Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 SPMS and Southwest Zone Spring SCY Championship ( Sat, Apr 16, 2016 - Sun, Apr 17, 2016 )
Psych Sheet
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 12: Men 100 Y IM
81 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Korth, Nicholas
50.37
9/5
52.19
1
20
ROSE
Beaulieu, Connor
57.00
9/4
57.88
2
17
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Griffard, Jared
1:00.00
9/1
1:00.03
2
17
GRA
Cook, Jacob
1:02.00
8/7
59.49
1
20
ROSE
Kim, Gene
1:10.01
NS
0
WH2O
Stryker, Samuel
1:15.00
4/6
1:04.12
3
16
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Serrano, Ivan
54.20
9/6
54.03
1
20
LVM
Jackson, Randy
58.61
9/3
56.13
2
17
NOVA
Petkov, Krasi
1:09.00
5/5
1:10.43
4
15
ROSE
Martin, Matthew
1:12.00
5/8
1:03.06
3
16
ROSE
Coulson, Adam
1:50.00
2/1
1:16.84
5
14
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
Hwang, Wayne
59.00
9/2
58.12
1
20
ROSE
Durieux, Chad
1:02.05
8/8
1:01.63
3
16
RAA
Popko, David
1:05.00
7/2
1:02.55
4
15
NOVA
Yu, Peter
1:05.95
6/7
1:04.27
5
14
VCM
Chapman, Michael
1:12.00
5/2
1:01.02
2
17
GRA
Adair, Jarod
1:15.00
4/8
1:06.26
6
13
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Judson, Jay
58.30
9/7
56.05
1
20
WH2O
Sinel, Craig
1:02.00
8/3
1:01.35
2
17
LVM
Brady, Paul
1:03.00
7/5
DQ
0
WH2O
Henkel, Joao
1:03.00
NS
NS
0
BGWM
Sheela, Brock
1:03.96
7/4
1:03.17
3
16
ROSE
Keim, John
1:05.50
6/6
1:06.06
5
14
UC33
Naranjo, Omar
1:08.00
6/2
1:03.59
4
15
WCM
Wen, Patrick
1:08.48
6/1
1:07.01
6
13
LBG
Liu, Jeff
1:25.00
3/9
1:10.84
7
12
ROSE
Bostrom, Michael
1:27.94
2/6
1:25.97
8
11
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC48
Dreitzler, Todd
59.00
9/8
54.05
1
20
MVN
Gunnell, Steve
1:00.35
8/5
1:00.27
2
17
ARIZ
Howard, Patrick
1:00.44
8/6
1:01.74
3
16
SDSM
Strate, Brian
1:02.72
8/2
1:02.83
4
15
SDSM
Rozow, Stephen
1:04.70
7/3
1:04.00
5
14
ROSE
Paxton, Sean
1:05.07
6/5
1:07.32
6
13
WH2O
Kaplan, Keith
1:10.23
5/6
1:08.75
8
11
SDSM
Johnston, Steven
1:11.91
5/3
1:10.93
9
9
GRA
Heath, Lee
1:12.00
5/9
1:10.98
10
7
MELO
Kaloust, Scott
1:17.24
4/9
1:07.64
7
12
SDSM
Nitsch, Michael
1:18.94
3/6
1:19.57
11
6
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CVMM
Koehler, Doug
1:02.73
8/9
1:02.37
2
17
MVN
Barker, Douglas
1:05.00
7/8
1:01.59
1
20
RMDA
Jacobs, David
1:05.00
7/9
1:02.60
3
16
WH2O
Fitzgerald, Mike
1:11.10
5/7
1:07.42
4
15
WH2O
Kirvan, David
1:12.00
5/1
1:09.57
5
14
GRA
Kreger, Jeffrey
1:15.00
4/4
1:18.33
6
13
NOVA
Parlett, Duncan
1:25.68
3/1
1:22.72
7
12
SWM
Keating, David
1:40.00
NS
NS
0
LVM
Tarquino, Mario
1:43.00
2/8
DQ
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Komissarov, Andrey
59.40
9/9
58.32
1
20
LAPS
Kelca, Brian
1:01.90
8/4
1:02.77
4
15
SCMC
Meaney, Pat
1:02.86
8/1
1:01.55
2
17
NOVA
Weissert, Toby
1:05.00
7/1
1:03.18
5
14
ARIZ
Vargas, Daniel
1:05.58
6/4
1:04.55
6
13
SDSM
Divjak, Zdravko
1:06.69
6/3
NS
0
LVM
Jaffee, Laurence
1:08.00
6/9
1:02.76
3
16
LVM
Wyson, Joseph
1:10.44
5/4
1:12.03
7
12
GRA
Madden, Mark
1:12.16
4/5
1:14.07
8
11
MYST
Holbeck, John
1:15.00
4/3
1:14.74
9
9
NOVA
Serbia, George
1:15.00
4/7
1:17.57
11
6
ROSE
Sternberg, Scott
1:15.17
4/2
1:19.16
13
4
UC33
Robinson, Keith
1:17.73
4/1
1:18.08
12
5
MYST
Ramos, John
1:20.40
3/3
1:14.99
10
7
LBG
Derbyshire, Donald
1:47.00
2/2
DQ
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CAQM
Wilson, Robert
1:03.81
7/6
1:03.89
2
17
PSM
Graham, Donald
1:04.00
7/7
1:01.93
1
20
OJAI
Umholtz, Ken
1:19.12
3/4
1:19.26
3
16
CVMM
Losinski, Mark
1:20.04
3/7
1:19.91
4
15
ROSE
Tulin, Michael
1:53.52
1/5
1:48.65
5
14
RAA
Vesely, Larry
2:10.14
1/3
2:09.33
6
13
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Kerns, Hubie
1:06.99
6/8
NS
0
MVN
Balt, Randall
1:18.00
3/5
1:25.68
4
15
PSP
Hellwig, Christian
1:22.14
3/8
1:20.74
1
20
ARIZ
Bailey, Hop
1:30.90
2/7
1:23.22
2
17
LBG
Smith, Stan
1:38.56
2/3
1:40.97
5
14
MRSC
Hitchcock, Robert
2:00.00
1/6
1:23.47
3
16
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC33
Carey, George
1:22.82
3/2
1:24.15
1
20
CVMM
Freeman, Frank
1:26.98
2/5
1:28.18
2
17
LVM
Stone, Robert
2:00.00
1/4
1:55.56
3
16
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Goode, Douglas
2:00.58
1/7
1:58.13
1
20
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Best, Bob
1:30.00
2/4
1:29.11
1
20
SDSM
Mitchell, Tom
1:48.26
2/9
1:49.63
2
17
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Baker, Donald
3:00.00
1/8
2:19.01
1
20
Key
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home