Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, May 10, 2018 - Sun, May 13, 2018 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 10: Men 100 Y Back
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TNAQ
Murray, Nathan
48.34
35/5
50.49
1
11
WMAC
Bateman, Cole
47.54
35/4
50.70
2
9
SLAM
Logan, Blake
52.77
35/2
51.43
3
8
GRA
Havton, Jonathan
52.56
35/3
52.99
4
7
LVM
Alentado, Jason
56.50
35/1
53.79
5
6
STRM
Mitchell, Timothy
56.00
35/7
53.91
6
5
WCM
Mefford, Jake
58.34
34/4
55.57
7
4
MICH
Christensen, Kyle
57.00
35/8
57.00
8
3
WMAC
Korabelnikov, Tomer
59.99
34/3
57.34
9
2
UC16
Walters, Adam
1:02.20
34/7
59.34
10
1
WSTM
Onchuck, Nathan
58.74
34/5
1:02.42
11
0
PSM
Anderson, Jordan
1:00.00
34/6
1:03.29
12
0
SBRM
Santos, Miguel
1:17.00
34/1
1:03.76
13
0
CHEL
Jurman, Jasper
52.72
35/6
NS
0
USF
Palabrica, Juan Pablo
1:01.82
34/2
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WLAC
Shivakumar, Varun
49.41
33/4
50.00
1
11
ROSE
Porrazzo, Ralph
52.00
33/6
50.37
2
9
MOVY
Musser, Seth
53.12
33/8
50.65
3
8
BCTM
Raigla, Kaspar
50.81
33/5
50.70
4
7
TOC
Saeta, Andrew
53.50
32/4
51.31
5
6
NAM
Williams, Rowan
54.45
32/3
52.07
6
5
IM
Johnson, Christopher
53.97
32/5
52.09
7
4
NAM
Birnbrich, Zachary
51.93
33/3
52.39
8
3
TOC
Murray, Matthew
52.50
33/2
52.41
9
2
TOC
Hurko, Matt
53.00
33/1
52.61
10
1
WH2O
Ramsay, George
55.58
32/2
53.92
11
0
SLAM
Alef, Grant
52.55
33/7
54.06
12
0
TOC
Casey, Aaron
55.00
32/6
55.71
13
0
ROSE
Sutton, Richard
58.00
32/8
56.27
14
0
TNAQ
Jackson, Brock
58.48
30/3
56.77
15
0
NAM
Birnbrich, Hayden
58.00
32/1
57.58
16
0
SFTL
Monahan, Sean
58.16
30/4
58.33
17
0
WMAC
Hallam, Alex
59.45
30/5
58.34
18
0
TOC
Foster, Dana
56.00
32/7
1:00.43
19
0
TFAM
Rodriguez, Carlos
1:05.22
30/6
1:04.27
20
0
UC18
Staley, Brandon
1:01.87
30/2
1:04.80
21
0
UC16
Wright, Andrew
1:22.13
30/1
1:17.49
22
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Hartley, Brian
55.32
31/4
53.39
1
11
FSAM
Elber, Joel
57.15
31/5
54.48
2
9
UC45
Snyder, Dan
59.12
31/7
57.77
3
8
MATT
Von Jouanne, Daniel
58.55
31/2
58.49
4
7
MICH
McFee, Andrew
1:00.92
31/1
58.96
5
6
FAIR
Schwarz, Kurt
1:01.61
31/8
59.75
6
5
IM
Holmes, CJ
58.27
31/6
1:00.22
7
4
ALEX
Taylor, Tim
1:01.91
30/7
1:01.19
8
3
SKY
Gough, Neville
1:04.50
30/8
NS
0
BCTM
Osada, Akihiko
57.33
31/3
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Doak, Kevin
50.62
29/4
51.37
1
11
PBM
Lotano, Daniel
55.71
29/5
52.38
2
9
WMAC
Oglesby, Matthew
56.45
29/6
54.91
3
8
SLAM
Owen, Jason
55.99
29/3
56.60
4
7
ELG
Weidner, Tim
58.35
29/7
56.87
5
6
LAKY
Cuticchia, Tom
57.45
29/2
58.22
6
5
DAM
Roper, Matt
59.40
29/1
59.18
7
4
IM
Doerr, David
1:00.99
28/4
59.86
8
3
WMAC
Murray, Todd
1:03.04
28/3
1:00.22
9
2
DAS
Weber, Matthew
1:01.88
28/5
1:00.63
10
1
WMAC
Fischer, Richie
1:04.73
28/7
1:02.10
11
0
SKY
Chavez, Mirko
1:07.31
28/8
1:02.38
12
0
SBRM
Bernhardt, William
1:04.18
28/2
1:02.49
13
0
CMS
Bergford, Brian
1:05.15
28/1
1:04.67
14
0
IM
Mosley, Thomas
1:03.80
28/6
1:05.72
15
0
MSSC
Shaw, Chris
1:14.00
18/5
1:14.97
16
0
WLAC
Santoro, Antonio
59.98
29/8
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
Addadi, Mehdi
54.61
27/3
53.88
1
11
NAM
Briseno, Osiris
55.15
27/6
55.70
2
9
CRUZ
Bell, David
55.25
27/2
56.05
3
8
IM
Secor, Don
57.93
27/1
56.64
4
7
MINN
Recker, Jeffrey
59.25
26/3
57.25
5
6
SLAM
Swope, Paul
58.40
27/8
58.32
6
5
SFTL
Tiozzo, Eduard
59.78
26/6
58.85
7
4
INDY
Warren, Ryan
56.90
27/7
59.55
8
3
IM
Bardak, Peter
59.98
26/2
1:00.06
9
2
NAST
Maydak, Jeffrey
1:00.11
26/7
1:00.38
10
1
PALM
Betenbaugh, David
1:01.72
26/8
1:00.43
11
0
IM
Fort, Patrick
1:03.56
25/2
1:00.83
12
0
INDY
Hartsock, Steve
58.51
26/4
1:01.73
13
0
INDY
Lathrop, George
1:02.93
25/3
1:01.78
14
0
ABM
Martin, Patrick
1:02.00
25/4
1:02.18
15
0
IM
Tetzlaff, Maurice
1:00.89
26/1
1:02.34
16
0
MICH
Sherman, Matt
1:03.29
25/6
1:02.45
17
0
INDY
McCulloch, Michael
1:04.77
25/7
1:02.77
18
0
OREG
Kilburn, David
1:09.10
25/8
1:03.04
19
0
BCTM
Jones, Cody
1:02.44
25/5
1:03.42
20
0
DAS
Sanchez, Greg
1:10.00
18/6
1:11.55
21
0
VCM
Raffaelli, Ryan
1:05.15
25/1
1:13.07
22
0
BCTM
Nakahodo, Sidney
58.52
26/5
DQ
0
ARIZ
Commings, Jeff
51.94
27/4
NS
0
CMS
O'Sullivan, Chris
53.00
27/5
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSCM
Dreitzler, Todd
54.19
24/4
54.45
1
11
PBM
Beach, Christopher
57.01
24/2
54.98
2
9
SVY
Rees, Greg
55.95
24/5
56.97
3
8
SWIN
Bez, Guillermo
57.21
24/7
57.09
4
7
ANCM
Roddin, Jeffrey
56.24
24/3
57.42
5
6
NTA
Raese, TR
56.33
24/6
57.86
6
5
NCMS
King, Eric
1:03.04
23/8
58.24
7
4
BUMS
Bishop, Christopher
1:02.50
23/7
58.99
8
3
PBM
Zilch, Kurt
1:00.00
23/3
59.26
9
2
UC48
Samaddar, Kris
1:00.35
23/6
59.56
10
1
INDY
Polack, Tim
1:00.72
23/2
59.66
11
0
MMA
Carlson, Michael
59.29
24/8
59.87
12
0
UC48
Samaddar, Robin
59.84
23/5
1:00.03
13
0
NAM
Nance, Chad
59.30
23/4
1:00.15
14
0
AKMS
Rabinowitz, Max
1:04.58
22/3
1:00.52
15
0
MINN
Seguin, Mark
58.03
24/1
1:00.86
16
0
PBM
Linton, Tom
1:06.25
22/7
1:01.66
17
0
MEDM
Whiteway, Jeff
1:02.74
23/1
1:02.01
18
0
SWIN
Robb, Jeff
1:04.22
22/5
1:02.32
19
0
SFTL
Tadla, Jarek
1:06.00
22/2
1:02.71
20
0
UMAC
Goodison, Michael
1:03.67
22/4
1:03.08
21
0
PALM
Vogler, Terry
1:05.75
22/6
1:05.98
22
0
PSM
Castle, Matt
1:10.62
22/8
1:10.36
23
0
SBRM
Overmyer, Christopher
1:20.00
18/7
1:15.22
24
0
MICH
Sturdy, Patrick
1:07.00
22/1
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAM
Hamilton, Rick
56.25
21/5
55.80
1
11
IM
Malas, Bryan
56.00
21/4
56.76
2
9
SVY
Evans, Jeffrey
57.50
21/6
56.77
3
8
VCM
Shaffer, Mike
59.48
21/1
57.26
4
7
CMS
Webber, James
1:01.45
20/5
57.54
5
6
GRA
Dickson, Kurt
57.32
21/3
57.64
6
5
NAM
Morris, Richard
58.60
21/7
58.23
7
4
SYSM
Mehok, George
58.37
21/2
58.39
8
3
MICH
Christensen, Kurt
1:00.52
21/8
1:00.09
9
2
SFTL
Horwitz, Peter
1:00.85
20/4
1:00.63
10
1
NAM
Birnbrich, Mark
1:04.69
19/4
1:03.42
11
0
MICH
Cassidy, John
1:04.00
20/1
1:03.69
12
0
WMAC
Reddington, David
1:03.50
20/7
1:03.98
13
0
UC21
Ure, Jeff
1:06.52
19/5
1:05.33
14
0
PCY
DeWitt, Martin
1:09.14
19/7
1:06.03
15
0
SLAM
Hopson, Bruce
1:07.82
19/3
1:07.55
16
0
IAMA
Eure, Paul
1:08.16
19/2
1:08.19
17
0
MMA
Livingston, Tommy
1:13.71
19/1
1:10.34
18
0
UC16
Frisz, Troy
1:24.98
19/8
1:19.76
19
0
WMAC
Lourigan, Jerry
1:27.01
18/3
1:23.98
20
0
SFTL
Tulacz, J. Andrew
1:50.00
18/2
1:31.26
21
0
SKY
Bamman, John
1:42.00
18/4
1:41.00
22
0
SWED
Cordero, Billy
1:04.00
20/8
NS
0
IM
Davis, Paul
1:08.00
19/6
NS
0
SYSM
Mench, Edward
1:02.43
20/6
NS
0
REDT
Moll, Sebastian
1:02.00
20/3
NS
0
SLAM
Pardieck, Andrew
1:03.00
20/2
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ANCM
Britt, Clay
54.99
17/4
55.00
1
11
IAMA
Ross, David
58.81
17/5
57.40
2
9
RICE
Yarid, Jay
1:00.00
17/6
59.54
3
8
PSM
Haynie, Carl
59.80
17/3
59.72
4
7
IM
Gibson, Dave
1:00.10
17/2
59.80
5
6
RAMS
Neuman, Larry
1:00.59
17/7
1:00.74
6
5
LIB
Whelchel, David
1:01.50
17/8
1:00.82
7
4
MATT
Von Jouanne, Roger
1:01.35
17/1
1:01.02
8
3
KONA
Dixon, Matthew
1:04.06
16/3
1:01.33
9
2
WMAC
Grisa, Thomas
1:02.39
16/5
1:02.38
10
1
PBM
Caudrillier, Francois
1:07.47
16/1
1:03.84
11
0
WMAC
Blommel, Gregory
1:04.16
16/6
1:04.63
12
0
PALM
Shake, Joe
1:06.71
16/7
1:04.81
13
0
ARIZ
Hagen, Dean
1:05.70
16/2
1:05.35
14
0
SFTL
Monahan, Jim
1:09.96
16/8
1:10.50
15
0
ELG
Schark, Mark
1:13.10
15/4
1:11.53
16
0
LVM
Mitchell, Robert
1:15.48
15/5
1:16.91
17
0
INDY
Weiss, John
1:18.81
15/6
1:17.96
18
0
MVM
Campbell, Chris
1:23.15
15/2
1:19.42
19
0
MINN
Brenton, Ken
1:02.00
16/4
NS
0
INDY
Harris, Alon
1:18.00
15/3
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AKMS
Abbott, Rick
1:05.00
13/5
59.00
1
11
NCMS
Klein, Jonathan
59.66
14/5
59.62
2
9
ROSE
Stephenson, Dan
1:00.54
14/3
1:00.51
3
8
1693
Slater, Douglas
1:01.60
14/2
1:00.55
4
7
ARIZ
Shake, Scott
1:00.80
14/6
1:00.74
5
6
WH2O
Ballard, James
1:05.00
13/3
1:00.75
6
5
SFTL
Steynberg, Andre
1:02.09
14/8
1:01.10
7
4
SFTL
Djang, Philipp
58.53
14/4
1:01.30
8
3
CMS
Weir, D. Scott
1:02.00
14/1
1:01.93
9
2
CMS
Brackett, Bill
1:02.00
14/7
1:02.07
10
1
MAM
Heath, Robert
1:03.24
13/4
1:02.21
11
0
NASH
LeMaistre, Charles
1:05.69
13/1
1:04.87
12
0
SFTL
Heinrich, Mark
1:07.10
12/4
1:05.57
13
0
IM
Black, Boyd
1:07.46
12/5
1:05.74
14
0
AWJ
Hildebrandt, David
1:05.59
13/7
1:06.34
15
0
MOVY
Welchlin, Bob
1:05.88
13/8
1:06.76
16
0
PALM
Slowey, Michael
1:07.71
12/3
1:06.85
17
0
NASH
Ockerman, Jeff
1:05.51
13/2
1:07.41
18
0
OREG
Voll, Robert
1:09.13
12/2
1:07.96
19
0
ELG
Meyer, Kenneth
1:08.75
12/6
1:08.37
20
0
MICH
Putnam, Clay
1:12.29
12/1
1:08.64
21
0
NAM
Tarnapoll, Pete
1:12.00
12/7
1:10.10
22
0
IM
Vogel, Matthew
1:12.78
12/8
1:12.69
23
0
CSMT
Bargar, Scott
1:18.84
11/6
1:13.02
24
0
SBM
Johannsen, David
1:17.99
11/3
1:14.52
25
0
MICH
Mange, David
1:15.50
11/5
1:15.28
26
0
SBRM
Ledley, Ben
1:29.00
11/2
1:18.89
27
0
ELG
Steenrod, David
1:15.37
11/4
1:23.11
28
0
MICH
Fortune, James
1:31.37
11/7
1:26.39
29
0
MAMA
Worral, Dave
1:38.00
11/1
1:27.01
30
0
MICH
Forgione, David
3:00.00
11/8
2:06.19
31
0
CMAM
Patocchi, Robert
1:05.11
13/6
DQ
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Day, Lawrence
1:05.49
10/6
1:02.36
1
11
WMAC
Mykleby, Geoff
1:04.00
10/4
1:02.56
2
9
SFTL
Shead, Timothy
1:04.45
10/5
1:02.61
3
8
INDY
Thomas, Bob
1:07.56
10/1
1:02.75
4
7
VCM
O'Keeffe, Peter
1:07.36
10/7
1:03.41
5
6
NCMS
Bober, Richard
1:05.00
10/3
1:03.96
6
5
NEM
Schlicher, Fred
1:10.60
9/6
1:07.56
7
4
VALM
DeWitt, Peter
1:09.35
10/8
1:08.79
8
3
WIN
Voisard, Brian
1:10.02
9/4
1:09.05
9
2
SNM
Johnson, Clifford
1:11.00
9/2
1:09.94
10
1
PBM
Schmidt, George
1:06.77
10/2
1:09.96
11
0
PBM
Heacock, Robert
1:11.49
9/1
1:10.07
12
0
NEM
Epstein, Daniel
1:10.29
9/5
1:10.25
13
0
HTGN
Dilley, Alan
1:15.00
8/5
1:14.11
14
0
BUMS
Kornblatt, Daniel
1:14.50
9/8
1:14.37
15
0
CMS
Feely, Kevin
1:19.02
8/8
1:14.71
16
0
ROSE
Sterne, Erik
1:16.94
8/2
1:14.97
17
0
PSM
Fogg, Stephen
1:16.83
8/6
1:16.16
18
0
WMAC
Slick, Daniel
1:23.00
4/3
1:16.55
19
0
MICH
Staudacher, David
1:15.99
8/3
1:17.39
20
0
BUMS
Pot, Eugene
1:18.77
8/1
1:17.96
21
0
RGSC
Napier, Charles
1:30.00
4/6
1:21.21
22
0
INDY
Lewis, David
1:20.06
4/4
1:21.70
23
0
FWYS
Anderson, Craig
1:25.88
4/2
1:23.14
24
0
ELG
Kracen, Scott
1:47.00
4/1
1:49.88
25
0
NEM
Bright, David
1:10.46
9/3
NS
0
POST
Longo, Ken
1:15.00
8/4
NS
0
VMST
Miller, Jim
1:25.09
4/5
NS
0
INDY
Perrin, Thomas
1:11.11
9/7
NS
0
MICH
Thompson, Frank
1:17.07
8/7
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Wilder, Hugh
1:05.50
7/4
1:05.25
1
11
TAM
Burns, Richard
1:07.00
7/5
1:05.97
2
9
PALM
Brzezinski, Jay
1:08.69
7/3
1:09.47
3
8
IM
Wendt, George
1:12.00
7/6
1:12.46
4
7
MINN
Kleffman, Robin
1:18.85
7/8
1:14.13
5
6
CMS
Carney, Kent
1:14.73
7/2
1:16.06
6
5
ANCM
Leonard, Roger
1:22.34
6/6
1:16.80
7
4
HTGN
Dilley, Gary
1:30.00
5/6
1:18.36
8
3
PBM
Parsons, Roger
1:19.50
6/5
1:19.11
9
2
NCMS
Conroy, Michael
1:19.48
6/4
1:19.13
10
1
MICH
Arneson, Gaard
1:21.00
6/3
1:20.82
11
0
WMAC
Hollub, Greg
1:18.55
7/1
1:20.95
12
0
SBRM
Medlock, Gordon
1:28.00
5/4
1:23.16
13
0
WH2O
Figueiredo, Paulo
1:26.00
6/8
1:23.24
14
0
ARIZ
Shaffer, Craig
1:22.90
6/2
1:23.37
15
0
SLAM
Walker, Laurence
1:23.50
6/7
1:23.51
16
0
UC17
Heeter, M
1:25.00
6/1
1:24.09
17
0
MICH
Ten Hoor, Richard
1:18.00
7/7
1:26.18
18
0
OREG
Kelber, Michael
1:32.45
5/1
1:27.77
19
0
SKY
Hunt, Larry
1:31.41
5/7
1:28.06
20
0
O*H*
Kappa, Gregory
1:30.86
5/2
1:28.28
21
0
UC14
Livingood, Bill
1:29.76
5/3
1:30.35
22
0
SKY
Johnston, Robert
1:35.91
5/8
1:34.85
23
0
CLOV
Sanchez, David
1:28.13
5/5
1:40.88
24
0
SFTL
Akbar, Clyde
3:08.31
4/8
NS
0
WMAC
Luetke, Art
1:42.00
4/7
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
COLO
Ogilby, Chuck
1:14.73
3/4
1:11.87
1
11
VCM
Raffaelli, Larry
1:29.00
3/6
1:23.73
2
9
INDY
Quigley, George
1:26.00
3/3
1:24.26
3
8
ARIZ
LeRoy, Richard
1:30.20
3/2
1:33.76
4
7
PSM
Reid, Walt
1:40.00
2/8
1:35.71
5
6
INDY
Goldstein, Mel
1:38.76
3/8
1:36.87
6
5
O*H*
Learmonth, William
1:35.01
3/1
1:42.86
7
4
CMS
McDanal, Steven
1:55.00
1/7
1:54.19
8
3
ROSE
Bell, John
1:38.95
2/7
NS
0
WCM
Bledsoe, Dennis
1:30.25
3/7
NS
0
MICH
Lokensgard, Erik
1:25.00
3/5
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Costill, David
1:15.69
2/4
1:15.86
1
11
INDY
Mennen, Marty
1:19.25
2/3
1:19.07
2
9
MICH
Martin, Ray
1:23.51
2/5
1:20.94
3
8
IM
Ackerman, Owen
1:30.00
2/2
1:27.84
4
7
MICH
Charlton, Allan
1:31.00
2/6
1:30.70
5
6
WMAC
Hellmuth, Phillip
2:30.00
2/1
2:13.60
6
5
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC45
Mitchell, Clarke
1:30.00
1/3
1:28.25
1
11
INDY
Reiman, Timothy
1:59.71
1/4
2:03.84
2
9
LVM
Butler, Walter
2:12.60
1/2
2:12.08
3
8
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
O*H*
Daily, John
2:35.00
1/5
2:35.36
1
11
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Lamb, Willard
1:54.25
1/6
1:54.81
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home