Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 9, 2016 - Sun, Dec 11, 2016 )
Psych Sheet
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 36: Men 100 M Free
141 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KFAC
Morris, Justin
55.00
13/3
54.40
1
17
CRM
Chen, Roy
58.09
12/6
56.68
4
13
MESC
Terrio, Sergey
58.20
12/4
55.97
2
15
BUMS
Hsieh, Alan
58.99
12/2
1:02.70
8
9
CRM
Wiens, Matthew
59.09
12/1
59.40
5
12
MAMA
Tracy, Mark
1:00.00
11/7
56.55
3
14
CRM
Rifai, Sami
1:00.00
11/4
1:07.87
10
7
CONN
Gerard, William
1:03.83
10/10
1:03.50
9
8
WAM
Richardson, Paul
1:04.00
9/6
1:01.43
7
10
MAMA
Polsi, Christopher
1:05.00
9/2
59.47
6
11
GSP
Getchell, Jackson
1:25.00
3/10
1:07.98
11
6
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRM
Chance, Joseph
53.50
13/5
53.02
1
17
GBM
Schuster, Kevin
59.34
12/10
59.12
2
15
UC02
Pope, Ryan
1:00.68
11/2
1:00.71
4
13
CRM
Caputo, Matteo
1:01.00
11/9
1:01.59
5
12
SWMR
Jaroszewicz, Matthew
1:01.13
10/5
1:02.61
6
11
CRM
Eaton, William
1:01.49
10/4
59.88
3
14
MESC
Reed, Matthew
1:01.74
10/3
NS
0
BUMS
Poirot, Cedric
1:03.80
10/1
1:03.72
8
9
WAM
Mitchell, Craig
1:04.60
9/7
1:03.44
7
10
NMEG
Hyland, David
1:07.00
8/8
1:08.37
11
6
GBM
Wraight, Thomas
1:07.23
8/2
1:04.78
9
8
WAM
Morette, Kyle
1:08.76
7/2
1:06.99
10
7
WAM
Vanacore, Mark
1:10.00
6/6
1:09.08
12
5
WAM
Dillon, Sean
1:12.68
6/1
1:24.04
13
4
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Wallace, Connor
58.75
12/3
58.21
1
17
CRM
Freve, Daniel
1:01.00
11/10
1:00.47
3
14
UMAC
Oloughlin, Jonathan
1:01.53
10/7
59.74
2
15
CONN
Duguay, Robert
1:08.25
7/4
1:06.78
6
11
GWDM
Hui, Christopher
1:10.00
7/10
1:04.26
4
13
UMAC
Shaw, Chris
1:10.00
6/5
1:05.65
5
12
SWMR
Mulcahy, Seann
1:10.00
NS
NS
0
WAM
Jonas, Tzvi
1:13.02
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRM
Walker, Joshua
50.50
NS
NS
0
CRM
Emmons, Michael
54.98
13/7
56.02
1
17
RAM
Shepherd, Jeremy
57.50
13/10
NS
0
UMAC
Strahota, Jeffrey
57.75
12/5
58.14
2
15
MESC
Gillis, John
59.00
12/9
1:04.63
6
11
GSP
Wright, Brendan
1:01.01
1/1
1:02.69
3
14
SWMR
Johnson, Stephen
1:04.00
9/5
1:04.24
4
13
GBM
Westgeest, Bart
1:05.00
9/3
1:04.55
5
12
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Ohman, Niclas
53.80
13/6
54.68
1
17
MICH
Phillips, Tom
55.74
13/8
56.02
2
15
MESC
Lecrone, Timothy
57.50
13/1
58.04
3
14
MAMA
Doucet, Douglas
58.75
12/8
59.49
4
13
UCLB
Dornaus, David
1:00.43
11/8
NS
0
WAM
Hammond, Ben
1:03.00
NS
NS
0
GBM
Carter, Sean
1:06.00
NS
0
GBM
Cloitre, Christophe
1:08.43
7/3
1:07.02
5
12
YNS
Sullivan Jr., John
1:13.26
6/10
1:12.14
6
11
PITY
Foley, Stephen
1:16.83
4/8
1:15.53
7
10
LANE
Le, Quang
1:28.00
2/4
1:27.14
8
9
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RAM
Carroll, Stewart
54.39
13/4
NS
0
SWMR
Gilson, Matthew
59.39
11/5
1:00.74
4
13
CRM
Van Greuning, Len
59.51
11/6
59.70
2
15
SWMR
Duru, Kaan
1:00.00
11/3
59.82
3
14
UMAC
Ellis, Andrew
1:01.00
11/1
1:03.59
5
12
MESC
O'Leary, Shawn
1:02.03
10/2
NS
0
SWMR
Sayles, Douglas
1:06.49
NS
NS
0
GSP
Carroll, Stephen
1:06.97
8/7
58.84
1
17
WAM
Schaal, Maor
1:16.00
4/7
1:16.41
7
10
SRPM
Thorp, Alexander
1:20.00
3/4
1:06.47
6
11
UC02
Learned, David
1:20.00
3/8
1:21.87
8
9
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RAM
Heber, Scott
55.75
13/2
1:09.49
8
9
GSP
Tyler, Bob
58.27
12/7
58.65
1
17
WCMS
Blood, Jonathan
59.76
NS
NS
0
GSP
French, Chris
1:01.36
10/6
1:00.37
2
15
GSP
DeLew, Christopher
1:05.00
9/8
1:06.76
5
12
WM
Levy, Dan
1:05.55
9/1
1:04.99
4
13
CONN
Wyckoff, Benjamin
1:05.78
9/10
1:03.04
3
14
SWMR
Carll, Stephen
1:06.00
8/5
1:12.95
10
7
MESC
Ray, Christopher
1:06.00
NS
NS
0
MAMA
Devlin, Mark
1:07.47
8/1
1:10.97
9
8
GBM
Schultz, Richard
1:08.15
7/6
1:07.45
6
11
GBM
Games, Brett
1:08.99
7/1
1:08.50
7
10
SRPM
Rudman, Frederic
1:10.00
6/4
NS
0
NEM
Colbert, Joseph
1:16.00
4/3
1:18.63
11
6
ADMS
Bell, Blake
1:22.04
3/9
1:19.34
12
5
SRPM
Ramirez, Francisco
1:25.00
3/1
1:25.66
13
4
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAMA
Totten, Mark
1:02.00
10/8
1:07.00
6
11
LANE
Shea, William
1:03.00
10/9
NS
0
WCMS
Brown, Phil
1:04.03
NS
NS
0
ABC
McClellan, John
1:05.00
NS
NS
0
CRM
Wallace, Thomas
1:05.24
9/9
1:06.90
5
12
CRM
Alexander, Mark
1:06.12
8/6
1:07.23
8
9
UMAC
Shipp, Bill
1:06.50
8/4
1:06.17
2
15
UC02
Mcdonald, Dave
1:07.00
8/3
1:19.68
17
0
WAM
McGahie, Ted
1:07.25
8/9
1:07.08
7
10
NEM
Taylor, Giles
1:08.00
8/10
1:09.30
12
5
UC02
Lane, Tom
1:08.37
7/7
1:07.84
9
8
SRPM
Meier, Bill
1:08.73
7/8
1:08.83
10
7
GBM
Moran, Terence
1:08.76
7/9
1:15.47
16
1
MAMA
Foster, Walter
1:11.00
6/7
1:09.17
11
6
NEM
Palmer, Ray
1:12.21
6/8
1:06.33
3
14
NEM
Davis, William
1:12.45
6/2
1:06.66
4
13
WAM
Arsenault, Paul
1:13.44
5/5
1:11.84
14
3
MESC
Roth, Douglas
1:13.57
5/7
1:10.37
13
4
MAMA
Gilbert, Rick
1:13.92
5/3
1:13.06
15
2
CONN
Gugino, Douglas
1:15.00
5/2
1:05.96
1
17
YNS
Lipkowitz, Robert
1:15.00
5/10
NS
0
GBM
Gallagher, Glenn
1:17.00
4/9
1:20.00
18
0
CONN
Canning, Peter
1:19.00
3/5
1:20.42
19
0
MIT
Heyison, Michael
1:20.00
3/3
1:21.07
21
0
BOSY
Pierce, Andrew
1:25.00
NS
NS
0
UC02
Armstrong, Barry
1:30.00
2/7
1:20.80
20
0
SWMR
Scott, Michael
3:15.00
1/9
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Syphers, Dale
1:08.10
7/5
1:08.41
1
17
GBM
Miller, Steve
1:11.98
6/3
1:13.62
4
13
ABC
McLaughlin, Brian
1:12.61
6/9
1:11.28
2
15
LANE
Mockler, Frank
1:15.00
4/6
1:11.98
3
14
NEM
Bright, David
1:15.00
5/9
NS
0
GBM
Ceckler, Jack
1:17.00
NS
NS
0
PITY
Kolis, Steve
1:17.80
4/1
1:14.87
5
12
PITY
RyanMann, Duncan
1:18.00
4/10
1:16.49
6
11
SWMR
Elturkmani, Majed
1:20.00
3/2
1:17.41
7
10
GWDM
Renwick, John
1:20.00
3/7
1:18.68
8
9
NEM
Skolnick, Stewart
1:35.00
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Oates, David
1:04.58
9/4
1:05.31
1
17
SRPM
Epstein, Daniel
1:13.50
5/6
1:11.48
2
15
CRM
Schiller, Rob
1:13.50
5/4
1:17.99
6
11
SRPM
Olander, John
1:14.41
5/8
1:14.07
3
14
GBM
Newkirk, Thomas
1:15.00
4/5
1:14.79
5
12
CRM
Henderson, Harold
1:15.00
5/1
1:20.88
7
10
BUMS
Pot, Eugene
1:17.00
4/2
1:14.31
4
13
SWMR
McQuiggan, Frank
1:20.00
NS
NS
0
ABC
Song, Mingjie
1:30.01
2/8
1:26.62
8
9
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRPM
Boyd, Bronly
1:15.00
NS
NS
0
AGUA
Bernstein, Rich
1:20.00
3/6
1:23.12
1
17
LYMT
Pope, James
1:25.00
2/5
1:24.91
2
15
CONN
Epstein, Paul
1:34.00
2/2
1:29.31
3
14
GBM
Read, Philip
1:40.28
2/1
1:39.48
4
13
SWMR
Roccabello, John
2:13.40
1/3
2:29.02
5
12
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GWDM
Hutchings, Dick
1:18.44
NS
NS
0
GSP
Coupe, George
1:30.00
2/3
1:29.19
1
17
ABC
Ribush, Nicholas
1:45.00
2/10
1:48.14
2
15
SRPM
Hatchette, Michael
2:00.00
1/4
1:52.18
3
14
SYSM
Mitchell, Jack
2:18.30
2/9
2:21.66
4
13
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Alkoff, Howard
1:50.00
1/5
1:48.17
1
17
GBM
Arnold, Richard
2:00.00
2/6
2:29.90
2
15
CRM
Martin, Charles
2:54.00
1/2
2:54.85
3
14
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRPM
Kraus, Gerald
2:05.12
4/4
2:16.65
1
17
<<< Previous Event
Next Event >>>
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home