Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
ILMSA Short Course State Championships 2018 ( Fri, Apr 13, 2018 - Sun, Apr 15, 2018 )
Psych Sheet
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 7: Men 100 Y IM
139 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWAM
Riordan, Chris
57.70
13/6
54.99
1
11
UC21
Brown, Bronson
1:02.00
12/1
59.82
3
8
PAWW
Schrock, Coleton
1:03.23
11/7
1:01.12
4
7
SWAM
Lefler, William
1:05.15
10/2
1:03.87
6
5
EVM
Melnick, Daniel
1:05.64
10/9
1:02.22
5
6
UC21
Korth, Kristofer
1:06.00
9/5
56.74
2
9
SWED
Mingo-Mojica, Kelly
1:12.36
6/3
1:10.57
7
4
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CENT
Davis, Josh
56.33
14/3
58.60
3
8
SWAM
Johnson, Christopher
56.93
14/8
56.61
2
9
WLAC
Healy, Devon
58.00
13/7
54.74
1
11
PAWW
Zerbonia, Nicholas
59.21
13/9
1:01.08
8
3
CHSM
Ciochon, Samuel
59.35
13/1
1:01.47
9
2
CHSM
Hanson, Zac
59.87
13/10
59.36
5
6
WLAC
Shopp, Colin
1:01.00
12/7
1:00.62
7
4
AGUA
Altman-Kurosaki, Jonas
1:01.17
12/8
59.79
6
5
WLAC
Connolly, Scott
1:02.00
12/9
1:02.25
10
1
SBRM
Meck, Howard
1:05.05
10/8
58.62
4
7
CHSM
Folcik, Jacob
1:06.00
10/10
1:04.76
11
0
CHSM
Gorman, Jake
1:08.77
8/6
1:08.47
12
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHSM
Brophy, Sean
57.53
14/9
58.43
2
9
SWED
Velasquez, Nick
57.66
13/5
1:00.13
4
7
NWSC
Gensler, Benjamin
1:00.43
12/6
56.86
1
11
LSLP
Van Huis, Alex
1:00.55
12/4
59.49
3
8
CHSM
Oates, Michael
1:02.18
12/10
1:03.34
6
5
CHSM
Bentley, James
1:03.03
11/4
1:04.96
9
2
CHSM
Holmes, CJ
1:03.32
11/3
1:05.68
10
1
CHSM
Revzin, Barry
1:04.00
11/9
1:01.14
5
6
CHSM
Kujat, Scot
1:04.29
11/10
1:04.19
8
3
LSLP
Zita, Justin
1:05.00
10/3
NS
0
CHSM
Madrid, Oswaldo
1:08.77
8/4
1:03.58
7
4
CHSM
Cowen, Michael
1:17.58
5/6
1:14.98
11
0
LIB
McDonnell, Michael
1:18.54
5/7
1:17.59
12
0
SWED
Nicholas, Trevor
1:30.00
3/7
1:23.65
13
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Carlson, Timothy
54.29
14/5
55.52
2
9
EVM
Hamming, Mark
55.00
14/6
53.44
1
11
ELG
Sur, Thomas
55.77
14/7
58.89
5
6
EVM
Swanson, Tony
57.50
14/2
NS
0
ELG
Weidner, Tim
57.57
14/10
58.49
4
7
SWAM
Torres, Paul
58.17
13/3
1:00.07
6
5
EVM
Lahey, Patrick
58.88
13/8
57.69
3
8
EVM
Harrington, Michael
1:03.00
11/6
1:02.26
8
3
CHSM
Meyer, Paul
1:04.00
11/2
1:05.24
10
1
ELG
Castle, Paul
1:05.00
10/7
1:01.67
7
4
LIB
Strickland, Brice
1:07.10
9/7
1:06.42
12
0
MMA
Rokosz, Peter
1:08.29
9/1
1:07.62
13
0
NWSC
Wenke, Dave
1:09.43
7/5
1:10.78
14
0
NWSC
Beard, Marc
1:09.44
7/6
NS
0
PALA
Palarz, Kevin
1:10.11
7/1
1:05.83
11
0
PAWW
Swanson, Tim
1:13.00
6/8
1:04.57
9
2
ELG
Mehl, David
1:23.81
4/4
1:20.10
16
0
SWED
Ferrari, Daniel
1:25.00
4/7
1:15.19
15
0
UC21
Eddington, Jantzen
1:30.83
3/9
1:32.17
17
0
IM
Weiner, David
1:37.42
2/6
1:43.44
18
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Tetzlaff, Maurice
1:05.00
10/4
1:06.12
2
9
EVM
Corr, David
1:07.90
9/8
1:04.43
1
11
ELG
Myszka, John
1:11.03
6/5
1:09.55
3
8
SWED
Burris, Jeffrey
1:20.00
5/1
1:13.05
4
7
LIB
Cauwels, Ted
1:21.30
5/10
DQ
0
HRYB
Gubaras, Aldas
1:35.00
3/10
1:31.42
5
6
ELG
Rajadhyax, Nilesh
1:46.18
2/10
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NTA
Raese, TR
57.98
13/4
57.32
1
11
LWM
Grotke, Kevin
59.17
13/2
1:01.67
4
7
WSTM
Lundgren, Kurt
59.95
12/5
1:01.11
2
9
CHSM
Espino, Rudy
1:05.00
10/6
1:01.48
3
8
SWED
Lozier, Chris
1:07.00
9/4
1:06.88
6
5
LYON
Slad, Thomas
1:07.33
9/3
1:06.35
5
6
LWM
Frech, Raymond
1:09.00
8/1
1:07.38
7
4
NWSC
Barrett, Sean
1:09.00
8/9
1:10.57
8
3
CHSM
Ware, Sean
1:13.45
6/2
1:14.72
10
1
LSLP
Wallace, Andrew
1:15.00
5/5
1:13.91
9
2
SWED
Hutcheson, Nate
1:22.00
4/5
1:23.60
12
0
SWED
Sesko, Thomas
1:25.00
4/8
1:19.40
11
0
VALM
White, Jason
1:25.00
4/2
1:24.76
13
0
ELG
Tratt, Kerric
2:30.00
1/2
2:07.12
14
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FF
Tuchler, Jim
55.50
14/4
56.59
1
11
UC40
Barger, Joe
1:01.71
12/2
NS
0
FF
Brandt, Mark
1:04.10
11/1
1:04.88
2
9
LSLP
Hunneke, Kyle
1:07.96
9/2
1:05.81
4
7
LWM
Murphy, Michael
1:08.00
9/9
1:05.01
3
8
WSUB
Rosen, Daniel
1:09.50
7/4
1:07.44
5
6
SWED
McWeeny, Peter
1:10.00
7/7
1:09.28
6
5
LSLP
McKeon, David
1:10.00
7/3
1:11.37
7
4
FFC
White, Patrick
1:10.60
7/10
DQ
0
MMA
Livingston, Tommy
1:14.02
6/1
NS
0
PALA
Flowers, Michael
1:34.60
3/1
1:25.47
8
3
ELG
Masters, Kevin
1:50.05
1/4
1:57.16
9
2
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FF
Sims, David
57.57
14/1
57.17
1
11
CENT
Gibson, Dave
1:01.10
12/3
1:00.10
2
9
WMAC
Blommel, Gregory
1:02.18
11/5
1:03.82
4
7
CHSM
Gilberg, Steve
1:03.80
11/8
1:05.54
5
6
CHSM
Dineen, Bradley
1:05.86
10/1
1:09.44
9
2
PALA
Bendix, Bruce
1:06.69
9/6
1:08.70
8
3
LSLP
Francis, Lee
1:08.90
8/3
1:11.18
11
0
LYON
Clark, Gregory
1:09.00
8/8
1:07.80
6
5
WLAC
Hasak, Amit
1:09.28
8/10
1:08.31
7
4
FF
Soltys, Ted
1:10.00
7/8
1:03.19
3
8
LYON
Vear, Donald
1:10.00
7/2
1:10.08
10
1
EVM
Bychowski, James
1:13.82
6/9
1:11.91
12
0
LWM
Ward, Richard
1:19.50
5/8
1:15.81
13
0
CHSM
Wexelberg, Bruce
1:25.00
4/3
1:23.97
14
0
LYON
Greska, Steve
1:30.00
3/3
1:25.10
15
0
EVM
Hill, Gordon
1:30.00
3/4
1:28.48
16
0
SWED
Ceisel, John
3:30.00
1/9
2:01.36
17
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ELG
Ursu, Andrei
1:04.50
10/5
1:06.61
2
9
ELG
Meyer, Kenneth
1:08.50
9/10
1:09.33
4
7
MMA
Hasse, William
1:08.50
8/5
NS
0
LYON
Johnson, Eric
1:08.89
8/7
1:08.25
3
8
FF
Seibt, Andreas
1:09.00
8/2
1:04.61
1
11
LWM
Bodnar, Henry
1:10.00
NS
0
FF
Seybold, Harvey
1:11.09
6/6
1:11.66
6
5
COHO
Weiss, Michael
1:11.50
6/4
1:10.51
5
6
CHSM
Phinney, Scot
1:20.00
5/9
1:19.19
7
4
CHSM
Rooney, Pat
1:20.00
5/2
1:21.56
8
3
HRYB
Hoppe, David
1:30.00
3/8
1:28.91
9
2
ELG
Gordon, Steven
1:38.00
2/4
1:43.91
13
0
FF
Camin, Peter
1:40.65
2/9
1:40.89
10
1
HRYB
Moss, Lawrence
1:41.95
2/1
1:41.02
11
0
SWED
Station, John
2:00.00
1/3
1:43.81
12
0
SWED
Bachtell, John
2:15.00
1/8
2:01.62
14
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VALM
DeWitt, Peter
1:10.00
7/9
1:08.84
1
11
EVM
Dodson, Phil
1:12.00
6/7
1:09.79
2
9
CHSM
Patronsky, Ross
1:18.00
5/4
1:18.78
3
8
EVM
Carroll, Joe
1:25.70
4/9
1:20.18
4
7
PALA
Robb, John
1:28.36
3/5
1:33.85
6
5
PAWW
Giebelhausen, Rich
1:30.25
3/2
1:31.86
5
6
EVM
Hertel, Robert
1:40.00
2/8
1:42.59
7
4
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Wendt, George
1:14.27
6/10
1:13.85
1
11
SYSM
Brinkman, Terry
1:19.00
5/3
1:19.52
2
9
ELG
Ota, Ken
1:23.00
4/6
1:22.52
3
8
NWSC
Long, Robert
1:28.00
4/1
1:25.23
4
7
UC16
Campbell, Robert
1:28.24
4/10
1:31.14
6
5
ELG
Stitt, John
1:28.44
3/6
1:30.22
5
6
CHSM
Schein, Howard
1:38.38
2/7
1:48.75
10
1
NWSC
Evans, Chip
1:38.80
2/3
1:38.50
8
3
UC21
Schafer, David
1:40.00
2/2
1:41.72
9
2
NWSC
Klumb, George
1:46.80
1/5
1:38.43
7
4
HRYB
Dayton, Barry
1:59.99
1/7
1:58.81
11
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
JBT
Baron, Robert
1:36.00
2/5
1:32.50
1
11
NWSC
Barry, Andrew
1:49.00
1/6
1:43.47
2
9
Key
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home