Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2015 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 11, 2015 - Sun, Dec 13, 2015 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 22: Men 100 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Coffin, Spencer
56.74
13/9
56.76
1
17
CMSC
Wiens, Matthew
58.50
12/8
59.09
2
15
FISH
Woolley, Zachary
58.22
12/7
59.91
3
14
BUMS
Goldberg, Michael
59.00
12/2
59.99
4
13
UC02
Hebert, Andrew
52.37
13/5
1:01.49
5
12
MESC
Reed, Matthew
1:01.94
10/8
1:01.74
6
11
NSY
Woodbury, Michael
1:03.00
10/10
1:01.95
7
10
BUMS
Hsieh, Alan
1:00.00
11/7
1:02.59
8
9
MESC
Lyons, Samuel
1:05.25
9/10
1:07.00
9
8
WALT
Mannarino, Joshua
1:07.00
7/5
1:08.45
10
7
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Wallace, Connor
59.07
12/1
58.21
1
17
UC02
Pope, Ryan
1:01.05
10/6
1:00.68
2
15
UMBM
Lacey, Jeffrey
1:13.00
6/9
1:04.48
3
14
WAM
Mitchell, Craig
1:05.63
8/6
1:04.60
4
13
WAM
Morette, Kyle
1:15.00
5/8
1:08.76
5
12
WAM
Vanacore, Mark
1:15.00
5/9
1:12.26
6
11
UC02
Dillon, Sean
1:24.50
3/7
1:12.68
7
10
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MIT
Mueller, Joshua
1:02.72
10/9
1:02.82
1
17
UMAC
Shaw, Chris
1:10.00
7/10
1:03.08
2
15
CONN
Duguay, Robert
1:07.59
7/6
1:07.00
3
14
GBM
Houston, David
1:20.00
4/7
1:08.68
4
13
WAM
Dhroso, Andi
1:10.00
NS
NS
0
WAM
Finlay, Adrien
1:10.00
NS
NS
0
SWMR
Kleinert, Ryan
1:03.00
NS
NS
0
WAM
Paul, David
59.57
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UMAC
Strahota, Jeffrey
59.95
11/4
57.65
1
17
RAM
Shepherd, Jeremy
56.50
13/8
58.12
2
15
UVRA
Karantinos, Patroklos
1:15.00
5/2
1:09.84
3
14
UCLB
Giddens, Lance
1:10.10
6/5
1:10.15
4
13
MESC
Layton, Scott
1:10.00
7/1
1:11.82
5
12
WALT
Ferrer, Jorge
1:20.00
4/2
1:11.95
6
11
SWMR
McKenna, Brian
56.56
13/2
NS
0
CMSC
Sampat, Anuj
1:16.00
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Ohman, Niclas
54.99
13/4
53.80
1
17
MAMA
Doucet, Douglas
57.19
13/1
55.45
2
15
GWDM
Phillips, Tom
56.15
13/3
55.74
3
14
MESC
Lecrone, Timothy
57.35
13/10
57.72
4
13
LANE
Fehlau, Brian
57.64
12/5
58.34
5
12
GBM
Harker, Travis
59.65
11/5
58.64
6
11
UC02
Schlessman, Matt
1:01.10
10/4
59.23
7
10
UCLB
Dornaus, David
1:00.38
11/1
1:00.43
8
9
GBM
Whitford, Matthew
1:01.19
10/7
1:00.60
9
8
MESC
Morse, Benjamin
1:01.99
10/2
1:02.86
10
7
NBPB
Banovic, Brendan
1:00.00
11/3
1:04.02
11
6
GSP
Clark, Randy
1:06.84
8/1
1:08.05
12
5
GBM
Danielson, Kurt
1:08.74
7/2
1:10.61
13
4
WALT
Markert, Phil
1:17.26
4/5
1:18.35
14
3
MAMA
Broudy, Marc
1:32.00
2/8
1:20.64
15
2
GWDM
Graham, David
1:34.21
2/9
1:27.74
16
1
LANE
White, Alan
1:25.54
3/10
1:31.04
17
0
GBM
Cloitre, Christophe
1:09.76
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RAM
Carroll, Stewart
54.39
13/6
54.50
1
17
1776
Hiltabiddle, Steve
59.00
12/9
57.11
2
15
GBM
Bailey, Jerry
57.98
12/4
57.29
3
14
SWMR
Gilson, Matthew
59.50
12/10
59.48
4
13
SWMR
Duru, Kaan
1:00.20
11/9
59.77
5
12
HOLY
Plate, Bruce
1:05.00
9/2
1:03.25
6
11
CMSC
Ham, Mason
1:05.00
9/8
1:03.55
7
10
WCMS
Strehle, Andrew
1:03.73
9/6
1:03.66
8
9
CMSC
Quinn, Thomas
1:05.20
9/9
1:06.81
9
8
BUMS
Reyes, David
1:11.79
6/7
1:16.18
10
7
ABC
Juethner, Konrad
1:11.32
6/6
1:21.16
11
6
SVY
Bockius, Ted
59.24
NS
NS
0
JAM
Chebotarev, Oleg
1:00.00
11/8
NS
0
SWMR
Doppke, Chris
1:02.03
NS
NS
0
SWMR
Sayles, Douglas
1:05.34
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
JAM
Segal, William
57.80
12/6
55.71
1
17
MESC
Pride, Douglas
58.50
12/3
58.64
2
15
WCMS
Blood, Jonathan
59.76
11/6
59.91
3
14
GSP
French, Chris
1:00.10
11/2
1:01.36
4
13
CMSC
Autissier, Patrick
1:01.63
10/3
1:02.99
5
12
CONN
Gunzl, Arthur
1:02.91
10/1
1:03.00
6
11
MESC
Endicott, John
1:04.40
9/7
1:03.91
7
10
CONN
Wyckoff, Benjamin
1:08.00
7/4
1:06.70
8
9
MAMA
Devlin, Mark
1:08.96
7/9
1:07.47
9
8
LANE
Barrus, Steve
1:06.70
1/10
1:08.16
10
7
FISH
Woolley, Scott
1:14.44
5/5
1:08.23
11
6
ADMS
Alpern, Matthew
1:06.75
8/2
1:08.29
12
5
UC05
Fernandez-Duque, Eduardo
1:06.80
8/9
1:09.18
13
4
GBM
Schmuhl, Frederick
1:08.19
7/7
1:09.69
14
3
SRPM
Meier, Bill
1:08.73
7/8
1:09.91
15
2
MESC
Roth, Douglas
1:11.40
6/4
1:10.07
16
1
WAM
Reardon, Michael
1:05.00
9/3
1:11.00
17
0
TRIY
Houmard, Charles
1:25.00
3/3
1:12.61
18
0
WAM
Arsenault, Paul
1:14.00
6/1
1:13.44
19
0
MAMA
Gilbert, Rick
1:15.00
5/7
1:13.92
20
0
WALT
Morgan, David
1:12.00
6/8
1:18.08
21
0
ADMS
Bell, Blake
1:27.77
2/6
1:22.04
22
0
BOSY
Pierce, Andrew
1:22.00
4/10
1:25.72
23
0
LANE
Robinson, Allan
1:22.00
4/1
1:26.27
24
0
UVRA
Bedford, Fritz
55.14
13/7
NS
0
WCMS
Brown, Phil
1:04.33
NS
NS
0
YNS
Dearmin, Carl
1:11.60
NS
NS
0
GBM
Gendreau, Edmund
1:05.00
NS
NS
0
SRPM
Johnson, Eric
1:05.00
NS
NS
0
MAMA
Kobs, Ray
1:35.00
NS
NS
0
ABC
McClellan, John
1:06.00
NS
NS
0
MAMA
Totten, Mark
1:20.00
4/3
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Davis, Guy
1:01.01
10/5
1:00.70
1
17
NEM
Sullivan, Kevin
1:03.66
9/5
1:02.60
2
15
WAM
McCombs, Michael
1:01.00
11/10
1:03.76
3
14
CONN
Gugino, Douglas
1:04.00
9/4
1:05.63
4
13
UCLB
Davis, Bill
1:06.00
8/3
1:06.51
5
12
CMSC
Wallace, Thomas
1:05.24
9/1
1:06.92
6
11
CMSC
Alexander, Mark
1:05.71
8/4
1:06.99
7
10
LANE
O'Brien, David
1:06.00
8/8
1:08.86
8
9
NSY
Hamilton, James
1:08.00
1/1
1:15.27
9
8
ABC
Edelman, Paul
1:25.00
3/9
1:16.20
10
7
UC02
Gillis, Stephen
1:25.00
3/2
1:17.15
11
6
CONN
Canning, Peter
1:20.00
4/8
1:17.54
12
5
BUMS
Goldberg, Bennett
1:22.00
3/5
1:17.65
13
4
MAMA
Carroll, Marcus
1:23.00
3/4
1:18.49
14
3
UCLB
Walls, Mark
1:40.00
2/1
1:20.54
15
2
MAMA
Spinney, Christopher
1:23.00
3/6
1:24.74
16
1
SWMR
Burden, James
1:25.00
3/1
1:27.01
17
0
ABC
Geist, Dan
1:28.00
2/4
1:27.26
18
0
PAA
Gibson, Christopher
1:05.00
NS
NS
0
GBM
Orzel, Joseph
1:14.00
NS
NS
0
CMSC
Wuest, Frank
1:05.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KEEN
Shaw, Greg
1:05.30
8/5
1:04.49
1
17
WELL
Donnelly, Kevin
1:08.65
7/3
1:07.89
2
15
TRIY
Davis, Bradley
1:15.00
5/4
1:10.50
3
14
GBM
Miller, Steve
1:16.28
5/1
1:11.98
4
13
ABC
McLaughlin, Brian
1:12.31
6/2
1:12.61
5
12
SWMR
Elturkmani, Majed
1:21.00
4/9
1:16.60
6
11
CMSC
Maxted, George
1:12.00
6/3
1:17.47
7
10
FISH
Anderson, David
1:45.00
1/5
1:19.99
8
9
RAM
Gaston, Skip
1:50.00
1/4
1:49.28
9
8
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Oates, David
1:06.00
8/7
1:04.58
1
17
PITY
Rogacki, Daniel
1:06.91
8/10
1:06.36
2
15
GBM
Newkirk, Thomas
1:14.00
6/10
1:13.63
3
14
SRPM
Olander, John
1:14.74
5/6
1:14.41
4
13
MAMA
Hicks, Robert
1:25.00
3/8
1:18.88
5
12
UC02
Hassey, James
1:27.00
2/5
1:28.97
6
11
NBPB
Murphy, James
1:40.00
2/10
1:45.17
7
10
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GWDM
Hutchings, Dick
1:19.10
4/6
1:18.44
1
17
ABC
Pope, James
1:19.78
4/4
1:26.85
2
15
ABC
Terry, Jim
1:32.00
2/2
1:32.75
3
14
ABC
Ribush, Nicholas
1:45.48
1/6
1:42.16
4
13
GBM
Read, Philip
1:32.00
2/3
1:44.71
5
12
SWMR
Manfredi, Thomas
1:17.00
5/10
NS
0
MESC
Rupert, Bill
1:15.00
5/3
NS
0
MESC
Vail, David
1:15.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Coupe, George
1:30.00
2/7
1:27.96
1
17
SRPM
Bernstein, Bruce
2:00.00
1/3
2:05.07
2
15
SYSM
Mitchell, Jack
2:15.57
1/8
2:27.41
3
14
CMSC
Martin, Charles
3:05.00
1/9
2:47.28
4
13
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Alkoff, Howard
1:50.70
1/7
1:44.63
1
17
FISH
Konitz, Clifford
2:20.00
1/2
2:42.47
2
15
Key
NS
No Swim (or No Show)
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home