Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 9, 2016 - Sun, Dec 11, 2016 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 44: Men 200 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KFAC
Morris, Justin
2:05.00
10/3
2:03.51
1
17
MAMA
Tracy, Mark
2:10.00
10/1
2:05.07
2
15
CRM
Chen, Roy
2:15.70
9/9
2:09.65
3
14
CRM
Wiens, Matthew
2:08.23
10/9
2:10.95
4
13
CRM
Chen, George
2:11.44
9/4
2:12.88
5
12
CONN
Gerard, William
2:22.70
8/10
2:16.86
6
11
CRM
Rifai, Sami
2:22.00
8/1
2:35.90
7
10
LIMS
Garcia, Mike
2:20.00
8/3
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRM
Chance, Joseph
1:57.00
10/5
1:55.62
1
17
SWMR
Jaroszewicz, Matthew
2:12.15
9/3
2:13.99
2
15
CRM
Caputo, Matteo
2:19.00
8/5
2:18.16
3
14
WAM
Mitchell, Craig
2:19.92
8/7
2:20.24
4
13
SPM
Stiles, David
2:16.58
9/1
2:21.23
5
12
GBM
Wraight, Thomas
2:24.69
7/7
2:30.33
6
11
WAM
Vanacore, Mark
2:44.00
6/10
2:38.43
7
10
WAM
Dillon, Sean
2:48.30
5/6
3:16.22
8
9
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Wallace, Connor
2:13.00
9/2
2:10.90
1
17
GWDM
Hui, Christopher
2:30.00
7/1
2:22.52
2
15
CONN
Duguay, Robert
2:28.42
7/2
2:25.29
3
14
UMAC
Shaw, Chris
2:40.00
6/3
2:36.04
4
13
WAM
Jonas, Tzvi
2:30.00
NS
NS
0
SWMR
Mulcahy, Seann
2:35.00
NS
NS
0
CONN
Walton, Austin
2:50.00
5/9
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRM
Emmons, Michael
1:59.55
10/4
2:04.70
1
17
UMAC
Strahota, Jeffrey
2:07.02
10/2
2:08.88
2
15
GSP
Wright, Brendan
2:35.07
2/1
2:19.32
3
14
CRM
Sampat, Anuj
2:59.81
4/8
2:48.67
4
13
WAM
Poche, Justin
2:30.00
7/9
NS
0
RAM
Shepherd, Jeremy
2:05.00
10/8
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Ohman, Niclas
2:00.70
10/7
2:03.03
1
17
UMAC
Goodison, Michael
2:18.49
9/10
2:20.09
2
15
GBM
Cloitre, Christophe
2:32.59
6/5
2:36.00
3
14
MICH
Phillips, Tom
2:10.00
10/10
2:39.02
4
13
MAMA
Parsons, Edward
3:10.00
3/3
2:45.56
5
12
PITY
Foley, Stephen
2:55.00
4/6
2:53.48
6
11
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Garcia, Albert
2:12.92
9/8
2:12.08
1
17
SIMM
Hersh, Craig
2:10.59
9/5
2:15.00
2
15
SWMR
Gilson, Matthew
2:11.07
9/6
2:17.12
3
14
GSP
Carroll, Stephen
2:40.00
6/8
2:20.79
4
13
MIT
Lacey, John
2:55.00
4/3
2:36.40
5
12
SRPM
Thorp, Alexander
2:50.00
5/2
2:40.51
6
11
WAM
Schaal, Maor
2:55.00
4/4
2:53.61
7
10
RAM
Carroll, Stewart
1:59.11
10/6
NS
0
RAM
Elizondo, Bill
2:19.61
8/4
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCMS
Blood, Jonathan
2:11.49
9/7
2:13.63
1
17
GSP
French, Chris
2:19.24
8/6
2:14.50
2
15
CONN
Wyckoff, Benjamin
2:25.78
7/8
2:22.75
3
14
GSP
DeLew, Christopher
2:20.00
8/8
2:28.98
4
13
SWMR
Carll, Stephen
2:40.00
6/2
2:35.72
5
12
MESC
Gisseman, Carl
2:37.00
6/7
2:41.68
6
11
ADMS
Bell, Blake
3:02.84
3/6
2:55.47
7
10
MAMA
Scanlon, Tom
3:30.00
3/10
3:23.65
8
9
NEM
Colbert, Joseph
3:26.08
3/9
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UMAC
Shipp, Bill
2:23.00
7/5
2:23.95
1
17
ABC
McClellan, John
2:23.00
7/6
2:24.27
2
15
NEM
Palmer, Ray
2:33.48
6/6
2:28.85
3
14
CRM
Wallace, Thomas
2:25.74
7/3
2:32.93
4
13
NEM
Taylor, Giles
3:00.00
4/9
2:36.65
5
12
CONN
Gugino, Douglas
2:50.00
5/1
2:39.12
6
10.5
MESC
Roth, Douglas
2:53.67
4/5
2:39.12
6
10.5
MAMA
Foster, Walter
2:30.48
7/10
2:39.26
8
9
NSY
Hamilton, James
3:00.00
4/2
2:48.94
9
8
WAM
Arsenault, Paul
2:41.74
6/9
2:50.39
10
7
MIT
Heyison, Michael
3:00.25
3/5
2:58.02
11
6
UC02
Armstrong, Barry
2:55.00
4/7
3:05.14
12
5
ANA
Maldari, Frank
3:38.18
2/7
3:55.85
13
4
CRM
Alexander, Mark
2:24.69
7/4
NS
0
UC02
Lane, Tom
2:48.00
5/5
NS
0
YNS
Lipkowitz, Robert
3:00.00
4/10
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
McCombs, Michael
2:20.34
8/2
2:22.48
1
17
GBM
Miller, Steve
2:35.17
6/4
2:37.24
2
15
ABC
McLaughlin, Brian
2:42.10
6/1
2:39.77
3
14
PITY
Kolis, Steve
3:03.00
3/4
2:47.13
4
13
WMS
Fuerman, Ross
2:49.03
5/3
2:54.56
5
12
GWDM
Renwick, John
2:50.51
5/10
3:01.51
6
11
GSP
Gambrel, Patrick
2:50.00
5/8
NS
0
PITY
RyanMann, Duncan
3:00.00
NS
NS
0
NEM
Skolnick, Stewart
4:32.55
2/9
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Oates, David
2:21.23
8/9
2:31.47
1
17
SRPM
Olander, John
2:48.81
5/4
2:47.58
2
15
GBM
Newkirk, Thomas
3:00.00
4/1
2:57.63
3
14
UC02
Hassey, James
3:30.00
2/5
3:34.39
4
13
CRM
Henderson, Harold
3:00.00
NS
NS
0
SWMR
McQuiggan, Frank
3:00.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AGUA
Bernstein, Rich
2:49.00
5/7
2:53.56
1
17
LYMT
Pope, James
3:05.00
3/7
3:08.37
2
15
CONN
Epstein, Paul
3:15.00
3/8
3:10.84
3
14
GBM
Read, Philip
3:37.83
2/4
3:50.88
4
13
SWMR
Roccabello, John
5:12.08
1/4
5:39.68
5
12
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Laux, Michael
3:30.00
3/1
3:02.87
1
17
MESC
Jones, William
3:34.50
2/6
3:35.14
2
15
GSP
Coupe, George
3:26.00
3/2
3:41.88
3
14
ABC
Ribush, Nicholas
4:00.00
2/8
4:04.35
4
13
SRPM
Hatchette, Michael
4:21.17
2/2
4:31.05
5
12
SYSM
Mitchell, Jack
5:02.23
1/6
5:12.90
6
11
GWDM
Hutchings, Dick
2:51.71
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Alkoff, Howard
4:00.00
2/3
4:14.72
1
17
GBM
Arnold, Richard
4:59.93
1/5
5:50.90
2
15
Key
NS
No Swim (or No Show)
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home