Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2021 U.S. Masters Swimming Long Course National Championship ( Thu, Oct 7, 2021 - Sun, Oct 10, 2021 )
Psych Sheet
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 11: Men 200 M Back
99 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Karimi, Abbas
4:38.43
11/8
3:37.45
1
11
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Maxian, Ondrej
2:20.00
11/3
2:21.23
1
11
UC06
Paulk, David
2:20.00
11/4
2:29.27
2
9
NICK
Pokornowski, James
2:22.00
11/5
2:30.10
3
8
IM
Carpenter, Harry
2:33.36
11/2
2:38.65
5
6
RMST
Koons, Andrew
2:39.63
11/6
2:42.27
6
5
MICH
Larson, Kyle
2:40.50
11/1
2:34.61
4
7
SFTL
Hsieh, Alan
2:47.00
11/7
3:10.71
8
3
SFTL
Hsieh, Adam
2:51.21
11/0
3:08.67
7
4
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LSM
Sussmeier, Robert
2:17.35
10/3
2:23.11
1
11
UC18
Sapp, Drew
2:21.15
NS
NS
0
NAM
Gutnayer, Daniel
2:29.01
10/4
2:23.33
2
9
DAS
Glaser-Garbrick, Dan
2:29.99
10/2
2:24.79
3
8
SPM
Stickle, Christopher
2:33.72
10/5
2:28.13
4
7
SDSM
Agudelo, Jorge
2:39.20
10/1
2:32.41
5
6
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
Bergford, Brian
2:46.00
10/7
2:37.88
1
11
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Chia, Nei-Kuan
2:21.99
10/6
2:26.61
1
11
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Barnes, Chuck
2:12.53
NS
NS
0
MLAC
Chiappetta, Michael
2:27.25
9/4
2:27.21
1
11
IM
Raese, TR
2:28.14
9/5
2:28.66
2
9
MICH
Roddis, Charles
2:30.00
9/3
2:30.39
3
8
O*H*
Nance, Chad
2:38.00
9/6
2:40.29
4
7
NICK
Miller, Korry
2:50.00
9/7
2:46.93
5
6
ABM
Colburn, Christopher
2:50.00
9/2
2:54.49
6
5
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GERM
Higgins, Anthony
2:20.62
8/4
2:26.73
2
9
GRA
Dickson, Kurt
2:23.79
8/5
2:22.79
1
11
NEM
Mc Kay, Matthew
2:25.00
8/3
2:28.84
3
8
LSM
Carroll, Stewart
2:30.00
NS
NS
0
SHARK
Palacios-wanke, Hans
2:36.50
8/6
2:54.99
7
4
SFTL
Wray, James
2:44.00
8/2
2:51.44
6
5
CMS
Sheldon, Paul
2:49.12
8/7
2:46.55
5
6
SAWS
Rubocki, John
2:50.25
8/1
2:35.50
4
7
SBM
Power, Michael
2:51.03
NS
NS
0
UC50
Paskal, Kirk
2:52.65
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Jones, Brian
2:23.17
7/4
2:26.07
1
11
SHARK
Perez, Arnaldo
2:29.36
7/5
2:28.66
2
9
SFTL
Krishtal, Valeriy
2:31.15
7/3
2:35.46
3
8
TERR
Elshafei, Emad
2:37.76
7/6
2:35.52
4
7
SFTL
Horwitz, Peter
2:43.00
7/2
2:42.53
5
6
NAM
Birnbrich, Chris
2:50.00
7/7
2:45.89
6
5
SFTL
Monahan, Jim
2:54.70
7/1
2:59.05
10
1
SHARK
Newman, Steven
2:55.00
7/8
2:48.34
7
4
OPA
Edgerton, Karl
2:56.70
7/0
3:02.45
11
0
NCMS
Anderson, Earl
2:58.97
7/9
2:57.55
9
2
SHARK
Denault, Charles
3:00.36
5/6
2:55.69
8
3
UC21
Taylor, James
3:20.00
5/7
3:06.41
12
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TSUN
Frentsos, Paul
2:38.00
6/4
2:40.42
2
9
VMST
Malsbury, David
2:39.01
6/5
2:48.55
6
5
NCMS
Sanchez, Greg
2:39.65
6/3
2:46.17
4
7
SHARK
Brackett, Bill
2:40.00
6/6
2:41.60
3
8
TXLA
Archer, Branch
2:42.82
NS
NS
0
INDY
Young, Bruce
2:43.09
6/2
2:40.37
1
11
IM
Seibt, Andreas
2:50.00
6/7
2:47.36
5
6
SFTL
Hendrick, Marty
2:51.30
6/1
2:56.89
8
3
NCMS
McFarland, James
2:54.00
6/8
3:08.08
13
0
DADS
Lorenz, Andreas
2:55.00
6/0
2:48.80
7
4
1776
Matz, Michael
2:59.63
6/9
3:00.68
10
1
UC34
Treiman, Gerald
3:00.00
NS
NS
0
CONN
Burbank, Gerald
3:00.30
5/3
3:03.58
12
0
NCMS
Washburn, Jonathan
3:04.88
5/4
2:58.94
9
2
O*H*
Beatty, Chuck
3:10.00
5/2
3:02.41
11
0
O*H*
Grassell, Duane
3:57.46
5/5
4:03.09
15
0
O*H*
Cox, Daniel
4:00.00
5/1
3:25.82
14
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CSMT
Ritter, James
2:45.00
4/4
2:40.68
1
11
SFTL
Shead, Timothy
2:50.00
NS
NS
0
SPM
Nixon, John
2:59.52
4/5
2:58.47
3
8
IM
Dodson, Phil
3:02.00
4/3
3:00.34
4
7
IM
Black, Boyd
3:11.50
4/6
2:53.06
2
9
GCPS
Knisely, Bill
3:15.00
4/2
3:12.85
5
6
LTDUB
Bargar, Scott
3:15.21
4/7
3:13.88
6
5
MICH
Mange, David
3:17.20
4/1
3:18.30
7
4
NEM
Keil, Mark
3:17.22
4/8
3:20.01
8
3
DOC
Wright, Robert
3:19.40
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Day, Lawrence
2:41.05
3/4
2:41.39
1
11
NCMS
Bober, Richard
2:49.09
3/5
2:55.88
2
9
RMST
Rysdon, Jon
3:00.00
3/3
3:08.03
3
8
1776
Meyer, Geoffrey
3:05.75
3/6
NS
0
LRM
Schwartz, Marvin
3:11.79
3/2
3:23.60
7
4
MICH
Thompson, Frank
3:16.60
3/7
3:20.53
5
6
PSM
Warner, Frank
3:19.48
NS
NS
0
NEM
Ryan, Bill
3:22.00
3/1
3:11.03
4
7
MICH
Arneson, Gaard
3:30.00
3/8
3:22.81
6
5
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Burns, Richard
3:00.00
2/5
2:57.20
1
11
PSM
McColly, Michael
3:20.01
2/6
3:18.65
2
9
WMST
Boak, Thomas
3:30.00
2/4
3:49.41
4
7
PBM
Winokur, Eliot
3:52.00
2/7
3:38.33
3
8
AGUA
Bernstein, Rich
3:55.00
NS
NS
0
UC06
Rehfeld, Barry
4:00.00
2/3
3:54.13
5
6
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Oakes, David
4:10.00
1/6
4:33.18
1
11
O*H*
Learmonth, William
5:00.00
NS
NS
0
NAM
Jones, Bruce
5:14.00
1/5
6:27.23
2
9
SHARK
Mitchell, John
6:31.36
1/7
6:38.55
3
8
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GCPS
Ascherfeld, Ray
4:29.53
1/2
4:35.23
1
11
SLAM
Good, Larry
4:39.41
NS
NS
0
ARIZ
Bellem, Ray
5:10.00
NS
NS
0
GAJA
Rogers, Alfred
5:17.80
1/1
5:52.38
2
9
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RMST
Manheim, Frank
4:34.07
1/3
5:12.93
1
11
SPM
Beach, Robert
5:45.00
NS
NS
0
1776
Mayer, Art
7:05.02
1/4
8:33.41
2
9
<<< Previous Event
Next Event >>>
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home