Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
ILMSA Short Course State Championships 2019 ( Fri, Apr 12, 2019 - Sun, Apr 14, 2019 )
Psych Sheet
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 31: Men 200 Y Free
110 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Haage, Bryan
1:50.00
11/4
1:48.52
1
11
NWSC
Carpenter, Harry
1:53.00
11/2
1:56.57
2
9
CMSC
Haage, Matt
1:57.15
11/10
NS
0
WLAC
Carter, Samuel
1:57.43
10/6
1:57.14
3
8
SWED
Mingo-Mojica, Kelly
2:29.70
5/9
2:26.93
4
7
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PAWW
Zerbonia, Nicholas
1:59.88
10/2
1:54.82
1
11
VALM
Kerr, Kyle
2:10.00
8/4
2:06.32
3
8
SWED
Villacis, Josue
2:10.00
8/6
3:01.74
7
4
SWED
Purvis, Glenn
2:10.10
8/7
2:08.41
4
7
WLAC
Long, Alex
2:15.00
7/6
2:03.57
2
9
JBT
Ryan, Joseph
2:24.00
6/9
2:44.11
6
5
VALM
Konway, Zak
2:38.65
4/9
2:25.55
5
6
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LSPS
Fraser, Alex
1:43.43
11/5
1:47.44
1
11
WLAC
Henahan, Patrick
1:53.00
11/8
1:53.37
2
9
LSPS
Van Huis, Alex
1:55.55
11/1
NS
0
CHSM
White, Patrick
2:03.77
9/5
2:05.96
3
8
CHSM
Misch, Daniel
2:20.00
6/5
2:32.79
5
6
SWED
Nicholas, Trevor
2:29.70
5/2
2:28.32
4
7
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LSPS
Doerr, David
1:51.19
11/7
1:55.66
2
9
ELG
Sur, Thomas
1:57.55
10/4
1:51.31
1
11
SWED
Wever, Matthew
2:01.50
10/9
1:57.62
4
7
LSPS
Achtstatter, Tim
2:01.71
10/1
2:02.33
5
6
MMA
Lowell, Jon
2:02.01
10/10
1:57.37
3
8
SWED
Gehl, Nicholas
2:08.00
9/9
2:05.14
6
5
CHSM
Benning, Chris
2:15.00
7/4
2:08.52
7
4
NWSC
Beard, Marc
2:15.00
7/5
2:12.32
8
3
SWED
Schrade, Todd
2:23.37
6/2
2:20.33
9
2
SWED
Johnson, Andrew
2:25.00
5/5
2:39.09
10
1
SWED
Bessette, Aaron
2:45.00
3/6
2:45.92
11
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ELG
Culver, Benjamin
1:49.99
11/6
1:50.91
1
11
ABM
Martin, Patrick
1:51.80
11/3
1:53.91
2
9
EVM
Corr, David
2:05.00
9/4
2:07.19
4
7
ELG
Tibbetts, Andrew
2:20.00
6/6
2:03.89
3
8
ELG
Myszka, John
2:22.00
6/7
2:29.64
5
6
UC21
Thomas, William
2:49.00
3/8
2:53.31
6
5
ELG
Rajadhyax, Nilesh
3:03.22
2/4
3:00.17
7
4
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALA
Keller, Matt
1:54.50
11/9
1:55.25
1
11
EVM
Raese, TR
1:57.20
10/5
1:56.73
2
9
FF
Urban, Mark
1:58.76
10/3
2:03.07
4
7
SWED
Edie, Jacob
1:59.00
10/8
2:01.21
3
8
SWED
Holck, Andy
2:06.26
9/3
2:11.75
6
5
NAC
Frech, Raymond
2:13.08
8/1
2:09.64
5
6
WLAC
Schoenauer, Steffan
2:16.52
7/3
2:13.31
7
4
CHSM
Lizano, Antonio
2:18.21
7/2
NS
0
CHSM
Misener, Jim
2:19.61
7/1
2:21.73
10
1
JBT
Espinos, Bill
2:20.00
7/10
2:15.80
8
3
LSPS
Wallace, Andrew
2:24.46
6/1
2:19.11
9
2
CHSM
Ware, Sean
2:24.93
6/10
2:28.05
12
0
JBT
Kresno, Charles
2:35.00
4/4
2:27.95
11
0
CHSM
Myers, Fred
2:35.22
4/3
2:34.58
13
0
VALM
Cunningham, Jeffrey
2:40.72
4/10
2:42.04
14
0
IM
Mulhall, Michael
2:45.00
3/4
NS
0
SWED
McCurdy, Matthew
3:45.00
2/5
3:09.24
15
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FF
Lundgren, Kurt
1:58.00
10/7
2:03.02
1
11
SWED
Cordero, Billy
2:08.00
9/1
2:08.79
2
9
JBT
Collet, John
2:18.74
7/9
2:26.10
4
7
SWED
McWeeny, Peter
2:22.79
6/8
2:20.71
3
8
SWED
Marcy, Peter
2:28.50
5/3
2:30.18
7
4
CHSM
Figg, Steven
2:30.00
5/1
2:28.34
6
5
SWED
Jillson, Robert
2:30.40
4/5
2:27.24
5
6
ELG
Masters, Kevin
3:10.00
2/2
3:43.69
9
2
SWED
Goudy, Keith
3:45.00
2/6
3:12.02
8
3
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FF
Soltys, Ted
2:05.00
9/6
NS
0
COHO
Reisner, Daniel
2:05.99
9/7
2:10.32
3
8
EVM
Carroll, Frank
2:07.25
9/2
2:10.02
1
11
SWED
Sullivan, James
2:08.40
8/5
2:10.22
2
9
LSPS
Francis, Lee
2:12.52
8/2
2:16.77
6
5
LSPS
McKeon, David
2:13.00
8/9
2:20.63
7
4
NWSC
Depew, Richard
2:16.00
7/7
2:15.73
5
6
WSTM
Considine, Jamie
2:17.92
7/8
2:15.55
4
7
CENT
Brandt, Scott
2:20.00
6/4
2:26.90
9
2
FF
Maser, Jörg
2:25.00
5/6
2:23.99
8
3
ELG
Schark, Mark
2:29.37
5/8
2:39.26
12
0
ELG
Goyette, Brian
2:30.00
5/10
2:27.15
10
1
ELG
Caffero, Louie
2:35.00
4/6
2:32.28
11
0
LBF
Olson, Mark
2:48.17
3/3
2:49.81
13
0
SWED
Creelman, Brit
3:10.00
2/8
3:23.34
14
0
SAMKM
Prear, Danny
3:13.40
2/9
3:29.74
15
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SAGE
Scanlan, Kevin
2:08.00
9/10
NS
0
FF
McCabe, Thomas
2:11.00
8/8
2:16.14
1
11
IM
Drake, Rick
2:22.18
6/3
2:21.81
2
9
BAM
Shekleton, Tim
2:26.00
5/4
2:22.67
3
8
LIB
Reed, Michael
2:35.10
4/7
2:35.26
6
5
ELG
Hillegonds, Michael
2:35.50
4/8
2:33.93
5
6
UC21
Samuels, Harry
2:38.80
4/1
2:31.77
4
7
CHSM
Hartman, Van
2:53.35
3/1
2:55.18
7
4
VALM
Langer, Steven
2:57.15
1/9
NS
0
SWED
Bachtell, John
3:41.55
1/7
3:55.95
8
3
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
EVM
Dodson, Phil
2:06.50
9/8
2:21.01
3
8
NWSC
Toft, Victor
2:10.67
8/3
2:13.94
1
11
CMSC
Blumenthal, Jeffrey
2:14.75
8/10
2:18.04
2
9
PALA
Guilfoil, Scott
2:44.01
3/5
2:39.34
5
6
HRYB
Hoppe, David
2:45.00
3/7
2:37.79
4
7
PALA
Robb, John
2:51.78
3/9
3:11.60
6
5
PALA
Alsen, Donald
3:10.00
2/3
3:14.83
7
4
ELG
Manheim, Chris
3:29.33
1/5
3:26.99
10
1
ELG
Maude, Tom
3:30.30
1/6
3:21.83
8
3
LYON
Kuhl, John
3:40.00
1/4
3:26.45
9
2
ELG
Brown, Paul
3:44.36
1/3
3:27.57
11
0
JBT
Shortley, Thomas
3:45.00
1/2
NS
0
PALA
Palarz, Jerry
4:12.00
1/1
4:16.91
12
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Wendt, George
2:27.38
5/7
2:26.59
1
11
ELG
Stitt, John
2:38.34
4/2
2:52.12
2
9
MMA
Cavallo, Bob
2:50.00
3/2
2:56.75
3
8
ELG
Osborne, Oz
2:54.14
3/10
2:57.26
4
7
ELG
Kracen, Scott
3:00.00
1/8
NS
0
ELG
Garcia, Jaime
3:25.16
2/10
3:25.86
5
6
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Klyce, Erskine
3:05.40
2/7
3:29.38
2
9
CHSM
Casebolt, Dave
3:15.00
2/1
3:10.74
1
11
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALA
Schairer, Louis
5:37.12
1/10
7:04.47
1
11
<<< Previous Event
Next Event >>>
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home