Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, May 10, 2018 - Sun, May 13, 2018 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 20: Men 200 Y Breast
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Dray, Jonathan
2:08.00
27/4
2:09.09
1
11
SFTL
Rousseau, Jean-David
2:15.77
27/5
2:15.01
2
9
UC08
Guminski, Timothy
2:28.31
27/7
2:19.10
3
8
WMAC
Hora, Nicholas
2:16.76
27/3
2:20.13
4
7
ARMS
Frederick, Aaron
2:22.19
27/2
2:22.90
5
6
ROSE
Lum, Andrew
2:30.54
20/6
2:24.36
6
5
IM
Melnick, Daniel
2:21.44
27/6
2:24.44
7
4
WVM
Ghavami, Alex
2:30.00
27/8
2:27.92
8
3
BCTM
Alexiou, Athanasios
2:28.84
27/1
2:29.00
9
2
NEM
Hsieh, Alan
2:38.29
20/7
2:29.52
10
1
BCTM
Escareno, Jesus
2:48.06
20/5
2:48.44
11
0
IM
Garcia, Daniel
2:28.10
NS
NS
0
SFTL
Kertesz, Kristof
2:15.47
NS
NS
0
PSM
Pehrson, Josh
2:15.02
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Korman, Matt
2:00.00
26/5
2:01.88
1
11
TOC
Leopold, Jonathan
1:58.34
26/4
2:05.08
2
9
SLAM
Lawrence, Jesse
2:03.10
26/3
2:05.10
3
8
NCMS
Thomas, Chandler
2:08.99
26/6
2:10.50
4
7
TOC
Ferrif, Nick
2:20.00
25/5
2:12.09
5
6
O*H*
McCollister, Andrew
2:18.53
26/1
2:12.34
6
5
IM
Feczko, Nick
2:21.37
25/3
2:12.41
7
4
MICH
Daniels, James
2:23.34
25/6
2:14.07
8
3
IM
Davis, Joshua
2:18.99
25/4
2:15.57
9
2
SBRM
Meck, Howard
2:18.87
26/8
2:15.83
10
1
CSPM
Pasquesi, Justin
2:14.44
26/7
2:16.18
11
0
MICH
Destree, Nathan
2:24.45
25/2
2:16.98
12
0
PALM
Sites, Tyler
2:25.76
25/1
2:17.18
13
0
PBM
Magazine, Andrew
2:29.84
25/8
2:18.56
14
0
XSWM
Benziger, Xander
2:35.00
20/8
2:23.01
15
0
IRM
Gildea, Chris
2:25.00
25/7
2:24.07
16
0
WMAC
Mistry, Cy
2:10.00
26/2
DQ
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Gans, Egan
2:10.00
24/4
2:07.18
1
11
IM
Gensler, Benjamin
2:14.28
24/3
2:09.42
2
9
NAM
Kauscher, Robert
2:19.78
24/2
2:09.44
3
8
MMA
Peterson, David
2:12.56
24/5
2:11.48
4
7
STMA
Buhr, Anthony
2:18.13
24/6
2:16.46
5
6
SLAM
Lau, Jonathan
2:22.46
24/7
2:17.88
6
5
IM
Van Huis, Alex
2:24.60
24/1
2:18.04
7
4
PALM
Thaler, Daniel
2:39.31
23/6
2:27.18
8
3
NAST
Rosier, Nicholas
2:30.00
23/4
2:27.53
9
2
USF
Ganiyev, Doston
2:37.00
23/3
2:28.19
10
1
TOC
Prill, Derek
2:28.65
24/8
2:30.22
11
0
ALEX
Taylor, Tim
2:32.50
23/5
2:31.00
12
0
MAM
Law, David
2:40.29
23/2
2:35.52
13
0
TOC
Bower, Kenny
2:20.20
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BUMS
Wells, Geoff
2:06.51
22/4
2:08.61
1
11
CMS
Trinidad, Reuben
2:08.83
22/5
2:11.65
2
9
IM
Carlson, Timothy
2:09.47
22/3
2:12.05
3
8
NN
Filion, Guillaume
2:15.10
22/2
2:12.32
4
7
ELG
Sur, Thomas
2:13.26
22/6
2:13.29
5
6
NAM
Hunte, Rod
2:20.35
21/4
2:17.38
6
5
COOG
Bermudez, Oscar
2:20.89
21/5
2:18.14
7
4
NAST
Teske, Brian
2:16.00
22/7
2:19.27
8
3
ROSE
Durieux, Chad
2:18.76
22/8
2:21.22
9
2
PALM
Malik, Michael
2:22.69
21/6
2:22.68
10
1
CHEL
Sabala, Michael
2:18.42
22/1
2:23.86
11
0
BUMS
Werner, David
2:25.85
21/2
2:24.63
12
0
SFTL
Cedanio, Noel
2:22.56
21/3
2:26.08
13
0
WMAC
Murray, Todd
2:30.92
21/1
2:27.71
14
0
ROSE
Durieux, Kyle
2:36.54
21/8
2:33.87
15
0
CMS
Bergford, Brian
2:47.00
20/1
2:36.21
16
0
PBM
Berwald, Joshua
2:40.11
20/3
2:46.42
17
0
PBM
Billingsley, Patrick
2:40.00
20/2
NS
0
ELG
Brown, Adam
2:35.00
NS
NS
0
WH2O
Charmes, Roman
2:50.09
20/4
NS
0
AKMS
Jiracek, Jakub
2:08.00
NS
NS
0
SFTL
Magarity, Tyler
2:22.00
NS
NS
0
ENSW
Silver, Isaac
2:27.11
21/7
NS
0
BCTM
Zhai, Eric
2:28.50
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Holden, Blake
2:07.63
19/4
2:05.20
1
11
SHAM
Klepchick, Paul
2:15.14
19/6
2:13.68
2
9
INDY
Powers, Brian
2:11.00
19/5
2:15.42
3
8
CMS
Doherty, Kevin
2:14.99
19/3
2:16.47
4
7
NAM
Hill, Keith
2:24.81
18/4
2:16.95
5
6
WH2O
Schmidt, Matthew
2:16.79
19/2
2:17.02
6
5
RMST
Baldwin, Craig
2:21.24
19/1
2:22.14
7
4
WMAC
Stich, Darryl
2:20.82
19/7
2:22.73
8
3
CSLA
Quane, Eric
2:30.80
18/3
2:25.83
9
2
1693
Williams, Rich
2:23.41
19/8
2:26.05
10
1
IM
Warren, Robert
2:28.15
18/5
2:30.82
11
0
NASH
Shavrov, Alexander
2:32.60
18/2
2:31.84
12
0
MICH
Dale, Michael
2:32.17
18/6
2:33.74
13
0
WMAC
Wu, Bobby
2:38.00
18/8
2:36.49
14
0
INDY
Forst, Jeremy
2:42.68
12/5
2:38.89
15
0
IM
Tetzlaff, Maurice
2:36.25
18/7
2:43.45
16
0
DAS
Sanchez, Greg
2:38.00
18/1
2:45.34
17
0
ZAM
Ayshford, Mark
3:07.16
12/2
2:58.81
18
0
SFTL
Vogel, Michel
3:15.17
12/1
3:00.23
19
0
UC16
Geiss, Anthony
3:15.00
12/7
3:03.95
20
0
FSAM
Stolle, Matt
2:50.00
12/6
3:04.25
21
0
SBRM
Shank, Jason
2:50.00
12/3
DQ
0
SFTL
Cox, Raymond
2:45.53
NS
NS
0
BCTM
Nakahodo, Sidney
2:40.83
12/4
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
West, Steve
2:01.67
17/4
2:03.20
1
11
SKY
Solano, Abraham
2:12.00
17/5
2:12.10
2
9
PSM
Doherty, Todd
2:17.36
17/6
2:16.90
3
8
UMAC
Goodison, Michael
2:16.93
17/3
2:18.04
4
7
NCMS
Andersen, Morten
2:17.89
17/2
2:18.18
5
6
IM
Grotke, Kevin
2:20.00
17/7
2:19.89
6
5
IM
Espino, Rudy
2:21.53
17/1
2:24.07
7
4
PBM
Hanssen, Erik
2:29.85
16/5
2:27.09
8
3
PBM
Tessin, Chris
2:24.20
16/4
2:28.08
9
2
SNM
Petrilla, Eric
2:30.43
16/2
2:29.24
10
1
SNM
Hamilton, Nathan
2:23.34
17/8
2:29.46
11
0
UMAC
Ellis, Andrew
2:30.00
16/6
2:30.16
12
0
LYON
Slad, Thomas
2:36.79
15/3
2:31.45
13
0
MATT
McCoy, Peter
2:34.32
16/8
2:31.72
14
0
CRUZ
Roberts, David
2:30.90
16/1
2:31.75
15
0
SKY
Rushman, C.J.
2:30.65
16/7
2:32.67
16
0
NAST
Wollenhaupt, Eric
2:35.00
15/4
2:35.56
17
0
INDY
Stephens, Ryan
2:30.00
16/3
2:39.73
18
0
SKY
Ronau, Matt
2:51.53
15/2
2:40.66
19
0
USF
Mc Bride, Patrick
2:35.69
15/5
2:40.93
20
0
SKY
Schall, J-D
3:20.00
15/1
2:55.09
21
0
MICH
Sturdy, Patrick
2:45.00
15/6
3:01.48
22
0
WMAC
De Lone, Daniel
3:07.35
15/7
3:11.83
23
0
GRA
Winslow, Scott
3:42.91
15/8
3:27.03
24
0
PSM
Carmosino, Vince
2:22.17
NS
NS
0
OREG
Kinder, John
2:36.40
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Tuchler, Jim
2:17.30
14/4
2:14.63
1
11
VMST
Harris, Gregory
2:23.17
14/7
2:20.83
2
9
DCAC
Williams, Neill
2:19.88
14/3
2:21.56
3
8
MICH
VanderMey, Mark
2:34.82
13/4
2:21.65
4
7
IAMA
Bennett, Dennis
2:22.57
14/2
2:23.40
5
6
CMS
Jimenez, Ignacio
2:19.31
14/5
2:23.83
6
4.5
PSM
Kays, David
2:22.06
14/6
2:23.83
6
4.5
MINN
Ewing, Michael
2:30.99
14/1
2:26.51
8
3
WMAC
Sinitz, John
2:37.00
13/5
2:32.19
9
2
MOVY
Thompson, Anthony
2:37.48
13/3
2:32.94
10
1
IM
Brandt, Mark
2:33.66
14/8
2:35.60
11
0
LYON
Costello, John
2:41.15
13/2
2:38.03
12
0
IM
Murphy, Michael
2:43.00
13/1
2:40.96
13
0
INDY
Shope, Jon
2:40.00
13/6
2:43.95
14
0
WCM
Endres, Paul
2:41.25
13/7
2:51.66
15
0
NEM
Grady, Seth
2:52.50
13/8
2:53.32
16
0
MICH
Flynn, John
3:19.83
12/8
3:07.04
17
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MVN
Travaini, Carlo
2:19.00
11/5
2:07.80
1
11
RICE
Guthrie, David
2:11.95
11/4
2:12.98
2
9
GS
McAdam, Robert
2:23.54
11/6
2:21.81
3
8
NEM
Naylor, Jeff
2:25.49
11/7
2:26.63
4
7
TRAY
Ritchie, Andy
2:35.00
10/4
2:28.85
5
6
AWJ
Dyer, Andy
2:21.59
11/3
2:29.98
6
5
UCLA
Morales, Tito
2:35.50
10/5
2:32.21
7
4
HAFL
Aubrey, Michael
2:25.87
11/1
2:32.27
8
3
WMAC
Allen, Peter
2:37.62
10/3
2:38.89
9
2
O*H*
Kelley, Kevin
2:42.37
10/7
2:40.04
10
1
SFTL
Marks, Ronald
2:44.85
10/1
2:40.40
11
0
IM
Holmberg, Tom
2:37.74
10/6
2:41.10
12
0
MICH
Foltz, Carl
2:41.35
10/2
2:43.16
13
0
WMAC
Holland, David
2:25.00
11/2
2:44.42
14
0
MICH
Hood, Daniel
2:48.16
10/8
2:51.99
15
0
WCM
Conner, Christopher
3:11.04
5/8
3:16.71
16
0
ELG
Woerner, Bruce
3:20.22
3/7
3:27.42
17
0
IM
Bychowski, James
2:55.00
NS
NS
0
PBM
Moreno, Al
2:32.70
11/8
NS
0
PSM
Phillips, Daniel
2:21.01
NS
NS
0
INDY
Weiss, John
3:03.32
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KM
Hamm, Michael
2:33.00
9/5
2:27.82
1
11
SDSM
Von Hoffmann, Gerard
2:35.00
9/2
2:31.29
2
9
PALM
Slowey, Michael
2:34.15
9/6
2:33.54
3
8
UC21
Magiera, Joseph
2:40.10
9/8
2:33.71
4
7
MICH
Parker, Randy
2:32.00
9/4
2:33.92
5
6
DAS
Halley, Franklin
2:35.23
9/7
2:35.66
6
5
SPM
Davis, Kern
2:33.30
9/3
2:36.39
7
4
UC08
WuShanley, Ying
2:43.62
8/6
2:37.50
8
3
IM
Seybold, Harvey
2:48.00
8/7
2:38.04
9
2
1776
Keyser, Brian
2:36.77
9/1
2:41.49
10
1
DAM
Swenor, Gary
2:43.38
8/5
2:43.12
11
0
SKY
Haberek, Cork
2:42.24
8/4
2:45.85
12
0
SFTL
Vehovec, Henry
2:50.99
8/8
2:46.62
13
0
SWIFT
Knowles, Andy
2:45.02
8/2
2:47.51
14
0
WMAC
Van De Laarschot, Keith
2:56.00
7/6
2:50.74
15
0
SKY
Sprawls, David
2:58.11
7/2
2:51.92
16
0
MICH
Phillips, Mike
2:53.60
7/3
2:52.37
17
0
CONN
Lamontagne, Robert
2:50.92
8/1
2:53.45
18
0
TVM
Hektner, Eric
2:53.54
7/5
2:57.13
19
0
IM
Krismanits, Gene
3:04.98
7/7
2:58.53
20
0
MICH
Aumiller, Joe
2:52.54
7/4
3:01.84
21
0
AGUA
Sokolow, Steven
3:09.00
7/1
3:03.87
22
0
OCMT
Stevens, Rhoads
3:34.57
7/8
3:32.52
23
0
WMAC
Clark, David
2:54.00
NS
NS
0
WMAC
Hoganson, Robert
2:54.00
NS
NS
0
FAST
Neville, Richard
2:36.46
NS
NS
0
SHSH
Rae-Grant, Alex
2:34.00
NS
NS
0
ADMS
Wall, Dan
2:43.56
8/3
NS
0
PCY
Wasserman, Neil
2:41.83
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Kerns, Hubie
2:46.09
6/5
2:39.84
1
11
INDY
Hawks, Dean
2:55.90
6/2
2:44.64
2
9
IM
Dahlberg, Peder
2:43.92
6/4
2:46.40
3
8
SAWS
Clemmons, Jim
2:49.50
6/3
2:48.61
4
7
O*H*
Douglass, Nick
2:53.13
6/6
2:59.88
5
6
HOLY
Cochrane, Scott
3:02.91
6/1
3:04.00
6
5
WMAC
Millholland, Carl
3:00.00
6/7
3:05.79
7
4
SLAM
Wisland, Dave
3:05.00
6/8
3:07.61
8
3
INDY
Bly, Phillip
3:16.30
5/3
3:09.25
9
2
SUSA
Schroeder, Bruce
3:20.65
5/2
3:09.30
10
1
PALM
Beardmore, Roger
3:12.52
5/5
3:12.52
11
0
CMAM
Kennedy, James
3:06.87
5/4
3:13.13
12
0
NEM
Fuerman, Ross
3:18.81
5/6
3:20.97
13
0
TNAQ
McCord, John
3:25.23
5/7
3:22.75
14
0
ARIZ
Newport, Roderick
3:25.60
5/1
3:24.06
15
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Wendt, George
2:50.00
4/4
2:55.66
1
11
IAMA
LeMaster, Stan
2:58.53
4/3
2:56.50
2
9
MICH
Olzmann, Kurt
3:01.00
4/6
2:56.68
3
8
CMS
Carney, Kent
2:55.62
4/5
2:56.99
4
7
NEM
Myers, Richard
3:04.00
4/2
3:03.36
5
6
PBM
Parsons, Roger
3:17.08
4/1
3:16.30
6
5
SKY
Hunt, Larry
3:21.45
4/8
3:21.86
7
4
NASH
Fuenmayor, Jose
3:24.52
3/4
3:24.59
8
3
WMAC
Corris, Robert
3:13.13
4/7
3:25.01
9
2
GOLD
Riker, Tony
3:42.00
3/3
3:28.64
10
1
WMAC
Mueller, Lawrence
3:25.70
3/5
3:31.08
11
0
SLAM
Pohlmann, John
3:43.81
3/6
4:28.70
12
0
PSM
Walker, Thomas
5:15.00
3/2
4:41.63
13
0
MICH
Mahler, Jay
3:00.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Freshley, Mike
2:45.33
2/4
2:57.88
1
11
CMS
Burgess, Thom
3:45.00
2/5
3:35.50
2
9
LOCO
Colyer, Bob
3:45.71
2/3
3:52.43
3
8
ARIZ
Eisenklam, Peter
4:16.56
2/6
4:11.01
4
7
VMST
Grant, Will
5:00.00
2/2
5:01.48
5
6
MICH
Stover, John
4:15.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Costill, David
3:20.50
1/4
3:18.69
1
11
YCHA
Lau, Wang
3:33.00
1/3
3:33.81
2
9
WMAC
May, George
3:50.00
1/5
3:55.72
3
8
PBM
Johnston, Bob
4:15.52
1/2
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWIFT
Knowles, Percy
5:01.17
1/6
5:15.00
1
11
SDSM
Mitchell, Tom
4:21.72
NS
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home