Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 Short Course Yards State Championship ( Fri, Apr 21, 2017 - Sun, Apr 23, 2017 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 19: Mixed 500 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Timmol, Farrah
6:30.00
3/6
6:03.47
1
9
NCMS
Cote, Meredith
5:35.00
1/6
6:10.03
2
7
BCYM
Amodeo, Ashley
6:45.00
3/1
6:24.65
3
6
SRAY
Bartlett, Emily
7:12.98
10/4
7:22.26
4
5
MAC
Adams, Olivia
8:45.00
7/2
10:09.84
5
4
BCYM
Johnson, Samantha
NT
NS
NS
0
Age Group 18-24 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Horn, Mason
6:20.00
2/1
6:20.66
1
9
Age Group 25-29 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FAST
Pickard, Katherine
5:30.38
1/3
5:35.07
1
9
SRAY
Adamy, Amy
5:52.30
1/7
5:35.95
2
7
SRAY
Gabriel, Hannah
6:00.00
1/8
5:47.52
3
6
FAST
Bednarcik, Sarah
6:01.65
2/5
6:00.39
4
5
BCYM
Kerschen, Martina
7:00.00
4/6
6:40.11
5
4
MLAM
Shannon, Jacqueline
5:56.13
NS
NS
0
Age Group 25-29 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ZOOM
Malnight, Kevin "robert"
8:03.44
6/7
7:33.11
1
9
Age Group 30-34 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ZOOM
Kowalske, Megan
6:46.96
3/8
6:26.20
1
9
MM
LeVasseur, Kristin
7:56.80
6/3
7:57.79
2
7
MAC
Weng, Hong
8:55.54
7/8
9:01.67
3
6
Age Group 30-34 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Smith, Christopher
6:20.00
3/4
6:00.88
1
9
Age Group 35-39 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Armstrong, Rachel
6:15.00
2/2
6:23.89
1
9
ZOOM
Attivissimo, Amy
6:40.00
3/7
6:41.04
2
7
BCYM
Hawkins, Meredith
7:20.69
5/5
7:16.14
3
6
MM
Jackson, Christina
7:31.30
5/2
7:18.22
4
5
MAC
Schmaltz, Elizabeth
10:00.00
9/3
9:29.33
5
4
Age Group 35-39 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DS
Vanderkaay, Christian
4:59.52
1/4
5:01.03
1
9
ZOOM
Cowan, Neil
6:20.00
3/5
6:03.64
2
7
MICH
Seibert, Daniel
NT
10/3
7:18.84
3
6
MAC
Chase, Brice
8:33.89
7/3
9:38.30
4
5
Age Group 40-44 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Maunu, April
10:00.00
9/5
11:21.61
1
9
Age Group 40-44 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AAM
Papa, Ryan
5:05.00
1/5
5:03.02
1
9
Age Group 45-49 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AAM
Dixon, Lou Ann
6:15.55
2/7
5:49.97
1
9
SRAY
Cantrell, Connie
7:01.05
4/3
6:28.35
2
7
FAST
Pierce, Julie
7:09.80
4/7
6:48.35
3
6
NCMS
Corrado, Christine
7:50.69
5/8
7:47.24
4
5
MAC
Pawley-Kennedy, Irene
7:55.00
6/5
7:57.12
5
4
NCMS
Hagerty, Enid
NT
10/5
8:21.75
6
3
MAC
Lyons, Julie
8:55.00
7/1
8:59.04
7
2
Age Group 45-49 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Evans, Nathanael
8:10.00
6/8
8:05.41
1
9
MAC
Stachowski, Tim
9:00.00
8/5
8:10.32
2
7
FAST
Ooms, David
7:00.00
10/7
8:51.17
3
6
Age Group 50-54 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MM
Noble, Suzanne
6:01.52
2/4
6:01.41
1
9
MAC
Yarima, Kim
7:53.72
6/4
7:32.79
2
7
Age Group 50-54 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BCYM
Bailey, Jeff
6:20.00
2/8
5:27.11
1
9
FAST
Berger, Andrew
5:56.21
1/1
5:57.62
2
7
MAC
Lundin, Paul
7:11.00
4/1
6:55.34
3
6
FAST
Magolan, Allen
9:00.00
10/6
7:03.16
4
5
FAST
Burstall, Steve
10:00.00
9/4
8:56.95
5
4
BKR
Mammo, Ken
NT
NS
NS
0
SRAY
St. Germain, Eric
6:30.00
NS
NS
0
Age Group 55-59 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Early, Marilyn
6:40.00
3/2
6:28.67
1
9
BCYM
Hamme, Katherine
6:49.20
4/4
6:44.61
2
7
MICH
Thane, Trish
6:59.67
4/5
6:55.96
3
6
SKY
Grebe, Suzanne
7:38.56
5/7
7:12.71
4
5
MAC
Mack, Suzanne
7:44.95
5/1
7:40.27
5
4
FAST
Szymczak, Wendy
8:12.00
7/4
7:43.40
6
3
Age Group 55-59 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Schuldinger, Michael
5:38.00
1/2
5:35.72
1
9
BCYM
Dalton, Gregory
6:10.00
2/6
6:09.20
2
7
MAC
Welsh, Tom
6:30.00
10/2
6:40.62
3
6
AAM
Brown, Douglas
6:30.00
3/3
6:44.03
4
5
ZOOM
Melgar, Tom
7:30.00
5/3
7:07.82
5
4
BCYM
Greer, Bill
7:30.00
5/6
7:40.30
6
3
MAC
Sveda, George
7:48.00
9/8
7:47.81
7
2
BKR
Mertes, Steven
9:59.00
8/1
9:30.84
8
1
BCYM
Haller, Thomas
8:30.00
7/5
DQ
0
BCYM
Dowell, Michael
9:37.32
NS
NS
0
MICH
Putnam, Clay
7:00.00
NS
NS
0
Age Group 60-64 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Hertz, Barbara
9:28.12
8/6
8:51.60
1
9
MAC
Schemanske, Carol
9:43.00
8/2
9:06.77
2
7
BCYM
Taffee, Roberta
9:09.51
8/3
9:10.23
3
6
AAM
Hadden, Sue
10:00.00
8/8
9:23.32
4
5
MAC
Haapaniemi, Susan
10:59.00
9/7
10:23.08
5
4
MICH
Fechter, Joan
10:47.84
9/2
11:30.91
6
3
Age Group 60-64 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MM
Staudacher, David
7:29.99
10/1
6:49.75
1
9
MICH
Robinson, Gregory
7:15.00
5/4
7:02.13
2
7
SRAY
Shirey, Jim
7:05.00
4/2
7:11.71
3
6
FAST
Lecerf, Olivier
7:13.73
4/8
7:22.74
4
5
NCMS
Bemben, Robert
NT
NS
NS
0
Age Group 65-69 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AAM
Nathan, Laura
8:56.68
8/4
9:26.06
1
9
Age Group 65-69 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Olson, Chuck
6:05.00
2/3
5:56.62
1
9
NCMS
Cowing, John
8:00.00
6/6
7:28.05
2
7
UC19
Wahl, Gerald
8:00.00
6/2
8:11.83
3
6
Age Group 70-74 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MLAM
Parks, Jennifer
10:13.17
9/6
10:37.50
1
9
Age Group 70-74 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAC
Kroeger, Donald
8:47.31
7/7
8:34.90
1
9
MICH
Wojt, James
13:01.00
9/1
15:18.86
2
7
Age Group 75-79 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Chambers, Stephen
8:45.00
7/6
8:50.84
1
9
O*H*
Williams, Robert
9:55.55
8/7
10:32.33
2
7
Age Group 80-84 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Lockwood, Joel
8:05.00
6/1
7:53.38
1
9
Age Group 85-89 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AAM
Jeffries, Wallie
7:50.00
NS
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home