Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2021 U.S. Masters Swimming Short Course National Championship ( Wed, Jul 21, 2021 - Sun, Jul 25, 2021 )
Psych Sheet
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 129: Men 200 Y Free
71 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC33
Ladygin, Vladimir
1:48.00
11/4
NS
0
NICK
Pokornowski, James
1:48.79
11/5
1:47.67
2
9
IAMA
Bennett, Will
1:49.17
11/3
1:44.48
1
11
GS
DiBattista, Alec
1:50.37
11/6
1:52.13
5
6
LSM
Harman, Matthew
1:53.00
11/7
1:49.62
3
8
LSM
McCloud, Andre
1:53.00
11/2
1:51.83
4
7
GAJA
Andrews, Harrison
1:57.13
11/1
2:00.40
6
5
UC13
Brinkley, Samuel
1:59.12
11/8
2:08.74
8
3
XCL
Breitenstein, Joe
2:10.03
10/6
2:04.93
7
4
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TIDE
Verheul, Dirk
1:43.30
10/4
1:42.84
2
9
BAC
Semenov, Nikita
1:45.00
10/3
1:43.79
3
8
CBF
Siniard, Matthew
1:52.86
10/5
1:52.46
4
7
UC02
Lavado, Marcos
1:54.80
10/2
1:39.90
1
11
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PBM
de Oliveira Caze Cav, Unknown
1:49.20
9/4
NS
0
NCMS
Mayfield, Paul
1:50.20
9/5
NS
0
SLAM
Enge, Jeff
1:51.40
9/3
1:47.77
1
11
NEM
Card, Mathew
1:52.03
9/6
1:51.19
2
9
PSM
Petersen, Erik
1:55.80
9/2
1:55.01
3
8
DCAC
Meadows, Chris
1:56.86
9/7
1:55.48
4
7
NCMS
Rossi, Dave
1:59.00
9/1
1:55.53
5
6
ALEX
Taylor, Tim
2:01.72
9/8
2:05.81
7
4
SPP
Zhang, Jack
2:05.00
8/3
1:58.06
6
5
NCMS
Miller, Doug
2:14.40
8/4
2:16.00
8
3
SFTL
Hicks, Michael
2:42.66
8/2
2:43.22
9
2
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Dellanoce, Michael
1:48.82
8/6
1:47.21
1
11
LRM
Markovic, Srdan
1:53.30
8/7
NS
0
SLAM
Pounds, Eric
1:54.04
8/5
1:54.16
2
9
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Hildebrand, David
1:50.53
7/4
1:48.77
1
11
GS
Charcalla, Randy
1:53.94
7/5
1:55.02
3
8
PBM
Manrique, Alejandro
1:58.69
7/3
1:53.41
2
9
MMAC
Nichols, Kory
1:58.86
7/6
1:55.67
4
7
SFTL
Torres, Martin
1:59.33
7/2
2:00.25
6
5
WCM
Holbrook, Chad
2:02.19
7/7
1:57.57
5
6
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RMST
Baldwin, Craig
1:54.33
6/4
1:56.19
1
11
WMAC
Newcomer, Zach
1:55.00
6/5
NS
0
NCMS
Dietrich, Tim
2:05.00
6/3
2:05.75
2
9
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NITR
Unruh, Steven
1:48.87
5/4
1:49.80
1
11
NCMS
Murray, Jeff
1:49.33
5/5
NS
0
NCMS
Andersen, Morten
1:52.48
5/3
1:52.55
2
9
CONN
Rossi, Matthew
1:53.10
5/6
1:56.18
4
7
GRA
Dickson, Kurt
1:53.27
5/2
1:53.52
3
8
GERM
Higgins, Anthony
1:55.48
5/7
NS
0
ARIZ
Brundage, Patrick
1:57.21
5/1
1:58.38
8
3
NCMS
Walter, Joseph
1:58.57
5/8
1:58.02
7
4
NEM
Duru, Kaan
1:58.95
4/4
NS
0
MMCLT
Meehan, Dennis
1:59.25
4/5
1:57.26
6
5
PBM
Lindahl, Lennart
2:00.00
4/3
2:00.71
11
0
YCFM
Kroupa, Andy
2:01.84
4/6
2:00.24
9
2
SFYH
Almeyda, Xavier
2:02.52
4/2
2:00.38
10
1
1693
Ruckdeschel, Jonathan
2:03.29
4/7
2:02.21
12
0
GAJA
Koontz, Ken
2:05.10
4/1
NS
0
CAMS
Patino, Richard
2:07.06
4/8
1:56.70
5
6
NCMS
Major, David
2:09.11
3/4
2:02.76
13
0
NCMS
Hutcheson, Burke
2:26.91
3/5
2:21.69
15
0
GSMS
Schmaltz, Joel
2:27.84
3/3
2:21.46
14
0
NCMS
Delos, Peter
2:30.00
3/6
2:22.01
16
0
YCSC
Sakara, Michael
2:31.16
3/2
2:29.23
17
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IAMA
Bennett, Dennis
1:54.24
2/4
1:52.97
1
11
NCMS
Pistorio, Anthony
1:54.55
2/5
1:55.20
3
8
UC38
Jones, Brian
1:55.00
2/3
NS
0
PALM
Cook, Andy
1:56.58
2/6
1:54.55
2
9
CMS
Barringer, Rob
1:57.89
2/2
NS
0
NCMS
Moore, John
2:04.30
2/7
2:06.82
8
3
UC33
Arne, Anthony
2:04.72
2/1
2:05.71
7
4
UC02
Ness, Erik
2:04.81
2/8
2:04.38
5
6
WMAC
Grisa, Thomas
2:05.05
1/4
2:03.26
4
7
AWJ
Vazhenin, Igor
2:07.57
1/5
2:15.80
10
1
LSM
Doyle, Michael
2:13.11
1/3
2:09.71
9
2
1693
Bergen, Doug
2:18.65
1/6
2:04.98
6
5
NCMS
Procton, Bruce
2:25.00
1/2
NS
0
VA
Cota, Charles
3:02.12
1/7
2:34.79
11
0
<<< Previous Event
Next Event >>>
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home