Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
Pan American Masters 2018 Swimming Championship ( Sat, Jul 28, 2018 - Sat, Aug 4, 2018 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 803: Women 400 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
MALLO
Ferris, Chloe
5:05.00
20/8
5:10.36
1
IAMA
Bennett, Sara
5:01.99
20/2
5:13.53
2
LEOMA
Salazar Gudiño, Tessa
6:00.00
12/4
5:54.66
3
AMAZ
Garduño, Nancy Paola
7:57.30
4/5
6:47.99
4
PBM
Morgan, Samantha
6:00.00
12/5
NS
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SBC
Nakagaki, Jovana
4:43.00
22/2
4:44.47
1
CRSC
Stefandl, Michelle
4:45.00
22/7
4:50.61
2
DADS
Kutac, Carleigh
4:52.12
21/3
4:53.92
3
OKUDA
Dortas, Rafaella
4:48.00
21/4
4:54.86
4
SVY
Lampe, Corinne
6:00.00
13/7
5:17.22
5
SFTL
Guerra, Mariela
5:15.00
19/2
5:25.86
6
SST
Fragoso, María
5:50.00
14/6
5:32.52
7
SST
Castillo, Emilia
5:55.00
14/8
5:37.90
8
GSMS
Bartley, Sarah
6:20.58
10/7
NS
PIRTM
Coronado Robledo, Vanessa
5:27.50
16/3
NS
TECH
De Steur, Alienor
5:20.49
17/5
NS
DELV
Erazo Aristizabal, Jessica
7:03.38
7/2
NS
YCFM
Kloppe, Kelly
5:32.92
15/4
NS
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SDSM
Parker, Emily
4:39.38
22/3
4:38.06
1
GSC
Huber, Stacey
5:20.00
18/8
4:52.26
2
SBC
Nakagaki, Mariana
4:47.00
22/8
4:54.33
3
BRMAS
Paz, Suzani
4:55.89
21/1
4:56.08
4
SWED
Tonelli, Marlena
5:12.46
19/3
5:10.20
5
TOC
McGraw, Kathleen
5:20.00
18/6
5:13.46
6
MAM
Chinn, Sarah
5:35.00
15/3
5:18.50
7
AGUA
Young, Charley
5:20.99
17/3
5:20.08
8
UC02
Dixon, Jill
5:25.00
17/7
5:25.60
9
NORT
Flessert, Amy
5:40.00
15/2
5:35.69
10
DKTA
Pederson, Erin
6:31.39
9/7
5:39.72
11
FMN
Jimenez, Mahelet
6:05.00
11/3
5:43.29
12
UC45
Campbell, Patricia
5:20.00
18/7
5:52.21
13
CONN
Karas, Stefanie
6:11.34
10/4
5:59.13
14
SPM
Hall, Johannah
6:04.00
11/5
6:03.01
15
MASJO
Monge Quiros, Paola
8:15.00
4/8
7:23.90
16
MASJO
Garro Cordero, Maria
8:30.01
3/6
7:37.09
17
SPM
Colwill, Chelsea
4:27.00
22/4
NS
RMST
Hillard, Karen
7:25.00
6/5
NS
SFTL
Murphy, Siobhan
5:45.44
14/4
NS
CBLV
Reyes Madriñan, Marlene
5:20.00
18/2
NS
MASTE
Villalobos Molina, Tatiana
6:05.10
11/6
NS
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
OKUDA
Furtado Victor dos S, M
5:22.50
17/6
5:14.29
1
TYM
Ramírez Cavazos, Leticia
5:27.11
16/5
5:19.66
2
OKUDA
Figueira, Nahone
5:20.00
18/1
5:19.98
3
MCDP
Camarena, Nahiely
5:28.00
16/6
5:23.10
4
COLI
Curiel, Vianney
5:30.00
16/1
5:34.68
5
EE
de Pablo Travisany, Carolina
6:19.75
10/6
6:05.42
6
OKUDA
Gontijo, Anna Carolina
6:15.00
10/5
6:21.18
7
ADMS
Rose, Leanne
6:42.87
8/6
6:34.96
8
NEM
Stotts, Maria
6:00.00
13/1
7:25.29
9
DN
Amell, Ana
7:32.49
6/8
7:41.19
10
DN
Haro, Susana
9:19.15
2/2
9:11.23
11
RMST
Hoffman, Stephanie
7:45.00
5/3
NS
NASH
Whitney, Ashley
4:45.34
22/1
NS
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
ETOB
Bertelink, Cindy
4:35.00
22/5
4:38.42
1
STL
D'Amboise, Marie-Eve
4:52.95
21/6
4:51.40
2
CDI
Cohen, Cecy
4:50.00
21/5
4:57.73
3
STAN
Keeler, Susan
5:17.16
19/1
5:03.54
4
PSM
Ella, Ellen
4:59.29
20/4
5:04.46
5
MAM
Maidenberg, Eve
5:08.40
19/5
5:05.68
6
NEM
Crusco, Kysa
5:02.03
20/7
5:07.84
7
SPM
Valle, Valerie
5:04.83
20/1
5:14.23
8
WEST
Woodworth, Sarah
5:00.25
20/6
5:14.44
9
SCARG
Carné, Clara
6:39.09
8/4
6:17.92
10
SYSM
Aten, Rebecca
4:56.38
21/8
NS
PALM
Bruce, Stacey
4:55.42
21/7
NS
APANI
Da Silva, Vaneide
8:45.00
3/1
NS
THOR
Schwartz, Melissa
5:19.19
18/3
NS
CAMEC
Valle, Beatriz
7:48.61
5/2
NS
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
ELMIL
Poll, Claudia
4:40.10
22/6
4:38.20
1
DN
Duque Correa, Diana
5:00.00
20/5
5:03.20
2
SPM
Texel, Paula
5:18.00
18/4
5:18.78
3
UC14
Wreski, Julia
5:50.00
14/3
5:25.90
4
CROL
Rojas, Jenny
5:57.92
13/3
5:36.24
5
ETOB
de Laat, Marcela
5:45.68
14/5
5:39.12
6
SYSM
Varlas, Melissa
5:06.15
19/4
5:55.70
7
PEMA
Nakagawa, Angela
5:57.37
13/5
5:55.95
8
ELMIL
Monge, Marta
6:15.10
10/3
5:58.27
9
LRC
Urdapilleta, Karla
6:00.00
12/3
6:01.29
10
UJS
Oliveira, Jeanne
6:25.44
9/3
6:21.84
11
SKY
Holbrook, Dana
7:30.00
6/2
7:59.67
12
OPTA
Aramburo, Eliana
6:23.98
9/4
NS
DAM
Denison, Stephanie
5:18.42
18/5
NS
BRZA
Gulfo Gonzalez, Paola
5:41.00
15/8
NS
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
RIDG
Campbell, Patricia
5:00.00
20/3
4:57.04
1
SPM
Petersen, Charlotte
5:30.00
16/2
5:01.46
2
STL
Venne, Chantal
5:17.80
19/8
5:13.32
3
NCMS
Salazar, Lynn
5:30.00
16/7
5:14.41
4
CTM
Simons, Linda
5:35.87
15/6
5:19.95
5
CAMO
Chapdelaine, Josee
5:15.00
19/6
5:22.23
6
CVMM
Weiderman, Jennifer
5:25.30
17/1
5:30.20
7
T2NM
Morrisseau, AnnMarie
5:40.89
15/7
5:35.41
8
SPM
Clark, Dawn
5:50.42
14/2
5:41.48
9
SPORT
Mendoza, Maria
6:02.00
11/4
5:57.23
10
SPM
Schwartz, Jodi
7:23.13
6/4
6:03.08
11
PIRAT
Hernandez, Rebeca
6:30.00
9/2
6:07.30
12
ENDUR
Bigoni, Vivian
6:20.00
10/2
6:28.37
13
MLZ
Ferrari, Andrea
6:36.90
9/8
6:31.07
14
ETAND
Chutrau, Paula
6:45.12
8/7
6:40.88
15
PBM
Goodwin, Cathy
7:01.25
7/6
6:43.36
16
ACUCO
Escandon Guarnizo, Mariana
6:44.00
8/2
6:55.53
17
BRMAS
Assis, Welma
6:00.00
13/8
7:24.83
18
FACT
Crook, Michelle
7:14.96
7/7
7:43.94
19
DDSA
Samberg, Amy
9:17.60
2/6
9:04.67
20
APANI
De Oliveira, Morgana
9:45.00
2/8
9:55.60
21
SPM
Bogue, Sherri
9:10.00
2/5
NS
FENA
Sancan Quinde, Laura
8:30.18
3/2
NS
GAJA
Walleshauser, Penelope
8:01.23
4/7
NS
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SKY
Ciampa-Wise, Cindy
5:26.24
16/4
5:16.70
1
ANV
Castro Neri, Leticia
5:26.05
17/8
5:23.48
2
ELMIL
Cabada, Maria
6:05.86
11/2
5:54.89
3
VMST
Miller, Patricia
6:08.36
11/1
5:55.65
4
MOST
Cuda, Suzanne
6:00.00
12/6
5:59.67
5
ENDUR
Milani, Mara
5:58.00
13/6
6:25.13
6
QB
Gallardo, Myriam
6:01.19
12/8
6:33.85
7
GAJA
Hooe, Donna
6:30.00
9/6
6:55.43
8
FACT
Christensen, Rebecca
7:50.13
5/1
7:44.26
9
DELMA
Clavijo, Teresa
7:50.00
5/7
8:55.79
10
BRMAS
Da Silva, Josiane
9:47.68
1/4
9:26.77
11
MASJO
Molina Coto, Ana
12:00.10
1/7
10:34.06
12
PBM
Irish Bostic, Linda
5:16.99
19/7
NS
PBM
Jones, Eney
4:55.18
21/2
NS
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
WMAC
Alioto, Laurie
5:59.10
13/2
5:31.01
1
NEM
Estel, Beth
5:31.00
16/8
5:35.06
2
PBM
Burton, Tamara
5:56.00
13/4
5:40.16
3
GSCGB
Iseppi, Esther
5:20.00
17/4
5:41.55
4
PBM
LaFountain, Darcy
5:51.91
14/1
5:48.09
5
SPM
Steinmann, Sharon
5:41.00
15/1
5:55.26
6
GOLD
Devanney, Celia
5:35.00
15/5
6:00.21
7
FACT
McNulty, Barbara
6:10.41
11/8
6:05.22
8
KONA
Finch, Merry
6:00.59
12/7
6:12.29
9
SPM
Harrelson, Jo Ann
6:50.53
7/4
6:24.14
10
UC14
Prezzano, Maryann
8:30.00
3/3
7:01.28
11
ACUCO
Restrepo, Maria
7:21.90
7/8
7:40.08
12
MPROV
Cordero, Maria Carmen
7:50.30
5/8
7:49.80
13
FACT
Grossman, Gail
8:01.23
4/2
8:01.39
14
ACUCO
Rico, Olga
8:33.35
3/7
8:26.82
15
NTC
Betts, Nancy
8:00.00
4/6
NS
CMSP
Gomes, Maria
7:00.00
7/3
NS
NEM
Grilli, Tracy
5:23.59
17/2
NS
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PBM
Hare, Fran
5:51.78
14/7
5:52.74
1
PBM
Rust, Catherine
6:01.00
12/1
6:02.05
2
GSC
Halfacre, Susan
6:00.34
12/2
6:07.90
3
TERR
Canaval, Ana
6:32.00
9/1
6:36.40
4
MICH
Zirger, Brigitte
6:52.65
7/5
6:46.28
5
FACT
Evans, Merry
7:30.00
6/7
7:23.69
6
BRMAS
Baiocchi, Marise
7:29.32
6/3
7:28.69
7
YCFM
Dennis, Martha
7:55.07
4/4
7:37.01
8
UC17
Wagner, June
8:50.00
3/8
7:47.38
9
DSTAK
Magalhaes, Helane
7:38.00
5/4
7:49.63
10
NASH
Kendrick, Anne
8:10.02
4/1
8:11.53
11
AQAMA
Barrios, Gloria
7:30.00
6/1
8:32.72
12
OLD1
Sellers, Melanie
9:45.00
2/1
10:15.26
13
CAM
Navaroli, Davenia
10:43.91
1/6
11:05.23
14
MASJO
Jinesta Arias, Marta
15:00.10
1/8
14:02.77
15
NASH
Erickson, Martha
10:00.00
1/5
NS
ACUCO
Quintero, Myriam
6:40.00
8/5
NS
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
WMST
Boak, Carolyn
6:06.39
11/7
6:06.16
1
GAJA
Williamson, Francine
6:20.70
10/1
6:19.32
2
MMAC
Menard, Joanne
6:21.63
10/8
6:44.88
3
TAM
Shoenberger, Linda
6:41.05
8/3
6:56.27
4
ARIZ
Gillies, Judy
6:50.45
8/8
7:26.21
5
SFTL
Ventura, Rosa
6:50.30
8/1
7:30.04
6
FACT
Ferber, Jane
8:27.08
3/5
7:51.61
7
RMST
Spaulding, Kathy
12:45.00
1/1
10:00.18
8
GNU
Aguzzoli, Juliana
9:15.05
2/3
10:05.36
9
SYSM
Carson, June
6:25.33
9/5
NS
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
AGUA
Katz, Jane
7:45.50
5/6
7:16.49
1
GRES
Penna, Maria
8:00.00
4/3
7:22.15
2
TAM
Ridout, Nancy
7:40.00
5/5
7:47.56
3
SYSM
Miller, Jan
9:29.25
2/7
9:58.75
4
GBM
Caron, Aagje
7:16.68
7/1
NS
BRMAS
Freitas, Herilene
7:30.00
6/6
NS
GAJA
Stephens, Marylou
8:16.51
3/4
NS
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
HAHAV
Busch Herrera, Eliana
9:07.01
2/4
9:17.48
1
DAA
Aenlle, Irma
10:17.03
1/3
9:32.04
2
VIC
Varty, Eulah
11:30.40
1/2
10:07.79
3
Key
NS
No Swim (or No Show)
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home