2019 Wis SCY at Oshkosh YMCA (Animal Award)

Announcer Program

Print Preview
Event List
1 Mixed 400 IM
2 Mixed 100 Breast
3 Mixed 200 Free
4 Mixed 100 IM
5 Mixed 200 Back
6 Mixed 200 Medley Relay
7 Mixed 50 Breast
8 Mixed 200 Fly
9 Mixed 100 Free
10 Mixed 50 Fly
11 Mixed 100 Back
12 Mixed 200 Free Relay
13 Mixed 200 Breast
14 Mixed 50 Free
15 Mixed 100 Fly
16 Mixed 200 IM
17 Mixed 50 Back
18 Mixed 1000 Free

Lane Status Name Club Seed
Time
Finals
Time
Event 1 Mixed 400 IM
    Heat 1 of 2 Event 1 Mixed 400 IM
        2 Candy Christenson WMAC 8:30.00 NT
        3 Amelia Osterud MRAM 8:00.00 NT
        4 Skyler Lipscomb WMAC 7:00.00 NT
        5 Andrew Sailor WMAC 7:00.00 NT
        6 Nancy Ehrke WMAC 8:05.00 NT
        7 Mara Kieser WMAC 9:00.00 NT
    Heat 2 of 2 Event 1 Mixed 400 IM
        1 Holly Steffes MRAM 6:59.50 NT
        2 Carl Millholland MAM 6:30.00 NT
        3 Marilyn Early MICH 6:13.18 NT
        4 Keith Van De Laarschot EBM 5:40.85 NT
        5 Jerry Lourigan MAM 5:58.54 NT
        6 Scott Dillon UC20 6:30.00 NT
        7 Scotty Conley WMAC 6:30.00 NT
Event 2 Mixed 100 Breast
        2 Karen Gremminger OSHY 1:45.00 NT
        3 Gus Robledo WMAC 1:35.00 NT
        4 Bobby Wu EBM 1:11.00 NT
        5 Kristy Kintop TF 1:19.33 NT
        6 Jeff Schmiedel OSHY 1:40.00 NT
        7 Cathryn Pescinski WMAC 2:20.00 NT
Event 3 Mixed 200 Free
    Heat 1 of 5 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Fred Salzmann WMAC 4:17.80 NT
        4 Carol Reinke WMAC 3:40.00 NT
        5 Francisco Lopez WFBM 4:11.01 NT
    Heat 2 of 5 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Sarah Olson WMAC 3:28.00 NT
        2 Candy Christenson WMAC 3:20.00 NT
        3 Susan Bonis EBM 3:09.54 NT
        4 Jennifer Youngwerth OSHY 3:07.05 NT
        5 Mara Kieser WMAC 3:08.32 NT
        6 Karen Hoffman EBM 3:14.00 NT
        7 Mary Schneider EBM 3:20.00 NT
    Heat 3 of 5 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Clark Searle UC20 3:00.00 NT
        2 Lawrence Mueller EBM 2:59.16 NT
        3 Amelia Osterud MRAM 2:50.00 NT
        4 Karen Nixon UC20 2:45.00 NT
        5 Holly Steffes MRAM 2:46.18 NT
        6 Margaret Keller OSHY 2:50.00 NT
        7 James Benner OSHY 3:00.00 NT
    Heat 4 of 5 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Marilyn Early MICH 2:45.00 NT
        2 James Wilson TF 2:40.00 NT
        3 Melinda Mann OSHY 2:35.99 NT
        4 Monica Chandler MAM 2:30.00 NT
        5 Greg Hollub OSHY 2:35.00 NT
        6 David Watts WMAC 2:36.14 NT
        7 Skyler Lipscomb WMAC 2:41.72 NT
    Heat 5 of 5 Event 3 Mixed 200 Free
        1 Rita Hookstead WMAC 2:24.00 NT
        2 Andrew Sailor WMAC 2:20.00 NT
        3 Kelan Whan WSAC 2:00.00 NT
        4 Craig Frederiksen WSAC 1:54.01 NT
        5 Matt Keller IM 1:55.00 NT
        6 Mark Steinhafel EBM 2:06.50 NT
        7 Scott Dillon UC20 2:20.00 NT
Event 4 Mixed 100 IM
        2 Sally Moore OSHY 1:20.78 NT
        3 Jim Brandon UC20 1:10.00 NT
        4 Thomas Grisa EBM 1:03.03 NT
        5 Aaron Gabriel IM 1:05.69 NT
        6 Kristy Kintop TF 1:18.77 NT
        7 Brenda Dale MICH 1:25.00 NT
Event 5 Mixed 200 Back
    Heat 1 of 4 Event 5 Mixed 200 Back
        1 Fred Salzmann WMAC 4:15.11 NT
        3 Candy Christenson WMAC 4:30.00 NT
        4 Mary Schneider EBM 4:20.00 NT
    Heat 2 of 4 Event 5 Mixed 200 Back
        1 Sarah Olson WMAC 4:11.00 NT
        2 Karen Hoffman EBM 4:04.00 NT
        3 Nancy Ehrke WMAC 3:55.00 NT
        4 Susan Bonis EBM 3:44.46 NT
        5 Karen Nixon UC20 3:45.00 NT
        6 Clark Searle UC20 4:00.00 NT
        7 Mara Kieser WMAC 4:05.95 NT
    Heat 3 of 4 Event 5 Mixed 200 Back
        1 Carl Millholland MAM 3:30.00 NT
        2 Margaret Keller OSHY 3:30.00 NT
        3 Holly Steffes MRAM 3:21.69 NT
        4 Marilyn Early MICH 3:10.00 NT
        5 Greg Hollub OSHY 3:15.00 NT
        6 Jennifer Youngwerth OSHY 3:26.93 NT
        7 Scotty Conley WMAC 3:30.00 NT
    Heat 4 of 4 Event 5 Mixed 200 Back
        1 Amelia Osterud MRAM 3:10.00 NT
        2 Skyler Lipscomb WMAC 2:53.41 NT
        3 Monica Chandler MAM 2:50.00 NT
        4 Scott Dillon UC20 2:40.00 NT
        5 Andrew Sailor WMAC 2:45.00 NT
        6 Jerry Lourigan MAM 2:50.29 NT
        7 Melinda Mann OSHY 2:59.99 NT
Event 6 Mixed 200 Medley Relay
Event 7 Mixed 50 Breast
        1 Cathryn Pescinski WMAC 1:10.00 NT
        2 Jeff Schmiedel OSHY 50.00 NT
        3 Karen Gremminger OSHY 43.00 NT
        4 Keith Van De Laarschot EBM 35.71 NT
        5 Kristy Kintop TF 37.99 NT
        6 Sally Moore OSHY 44.76 NT
        7 Jennifer Youngwerth OSHY 55.00 NT
Event 8 Mixed 200 Fly
        1 Sarah Olson WMAC 5:20.00 NT
        2 Scotty Conley WMAC 3:30.00 NT
        3 Doug Mering BAR 3:08.60 NT
        4 Craig Frederiksen WSAC 2:05.55 NT
        5 Jerry Lourigan MAM 2:59.64 NT
        6 Carl Millholland MAM 3:30.00 NT
        7 Nancy Ehrke WMAC 4:05.00 NT
Event 9 Mixed 100 Free
    Heat 1 of 2 Event 9 Mixed 100 Free
        1 Fred Salzmann WMAC 2:02.87 NT
        3 Cathryn Pescinski WMAC 2:00.00 NT
        4 Francisco Lopez WFBM 1:58.01 NT
    Heat 2 of 2 Event 9 Mixed 100 Free
        1 Carol Reinke WMAC 1:44.00 NT
        2 Gus Robledo WMAC 1:19.00 NT
        3 David Watts WMAC 1:09.69 NT
        4 Mark Steinhafel EBM 54.16 NT
        5 Kelan Whan WSAC 55.00 NT
        6 James Wilson TF 1:10.00 NT
        7 Karen Gremminger OSHY 1:35.00 NT
Event 10 Mixed 50 Fly
        3 Sally Moore OSHY 33.04 NT
        4 Thomas Grisa EBM 27.27 NT
        5 Jim Brandon UC20 29.00 NT
        6 Brenda Dale MICH 36.00 NT
Event 11 Mixed 100 Back
        Jeff Schmiedel OSHY 1:40.00 NT
        1 Fred Salzmann WMAC 1:59.84 NT
        3 Carol Reinke WMAC 2:16.00 NT
        4 Brenda Dale MICH 1:25.00 NT
Event 12 Mixed 200 Free Relay
Event 13 Mixed 200 Breast
    Heat 1 of 4 Event 13 Mixed 200 Breast
        2 Clark Searle UC20 5:00.00 NT
        3 Sarah Olson WMAC 4:20.00 NT
        4 Karen Nixon UC20 4:15.00 NT
        5 Candy Christenson WMAC 4:19.00 NT
        6 Carol Reinke WMAC 4:27.00 NT
    Heat 2 of 4 Event 13 Mixed 200 Breast
        1 Mary Schneider EBM 4:15.00 NT
        2 Karen Hoffman EBM 4:07.00 NT
        3 Nancy Ehrke WMAC 4:05.00 NT
        4 Holly Steffes MRAM 3:40.50 NT
        5 Margaret Keller OSHY 4:00.00 NT
        6 Susan Bonis EBM 4:05.80 NT
        7 Mara Kieser WMAC 4:08.93 NT
    Heat 3 of 4 Event 13 Mixed 200 Breast
        1 Marilyn Early MICH 3:40.00 NT
        2 Lawrence Mueller EBM 3:30.70 NT
        3 Monica Chandler MAM 3:30.00 NT
        4 Greg Hollub OSHY 3:20.00 NT
        5 Carl Millholland MAM 3:30.00 NT
        6 Scotty Conley WMAC 3:30.00 NT
        7 Jennifer Youngwerth OSHY 3:31.18 NT
    Heat 4 of 4 Event 13 Mixed 200 Breast
        1 Melinda Mann OSHY 3:10.99 NT
        2 Jerry Lourigan MAM 3:04.17 NT
        3 Scott Dillon UC20 3:00.00 NT
        4 Craig Frederiksen WSAC 2:22.18 NT
        5 Bobby Wu EBM 2:45.00 NT
        6 Andrew Sailor WMAC 3:00.00 NT
        7 Skyler Lipscomb WMAC 3:09.39 NT
Event 14 Mixed 50 Free
    Heat 1 of 2 Event 14 Mixed 50 Free
        3 Cathryn Pescinski WMAC 1:00.00 NT
        4 Phyllis Smith WMAC 56.00 NT
        5 Francisco Lopez WFBM 56.01 NT
    Heat 2 of 2 Event 14 Mixed 50 Free
        1 Gus Robledo WMAC 34.50 NT
        2 David Watts WMAC 31.96 NT
        3 Sally Moore OSHY 29.24 NT
        4 Kelan Whan WSAC 24.50 NT
        5 Kristy Kintop TF 29.08 NT
        6 James Benner OSHY 30.00 NT
        7 James Wilson TF 32.00 NT
Event 15 Mixed 100 Fly
        3 Doug Mering BAR 1:12.25 NT
        4 Thomas Grisa EBM 1:01.01 NT
        5 Mark Steinhafel EBM 1:02.50 NT
        6 Brenda Dale MICH 1:25.00 NT
Event 16 Mixed 200 IM
    Heat 1 of 4 Event 16 Mixed 200 IM
        3 Clark Searle UC20 5:00.00 NT
        4 Karen Hoffman EBM 4:02.00 NT
        5 Mary Schneider EBM 4:20.00 NT
    Heat 2 of 4 Event 16 Mixed 200 IM
        2 Candy Christenson WMAC 4:00.00 NT
        3 Susan Bonis EBM 4:00.00 NT
        4 Margaret Keller OSHY 3:30.00 NT
        5 Nancy Ehrke WMAC 3:45.00 NT
        6 Karen Nixon UC20 4:00.00 NT
    Heat 3 of 4 Event 16 Mixed 200 IM
        1 Carl Millholland MAM 3:30.00 NT
        2 Amelia Osterud MRAM 3:28.76 NT
        3 Greg Hollub OSHY 3:15.00 NT
        4 Marilyn Early MICH 3:10.00 NT
        5 Holly Steffes MRAM 3:10.12 NT
        6 Jennifer Youngwerth OSHY 3:19.11 NT
        7 Scotty Conley WMAC 3:30.00 NT
    Heat 4 of 4 Event 16 Mixed 200 IM
        1 Melinda Mann OSHY 2:54.99 NT
        2 Monica Chandler MAM 2:50.00 NT
        3 Scott Dillon UC20 2:40.00 NT
        4 Craig Frederiksen WSAC 2:11.68 NT
        5 Jim Brandon UC20 2:30.00 NT
        6 Andrew Sailor WMAC 2:45.00 NT
        7 Skyler Lipscomb WMAC 2:52.03 NT
Event 17 Mixed 50 Back
        1 Fred Salzmann WMAC 57.61 NT
        2 Cathryn Pescinski WMAC 1:20.00 NT
        3 Jeff Schmiedel OSHY 50.00 NT
        4 Brenda Dale MICH 36.00 NT
        5 Sally Moore OSHY 38.90 NT
        6 Karen Gremminger OSHY 55.00 NT
        7 Carol Reinke WMAC 1:02.00 NT
Event 18 Mixed 1000 Free
    Heat 1 of 4 Event 18 Mixed 1000 Free
        1 Fred Salzmann WMAC 23:39.35 NT
        3 Clark Searle UC20 18:00.00 NT
        4 Karen Hoffman EBM 17:45.00 NT
        5 Mary Schneider EBM 17:50.00 NT
    Heat 2 of 4 Event 18 Mixed 1000 Free
        1 Sarah Olson WMAC 17:30.00 NT
        2 Susan Bonis EBM 16:56.25 NT
        3 Amelia Osterud MRAM 16:30.00 NT
        4 James Wilson TF 16:00.00 NT
        5 Karen Nixon UC20 16:00.00 NT
        6 Lawrence Mueller EBM 16:53.95 NT
        7 Jennifer Youngwerth OSHY 16:59.98 NT
    Heat 3 of 4 Event 18 Mixed 1000 Free
        1 Mara Kieser WMAC 15:58.39 NT
        2 Carl Millholland MAM 15:00.00 NT
        3 Margaret Keller OSHY 14:50.00 NT
        4 Greg Hollub OSHY 14:05.00 NT
        5 James Benner OSHY 15:00.00 NT
        6 Scotty Conley WMAC 15:00.00 NT
        7 Melinda Mann OSHY 15:01.99 NT
    Heat 4 of 4 Event 18 Mixed 1000 Free
        1 Jerry Lourigan MAM 13:43.44 NT
        2 Keith Van De Laarschot EBM 13:20.00 NT
        3 Aaron Gabriel IM 11:30.69 NT
        4 Craig Frederiksen WSAC 10:27.26 NT
        5 Matt Keller IM 10:49.50 NT
        6 Rita Hookstead WMAC 13:00.00 NT
        7 Monica Chandler MAM 13:30.00 NT
Strive Swim
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home