Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2022 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 3, 2022 - Sun, Aug 7, 2022 )
Psych Sheet
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 4: Men 800 M Free
84 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PCY
Waters, Jacob
9:58.24
10/7
9:39.34
1
11
UC15
Broome, David
10:00.00
10/1
10:21.41
2
9
TRIDM
Portway, Bradley
12:00.00
4/8
10:46.11
3
8
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Kertesz, Kristof
10:04.78
9/4
10:01.17
1
11
RMT
Filipovic, Eddie
10:30.21
8/2
11:21.78
2
9
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSCM
Onishi, Kaname
8:50.00
10/4
9:00.97
1
11
PALM
Sites, Tyler
10:05.99
9/5
9:54.19
2
9
1693
Taggart, Ross
10:40.00
7/2
10:50.14
3
8
1776
Sauter, Trace
12:00.00
3/4
11:19.46
4
7
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VMST
Hogg, Michael
11:18.99
6/1
10:19.95
1
11
UC43
Griffin, Brendan
11:20.14
6/8
10:56.30
3
8
RMST
Anderson, Justin
11:20.21
5/4
10:22.51
2
9
RRY
Morris, John
11:30.46
5/2
11:10.90
4
7
UC08
Keyes, Brett
11:36.38
5/1
11:45.59
5
6
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Vanderkaay, Christian
9:39.99
10/6
9:49.54
2
9
PIRAT
Niehaus, Kurt
9:53.85
10/2
9:22.22
1
11
CONN
Matthews, Jonathan
10:21.96
9/8
10:29.08
3
8
PBM
Loder, Scott
10:24.89
8/5
10:51.08
5
6
DCAC
Atteberry, Jeffrey
10:31.52
NS
NS
0
RMST
Dion, Thomas
10:32.51
8/1
10:39.57
4
7
1693
Nardelli, Louis
10:41.03
7/7
11:14.42
6
5
NCMS
Dallamura, Scott
11:22.00
NS
NS
0
LTDUB
Zanjani, Brian
11:28.71
5/5
11:43.48
7
4
RMST
Gwilliam, Glenn
12:30.00
3/7
12:38.66
8
3
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CSMS
Garcia Lachner, Roberto
10:15.00
9/6
10:02.25
1
11
GS
Decker, John
10:28.76
8/6
10:48.49
4
7
1693
Rockwell, John
10:31.21
8/7
10:40.14
2
9
MELB
Graham, B.J.
10:40.19
NS
NS
0
NCMS
Pardo, Robert
11:06.81
6/2
10:45.89
3
8
ALEX
Wunderlich, Erwin
12:00.00
4/1
12:49.37
5
6
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MPC
Giroux, Martin
9:34.25
10/3
9:38.17
1
11
NCMS
Walter, Joseph
10:00.00
10/8
10:08.49
3
8
DCRP
Rodiger, Stephan
10:10.10
9/3
NS
0
VMST
Noonan, Edward
10:15.09
9/2
10:18.28
4
7
SHARK
Palacios-wanke, Hans
10:19.49
9/1
10:02.57
2
9
PALM
Bentrim, Brent
10:40.00
7/6
NS
0
1693
Earle, Daniel
11:05.23
6/6
11:24.87
6
5
SPM
Herman, Eric
11:29.58
5/3
10:34.50
5
6
NAM
Wilhelm, John
11:39.61
5/8
11:30.21
7
4
SHARK
Mitchinson, Dean
12:02.49
3/6
11:55.27
8
3
NEM
Mills, Edward
13:59.00
2/5
12:58.73
9
2
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Utsch, Jeffrey
9:32.42
10/5
9:32.70
1
11
CMS
Barringer, Rob
10:23.98
8/4
10:10.30
2
9
SDSM
Jones, Kenton
10:27.99
8/3
10:17.44
3
8
DCAC
Dever, Frederick
10:53.97
7/8
11:17.17
7
4
LSM
Doyle, Michael
11:02.17
6/3
11:08.44
4
7
SHARK
Denault, Charles
11:30.00
5/6
11:25.58
8
3
TXLA
Coates, Ed
11:40.00
4/4
11:09.50
5
6
SAMKM
Taylor, James
11:44.46
NS
NS
0
1693
Tingstrom, Michael
11:45.00
4/5
11:13.40
6
5
CMS
Maynard, Charlie
11:54.29
4/2
12:12.91
10
1
PBM
Alpern, Matthew
12:02.00
3/3
11:47.09
9
2
SFTL
Harrison, Zaq
14:30.00
2/2
17:08.57
11
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
Petersen, Craig
10:15.50
9/7
10:09.67
1
11
SHARK
Brackett, Bill
11:00.00
6/4
10:23.84
2
9
1776
Reilly, Jeff
11:01.01
6/5
11:01.62
3
8
SHARK
Matysek, Jim
11:10.00
6/7
NS
0
GMUP
Grecco, Paul
11:34.00
5/7
11:51.25
6
5
CGMS
Bickley, Matthew
11:45.19
4/3
11:37.94
4
7
OCMT
Watkins, Steven
11:51.10
4/6
11:51.50
7
4
VMST
Lowe, John
11:59.00
4/7
11:37.99
5
6
LSM
Guthrie, David
12:04.00
NS
NS
0
SFTL
Quiroga, Amadeo
13:26.00
3/8
12:40.81
8
3
CONN
Burbank, Gerald
13:30.00
2/4
13:07.55
9
2
UC08
Martin, Michael
14:54.99
NS
NS
0
SFTL
Stamey, Ben
17:24.25
1/3
17:17.48
10
1
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Stephenson, Dan
10:33.07
8/8
10:01.92
1
11
LTDUB
Callahan, Jim
10:33.55
7/4
10:28.62
2
9
FINSP
Kannegieser, Robert
10:33.65
7/5
10:40.73
4
7
NCMS
Sanchez, Greg
10:36.14
7/3
10:33.93
3
8
SFTL
Larson, Allen
12:48.45
3/1
13:27.60
5
6
MHSM
Burgess, Douglas
14:00.00
NS
NS
0
O*H*
Grassell, Duane
16:08.59
1/5
16:25.45
6
5
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Walker, Rick
10:50.00
7/1
10:54.97
1
11
ETM
Wardle, William
12:00.20
3/5
11:36.80
2
9
MICH
Thompson, Frank
13:08.57
NS
NS
0
SHARK
Whaley, Richard
14:00.00
2/3
15:30.45
3
8
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Couch, Bob
12:30.00
3/2
12:47.46
1
11
MARY
Tompkins, Richard
14:05.00
2/6
14:01.95
2
9
SHARK
Heeter, M
16:00.00
1/4
14:38.12
3
8
NICK
Cannamela, Donald
16:40.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Hutchings, Dick
14:43.46
2/7
14:31.10
1
11
ADMS
Kilroy, Thomas
17:59.00
NS
NS
0
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SPM
Beach, Robert
23:30.43
NS
NS
0
<<< Previous Event
Next Event >>>
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home