Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2023 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2023 - Sun, Aug 6, 2023 )
Psych Sheet
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 111: Mixed 800 M Free
200 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Anderson, Julie
9:47.92
24/8
9:50.36
1
11
NEM
Linsey, Shannon
10:39.99
20/4
10:38.21
3
8
DSMY
Bumgardner, Maia
10:48.39
20/7
10:28.78
2
9
PBM
Dysart, Alyse
11:30.00
NS
NS
0
SHARK
Sherlock, Olivia
14:49.32
5/5
11:19.24
4
7
Age Group 18-24 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Carder-Cannillo, Addison
9:59.49
23/2
9:57.10
2
9
1693
Johnson, Christopher
10:30.00
22/7
9:43.46
1
11
1693
Sorrell, Blake
10:35.00
21/7
10:10.44
4
7
BEAV
Polakoff, Taras
10:38.47
21/8
9:59.92
3
8
Age Group 25-29 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Yelle, Madison
10:14.09
22/4
10:24.44
1
11
1693
Jacobs, Elyse
10:48.21
20/2
10:31.01
2
9
1693
Ashley, Elizabeth
11:00.00
18/2
10:48.81
3
8
SFTL
Beyer, Erika
11:27.81
16/1
11:07.51
4
7
Age Group 25-29 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Woodrow, Blake
9:30.88
24/2
9:09.78
1
11
SFTL
Waters, Jacob
10:24.24
22/2
9:55.06
2
9
SFTL
Beyer, John
10:58.32
19/1
11:27.47
3
8
Age Group 30-34 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Bolado, Florencia
10:30.19
21/4
10:56.58
2
9
PALM
Heatley, Stephanie
10:46.83
20/6
10:35.58
1
11
SFTL
Bijlsma, Nathalie
12:30.00
11/6
11:46.73
3
8
MAY
Dispenziere, Ashley
14:30.33
6/7
13:32.90
5
6
FWYS
Martinez, Tara
15:00.00
5/2
12:14.80
4
7
Age Group 30-34 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SPM
Stickle, Christopher
9:30.45
24/6
9:24.51
1
11
PALM
Sites, Tyler
9:54.19
23/4
9:51.98
2
9
SFTL
Kertesz, Kristof
10:01.17
23/7
10:32.61
3
8
SFTL
Rodriguez, Daniel
11:00.00
18/5
10:45.36
4
7
SFTL
Jackwin, Eric
11:23.59
16/3
10:48.58
5
6
TYSM
Macek, James
13:10.00
NS
NS
0
WSC
Murphy, Thomas
13:28.55
9/8
13:05.80
6
5
Age Group 35-39 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ATLY
Shelnutt, Vesna
9:59.14
23/6
9:57.47
1
11
DAMD
Hakeem, Kate
10:59.99
18/4
10:45.15
2
9
PORT
Young, Charley
11:20.99
NS
NS
0
TBAM
Gleason, Rebecca
12:00.00
13/8
NS
0
SFTL
Murphy, Siobhan
12:24.35
12/8
12:20.40
3
8
MOVY
Kelly, Bridget
12:54.74
NS
NS
0
UC17
Montgomery, Krista
13:00.00
9/5
12:35.48
4
7
1693
Wray, Sydney
17:14.67
3/2
14:56.15
5
6
Age Group 35-39 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDAMS
Bezugliy, Alexander
8:57.58
24/4
9:23.33
2
9
GRAN
Spencer, David
9:30.00
24/3
9:13.93
1
11
MACC
Turgeon, Pierre-Luc
10:17.53
22/6
10:06.68
3
8
SLAP
Clennell, Stuart
10:26.29
NS
NS
0
SFTL
Bolado, Francisco
11:22.42
16/5
11:39.81
5
6
CONN
Duguay, Rob
11:45.88
14/3
11:31.09
4
7
SFTL
Armpriester, Ryan
14:03.65
7/8
13:39.33
6
5
SPM
Hawkins, Russell
14:33.53
6/8
13:57.12
7
4
SFTL
Hitchcock, Wesley
19:57.77
2/6
20:50.85
8
3
Age Group 40-44 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Holland, Irish
10:40.00
20/5
10:10.20
1
11
PALM
Harriman, Sarah
10:54.87
19/3
10:57.67
3
8
NICK
Darlak, Kelly
11:04.97
18/8
10:52.60
2
9
TBAM
Maehr, Erin
12:20.00
12/2
11:54.97
4
7
TCAS
Fisher, Tammy
12:38.12
10/6
12:06.13
5
6
SFTL
Stutz, Kathleen
13:40.00
8/8
13:25.03
6
5
Age Group 40-44 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PIRAT
Niehaus, Kurt
9:22.22
24/5
9:18.38
1
11
SHARK
Richard, Adam
10:30.00
22/8
12:01.00
7
4
PBM
Manrique, Alejandro
10:50.69
19/4
10:09.02
2
9
1693
Griffin, Brendan
10:56.30
19/7
10:27.57
3
8
SFTL
McAuliffe, Brent
11:38.71
15/7
10:36.50
4
7
SFTL
Goler, Jonathan
11:45.00
14/5
10:54.14
5
6
SFTL
Wenzel, Phil
11:50.21
14/7
11:39.08
6
5
NCMS
Nguyen, Sonny
15:55.55
4/2
16:15.57
8
3
SFYH
Burke, Patrick
18:00.00
3/8
17:47.22
9
2
Age Group 45-49 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AGUA
Maidenberg, Eve
10:50.47
20/8
10:34.07
1
11
CMS
Ogden, Stacey
11:24.27
NS
NS
0
WISC
McCarthy, Michelle
11:40.42
15/8
11:51.78
2
9
ALEX
Maschal, Sarah
12:03.71
12/4
12:04.11
3
8
SFTL
Sandner, Kathleen
12:34.81
11/1
13:34.77
7
4
UC14
Garces, Gladys
12:37.46
10/3
NS
0
IM
Dold, Sandra
12:40.35
NS
NS
0
CONN
Taddeo, Marta
12:40.42
10/2
12:37.88
4
7
UC15
Linder, Cori
13:17.00
9/7
12:46.02
6
5
PBM
Morris, Hillary
14:00.00
7/7
12:43.76
5
6
SFTL
Rosenblat, Daniela
14:14.96
6/6
13:57.16
8
3
TBAM
Ezagury, Kelly
15:16.16
5/1
14:35.71
9
2
Age Group 45-49 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Gendzel, Leonardo
9:58.21
23/5
9:43.50
1
11
CSMS
Garcia Lachner, Roberto
10:02.25
23/1
9:48.29
2
9
MACC
Darrach, Brent
10:15.20
22/5
10:09.34
4
7
SHARK
Albino, Jorge
10:30.50
21/3
9:57.63
3
8
PBM
Sugisawa, Takashi
10:36.14
21/1
11:31.89
8
3
GS
Decker, John
10:48.49
20/1
10:30.18
5
6
1693
Ahlgren, Kyle
11:27.07
16/7
11:52.36
10
1
SFTL
Figueiredo, Eduardo
11:28.88
16/8
11:44.26
9
2
LMSC
Hynes, Brodie
11:52.08
14/1
11:19.65
7
4
SPM
Novak, Joseph
11:59.31
13/2
11:18.61
6
5
Age Group 50-54 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SPM
Texel, Paula
10:53.00
19/5
10:48.55
1
11
SFTL
Dussliere, Julie
11:11.43
17/6
11:27.88
3
8
UC12
Amezquita, Sandra
11:35.00
15/5
11:45.51
4
7
SHARK
Good, Tricia
11:55.00
13/4
11:16.01
2
9
PA
Kinder, Stephanie
12:10.82
12/3
12:06.18
5
6
DSMY
Bumgardner, Ana
12:36.86
10/5
12:23.54
6
5
DSMY
Hales, Margaret
13:38.53
8/2
13:16.90
7
4
NCMS
Greene, Dana
14:39.51
5/4
16:15.34
9
2
SHARK
Chambers, Rachel
16:15.00
4/1
13:55.25
8
3
Age Group 50-54 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Markovitz, William
9:59.00
23/3
10:18.29
2
9
SFTL
Fernandez, Carlos
10:16.94
22/3
10:06.43
1
11
SPM
Herman, Eric
10:34.50
21/6
10:56.66
3
8
MILEN
Brenes, Marco
12:53.39
9/4
12:28.73
4
7
SFTL
Aimi, Victor
13:40.74
7/4
14:00.48
5
6
SHARK
Place, Jay
13:43.00
7/5
16:37.92
6
5
SFTL
Bynoe, Ralph
22:30.00
1/4
21:35.70
7
4
Age Group 55-59 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DCAC
Dawson, Deborah
10:30.35
21/5
10:19.04
1
11
MICH
Bartkowiak, Sallie
11:49.25
14/2
11:32.64
4
7
SFTL
Herrington, Jamie
11:54.60
NS
NS
0
PBM
Leib Alexander, Amy
11:55.00
14/8
10:28.80
2
9
NAM
Birnbrich, Beth
11:59.50
13/1
11:05.11
3
8
SRM
Nelson, Sheila
12:18.57
12/6
11:50.25
5
6
VMAS
Bekoff, Michelle
12:20.02
NS
NS
0
SHARK
Goldschmidt, Claudia
12:32.42
11/7
11:57.78
7
4
SRM
Bulman, Robin
12:35.90
10/4
12:07.78
8
3
SPM
Kupan, Cheryl
12:50.00
10/1
11:56.00
6
5
PBM
Larson, Kristin
13:10.00
9/6
13:36.08
12
0
SPM
Ponce, Noelle
13:34.00
8/3
13:16.01
10
1
WM
Hendricks, Geneve
14:00.00
7/2
12:58.34
9
2
PBM
Goodwin, Cathy
14:03.51
7/1
14:37.87
13
0
MINN
Langman, Loralie
14:30.00
6/2
13:23.78
11
0
SPM
Bogue, Sherri
19:03.32
2/4
17:48.68
14
0
SFTL
Wesgate, Jody
20:04.52
2/2
19:21.12
15
0
Age Group 55-59 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Dickson, Kurt
9:34.75
24/7
9:34.82
2
9
MPC
Giroux, Martin
9:38.17
24/1
9:31.27
1
11
ARC
Wolf, Timothy
10:30.00
22/1
11:02.90
5
6
PBM
LeClair, David
10:41.00
20/3
10:30.38
3
8
NICK
Mayall, Randy
11:04.91
18/1
10:36.29
4
7
LSM
Doyle, Michael
11:10.00
17/5
11:04.78
6
5
LG
Mairose, Scott
11:11.82
17/2
11:20.87
7
4
1693
Tingstrom, Michael
11:13.40
2/8
11:25.05
8
3
SLAM
Hopson, Bruce
11:26.45
16/2
11:31.06
9
2
SHARK
Mitchinson, Dean
11:55.27
13/5
12:02.49
10
1
SFTL
Barkan, Richard
13:20.00
9/1
13:01.55
11
0
Age Group 60-64 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELB
Parker Palace, Kelly
10:58.86
19/8
10:31.29
1
11
PBM
Jones, Eney
11:01.25
18/7
NS
0
MPC
Hansen, Hillary
11:30.00
15/4
11:15.42
4
7
LVM
Saucy, Stephanie
11:35.68
15/3
11:08.37
3
8
SKY
Ciampa-Wise, Cindy
11:46.57
14/6
11:42.82
5
6
LMSC
Lind, Celeste
11:55.90
13/3
11:48.19
6
5
PSA
De George, Lynn
11:59.38
13/7
10:54.21
2
9
SITAS
Fernandez, Evelina
12:25.00
11/4
12:49.83
7
4
PBM
Howell, Pamela
13:30.00
8/4
NS
0
SFTL
Carbonell, Ana
13:57.88
7/6
13:41.42
8
3
CAM
Wilkins, Pamela
14:12.47
6/3
15:46.20
9
2
Age Group 60-64 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Birnbrich, Chris
10:55.55
19/2
10:28.39
1
11
UC07
Di Prizito Jr, Albert
11:00.00
18/3
12:09.81
5
6
SHARK
Reilly, Jeff
11:11.11
17/3
11:10.03
2
9
PBM
Green, Chip
11:20.15
17/8
11:27.59
3
8
PBM
Alpern, Matthew
11:45.00
14/4
11:48.70
4
7
SPM
Zabel, Michael
11:56.00
13/6
12:18.16
6
5
NEM
Kolb, Karl
12:09.00
12/5
12:29.08
7
4
PBM
Kvedaras, Paul
12:30.00
11/2
14:22.69
9
2
SFTL
Monahan, Jim
12:44.01
10/7
12:57.94
8
3
UC08
Martin, Michael
14:54.99
NS
NS
0
SPM
Schutz, Kevin
17:51.00
3/1
17:57.54
10
1
Age Group 65-69 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Einsidler, Karen
11:11.85
17/7
11:22.43
1
11
NEM
Grilli, Tracy
11:39.41
15/1
11:39.18
2
9
SRVM
Bracken, Judy
12:53.12
10/8
12:36.36
4
7
PBM
Reller, Meg
13:30.28
8/5
12:17.39
3
8
PBM
Neary, Donna
13:35.00
8/6
12:52.88
5
6
UC14
Dalziel, Lisa
13:38.67
8/7
13:20.16
8
3
ART
Wakeland, Maureen
13:40.00
8/1
12:56.20
6
5
PBM
Samuelson, Laurie
13:50.00
7/3
12:58.33
7
4
SWAG
Cunningham, Jill
14:10.00
6/5
13:46.32
9
2
MILEN
Gutiérrez Fernandez, Rosa
15:55.22
4/6
16:51.79
12
0
FACT
Grossman, Gail
16:25.28
3/4
NS
0
MOST
Schueckler, Leslie
17:00.00
3/6
16:06.89
10
1
SPM
Kiernan, Nancy
17:28.80
3/7
16:26.18
11
0
Age Group 65-69 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DJAN
Madruga, Djan
10:05.00
23/8
9:48.95
1
11
SHARK
Brackett, Bill
10:35.00
21/2
10:32.71
2
9
LRM
Strauss, Trip
11:00.00
18/6
10:34.84
3
8
UC14
Fawcett, John
11:20.00
17/1
10:41.50
4
7
UC14
Renaud, Glen
11:25.00
16/6
NS
0
IM
Boutov, Alex
12:20.00
12/7
13:22.21
7
4
MVN
Mitchell, Robert
12:21.78
12/1
12:55.38
6
5
CCAM
Miller, Randy
12:30.00
11/3
12:34.55
5
6
SHARK
Bergquist, Michael
14:04.87
6/4
14:16.73
8
3
PBM
Taber, Mike
15:00.00
5/7
15:25.87
9
2
NEM
Grilli, David
16:00.00
4/7
16:54.22
10
1
CAM
Wrassmann, David
19:25.24
2/5
19:11.01
11
0
Age Group 70-74 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PBM
Hare, Frances
13:06.00
9/3
13:30.03
1
11
GAJA
Landey, Leslie
14:33.05
6/1
14:10.56
2
9
SNM
Miller, Celeste
15:00.00
5/6
14:46.04
3
8
LMSC
Dennis, Martha
15:45.40
4/5
16:00.10
5
6
WISC
Schneider, Mary
15:50.22
4/3
15:23.79
4
7
Age Group 70-74 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Walker, Rick
10:54.97
19/6
11:08.36
3
8
UC02
Baughman, Richard
11:10.00
17/4
11:04.40
2
9
TOC
Ferroggiaro, Fred
11:21.00
16/4
11:00.56
1
11
UC15
Jordan, Richard
11:36.00
15/6
11:20.33
4
7
CM-Y
Wardle, William
11:36.80
15/2
11:37.39
5
6
CMAV
Culp, Joseph
12:46.20
NS
NS
0
NAM
Dudley, Daniel
13:16.79
9/2
13:22.32
6
5
SFYH
Chojnowski, Gerry
14:51.79
5/3
17:18.26
7
4
Age Group 75-79 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PBM
Mitchell, Suzanne
15:34.82
4/4
15:20.29
2
9
SFTL
Webb, Linda
16:17.12
4/8
15:13.84
1
11
WISC
Christenson, Candy
16:25.50
3/5
15:53.33
3
8
SHARK
Riley, Linda
21:20.61
2/7
20:43.92
4
7
Age Group 75-79 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PBM
Quiggin, David
12:29.00
11/5
12:46.25
1
11
MICH
Arneson, Gaard
12:35.00
11/8
12:50.99
2
9
MARY
Tompkins, Richard
15:30.95
5/8
15:05.79
3
8
Age Group 80-84 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FLA
Meintjies, Bruce
19:05.07
NS
NS
0
PBM
Fisher, Alex
19:30.00
2/3
16:53.05
1
11
SHARK
Hollander, Martin
22:00.00
2/1
21:34.08
2
9
SHARK
Mitchell, Jack
28:16.61
1/3
29:19.12
3
8
Age Group 85-89 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
O*H*
Easton, Luise
19:15.15
NS
NS
0
FACT
Henderson, Martha
22:55.90
1/5
22:50.34
1
11
Age Group 85-89 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Van Horn, William
16:30.00
3/3
16:31.98
1
11
<<< Previous Event
Next Event >>>
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home