Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
Pan American Masters 2018 Swimming Championship ( Sat, Jul 28, 2018 - Sat, Aug 4, 2018 )
Event Results
Event 702: Men 200 M IM
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
AAAA
Ryherd, William Seth
2:13.24
25/5
2:19.82
1
UC14
Landi, Nicholas
2:16.79
25/3
2:28.27
2
PHI
Sanchez, Jude
2:33.25
25/1
2:34.66
3
SKY
Kolb, William
2:37.79
25/8
2:40.26
4
AWLM
Soules, Ian
3:18.00
20/3
3:09.22
5
AWLM
Douglas, Opio
3:18.54
20/4
3:13.74
6
ACUA
Vallejos Barceló, Moisés
2:19.68
25/6
DQ
PSCM
Gamroth, Grant
2:25.99
25/2
NS
YCFM
Harwood, Caleb
2:13.00
25/4
NS
PALM
Reeder, John
2:31.73
25/7
NS
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
BERK
Materniak, Eric
2:11.06
24/5
2:12.56
1
DN
Gomez, Jean Luis
2:09.92
24/4
2:12.71
2
MPNY
Kukharskyi, Sergii
2:15.00
24/3
2:15.77
3
NCMS
Thomas, Chandler
2:18.81
24/2
2:17.68
4
CAIX
Prestes, Kassius
2:20.85
24/7
2:18.64
5
ANV
Sanchez Rios, Sergio
2:25.00
23/5
2:20.44
6
INDY
DeBrota, Anthony
2:21.56
24/8
2:21.05
7
IPN
Gonzalez Cueto, Ricardo
2:18.00
24/6
2:21.80
8
IM
Davis, Joshua
2:22.01
23/4
2:22.81
9
UC33
Gonzales, Reese
2:21.06
24/1
2:23.96
10
ROSE
Daltorio, Robert
2:38.58
23/6
2:41.82
11
NEM
Hsieh, Alan
2:41.81
23/2
2:47.38
12
SST
Canales, Diego
2:58.00
23/1
2:51.50
13
NEM
Hsieh, Adam
2:52.70
23/7
2:56.58
14
AWLM
An, Peter
3:16.02
23/8
3:07.77
15
MCHIH
Torres, Omar
3:20.50
20/5
3:17.79
16
AQAMA
Giraldo, Daniel
2:25.00
23/3
NS
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
FREE
Bezugliy, Alexander
2:09.92
22/4
2:11.32
1
FREE
Shudrenko, Roman
2:18.00
22/5
2:19.98
2
SPMAS
Da Silva, Matheus
2:25.00
22/2
2:20.88
3
UAQ
Zepeda, Fernando
2:28.19
22/1
2:22.50
4
TOC
Lentz, Graham
2:28.15
22/7
2:24.28
5
EE
Montero, Francisco
2:28.50
22/8
2:27.35
6
SIMAS
Roscini, Angelo Paolo
2:35.00
21/5
2:31.05
7
UC45
Snyder, Dan
2:37.36
21/3
2:31.28
8
FENIX
Rodriguez, Eddy
2:40.25
21/2
2:40.53
9
CROL
Vargas, Randy
2:40.00
21/6
2:53.62
10
UC14
Barbero, Matias
2:56.27
21/8
NS
DN
Diaz Bencosme, Ruben
2:47.07
21/1
NS
CONN
Duguay, Robert
2:59.98
20/6
NS
ANV
Hernandez Garcia, Gustavo Al
2:35.00
21/4
NS
FENA
Mancheno Saá, Marcelo
2:45.24
21/7
NS
AQAMA
Martinez Velez, Camilo
2:20.00
22/3
NS
CBLV
Perez, Alejandro
2:23.00
22/6
NS
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
BUMS
Wells, Geoff
2:17.12
19/4
2:17.64
1
PSCM
Ferreira, Renato
2:22.22
19/3
2:19.53
2
AQRLS
Lopez, Juan
2:23.60
19/6
2:20.61
3
OKUDA
Brito, Denis
2:20.00
19/5
2:23.57
4
DAA
Garis, Damian
2:28.88
19/2
2:23.88
5
DAM
Roper, Matt
2:32.28
19/1
2:34.34
6
SKY
Nieto, Manuel
2:52.92
18/7
2:39.84
7
ANV
Beltran, Mauricio
2:40.48
18/4
2:40.43
8
LOMA
Gutierrez Labarthe, Jose Ant
2:45.50
18/3
2:43.30
9
REGAT
Lopez, Andres
2:39.69
19/8
2:43.64
10
MV
Acosta, Andres
2:50.50
18/2
2:43.86
11
CROL
Brenes, Oscar
2:49.57
18/6
2:54.59
12
ETAND
Errobidart, Andres
3:00.00
18/8
2:55.99
13
PCMV
Pisso, Wilman
3:30.00
15/7
2:59.16
14
ANAC
Monge Espana, Oscar
3:25.21
15/6
2:59.62
15
ETAND
Zaccaro, Luciano
3:00.00
18/1
3:08.38
16
PIRAT
Garcia Jimenez, Fernando Jos
2:44.80
18/5
NS
SFTL
Wenzel, Phil
2:31.00
19/7
NS
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
BDO
Christensen, Eric
2:15.55
17/4
2:15.33
1
SPMAS
Bardi, Rodrigo
2:19.50
17/5
2:20.66
2
EOC
Pinto, Luiz
2:20.50
17/3
2:23.33
3
BFR
Nogueira, Breno
2:26.00
17/2
2:26.63
4
RMST
Baldwin, Craig
2:34.41
16/3
2:31.94
5
GS
Decker, John
2:31.60
16/5
2:35.53
6
AQUAS
Sugisawa, Takashi
2:42.32
16/1
2:41.64
7
SIMAS
Carmona, Alvaro
2:29.00
17/8
2:42.87
8
CLS
Garcia, Abdiel
2:50.14
15/3
2:44.58
9
CMS
Jones, Ryan
2:56.36
15/4
2:45.12
10
YCFM
Matthias, Andy
2:41.83
16/7
2:50.05
11
GB
Avelleda, Rene
3:10.89
15/2
3:15.42
12
DN
Sainz, Miguel
4:26.41
15/5
4:17.38
13
GNU
Bonetti, Denis
2:28.00
17/1
NS
NAM
Bueter, Bryan
2:30.52
16/4
NS
CAMEC
Farfán, Freddy
2:45.67
16/8
NS
AQRLS
Fonseca Elze, Carlos
2:24.79
17/6
NS
BRZA
Rada, Juan
2:35.00
16/6
NS
UJS
Tauil, Andre
2:35.00
16/2
NS
OLD1
Velez, Jasson
2:26.34
17/7
NS
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
NOVA
West, Steve
2:16.57
14/4
2:16.42
1
JDP
Solano, Abraham
2:20.00
14/3
2:21.16
2
COLO
Garland, Robert
2:34.82
13/2
2:27.64
3
ANV
Partida, Juan
2:29.00
14/1
2:29.97
4
UNIDO
Tapia, Miguel
2:32.00
13/3
2:30.04
5
CVMM
Karren, Kelly
2:30.80
13/5
2:32.07
6
NST
Lysenko, Andrii
2:29.52
14/8
2:33.64
7
UC45
Sanchez, Juan
2:35.12
13/7
2:36.13
8
AQRLS
Collazos, Andres
2:35.50
13/1
2:36.87
9
BRMAS
Perricone, Fabrízio
2:30.00
13/4
2:38.96
10
NCMS
Rubacky, Mark
2:47.84
12/1
2:39.71
11
UBCAR
Larreburu, Mariano
2:45.27
12/2
2:41.48
12
ABM
Colburn, Christopher
2:43.47
12/6
2:42.31
13
TULS
Herrold, David
2:42.15
12/5
2:46.20
14
GNU
Poitevin, Andre
2:47.55
12/7
2:47.16
15
EE
Casassus, Matias
2:53.00
10/3
2:59.74
16
DN
Ramos, Eric
2:58.07
10/4
2:59.93
17
CV
Angeli, Roberto
3:28.00
10/2
3:37.01
18
DN
Feliz, Cristian
4:13.37
10/5
4:03.33
19
FFC
Boa, Flavio
2:40.00
13/8
NS
BRMAS
Carvalho, Rodrigo
2:32.50
13/6
NS
YCFM
Castagnos, Chip
2:23.34
14/6
NS
RICE
Connolly, James
2:40.00
12/4
NS
DN
Defillo, Christian
2:48.07
12/8
NS
ACBR
Granja, Alexandre
2:28.00
14/7
NS
GNU
Marques, Eduardo
2:26.12
14/2
NS
RMSC
Palace, Mark
2:42.96
12/3
NS
CDDQ
Suarez, Francisco
2:20.00
14/5
NS
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
ROSE
Granger, Nicolas
2:10.09
11/4
2:14.42
1
NCMS
Lee, Lawrence
2:26.13
11/3
2:22.59
2
PRM
Segarra, Rafael
2:29.60
11/6
2:26.37
3
CONN
Sargent, Gregory
2:26.00
11/5
2:28.17
4
GSM
Faria, Jose
2:35.00
11/7
2:35.35
5
DN
Aguilera, Alberto
3:07.86
11/8
2:59.26
6
BRMAS
Monteiro, Antonio
3:23.00
10/6
3:21.02
7
YCFM
Livingston, Terry
2:30.00
11/2
NS
YCFM
Organ, Keith
2:45.05
11/1
NS
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
VMST
Harris, Gregory
2:26.51
9/4
2:26.31
1
CMPR
Meares, Stuart
2:35.00
9/6
2:34.32
2
SDMDR
Vicioso, Danilo
2:35.00
9/3
2:40.11
3
SPMAS
Almeida, Marcio
2:44.00
9/7
2:43.66
4
AQRLS
De La Torre, Guillermo
2:52.00
9/8
2:44.60
5
CVMM
Stolshek, Bradley
2:54.56
6/4
2:53.22
6
SCSC
Clabaugh, Rene
2:44.64
9/1
2:56.83
7
ACUCO
Gomez, Gabriel
3:09.66
6/2
2:58.05
8
TTO
Vieira, Raul
3:14.72
6/5
3:15.60
9
AMAZ
Acosta, Jose De Jesus
4:58.01
6/1
5:58.60
10
HAFL
Aubrey, Michael
2:38.64
9/2
NS
SCAQ
Ireland, Bill
2:54.44
6/3
NS
EMELE
Musso, Jorge
2:30.00
9/5
NS
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SYSM
Groselle, Jack
2:37.00
8/3
2:35.58
1
FINS
Kannegieser, Robert
2:40.37
8/7
2:36.42
2
IM
Seibt, Andreas
2:45.00
7/4
2:41.15
3
CMS
Louie, Jamie
2:48.51
7/5
2:48.27
4
ECLLG
Assis, Eduardo
2:38.50
8/6
2:49.71
5
LVM
Mitchell, Robert
3:05.25
7/1
2:53.01
6
SKY
Haberek, Cork
2:55.72
7/6
2:53.87
7
GSM
Niemi, Ken
3:02.07
7/7
2:59.18
8
TAM
Spellberg, Geoff
3:00.00
7/2
3:00.44
9
KONA
Lee, Stanley
3:15.67
6/7
3:19.46
10
UBCAR
Rinaldini, Carlos
3:25.70
6/6
3:20.43
11
ACUCO
Ramirez Barcenas, Carlos
3:15.00
7/8
3:24.05
12
NCMS
Glender, Carlos
3:55.50
6/8
3:31.57
13
NEM
Davis, William
2:44.94
8/8
NS
AWJ
Dyer, Andy
2:36.57
8/5
NS
CFA
Martinez, Hector
2:40.00
8/2
NS
LASH
Oxley, Gregory
2:43.40
8/1
NS
ROSE
Stephenson, Dan
2:31.66
8/4
NS
UC13
Tuchler, Dave
2:50.00
7/3
NS
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
VCM
Kerns, Hubie
2:45.00
5/4
2:48.30
1
WIN
Voisard, Brian
2:55.04
5/5
2:57.45
2
CMS
Barrand, Mark
3:10.00
5/6
3:03.13
3
AMAZ
Farias, Jose
3:40.00
5/7
3:13.58
4
IAMA
Barry, Michael
3:00.00
5/3
3:13.87
5
TERR
Castro, Félix
3:50.00
3/3
3:34.29
6
PEMA
Escardó, Eduardo
3:36.26
5/2
3:37.47
7
MINN
Fine, Gary
3:43.90
5/1
3:39.54
8
DELV
Aguilera, Jorge
3:50.00
5/8
3:46.95
9
TAM
Bernard, Alan
3:07.58
3/1
NS
GERM
Boyle, Michael
5:02.10
3/2
NS
ACCV
Roman Cabra, Francisco
4:16.36
3/4
NS
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PBM
Childs, Lee
2:55.00
4/4
2:54.11
1
SYSM
Couch, Bob
2:58.00
4/5
3:01.24
2
PSM
McColly, Michael
3:29.00
4/6
3:13.38
3
PSM
Peterson, Steven
3:17.10
4/3
3:16.02
4
PSM
Fogg, Stephen
3:42.27
4/7
3:28.90
5
PCST
Ebel, Mark
3:41.56
4/2
3:34.41
6
SFTL
Winokur, Eliot
3:45.90
4/1
3:34.63
7
GAJA
Zeigler, John
3:56.98
3/6
3:50.35
8
SGWO
Fuhr, Gerhard
3:50.00
4/8
3:51.89
9
SFTL
Szeinfeld, Marcos
4:11.04
3/5
4:19.58
10
ACUCO
Penilla-valencia, Gustavo
4:01.00
3/7
5:05.98
11
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
CTMS
Reed, Ed
3:08.54
2/7
3:10.23
1
CMS
Burgess, Thom
4:20.00
2/8
4:09.85
2
BDO
Messineo, Doug
4:03.56
2/6
NS
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
BRMAS
Heineken, Wolf
4:10.00
2/3
4:03.13
1
PBM
Marchbanks, Jerry
4:20.80
2/4
4:25.20
2
SYSM
Browne, James
5:00.29
2/2
5:04.69
3
PRM
Maldonado, Luis
5:57.00
2/1
5:57.09
4
FACT
Kung, Luke
5:19.67
2/5
6:17.32
5
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SDSM
Best, Bob
4:15.00
1/4
4:13.62
1
FMM
Weatherbee, Charles
4:24.18
1/5
5:23.59
2
ETOB
Monné, John
6:30.00
1/6
6:25.19
3
TERR
Alva, Julio
4:32.06
1/3
DQ
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home