Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2022 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 3, 2022 - Sun, Aug 7, 2022 )
Psych Sheet
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 18: Men 200 M Fly
91 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Major, Kyle
2:15.18
11/5
2:34.63
4
7
SPM
Manera, Noah
2:19.97
11/2
2:15.79
1
11
DAWGS
Lively, Chris
2:23.22
11/8
2:22.98
2
9
AGUA
Altman-Kurosaki, Mathias
2:30.00
10/8
2:32.11
3
8
1693
Tolar, Jack
2:40.00
8/3
2:45.83
5
6
DCAC
Nishimura, Jacob
2:48.86
7/6
2:58.36
6
5
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VMST
Crabb, James
2:09.99
11/4
2:08.14
1
11
TIDE
Perez, Ricky
2:20.00
NS
NS
0
SFTL
Kertesz, Kristof
2:25.99
10/4
2:24.72
2
9
CONN
Greene, Jonathan
2:35.00
9/2
2:31.52
3
8
SFTL
Woodrow, Blake
2:35.47
9/7
2:39.82
4
7
RMT
Filipovic, Eddie
2:43.10
8/7
NS
0
IM
Carpenter, Harry
2:48.00
7/3
2:43.03
5
6
SFTL
Karimi, Abbas
3:33.64
4/1
3:36.85
6
5
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAS
Glaser-Garbrick, Dan
2:17.22
11/3
2:24.16
2
9
FSAM
Owen, Cameron
2:21.95
11/1
2:11.44
1
11
UC10
Jurkiewicz, Crosby
2:26.00
10/5
2:32.22
5
6
SPM
Stickle, Christopher
2:26.03
10/3
2:28.31
4
7
LOSC
Dee, Kevin
2:30.00
9/5
2:28.05
3
8
UC08
Rubin, Alejandro
2:30.00
9/4
NS
0
FAFC
Ross, Jimmy
2:45.00
8/8
2:41.91
7
4
PALM
Sites, Tyler
2:46.42
7/4
2:33.34
6
5
1693
Taggart, Ross
3:00.00
6/8
2:50.32
8
3
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RMST
Anderson, Justin
2:59.89
6/7
2:40.10
1
11
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Virgil, Jeremy
2:18.77
11/6
2:21.32
1
11
NCMS
Hill, Edward
2:31.00
9/3
2:31.85
2
9
1693
Gass, Kraig
2:51.94
7/8
2:52.90
3
8
DCAC
Atteberry, Jeffrey
2:55.17
NS
NS
0
SFTL
Zambrano Gonzalez, Juan
2:57.77
6/2
2:57.96
4
7
RMST
Gwilliam, Glenn
3:45.00
3/5
3:52.80
5
6
NCMS
Nguyen, Sonny
3:46.19
3/6
4:08.68
6
5
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LRM
Shefchik, Byron
2:20.81
11/7
2:28.69
1
11
1693
Rockwell, John
2:38.20
9/8
2:45.38
2
9
GS
Decker, John
2:42.61
8/2
2:45.93
3
8
1693
Adkins, Dana
3:10.00
5/6
2:56.93
4
7
TERR
Solares, Santiago
3:16.64
4/5
3:32.47
5
6
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SKY
Solano, Abraham
2:27.86
10/6
2:29.39
2
9
NCMS
Andersen, Morten
2:27.91
10/2
2:28.85
1
11
SHARK
Palacios-wanke, Hans
2:28.95
10/7
2:30.13
3
8
DCRP
Rodiger, Stephan
2:40.00
8/5
NS
0
MICH
Wuchte, Mathew
2:53.94
6/5
2:48.67
4
7
SPM
Herman, Eric
3:03.27
5/4
NS
0
MICH
Sturdy, Patrick
3:22.68
4/2
3:11.75
5
6
RMST
Wynes, Anthony
4:30.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Mijares, Jorge
2:32.00
9/6
2:41.15
1
11
LSM
Doyle, Michael
2:38.58
8/4
2:44.14
2
9
DCAC
Dever, Frederick
2:40.97
8/6
2:50.97
4
7
GSM
Faria, Jose
2:48.00
7/5
2:57.92
7
4
MARY
Malone, Kenneth
2:51.12
7/1
2:54.97
6
5
NCMS
Bitzenhofer, Mike
2:55.00
6/3
2:48.08
3
8
SDSM
Jones, Kenton
3:06.99
5/5
2:53.24
5
6
NCMS
Anderson, Earl
3:09.21
5/3
3:02.46
8
3
MOVY
Thompson, Anthony
3:20.47
4/6
3:24.37
9
2
SFTL
Harrison, Zaq
4:58.00
1/4
6:19.25
10
1
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Perez, Arnaldo
2:29.47
10/1
2:31.57
1
11
WISC
Richards, Scott
2:45.00
8/1
2:40.53
2
9
IM
Jenkins, Timothy
2:50.00
7/2
2:49.61
3
8
IM
Seibt, Andreas
3:00.00
6/1
3:15.94
4
7
GMUP
Grecco, Paul
3:11.00
5/2
3:25.25
6
5
SFTL
Zappi, Federico
3:13.23
5/1
3:27.86
7
4
SHARK
Matysek, Jim
3:16.53
4/4
3:19.76
5
6
FAFF
Ingebretsen, Carl
3:18.91
4/3
3:30.69
8
3
UC34
Treiman, Gerald
4:00.00
3/1
4:25.99
9
2
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Sanchez, Greg
2:36.91
9/1
2:36.11
1
11
AGUA
Chambers, John
2:50.79
7/7
2:54.40
3
8
DAS
Halley, Franklin
2:52.46
6/4
2:52.43
2
9
WCM
Guadagni, Peter
2:55.03
NS
NS
0
NCMS
Washburn, Jonathan
2:57.05
6/6
3:20.24
4
7
SKY
Haberek, Cork
3:15.00
5/8
3:27.63
5
6
WISC
Clark, David
3:25.99
4/7
3:38.61
6
5
DOC
Wright, Robert
3:35.31
4/8
3:40.57
7
4
ENSW
Phillips, Mike
3:41.85
3/4
4:05.50
8
3
O*H*
Grassell, Duane
4:05.92
2/5
4:19.10
9
2
NCMS
Glender, Carlos
4:15.50
2/6
4:31.20
13
0
NEM
Keil, Mark
4:40.48
2/1
4:28.87
11
0
DOC
Wright, Gary
4:43.07
2/8
4:30.61
12
0
SFTL
Abbate, Gary
5:00.00
1/5
4:23.44
10
1
VMST
Swiger, Ralph
5:29.44
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Kerns, Hubie
3:11.78
5/7
3:11.87
1
11
INDY
Chamberlain, Rick
3:40.00
NS
NS
0
PSM
Bell, Alan
3:45.00
3/3
3:43.17
2
9
PSM
Fogg, Stephen
3:56.81
3/2
4:05.80
3
8
MINN
Fine, Gary
4:00.26
3/8
NS
0
DOC
Wright, David
4:11.25
2/3
4:19.45
4
7
RMST
Paulson, Laurence
4:32.29
2/7
4:56.21
5
6
PA
McCord, John
4:50.70
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Kleffman, Robin
3:59.10
3/7
3:52.21
1
11
MARY
Tompkins, Richard
4:05.00
2/4
4:00.52
2
9
SOM
Straka, Peter
4:45.00
NS
NS
0
SHARK
Heeter, M
5:00.00
1/3
4:52.30
3
8
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Lokensgard, Erik
4:30.00
2/2
NS
0
<<< Previous Event
Next Event >>>
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home