4 Deborah Gardner ARIZ 28.52 30.43
        5 Daniel Holt FORD 28.31 28.34
        6 Terry Ludwig SBM 28.49 29.86
        7 Carolyn Duffield FORD 29.00 29.63
        8 Heather Bixby FAST 29.11 30.48
        9 Tracy Rivera FAST 29.98 30.19
        10 Robert Emahiser SBM 30.00 29.29
    Heat 10 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 John Rueb FORD 28.28 29.06
        2 Jayla Thirtyacre PRES 28.00 28.10
        3 Carmen Young UC48 27.50 24.91
        4 Zachary Leonard PRES 27.00 25.81
        5 Michelle Mozdzen ARIZ 25.77 26.20
        6 Lindsey Urbatchka MMAC 26.62 25.85
        7 Lisa Maynard SDM 27.18 27.36
        8 Earl Peters SCS 27.92 27.79
        9 Liz Hobbs ARIZ 28.00 27.89
        10 Steve Landau UC48 28.30 28.27
    Heat 11 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 Michael Ellis YWSF 25.72 NT
        2 Rick Robinson SDM 25.10 26.44
        3 Jordan Phung UC03 25.00 24.90
        4 Barry Roth FORD 24.75 24.79
        5 Zachary Johnson FORD 24.50 23.64
        6 Dean Hagen YWSF 24.60 25.20
        7 Dennis Pullen UC48 25.00 25.50
        8 Dave Gomez PSCM 25.00 25.45
        9 Ted Wallach FORD 25.64 25.36
        10 Luke Egnaczak NMMS 25.75 25.03
    Heat 12 of 12 Event 7 Mixed 50 Free
        1 Fred Schuster PSCM 24.25 NT
        2 Jeffrey Utsch FORD 23.89 25.64
        3 Jerry Kollross DDSA 22.89 23.06
        4 Alex Carpenter PSCM 22.59 23.01
        5 J.P. Beach NMMS 19.82 22.10
        6 Tyler DeBerry FORD 21.60 NT
        7 Daniel Leibrand MMAC 22.87 22.42
        8 Stephen Batchelder YWSF 23.89 23.58
        9 Juan Beltran MMAC 23.95 24.48
        10 Stein Ericsson MMAC 24.50 24.88
Event 8 Mixed 100 Fly
    Heat 1 of 4 Event 8 Mixed 100 Fly
        4 Martin Hahm PSCM 3:02.22 2:15.89
        5 John Leet SBM 1:42.08 NT
        6 Katy James SDM 2:30.00 1:40.38
    Heat 2 of 4 Event 8 Mixed 100 Fly
        2 Marika McCue PSCM 1:40.00 1:06.68
        3 Craig Shaffer SBM 1:35.00 1:29.61
        4 Alison Meadow FORD 1:31.22 1:23.89
        5 Joanne Menard MMAC 1:29.60 NT
        6 Michael Polak SBM 1:30.00 1:24.49
        7 Cynthia Clutter MMAC 1:33.80 1:35.81
        8 Mary Ann Case SCS 1:35.55 1:50.37
        9 Joannie Eastridge SBM 1:40.82 1:39.75
    Heat 3 of 4 Event 8 Mixed 100 Fly
        1 James Spiegel SBM 1:25.00 1:35.14
        2 Tracy Rivera FAST 1:20.00 1:31.18
        3 Steven Willer SBM 1:18.31 NT
        4 Anna DeLozier ARIZ 1:15.24 1:20.81
        5 Alex Christensen UC32 1:13.00 1:20.85
        6 Jayla Thirtyacre PRES 1:13.67 1:13.20
        7 Laura Ruberto PSCM 1:15.50 1:09.81
        8 Carolyn Duffield FORD 1:19.00 1:13.70
        9 Susan Jurek MMAC 1:20.00 1:21.44
        10 Samantha Martoni SBM 1:27.53 1:36.70
    Heat 4 of 4 Event 8 Mixed 100 Fly
        1 Kent Johnson YWSF 1:09.88 1:06.19
        2 Brian Duffield FORD 1:04.93 1:04.39
        3 Madison Burns NMMS 1:03.56 1:08.49
        4 Jeffrey Utsch FORD 58.35 1:03.90
        5 Fred Schuster PSCM 57.35 57.83
        6 Zachary Windle SDM 57.77 57.95
        7 Laurel Hill SDM 1:01.65 1:05.39
        8 Kegn Moorcroft SCA 1:03.75 NT
        9 Ke Wang SBM 1:09.11 1:10.67
        10 Bradley Cahoon MMAC 1:10.50 1:13.42
Event 9 Mixed 50 Back
    Heat 1 of 7 Event 9 Mixed 50 Back
        4 Jack Fritz SBM 1:22.74 1:16.82
        5 Linda Merritt SBM 1:21.41 1:07.23
        6 Jill Fritz SBM 1:22.06 55.11
    Heat 2 of 7 Event 9 Mixed 50 Back
        1 Glen Peterson SBM 1:02.00 1:04.79
        2 Stan Strebig SBM 58.23 56.93
        3 Ronda Zuniga TCCM 55.00 44.97
        4 Martha Takakoshi SBM 53.00 1:01.24
        5 Mary Mann SCWM 51.70 47.59
        6 Laraine Smith SCS 52.10 52.31
        7 Karen Wang SBM 54.52 56.25
        8 Leonard Kershaw SBM 58.00 1:04.05
        9 Gloria Tolaro SBM 59.00 1:03.11
        10 M Elizabeth Henley SBM 1:16.00 1:16.98
    Heat 3 of 7 Event 9 Mixed 50 Back
        1 Molly Collins SBM 49.00 46.82
        2 Debi Truesdale SBM 48.30 52.06
        3 Lyn Moreno SBM 47.46 48.81
        4 William Nolan SCS 46.82 45.71
        5 Mary Ann Case SCS 45.34 49.29
        6 Ted Pierce SBM 46.50 46.78
        7 Beth Larson SBM 47.30 46.94
        8 Kristin Jaffe TAM 47.95 51.00
        9 James Oswald SBM 49.00 48.61
        10 Glenn Tewksbury SBM 50.65 53.82
    Heat 4 of 7 Event 9 Mixed 50 Back
        1 Joanne Menard MMAC 45.00 NT
        2 Nancy Surdoval FORD 45.00 NT
        3 Brenda Creswell Liotta PSCM 44.06 44.87
        4 Douglas Esch ARIZ 41.47 40.20
        5 Richard LeRoy GECKO 41.00 42.31
        6 Douglas Trenkle SBM 41.00 41.33
        7 Mark Randall SBM 43.00 41.27
        8 Peggy Shea SBM 45.00 47.06
        9 Larry Winter FORD 45.00 39.50
        10 Lauren Robinson SCA 45.17 44.56
    Heat 5 of 7 Event 9 Mixed 50 Back
        1 Christie Altman SDM 40.50 38.75
        2 Karen McClean SCS 40.00 40.27
        3 Katy James SDM 37.00 38.55
        4 Barry Roth FORD 36.00 32.46
        5 Brigid Bunch PRES 35.63 32.25
        6 Michael Ellis YWSF 35.86 NT
        7 Colleen Kelley FAST 37.00 39.07
        8 Craig Shaffer SBM 39.00 38.89
        9 Toni Estrada SBM 40.00 38.67
        10 Rex Smith YWSF 40.58 NT
    Heat 6 of 7 Event 9 Mixed 50 Back
        1 Susan Jurek MMAC 35.00 36.28
        2 Terry Ludwig SBM 34.99 38.36
        3 Bob Ostrander SDM 34.00 36.64
        4 Jen Inboden FAST 33.64 33.45
        5 Liz Hobbs ARIZ 33.00 34.14
        6 Lisa Maynard SDM 33.30 NT
        7 Deborah Gardner ARIZ 33.84 36.13
        8 Earl Peters SCS 34.78 35.66
        9 Patrick Yalung FAST 35.00 33.50
        10 Bill Ton SBM 35.45 37.28
    Heat 7 of 7 Event 9 Mixed 50 Back
        1 John Lesko UC48 31.97 32.21
        2 Dennis Pullen UC48 30.00 30.03
        3 Lindsey Urbatchka MMAC 29.70 29.65
        4 Kurt Dickson FORD 28.19 28.25
        5 Zachary Johnson FORD 27.50 26.08
        6 Luke Egnaczak NMMS 28.11 27.01
        7 Kegn Moorcroft SCA 29.48 30.93
        8 Dean Hagen YWSF 29.94 30.71
        9 Glenn Patching FORD 30.00 27.45
        10 Zachary Leonard PRES 32.00 33.00
Event 10 Mixed 200 IM
    Heat 1 of 4 Event 10 Mixed 200 IM
        1 Martin Hahm PSCM 5:02.22 4:40.99
        2 Nancy Surdoval FORD 4:15.00 NT
        3 Andrea Borchers PRES 3:40.00 3:38.32
        4 Sandra Whitmeyer MMAC 3:29.62 3:04.73
        5 John Leet SBM 3:24.12 3:28.65
        6 Corinna Goodman SBM 3:24.38 3:49.47
        7 Molly Collins SBM 3:40.00 NT
        8 Brian Douglas SCS 4:00.00 3:42.48
        9 Eulah Varty MMAC 4:56.32 4:43.98
        10 Wendy Weinberg SBM 5:30.00 4:50.10
    Heat 2 of 4 Event 10 Mixed 200 IM
        1 Hop Bailey FORD 3:20.00 3:14.45
        2 Joannie Eastridge SBM 3:15.97 3:18.38
        3 Steve Truesdale SBM 3:01.06 3:05.68
        4 Jeanie Polak SBM 3:00.00 3:04.45
        5 Donna Douglass YWSF 2:55.00 2:57.47
        6 Brigid Bunch PRES 2:59.06 2:37.31
        7 Amy Mullaney MMAC 3:00.00 2:52.31
        8 Glen Kishi PSCM 3:15.00 3:03.86
        9 Jill Anderson PRES 3:16.68 3:19.11
        10 Marianne Rexer MMAC 3:22.80 NT
    Heat 3 of 4 Event 10 Mixed 200 IM
        1 Theodore Collins SDM 2:52.00 2:52.01
        2 Linda Buchanan MMAC 2:45.61 2:45.30
        3 Cokie Lepinski GECKO 2:43.91 NT
        4 Douglas Springer SBM 2:40.11 2:44.62
        5 Kent Johnson YWSF 2:38.77 2:27.77
        6 Alex Christensen UC32 2:40.00 2:46.17
        7 Anna DeLozier ARIZ 2:41.00 2:41.07
        8 Tracy Rivera FAST 2:45.00 3:05.51
        9 Michael Polak SBM 2:50.00 2:55.67
        10 Teri Lerew FAST 2:52.50 2:48.88
    Heat 4 of 4 Event 10 Mixed 200 IM
        1 Marika McCue PSCM 2:33.12 2:27.08
        2 Daniel Leibrand MMAC 2:22.04 2:15.44
        3 Scott Shake FORD 2:19.00 NT
        4 Kurt Dickson FORD 2:13.41 2:12.44
        5 Alex Carpenter PSCM 2:10.02 2:08.59
        6 Zachary Windle SDM 2:12.50 2:17.42
        7 Al Jaegers WAMS 2:14.50 2:16.23
        8 Doug Adamavich MMAC 2:20.35 2:21.87
        9 Brian Duffield FORD 2:22.34 2:24.09
        10 Laura Ruberto PSCM 2:35.00 2:37.37
Event 11 Mixed 100 Breast
    Heat 1 of 6 Event 11 Mixed 100 Breast
        3 Karin Bivens SBM 3:00.00 2:33.39
        4 Ann Lowry SBM 2:30.00 2:09.30
        5 Diane Wagner SBM 2:25.00 2:41.68
        6 Gail LaLumiere SCS 2:30.00 NT
        7 Martin Hahm PSCM 2:55.55 2:14.66
    Heat 2 of 6 Event 11 Mixed 100 Breast
        1 Lynne Vieth SBM 2:02.79 2:00.60
        2 Andrea Borchers PRES 1:55.54 1:46.64
        3 Mickey Stillwell GECKO 1:51.35 NT
        4 Beth Larson SBM 1:46.83 1:50.96
        5 William Shaw SCS 1:45.00 1:46.30
        6 Jeffrey Feerer SCA 1:46.05 1:47.09
        7 Jean Ornelas FAST 1:50.00 1:45.47
        8 Kristin Jaffe TAM 1:55.00 1:54.98
        9 Karen Wang SBM 2:00.53 1:53.57
        10 Stan Strebig SBM 2:15.00 2:31.39
    Heat 3 of 6 Event 11 Mixed 100 Breast
        1 Jill Anderson PRES 1:44.80 1:45.98
        2 Robert Emahiser SBM 1:40.00 1:32.25
        3 Dawn Woeslaw YWSF 1:35.83 1:39.07
        4 Glen Kishi PSCM 1:35.00 1:30.14
        5 Robert Lewis FORD 1:33.90 1:34.92
        6 Rick Vieth SBM 1:34.63 1:35.15
        7 Brenda Creswell Liotta PSCM 1:35.15 1:38.43
        8 Jeanie Polak SBM 1:40.00 1:32.46
        9 Corinna Goodman SBM 1:43.80 1:53.39
        10 Karen McClean SCS 1:45.00 1:44.30
    Heat 4 of 6 Event 11 Mixed 100 Breast
        1 Theodore Collins SDM 1:33.00 1:26.91
        2 Marianne Rexer MMAC 1:31.73 1:32.95
        3 Lynette Washburn ARIZ 1:25.00 1:26.90
        4 Steve Landau UC48 1:23.20 1:23.08
        5 Cokie Lepinski GECKO 1:21.94 NT
        6 Douglas Springer SBM 1:22.00 1:17.47
        7 Samantha Martoni SBM 1:24.17 1:32.38
        8 Ann Mcgrath MMAC 1:25.00 1:22.08
        9 Toni Estrada SBM 1:32.00 1:37.30
        10 Cynthia Clutter MMAC 1:33.59 1:34.78
    Heat 5 of 6 Event 11 Mixed 100 Breast
        1 Jayla Thirtyacre PRES 1:20.90 1:21.52
        2 Robert Liotta PSCM 1:19.49 1:21.04
        3 Douglas Blanchard UC48 1:17.92 1:19.82
        4 Clare Hine FORD 1:15.00 1:14.17
        5 Ke Wang SBM 1:14.70 1:16.07
        6 Dave Gomez PSCM 1:15.00 NT
        7 Patrick Yalung FAST 1:15.45 1:16.24
        8 Daniel Holt FORD 1:19.25 1:21.98
        9 John Lesko UC48 1:19.82 1:19.97
        10 Dale Wiseley SCS 1:21.86 1:21.90
    Heat 6 of 6 Event 11 Mixed 100 Breast
        1 Barry Roth FORD 1:12.50 1:16.49
        2 Carmen Young UC48 1:09.38 1:04.67
        3 Juan Beltran MMAC 1:07.70 1:06.50
        4 Brian Duffield FORD 1:06.60 NT
        5 Stephen Batchelder YWSF 1:04.19 1:03.47
        6 Richard Edgar MMAC 1:04.92 1:04.54
        7 Tarek El Dokor PSCM 1:07.00 1:06.16
        8 Jordan Phung UC03 1:08.50 1:06.88
        9 Madison Burns NMMS 1:10.96 1:14.36
        10 Laurel Hill SDM 1:13.55 1:13.70
Event 12 Women 200 Free Relay
        1 YWSF A YWSF NT 2:02.08
        2 MMAC A MMAC NT 2:03.30
        3 SCS A SCS NT 2:37.21
        4 SBM A SBM NT 2:49.91
        5 FAST A FAST NT 2:07.55
        6 SBM A SBM NT 2:51.81
        7 SBM A SBM NT 3:08.39
        8 PRES A PRES NT 2:17.00
        9 SBM A SBM NT 3:38.07
        10 SBM B SBM NT 2:27.00
Event 13 Men 200 Free Relay
        1 SBM B SBM NT 2:16.56
        2 FORD A FORD NT 1:42.67
        3 SBM A SBM NT 1:59.16
        4 SCS A SCS NT 2:06.12
        5 MMAC A MMAC NT 1:39.05
        6 SBM A SBM NT 2:16.37
        7 FORD A FORD NT 2:02.06
        8 SBM A SBM NT 3:03.03
        9 SCS B SCS NT 2:40.64
        10 SBM B SBM NT 2:10.28
Event 14 Mixed 200 Free Relay
    Heat 1 of 2 Event 14 Mixed 200 Free
        2 SBM C SBM NT 2:35.34
        3 SBM B SBM NT 3:06.86
        4 SBM B SBM NT 2:06.50
        5 SCA A SCA NT 2:22.94
        6 FORD A FORD NT 1:50.69
        7 SBM B SBM NT 2:22.78
        8 SBM C SBM NT 3:31.64
        9 SBM A SBM NT 2:15.78
    Heat 2 of 2 Event 14 Mixed 200 Free
        1 SCS A SCS NT 2:46.12
        2 SBM A SBM NT 2:36.46
        3 FAST A FAST NT 2:11.80
        4 SCS A SCS NT 2:25.62
        5 YWSF A YWSF NT 1:49.58
        6 SBM A SBM NT 3:35.61
        7 SBM A SBM NT 2:25.81
        9 NMMS A NMMS NT 1:37.91
        10 SDM A SDM NT 2:04.35
Event 15 Mixed 500 Free
    Heat 1 of 7 Event 15 Mixed 500 Free
        4 Ginny Saywell SCS 12:52.35 10:54.64
        5 Leonard Kershaw SBM 12:00.00 11:26.94
        6 M Elizabeth Henley SBM 12:30.00 12:20.36
    Heat 2 of 7 Event 15 Mixed 500 Free
        2 Brigid Bunch PRES 10:36.93 6:50.74
        3 Jill Fritz SBM 10:02.90 9:39.12
        4 Ann Lowry SBM 10:00.00 9:41.53
        5 Susan Montgomery FORD 10:00.00 8:13.95
        6 Wendy Weinberg SBM 10:00.00 10:08.09
        7 Jack Fritz SBM 10:02.09 13:18.02
        8 Laraine Smith SCS 10:20.10 9:40.26
        9 Diane Wagner SBM 11:55.00 12:11.64
    Heat 3 of 7 Event 15 Mixed 500 Free
        1 Stan Strebig SBM 9:17.21 9:22.76
        2 Glenn Tewksbury SBM 9:05.65 NT
        3 Lyn Moreno SBM 8:50.37 9:01.98
        4 Corinna Goodman SBM 8:39.24 9:03.85
        5 Ethan Edwards PRES 8:13.28 NT
        6 Nancy Surdoval FORD 8:30.00 NT
        7 Andrea Borchers PRES 8:44.35 8:41.78
        8 Martha Takakoshi SBM 9:00.00 8:48.49
        9 Stephen Oaks SCS 9:15.00 8:20.96
        10 James Oswald SBM 9:50.00 NT
    Heat 4 of 7 Event 15 Mixed 500 Free
        1 Richard LeRoy GECKO 8:00.00 8:22.74
        2 Ke Wang SBM 8:00.00 6:31.76
        3 William Travis SCS 7:59.49 7:40.87
        4 Elena Montano-Rock FAST 7:50.00 7:30.03
        5 Mark Randall SBM 7:40.00 7:38.13
        6 Jill Anderson PRES 7:47.42 7:45.77
        7 Hop Bailey FORD 7:50.00 7:47.98
        8 Mimi Rial UC48 8:00.00 6:33.76
        9 Katy James SDM 8:00.00 7:38.85
        10 Brent Barnes PSM 8:01.44 7:59.06
    Heat 5 of 7 Event 15 Mixed 500 Free
        1 Dana Goduto FAST 7:30.00 NT
        2 Lauren Robinson SCA 7:30.00 7:47.87
        3 Donna Anderson FAST 7:15.00 7:06.72
        4 Jean Hofmann SDM 7:11.74 7:28.11
        5 Glen Kishi PSCM 6:59.00 6:42.89
        6 Jeanie Polak SBM 7:00.00 6:35.33
        7 Joanne Menard MMAC 7:13.70 NT
        8 William Shaw SCS 7:24.00 7:32.93
        9 Michael Polak SBM 7:30.00 7:09.55
        10 Karen McClean SCS 7:35.00 7:41.17
    Heat 6 of 7 Event 15 Mixed 500 Free
        1 Holly Lickwala PSM 6:54.53 6:30.94
        2 Sandra Whitmeyer MMAC 6:47.46 6:41.62
        3 Donna Douglass YWSF 6:36.50 6:55.86
        4 Jen Inboden FAST 6:31.19 6:19.58
        5 Alison Meadow FORD 6:25.00 6:21.64
        6 Linda Buchanan MMAC 6:30.26 NT
        7 Tracy Rivera FAST 6:35.00 6:28.33
        8 Steve Truesdale SBM 6:44.44 6:37.12
        9 Theodore Collins SDM 6:48.00 6:44.36
        10 Terry Ludwig SBM 6:55.85 7:23.38
    Heat 7 of 7 Event 15 Mixed 500 Free
        1 Bradley Cahoon MMAC 6:15.00 6:09.78
        2 Barry Roth FORD 6:10.00 5:55.25
        3 Lisa Maynard SDM 5:53.24 6:02.71
        4 Anna DeLozier ARIZ 5:49.06 5:59.16
        5 John Sarikas FORD 4:52.00 4:51.66
        6 Kurt Dickson FORD 4:54.94 5:01.64
        7 Ted Wallach FORD 5:50.50 NT
        8 Bob Lanning FORD 6:00.00 6:02.90
        9 Kent Johnson YWSF 6:10.33 5:51.92
        10 Scott Shake FORD 6:20.00 NT
Event 16 Mixed 100 IM
    Heat 1 of 7 Event 16 Mixed 100 IM
        2 Wendy Weinberg SBM 2:20.00 2:14.39
        3 Jack Fritz SBM 2:17.76 NT
        4 Martha Takakoshi SBM 2:10.00 NT
        5 Larry Winter FORD 2:00.00 NT
        6 Nancy Surdoval FORD 2:00.00 NT
        7 Ted Pierce SBM 2:10.00 1:51.83
        8 Eulah Varty MMAC 2:18.10 2:11.23
        9 Martin Hahm PSCM 3:22.00 2:15.41
    Heat 2 of 7 Event 16 Mixed 100 IM
        1 Glenn Tewksbury SBM 1:57.38 NT
        2 Steven Willer SBM 1:55.00 NT
        3 Mickey Stillwell GECKO 1:53.93 1:52.23
        4 Lyn Moreno SBM 1:50.69 1:52.58
        5 Mary Mann SCWM 1:45.97 1:42.25
        6 William Nolan SCS 1:49.86 1:47.76
        7 Stacie Ellison SCS 1:52.00 1:40.98
        8 Debi Truesdale SBM 1:54.47 1:52.27
        9 Karen Wang SBM 1:56.52 2:26.71
        10 Kristin Jaffe TAM 1:58.00 1:56.99
    Heat 3 of 7 Event 16 Mixed 100 IM
        1 Beth Larson SBM 1:43.00 1:36.73
        2 Peggy Shea SBM 1:40.00 1:44.28
        3 Lauren Robinson SCA 1:34.45 NT
        4 Molly Collins SBM 1:33.00 1:37.28
        5 Meaghan Johnson YWSF 1:30.83 NT
        6 Sandra Whitmeyer MMAC 1:32.00 1:23.27
        7 Jill Anderson PRES 1:33.06 1:33.18
        8 Andrea Borchers PRES 1:38.98 1:38.75
        9 Corinna Goodman SBM 1:40.37 1:47.53
        10 James Spiegel SBM 1:45.00 1:27.20
    Heat 4 of 7 Event 16 Mixed 100 IM
        1 Glen Kishi PSCM 1:30.00 1:24.84
        2 Michael Polak SBM 1:30.00 1:20.25
        3 Brenda Creswell Liotta PSCM 1:30.00 1:30.75
        4 Jeanie Polak SBM 1:29.21 1:26.74
        5 Marika McCue PSCM 1:26.00 1:06.72
        6 Christie Altman SDM 1:28.00 1:25.61
        7 John Leet SBM 1:29.65 1:30.67
        8 Karen McClean SCS 1:30.00 1:29.23
        9 Toni Estrada SBM 1:30.00 1:24.57
        10 Marianne Rexer MMAC 1:30.54 1:31.12
    Heat 5 of 7 Event 16 Mixed 100 IM
        1 Kim Thompson PRES 1:25.00 1:24.58
        2 Linda Buchanan MMAC 1:18.26 NT
        3 Cokie Lepinski GECKO 1:16.02 NT
        4 Earl Peters SCS 1:15.98 1:12.91
        5 John Lesko UC48 1:13.76 1:12.96
        6 Brigid Bunch PRES 1:15.13 1:11.92
        7 Bob Ostrander SDM 1:16.00 1:21.93
        8 Donna Douglass YWSF 1:17.30 NT
        9 Bill Ton SBM 1:21.27 1:20.00
        10 Jonelle Schmidt SDM 1:25.00 1:28.72
    Heat 6 of 7 Event 16 Mixed 100 IM
        1 Lisa Maynard SDM 1:12.09 1:13.57
        2 Bob Lanning FORD 1:12.00 1:13.66
        3 Christine Nelson FORD 1:11.59 1:09.57
        4 Patrick Yalung FAST 1:10.11 1:10.14
        5 Barry Roth FORD 1:08.00 1:07.95
        6 Kegn Moorcroft SCA 1:09.22 1:08.19
        7 Jayla Thirtyacre PRES 1:11.13 1:11.71
        8 Douglas Springer SBM 1:12.00 1:11.41
        9 Clare Hine FORD 1:12.00 1:10.08
        10 Daniel Holt FORD 1:13.04 1:11.49
    Heat 7 of 7 Event 16 Mixed 100 IM
        1 Laurel Hill SDM 1:04.37 1:04.99
        2 Madison Burns NMMS 1:03.24 1:05.81
        3 Zachary Windle SDM 1:03.00 1:00.92
        4 Al Jaegers WAMS 1:01.80 1:01.18
        5 Todd Schwendinger SDM 58.00 57.24
        6 Luke Egnaczak NMMS 1:00.23 1:00.53
        7 Juan Beltran MMAC 1:03.00 1:00.65
        8 J.P. Beach NMMS 1:03.00 59.52
        9 Jordan Phung UC03 1:03.66 59.72
        10 Michelle Mozdzen ARIZ 1:05.44 1:09.19
Event 17 Mixed 50 Breast
    Heat 1 of 9 Event 17 Mixed 50 Breast
        4 M Elizabeth Henley SBM 1:40.00 1:31.68
        5 Debi Truesdale SBM 1:20.00 NT
        6 Karin Bivens SBM 1:25.00 1:11.66
    Heat 2 of 9 Event 17 Mixed 50 Breast
        1 Eulah Varty MMAC 1:15.60 1:07.43
        2 Linda Merritt SBM 1:14.11 1:08.03
        3 Gloria Tolaro SBM 1:11.01 1:12.25
        4 Leonard Kershaw SBM 1:10.00 1:12.39
        5 Diane Wagner SBM 1:08.00 1:12.54
        6 Ann Lowry SBM 1:10.00 1:04.97
        7 James Spiegel SBM 1:10.00 51.28
        8 Gail LaLumiere SCS 1:12.00 1:05.74
        9 Wendy Weinberg SBM 1:15.00 NT
        10 Glen Peterson SBM 1:20.00 NT
    Heat 3 of 9 Event 17 Mixed 50 Breast
        1 Stan Strebig SBM 1:05.53 1:03.23
        2 Jack Fritz SBM 1:04.50 1:22.32
        3 Lynne Vieth SBM 55.92 54.32
        4 Mickey Stillwell GECKO 53.48 52.88
        5 Stacie Ellison SCS 51.00 49.41
        6 Mary Mann SCWM 51.07 NT
        7 Peggy Shea SBM 54.00 54.01
        8 Laraine Smith SCS 57.01 58.02
        9 Roy Pester SCS 1:05.00 58.79
        10 Ted Pierce SBM 1:06.00 58.74
    Heat 4 of 9 Event 17 Mixed 50 Breast
        1 Kristin Jaffe TAM 50.00 49.99
        2 Karen McClean SCS 49.00 47.06
        3 Molly Collins SBM 48.35 50.45
        4 Alyson Hockett SBM 46.75 45.16
        5 Katy James SDM 46.00 45.37
        6 Lauren Robinson SCA 46.73 47.25
        7 Jean Ornelas FAST 47.05 45.78
        8 Beth Larson SBM 48.61 49.14
        9 Andrea Borchers PRES 49.28 48.51
        10 Karen Wang SBM 50.14 51.37
    Heat 5 of 9 Event 17 Mixed 50 Breast
        1 Jeffrey Feerer SCA 45.44 46.37
        2 William Shaw SCS 45.00 49.74
        3 Brenda Creswell Liotta PSCM 44.37 44.15
        4 Robert Emahiser SBM 44.00 41.28
        5 Glen Kishi PSCM 43.00 40.07
        6 Bill Ton SBM 43.79 42.79
        7 Christie Altman SDM 44.00 44.53
        8 Larry Winter FORD 45.00 NT
        9 Ke Wang SBM 45.00 34.13
        10 Meaghan Johnson YWSF 45.75 46.69
    Heat 6 of 9 Event 17 Mixed 50 Breast
        1 Toni Estrada SBM 42.00 41.95
        2 Marianne Rexer MMAC 41.87 42.80
        3 Cynthia Clutter MMAC 41.59 42.90
        4 Brigid Bunch PRES 39.93 38.32
        5 Anna DeLozier ARIZ 39.84 39.15
        6 Donna Douglass YWSF 39.90 40.56
        7 Theodore Collins SDM 40.00 36.69
        8 Robert Lewis FORD 41.85 40.74
        9 Amy Mullaney MMAC 42.00 NT
        10 Rick Vieth SBM 42.49 41.62
    Heat 7 of 9 Event 17 Mixed 50 Breast
        1 Lisa Maynard SDM 39.10 39.64
        2 Madison Burns NMMS 38.54 34.87
        3 Bob Ostrander SDM 38.15 39.58
        4 Jayla Thirtyacre PRES 37.50 38.02
        5 Dale Wiseley SCS 37.18 36.97
        6 Samantha Martoni SBM 37.47 40.18
        7 Cokie Lepinski GECKO 37.51 NT
        8 Holly Lickwala PSM 38.52 36.84
        9 Morgan Ginnis NMMS 38.62 36.16
        10 Brent Barnes PSM 39.61 38.74
    Heat 8 of 9 Event 17 Mixed 50 Breast
        1 Robert Liotta PSCM 36.35 35.90
        2 Marika McCue PSCM 36.31 35.34
        3 Clare Hine FORD 36.00 34.88
        4 Douglas Springer SBM 35.00 34.72
        5 Michael Ellis YWSF 34.22 NT
        6 Douglas Blanchard UC48 34.59 34.87
        7 Barry Roth FORD 35.50 34.24
        8 Daniel Holt FORD 36.25 35.80
        9 John Lesko UC48 36.34 36.43
        10 Steve Landau UC48 36.80 37.71
    Heat 9 of 9 Event 17 Mixed 50 Breast
        1 Patrick Yalung FAST 33.75 34.38
        2 Dave Gomez PSCM 32.00 32.60
        3 Luke Egnaczak NMMS 30.98 33.38
        4 Zachary Windle SDM 30.00 30.94
        5 J.P. Beach NMMS 29.54 29.50
        6 Richard Edgar MMAC 29.88 29.19
        7 Juan Beltran MMAC 30.20 30.42
        8 Zachary Johnson FORD 31.50 31.85
        9 Jordan Phung UC03 32.50 30.61
        10 Laurel Hill SDM 33.96 33.46
Event 18 Mixed 100 Free
    Heat 1 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        4 Karin Bivens SBM 2:50.00 2:11.24
        5 Gloria Tolaro SBM 2:14.37 2:16.68
        6 M Elizabeth Henley SBM 2:15.00 2:16.73
    Heat 2 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        2 Linda Merritt SBM 2:05.00 2:00.29
        3 Glen Peterson SBM 1:57.00 NT
        4 Leonard Kershaw SBM 1:51.00 1:58.20
        5 Stan Strebig SBM 1:45.62 1:42.92
        6 Karen Wang SBM 1:46.81 NT
        7 Ann Lowry SBM 1:55.00 1:44.94
        8 Eulah Varty MMAC 2:00.55 1:46.51
        9 Diane Wagner SBM 2:10.00 2:11.16
    Heat 3 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        1 Beth Larson SBM 1:42.23 NT
        2 Jill Fritz SBM 1:40.01 1:46.48
        3 Nancy Surdoval FORD 1:35.00 NT
        4 Mickey Stillwell GECKO 1:33.13 1:36.12
        5 Christie Fulton SCS 1:32.00 NT
        6 Mary Mann SCWM 1:32.48 1:27.89
        7 Glenn Tewksbury SBM 1:34.78 NT
        8 Jack Fritz SBM 1:40.01 2:10.62
        9 Lynne Vieth SBM 1:42.02 1:44.10
        10 Wendy Weinberg SBM 1:45.00 1:46.93
    Heat 4 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        1 Toni Estrada SBM 1:30.00 1:23.94
        2 Lyn Moreno SBM 1:26.18 1:32.77
        3 Jill Anderson PRES 1:25.00 1:18.63
        4 Samantha Martoni SBM 1:24.69 1:19.33
        5 Ethan Edwards PRES 1:24.22 NT
        6 Mary Ann Case SCS 1:24.50 1:31.30
        7 Peggy Shea SBM 1:25.00 1:26.14
        8 Debi Truesdale SBM 1:25.76 1:28.73
        9 Martha Takakoshi SBM 1:27.56 1:27.37
        10 Judy Sears PRES 1:30.00 1:27.07
    Heat 5 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        1 Ted Pierce SBM 1:20.50 1:19.88
        2 Molly Collins SBM 1:20.00 1:22.72
        3 Elena Montano-Rock FAST 1:20.00 1:15.31
        4 Mark Randall SBM 1:16.00 NT
        5 Brent Barnes PSM 1:15.89 NT
        6 Rex Smith YWSF 1:15.93 NT
        7 Richard LeRoy GECKO 1:19.00 1:19.23
        8 Brenda Creswell Liotta PSCM 1:20.00 1:20.28
        9 Jean Ornelas FAST 1:20.31 1:18.99
        10 James Oswald SBM 1:22.00 1:27.42
    Heat 6 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        1 Douglas Trenkle SBM 1:15.00 1:16.15
        2 Lauren Robinson SCA 1:13.71 NT
        3 Jean Hofmann SDM 1:13.33 1:17.66
        4 Bill Ton SBM 1:12.43 1:11.80
        5 William Shaw SCS 1:12.00 1:12.04
        6 Sandra Whitmeyer MMAC 1:12.00 1:11.32
        7 William Travis SCS 1:13.00 1:09.45
        8 Joanne Menard MMAC 1:13.50 NT
        9 Christie Altman SDM 1:15.00 1:12.49
        10 Michael Polak SBM 1:15.00 1:05.86
    Heat 7 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        1 Jeanie Polak SBM 1:10.00 1:06.16
        2 Robert Emahiser SBM 1:10.00 1:09.19
        3 Larry Winter FORD 1:10.00 NT
        4 Douglas Blanchard UC48 1:08.91 1:10.40
        5 Theodore Collins SDM 1:06.00 1:05.84
        6 Donna Douglass YWSF 1:06.50 1:07.28
        7 Jonelle Schmidt SDM 1:10.00 1:16.98
        8 Glen Kishi PSCM 1:10.00 1:07.51
        9 Kim Thompson PRES 1:10.00 1:09.08
        10 Meaghan Johnson YWSF 1:11.46 1:21.47
    Heat 8 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        1 Holly Lickwala PSM 1:05.84 NT
        2 Steve Truesdale SBM 1:04.82 1:05.04
        3 Scott Shake FORD 1:03.50 NT
        4 Terry Ludwig SBM 1:02.70 1:06.50
        5 Patrick Yalung FAST 1:01.99 1:00.73
        6 Earl Peters SCS 1:02.12 1:01.56
        7 Daniel Holt FORD 1:02.86 1:03.42
        8 Steve Landau UC48 1:04.00 1:04.42
        9 Christine Nelson FORD 1:05.59 1:00.55
        10 James Spiegel SBM 1:06.00 1:07.33
    Heat 9 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        1 Tracy Rivera FAST 1:01.00 1:04.86
        2 Jayla Thirtyacre PRES 1:00.96 1:01.30
        3 Lisa Maynard SDM 59.90 1:01.36
        4 Laurel Hill SDM 58.04 58.09
        5 Ted Wallach FORD 57.63 NT
        6 Kegn Moorcroft SCA 57.98 59.22
        7 Michael Ellis YWSF 59.88 NT
        8 Barry Roth FORD 59.90 57.05
        9 Steven Willer SBM 1:01.00 NT
        10 Ke Wang SBM 1:01.23 1:02.87
    Heat 10 of 10 Event 18 Mixed 100 Free
        1 Juan Beltran MMAC 54.69 55.80
        2 Dave Gomez PSCM 54.00 55.50
        3 Jordan Phung UC03 53.50 54.46
        4 Jerry Kollross DDSA 51.08 51.12
        5 Todd Schwendinger SDM 49.00 50.53
        6 Dennis Pullen UC48 50.00 56.15
        7 Fred Schuster PSCM 52.55 NT
        8 John Sarikas FORD 54.00 50.72
        9 Dean Hagen YWSF 54.22 56.95
        10 Michelle Mozdzen ARIZ 56.32 56.90
Event 19 Mixed 200 Fly
    Heat 1 of 2 Event 19 Mixed 200 Fly
        2 Katy James SDM 4:30.00 NT
        3 James Spiegel SBM 4:00.00 NT
        4 Mary Ann Case SCS 3:44.88 4:14.50
        5 Cynthia Clutter MMAC 3:38.59 3:41.06
        6 Joannie Eastridge SBM 3:40.17 3:33.85
        7 Judy Sears PRES 3:50.00 3:57.91
        8 Stephen Oaks SCS 4:15.00 4:14.68
        9 Martin Hahm PSCM 5:22.22 4:43.49
    Heat 2 of 2 Event 19 Mixed 200 Fly
        1 Susan Jurek MMAC 3:20.00 3:04.61
        2 Alison Meadow FORD 3:15.00 3:04.08
        3 Douglas Springer SBM 2:50.11 NT
        4 Zachary Windle SDM 2:16.00 2:18.28
        5 Fred Schuster PSCM 2:09.75 2:08.00
        6 Kurt Dickson FORD 2:12.82 2:11.27
        7 Michelle Mozdzen ARIZ 2:21.84 2:37.24
        8 Robert Liotta PSCM 3:00.43 3:02.65
        9 Samantha Martoni SBM 3:16.62 3:27.65
        10 John Leet SBM 3:32.31 NT
Event 20 Mixed 200 Back
    Heat 1 of 5 Event 20 Mixed 200 Back
        4 James Oswald SBM 7:30.00 NT
        5 Karen Wang SBM 5:00.00 4:27.38
        6 M Elizabeth Henley SBM 5:15.00 5:28.19
    Heat 2 of 5 Event 20 Mixed 200 Back
        1 Eulah Varty MMAC 4:30.21 4:25.44
        2 Stan Strebig SBM 4:17.29 4:37.83
        3 Ted Pierce SBM 4:09.50 4:07.21
        4 Nancy Surdoval FORD 4:00.00 NT
        5 Marika McCue PSCM 3:56.79 2:27.20
        6 Jill Fritz SBM 3:57.13 4:20.66
        7 Bill Ton SBM 4:00.00 NT
        8 Glenn Tewksbury SBM 4:13.86 NT
        9 Roy Pester SCS 4:20.00 NT
        10 Leonard Kershaw SBM 4:46.00 5:41.46
    Heat 3 of 5 Event 20 Mixed 200 Back
        1 Mark Randall SBM 3:52.00 NT
        2 Toni Estrada SBM 3:45.00 NT
        3 Brenda Creswell Liotta PSCM 3:40.00 3:23.90
        4 Richard LeRoy GECKO 3:24.00 3:28.95
        5 Corinna Goodman SBM 3:21.25 3:28.21
        6 Jill Anderson PRES 3:23.10 NT
        7 Susan Jurek MMAC 3:30.00 2:53.07
        8 William Nolan SCS 3:45.00 3:50.29
        9 Mary Mann SCWM 3:51.48 3:41.56
        10 Lyn Moreno SBM 3:52.57 4:02.52
    Heat 4 of 5 Event 20 Mixed 200 Back
        1 Steve Truesdale SBM 3:11.95 3:17.76
        2 Christie Altman SDM 3:10.00 NT
        3 Rex Smith YWSF 3:09.47 NT
        4 Terry Ludwig SBM 2:54.86 3:12.15
        5 Jen Inboden FAST 2:45.22 2:40.62
        6 Cokie Lepinski GECKO 2:47.57 NT
        7 Patrick Yalung FAST 3:05.00 2:45.93
        8 Karen McClean SCS 3:10.00 3:15.91
        9 Katy James SDM 3:10.00 3:13.09
        10 Douglas Trenkle SBM 3:20.00 3:27.31
    Heat 5 of 5 Event 20 Mixed 200 Back
        1 Anna DeLozier ARIZ 2:39.99 2:38.59
        2 Brigid Bunch PRES 2:33.13 2:27.38
        3 Michelle Mozdzen ARIZ 2:26.62 2:25.31
        4 Kegn Moorcroft SCA 2:22.00 2:33.14
        5 Kurt Dickson FORD 2:04.49 2:04.47
        6 Scott Shake FORD 2:16.00 NT
        7 Laurel Hill SDM 2:23.14 2:25.00
        8 John Lesko UC48 2:32.77 2:26.26
        9 Dean Hagen YWSF 2:35.87 NT
        10 Theodore Collins SDM 2:45.00 2:45.84
Event 21 Mixed 400 IM
    Heat 1 of 3 Event 21 Mixed 400 IM
        4 Robert Liotta PSCM 7:30.00 6:22.48
        5 Corinna Goodman SBM 7:26.27 7:59.77
        6 Michael Polak SBM 7:30.00 7:01.63
        7 Martin Hahm PSCM 10:55.55 9:47.12
    Heat 2 of 3 Event 21 Mixed 400 IM
        1 John Leet SBM 7:12.70 7:31.40
        2 Joannie Eastridge SBM 6:59.55 6:56.28
        3 Teri Lerew FAST 6:30.00 5:59.35
        4 Ke Wang SBM 6:07.62 5:54.36
        5 Tracy Rivera FAST 5:58.00 6:35.95
        6 Amy Mullaney MMAC 6:05.00 5:59.90
        7 Douglas Springer SBM 6:10.00 5:56.64
        8 Samantha Martoni SBM 6:49.34 7:08.75
        9 Jeanie Polak SBM 7:00.00 NT
        10 Hop Bailey FORD 7:15.00 6:59.45
    Heat 3 of 3 Event 21 Mixed 400 IM
        1 Kent Johnson YWSF 5:55.55 5:22.61
        2 Anna DeLozier ARIZ 5:40.80 5:31.75
        3 Jordan Phung UC03 5:14.36 5:04.59
        4 Zachary Windle SDM 5:00.00 4:50.38
        5 Kurt Dickson FORD 4:45.49 4:40.47
        6 Al Jaegers WAMS 4:52.00 4:49.58
        7 Scott Shake FORD 5:09.50 NT
        8 Brandy Jean MMAC 5:30.00 5:37.26
        9 John Lesko UC48 5:54.24 5:43.25
        10 Marika McCue PSCM 5:55.85 5:28.14
Event 22 Women 200 Medley Relay
        1 PRES A PRES NT 2:40.20
        2 FORD A FORD NT 2:10.20
        3 SCS A SCS NT 2:32.34
        4 SBM A SBM NT NT
        5 MMAC A MMAC NT 2:25.93
        6 SBM A SBM NT 3:58.14
        7 SBM A SBM NT 3:57.94
        8 FAST A FAST NT 2:30.24
        9 SBM A SBM NT 4:09.98
        10 SBM B SBM NT 3:00.61
Event 23 Men 200 Medley Relay
        2 SBM B SBM NT 2:27.88
        3 FORD A FORD NT 1:52.46
        4 SBM A SBM NT 2:43.62
        5 SCS A SCS NT 2:24.90
        6 FORD A FORD NT 2:20.07
        7 SBM A SBM NT 2:15.96
        8 SBM A SBM NT NT
        9 SCS B SCS NT 3:14.31
Event 24 Mixed 200 Medley Relay
    Heat 1 of 2 Event 24 Mixed 200 Medley
        3 SBM C SBM NT 2:51.68
        4 SBM B SBM NT 3:53.53
        5 YWSF A YWSF NT 2:13.21
        6 SBM B SBM NT 4:10.85
        7 SBM B SBM NT 3:13.41
        8 SBM C SBM NT 2:41.22
    Heat 2 of 2 Event 24 Mixed 200 Medley
        1 FORD A FORD NT 2:09.65
        2 SBM A SBM NT 2:38.27
        3 FAST A FAST NT 2:10.89
        4 SBM A SBM NT 3:04.12
        5 FORD A FORD NT 1:57.06
        6 SCS A SCS NT 2:56.21
        7 SBM A SBM NT NT
        8 SBM A SBM NT NT
        9 NMMS A NMMS NT 2:01.81
        10 SCS A SCS NT 2:35.52
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home