Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 SPMS and Southwest Zone Spring SCY Championship ( Sat, Apr 16, 2016 - Sun, Apr 17, 2016 )
Event Results
Event 22: Men 100 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Korth, Nicholas
44.40
9/5
47.76
1
20
GRA
Acosta - Gomez, Misael
55.04
7/7
55.11
2
17
LVM
Jaffee, Alec
1:05.00
4/1
56.00
3
16
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WH2O
Stryker, Samuel
54.51
8/9
52.49
1
20
GRA
Cook, Jacob
54.00
8/8
53.15
2
17
ROSE
Castro, Daniel
54.25
NS
NS
0
GRA
Cox, Tony
44.40
9/6
NS
0
RAA
Fiedler, Luke
1:00.00
NS
NS
0
GRA
Zambello, Luca
1:30.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Marshall, Mario
45.56
9/4
45.24
1
20
GRA
Serrano, Ivan
47.60
9/7
48.43
2
17
LVM
Jackson, Randy
50.50
9/8
48.51
3
16
UCLA
Penneys, David
54.00
8/3
53.32
4
15
ROSE
Martin, Matthew
58.00
6/3
56.46
5
14
WH2O
Hochstrasser, James
56.33
7/1
57.02
6
13
MSCM
Leloup, Paul
1:08.00
3/7
1:00.85
7
12
GRA
Steeves, Joshua
1:47.56
1/3
1:22.35
8
11
SDSM
Bixler, John
54.00
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Dailey, Erik
53.50
8/4
54.38
1
20
RAA
Popko, David
56.00
7/3
54.90
2
17
WH2O
Guzman, Erik
1:00.00
5/3
56.77
3
16
SWM
Godor, Frank
56.89
6/6
56.91
4
15
NOVA
Yu, Peter
58.00
6/8
57.36
5
14
MVN
Ramirez, Miguel
58.77
6/9
59.01
6
13
ROSE
Smith, Hauoli
57.99
6/7
1:00.07
7
12
SDSM
Arrasmith, Frank
1:00.13
5/8
1:00.12
8
11
LVM
Ford, Peter
55.00
7/6
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Judson, Jay
51.12
9/2
49.41
1
20
LVM
Wegner, Dan
49.56
9/3
50.04
2
17
NOVA
Jackson, Scott
52.15
9/9
52.79
3
16
ROSE
Passos, Andre
56.00
7/2
54.45
4
15
LVM
Brady, Paul
56.00
7/8
59.55
5
14
GRA
Price, Joel
1:23.00
2/1
1:05.65
6
13
WH2O
Henkel, Joao
50.00
NS
NS
0
CVMM
Karren, Kelly
53.30
NS
NS
0
GRA
Kirsten, Jason
1:24.00
NS
NS
0
UC33
Naranjo, Omar
1:02.00
NS
NS
0
WCM
Wen, Patrick
57.05
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Boshoff, Nick
1:10.00
3/9
50.85
1
20
ARIZ
Howard, Patrick
53.10
8/6
52.45
2
17
OREG
Sullivan, Scot
52.90
9/1
52.52
3
16
CTM
Moreno, David
53.65
8/7
52.57
4
15
SDSM
Strate, Brian
52.90
8/5
53.06
5
14
MVN
Gunnell, Steve
54.63
8/1
53.44
6
13
SDSM
Rozow, Stephen
54.17
1/2
53.71
7
12
RAA
Timko, Kevin
54.50
8/2
54.03
8
11
MELO
Kaloust, Scott
57.78
6/4
57.17
9
9
SWM
Snell, Peter "oso"
58.13
6/2
57.93
10
7
NBMS
Del Villar, Felipe
1:02.00
4/5
58.33
11
6
ROSE
Hilger, Eric
1:15.00
2/7
1:01.13
12
5
SCAQ
Chang, Mike
1:05.50
3/5
1:04.05
13
4
RAA
Kolb, Matthew
1:20.00
2/8
1:05.24
14
3
UC36
Charpentier, Christophe
57.70
NS
NS
0
WH2O
Kaplan, Keith
56.91
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MVN
Barker, Douglas
55.00
7/4
52.66
1
20
SCMC
Compayre, Kevin
1:00.00
5/4
57.90
2
17
NOVA
Crosson, Jeffrey
1:00.00
5/7
59.83
3
16
WH2O
Kirvan, David
1:02.00
4/6
1:00.12
4
15
PSP
Krueger, Dana
1:01.32
5/9
1:01.94
5
14
RAA
Moncayo, Lenin
1:25.00
1/5
1:07.96
6
13
LVM
Jauch, Peter
1:20.99
2/9
1:11.41
7
12
MSCM
Camacho, Raymond
1:03.92
4/2
NS
0
SWM
Keating, David
1:20.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCMC
Meaney, Pat
54.78
7/5
52.73
1
20
LAPS
Kelca, Brian
57.50
1/8
56.67
2
17
GRA
Menefee, Bruce
59.30
5/5
56.72
3
16
MVN
Dozier, Earl
1:02.00
4/4
59.07
4
15
GRA
Madden, Mark
1:01.29
5/2
1:00.09
5
14
LVM
Wyson, Joseph
1:01.72
5/1
1:00.49
6
13
LVM
Arpin, Dave
59.00
6/1
1:01.86
7
12
GRA
Ruppert, William
1:40.00
1/4
1:05.46
8
11
TVM
Hektner, Eric
1:06.35
3/4
1:05.67
9
9
UC33
Robinson, Keith
1:12.05
2/6
1:10.06
10
7
SDSM
Genz, Michael
1:09.59
3/2
NS
0
TSTT
Georges, Chris
1:10.98
NS
NS
0
PSP
Harmon, Mark
1:09.63
NS
NS
0
UCLA
Magit, Brad
57.00
NS
NS
0
TCC
Mitchell, Robert
1:05.00
NS
NS
0
MYST
Ramos, John
1:12.81
NS
NS
0
NOVA
Serbia, George
1:03.00
NS
NS
0
NOVA
Weissert, Toby
1:00.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CAQM
Wilson, Robert
56.42
6/5
55.29
1
20
PSM
Graham, Donald
56.00
7/9
55.44
2
17
MVN
Heather, Michael
59.44
5/6
59.30
3
16
ROSE
Sterne, Erik
1:03.67
4/8
1:03.78
4
15
CVMM
Reding, Terry
1:03.00
4/7
1:04.23
5
14
OJAI
Umholtz, Ken
1:09.00
3/8
1:07.43
6
13
LVM
Fulljames, Rick
1:12.00
2/5
1:12.06
7
12
ROSE
Tulin, Michael
1:43.40
1/7
1:28.14
8
11
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CVMM
Rosen, Robert
1:04.00
4/9
59.90
1
20
UC48
Ludwig, Terry
1:03.57
4/3
1:02.71
2
17
PSP
Hellwig, Christian
1:05.85
3/6
1:04.83
3
16
ROSE
Farmer, Michael
1:08.60
3/3
1:09.94
4
15
ARIZ
Bailey, Hop
1:15.61
2/3
1:12.57
5
14
LBG
Smith, Stan
1:20.72
2/2
1:23.71
6
13
MVN
Balt, Randall
1:07.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Walker, Larry
1:10.38
3/1
1:09.76
1
20
CVMM
Freeman, Frank
1:12.46
2/4
1:11.98
2
17
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Goode, Douglas
1:37.00
1/6
1:33.47
1
20
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home