Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
Pan American Masters 2018 Swimming Championship ( Sat, Jul 28, 2018 - Sat, Aug 4, 2018 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 604: Men 100 M Fly
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSCM
Fujimori, Takeharu
1:03.18
29/3
56.51
1
MBI
Arevalo Encinas, Jaime
59.50
29/4
1:01.33
2
ACUA
Vallejos Barceló, Moisés
1:02.45
29/5
1:03.00
3
CASLA
Gavegno, Matias
1:04.23
29/2
1:05.83
4
LEOMA
Juarez Montes, Andres
1:07.00
29/7
1:06.83
5
SST
Olave, Fabián
1:08.00
29/1
1:09.78
6
LEOMA
Ramos Castillo, Marco
1:13.00
26/7
1:11.27
7
PSCM
Gamroth, Grant
1:03.99
29/6
NS
PALM
Reeder, John
1:09.00
29/8
NS
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
DN
Gomez, Jean Luis
57.17
28/5
57.11
1
UC04
Wahl, Zachary
56.96
28/4
57.58
2
PSCM
Barcinas, Ken
1:00.00
28/7
58.86
3
NCMS
Thomas, Chandler
59.99
28/2
1:00.03
4
INDY
DeBrota, Anthony
1:01.71
28/8
1:00.88
5
IPN
Gonzalez Cueto, Ricardo
59.00
28/6
1:02.28
6
DAA
Quinteros, Gonzalo
1:05.00
27/6
1:03.73
7
LV
Avila, Luis
1:02.30
27/5
1:04.55
8
AU
Pulido, Alejandro
1:04.74
27/3
1:04.98
9
ANV
Zenteno Ramirez, Jorge
1:06.00
27/2
1:05.01
10
SPORT
Santos, Alfredo
1:13.00
27/1
1:10.39
11
SPORT
Damm Gómez, Ricardo
1:02.25
27/4
1:12.45
12
AWLM
Greve, Jesse
1:13.65
27/8
1:13.73
13
SST
Canales, Diego
1:19.00
26/4
1:14.07
14
AWLM
An, Peter
1:29.39
26/2
1:25.35
15
CCMA
Holguin, Sebastian
1:29.11
26/3
1:28.77
16
FENIX
Montero, Freddy
1:29.13
26/5
1:30.29
17
MCHIH
Torres, Omar
1:42.36
26/1
1:31.50
18
AWLM
Vila, Peter
1:39.00
26/6
1:33.24
19
NCMS
Fox, Will
58.72
28/3
NS
BRZA
Sanchez Campos, Carlos
1:01.00
28/1
NS
STAN
Van, Tommy
1:09.97
27/7
NS
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
AZFL
Magevski Sickert, Thiago
56.50
25/5
56.22
1
CRC
Ferreira, Bruno
55.50
25/4
57.74
2
BRZA
Llamas, Alberto
58.00
25/6
58.08
3
DN
Zancul, Filipe
59.00
25/1
59.29
4
ACQUA
Rojas, Christopher
58.30
25/2
59.60
5
UAQ
Zepeda, Fernando
1:02.71
24/2
1:01.04
6
SPORT
Arredondo Gomez, Julio
1:01.00
25/8
1:01.14
7
UC14
Croft, Lance
1:01.19
24/4
1:01.52
8
CROL
Gonzalez, Carlomagno
1:02.00
24/5
1:01.98
9
OKUDA
Frascino, Alexandre
1:02.51
24/6
1:03.80
10
EDELP
Bin, Pedro Manuel
1:02.10
24/3
1:07.51
11
MINN
Rosales Yepez, Jose
1:06.50
23/3
1:07.59
12
C4
Rodriguez Muraira, Jose Anto
1:06.00
23/5
1:08.87
13
FENIX
Rodriguez, Eddy
1:05.08
23/4
1:09.06
14
MORSS
Vidal, Gerardo
1:15.00
23/7
1:15.75
15
CROL
Vargas, Randy
1:09.00
23/2
1:17.37
16
EXER
Plata, Rodolfo
1:23.00
23/1
1:22.04
17
AQAMA
Ceballos, Juan
1:08.00
23/6
NS
SFTL
Cuellar, Sebastian
1:03.84
24/7
NS
CBLV
Perez, Alejandro
58.00
25/3
NS
SMS
Rapp, Larry
1:04.44
24/8
NS
NOVA
Ryan, Keith
1:04.10
24/1
NS
AQAMA
Zambrano, Sebastian
58.65
25/7
NS
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSCM
Kawamoto, Kohei
1:05.18
21/3
53.65
1
PSCM
De Paula, Bruno
55.90
22/4
57.16
2
MICH
Vanderkaay, Christian
58.42
22/5
58.75
3
GNU
Mattos, Fausto
59.72
22/3
1:00.64
4
BCLB
Bohorquez, Luis
1:00.90
22/2
1:00.83
5
BUMS
Wells, Geoff
1:01.47
22/7
1:01.43
6
DAA
Garis, Damian
1:05.00
21/5
1:01.99
7
PIRAT
Cardona Toro, Juan
1:01.50
22/1
1:02.88
8
CONN
Virgil, Jeremy
1:02.56
22/8
1:03.19
9
ISP
Osorio, Joyce
59.98
22/6
1:03.57
10
BRMAS
Sanvicente, Lourenco
1:05.20
21/6
1:06.36
11
MR
Ledesma, Hugo
1:06.00
21/7
1:07.87
12
DAA
Ferraro, Fabian
1:12.78
20/5
1:08.98
13
CRVG
SantAnna, Tiago
1:07.00
21/1
1:09.73
14
MV
Acosta, Andres
1:12.50
20/4
1:11.60
15
RBAY
Russell, Darian
1:05.55
21/2
1:11.70
16
ACUCO
Velez Johnson, Juan
1:18.00
20/2
1:13.88
17
ETAND
Errobidart, Andres
1:16.00
20/6
1:17.80
18
ELMIL
Chumpitasi, Miguel
1:36.67
20/1
1:33.44
19
UC50
Gould, Harold
1:03.00
21/4
NS
GOLD
Miyares, Andres
1:25.06
20/7
NS
SKY
Nieto, Manuel
1:08.00
21/8
NS
ETAND
Zaccaro, Luciano
1:16.00
20/3
NS
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
URIOS
Urioste Denis, Luis
58.43
19/4
58.49
1
EOC
Pinto, Luiz
1:00.50
19/5
1:01.32
2
NCMS
Dallamura, Scott
1:01.14
19/6
1:01.60
3
SPMAS
Junior, Wanderley
1:01.08
19/3
1:01.94
4
ARIZ
Valle, Marc
1:03.54
19/7
1:05.19
5
BFR
Nogueira, Breno
1:04.00
19/1
1:06.98
6
OKUDA
Santos, Sandro
1:10.50
18/3
1:07.17
7
AQRLS
Mutis, Cesar
1:11.00
18/6
1:09.79
8
SIMAS
Carmona, Alvaro
1:07.00
18/5
1:10.46
9
RICE
Mastracchio, Dominic
1:06.00
18/4
1:10.65
10
DELV
Cabrera Fernandez, Alexander
1:15.94
14/3
1:12.05
11
YCFM
Hynes, Brodie
1:11.58
18/2
1:12.54
12
MAX
Zhou, John
1:15.00
18/1
1:14.42
13
AQAMA
Saenz, Nelson
1:15.00
18/8
1:15.52
14
MASPE
Arriagada, Jose Fernando
1:18.00
14/4
1:22.26
15
FENIX
Mercado, Isaias
1:52.00
14/2
1:48.91
16
ELMIL
Mora, Eduardo
1:12.46
18/7
DQ
AWJ
Chia, Nei-Kuan
1:01.59
19/2
NS
AQAMA
Lopez Zapata, Juan
1:04.75
19/8
NS
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
NAUT
Mendez, Libardo
1:03.30
17/5
1:03.54
1
CVMM
Karren, Kelly
1:03.59
17/3
1:03.79
2
COLO
Garland, Robert
1:05.42
16/4
1:04.82
3
ANV
Partida, Juan
1:04.00
17/2
1:05.14
4
GNU
Dutra, William
1:05.60
16/5
1:05.30
5
YCFM
Castagnos, Chip
1:00.73
17/4
1:05.62
6
UMAC
Doane, Michael
1:05.80
16/3
1:05.63
7
TTC
Cagy, Marcelo
1:09.22
16/7
1:05.93
8
YCFM
Kroupa, Andy
1:05.00
17/7
1:06.03
9
ACUCO
Velasquez Serrano, Juan
1:05.00
17/1
1:06.33
10
BELEN
Atkinson, Juan
1:08.00
16/2
1:08.13
11
OREG
Tujo, Christian
1:11.49
15/4
1:09.62
12
CSF
Rinaldini, Emilio
1:11.85
15/5
1:09.99
13
ABM
Colburn, Christopher
1:10.80
16/8
1:10.18
14
SPM
Herman, Eric
1:10.00
16/1
1:10.85
15
BRMAS
Moraes, Marco Antonio
1:18.00
15/2
1:17.22
16
TULS
Herrold, David
1:22.50
15/8
1:19.75
17
CV
Angeli, Roberto
1:32.00
14/5
1:37.96
18
FFC
Boa, Flavio
1:15.00
15/3
NS
DELV
Calvo Zuñiga, Ruben
1:44.18
14/6
NS
UC45
Givehchi, Ali
1:15.22
15/6
NS
ACBR
Granja, Alexandre
1:05.00
17/8
NS
MTC
Labriola, Rogerio
1:20.00
15/1
NS
NCMS
Robling, Steve
1:06.50
16/6
NS
SPORT
Urrutia, Ricardo
1:20.00
15/7
NS
PRM
Vazquez, Jorge
1:03.70
17/6
NS
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
NCMS
Lee, Lawrence
1:01.41
13/4
1:01.73
1
PSCM
Schuster, Fred
1:03.63
13/3
1:02.61
2
PALM
Ekman, Evan
1:04.23
13/2
1:04.37
3
MOST
Nichols, Stephen
1:04.50
13/1
1:04.47
4
CONN
Sargent, Gregory
1:03.00
13/5
1:04.56
5
OAK
Velez, Mario
1:06.00
12/3
1:04.60
6
RIDG
Campbell, Marshall
1:06.00
12/5
1:04.85
7
PRM
Segarra, Rafael
1:05.32
12/4
1:04.86
8
CDDQ
Palacios Wanke, Hans
1:04.50
13/7
1:05.01
9
PRM
Santiago, Luis
1:07.05
12/1
1:07.37
10
TTC
Woldaynsky, Jefferson
1:04.19
13/6
1:08.10
11
SFTL
Fischer, Andy
1:07.00
12/2
1:08.51
12
IM
Brandt, Mark
1:06.89
12/6
1:08.83
13
CRL
Belyi, Andrei
1:07.00
12/7
1:08.91
14
NTXL
Doyle, Michael
1:09.19
9/5
1:09.49
15
CONN
Wyckoff, Benjamin
1:08.99
9/4
1:11.53
16
CROL
Marchal, David
1:13.00
9/3
1:13.07
17
DYNAM
Vazhnenin, Igor
1:15.54
9/6
1:14.79
18
GSM
Volker, Jens
1:17.54
9/2
1:19.41
19
BRMAS
Monteiro, Antonio
1:20.00
9/7
1:26.94
20
DN
Aguilera, Alberto
1:23.10
9/1
NS
NST
Krot, Stanislav
1:08.00
12/8
NS
NCMS
Moran, Marty
1:05.00
13/8
NS
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
OU
Lutotovich, Claudio
1:01.90
11/4
1:02.70
1
NCMS
Stewart, Henry
1:04.04
11/5
1:04.77
2
CMPR
Meares, Stuart
1:10.00
11/2
1:08.86
3
SDMDR
Vicioso, Danilo
1:10.00
11/1
1:09.25
4
YCFM
Beattie, John
1:08.73
11/3
1:09.30
5
ARIZ
Richardson, Terry
1:09.10
11/6
1:09.59
6
CMPR
Cue, Juan
1:12.00
10/5
1:10.58
7
SCSC
Clabaugh, Rene
1:10.93
10/4
1:18.13
8
SCAQ
Ireland, Bill
1:14.30
10/6
1:19.53
9
UNQC
Veilleux, Pierre
1:18.47
10/2
1:20.91
10
CB
Garcia, Juan
1:20.00
10/7
1:21.51
11
SPMAS
Ayres Netto, Marcelo
1:21.00
10/1
1:21.52
12
UC03
Rogers, Bradley
1:10.25
11/8
1:29.99
13
DYNAM
Gilyazov, Rinat
1:10.00
11/7
NS
DELV
Gonzalez, Luis
1:35.00
9/8
NS
EMELE
Musso, Jorge
1:25.00
10/8
NS
ARIZ
Vargas, Daniel
1:13.01
10/3
NS
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
NCMS
Sanchez, Greg
1:08.02
8/4
1:07.78
1
SYSM
Groselle, Jack
1:10.00
8/5
1:09.70
2
FINS
Kannegieser, Robert
1:12.64
8/2
1:10.17
3
SFTL
Puhse, Neil
1:15.50
7/4
1:14.28
4
TAM
Spellberg, Geoff
1:15.00
8/7
1:14.59
5
NCMS
Denison, Paul
1:15.00
8/1
1:15.68
6
SKY
Haberek, Cork
1:19.00
7/5
1:16.95
7
CFA
Martinez, Hector
1:15.00
8/8
1:17.45
8
SPM
Freeman, Stephan
1:20.00
7/3
1:19.98
9
LVM
Mitchell, Robert
1:29.60
7/2
1:20.04
10
UC43
Vallejo, Sergio
1:22.00
7/6
1:35.84
11
SPMAS
Laffranchi, Jose Luiz
1:30.00
7/7
1:39.94
12
NCMS
Glender, Carlos
2:04.50
3/6
1:50.85
13
LQBLO
Bosshardt, Rolf
1:43.00
5/8
1:56.66
14
GNU
Walter, Ricardo
1:40.00
7/8
2:05.17
15
BRMAS
Campos, Manuel
1:45.00
3/5
NS
SPM
Davis, Kern
1:12.01
8/6
NS
AWJ
Dyer, Andy
1:11.50
8/3
NS
PEMA
Saca, Jose
1:37.00
7/1
NS
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
LRM
Gooding, Jack
1:09.23
6/5
1:10.29
1
CVMM
Buckley, Mark
1:18.87
6/2
1:17.93
2
TAM
Bernard, Alan
1:24.99
5/4
1:21.85
3
APEA
Rocha de Alencar, Francisco
1:22.00
6/8
1:26.03
4
PBM
Heacock, Robert
1:20.21
6/1
1:28.14
5
IAMA
Barry, Michael
1:30.31
5/5
1:28.18
6
MINN
Fine, Gary
1:40.17
5/6
1:36.87
7
TERR
Ramirez Perriggo, Reynaldo
1:55.28
5/2
1:52.04
8
FACT
Lyons, Robert
2:02.40
5/1
2:03.52
9
IM
Dodson, Phil
1:12.80
6/3
NS
AMPD
Martins, Pedro
1:35.00
5/3
NS
SYSM
McCormack, Kevin
1:09.00
6/4
NS
WMAC
Mykleby, Geoff
1:20.00
6/7
NS
EMELE
Salmon, John
1:57.02
5/7
NS
WMST
Tharp, Greg
1:17.51
6/6
NS
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SYSM
Couch, Bob
1:19.50
4/4
1:27.78
1
TOC
Rudloff, Edward
1:25.65
4/5
1:29.65
2
FACT
Jarvis, David
1:33.00
4/6
1:39.94
3
PCST
Ebel, Mark
1:49.49
3/3
1:40.57
4
SFTL
Winokur, Eliot
1:50.38
3/4
1:45.04
5
CCMA
Cruz, Octavio
1:38.00
4/7
1:45.67
6
SYSM
Brinkman, Terry
1:36.50
4/2
1:46.22
7
GAJA
Zeigler, John
1:40.74
4/8
1:50.96
8
ACUCO
Penilla-valencia, Gustavo
1:56.00
3/2
2:42.69
9
TAM
Meyerhoff, Rick
1:30.00
4/3
NS
GAJA
Morrill, David
1:40.00
4/1
NS
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
NOR
Straka, Peter
1:40.00
2/5
1:39.67
1
FACT
Schenk, Martin
1:57.50
2/6
1:56.30
2
SIMAS
Bennewitz, Franz
1:55.00
2/3
2:07.33
3
NEM
Tapia-Perez, Santiago
2:02.17
2/2
2:17.81
4
ANMBA
Da Silva Céo Neto, Pompilio
1:37.06
2/4
NS
BDO
Messineo, Doug
2:05.19
2/1
NS
RECIU
Takarada, Osamu
2:05.00
2/7
NS
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
BRMAS
Damasceno, Eros
1:51.00
1/4
1:48.23
1
SFTL
Rimerman, Ira
1:52.24
1/5
1:49.95
2
USF
Fleming, Jack
1:53.89
1/3
2:11.43
3
PRM
Maldonado, Luis
3:30.00
1/7
3:10.10
4
SYSM
Browne, James
2:51.31
1/2
3:20.18
5
BRMAS
Heineken, Wolf
2:05.00
1/6
NS
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home