Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2014 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jun 27, 2014 - Sun, Jun 29, 2014 )
Event Results
Next Event >>>
Event 1: Women 1500 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Chan, Kristie
23:00.00
5/7
21:50.64
1
9
UC38
Tung, Jessie
32:42.90
10/8
32:47.92
2
7
SMM
Salcido, Brittany
24:00.00
NS
NS
0
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Rennspiess, Erik
20:00.00
2/7
18:44.12
1
9
USF
Cheung, Hoi
34:00.00
11/3
25:32.77
2
7
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MEMO
Jagust, Amy
25:30.00
8/3
23:00.84
1
9
USF
Petrakis, Kristina
27:50.00
9/3
24:54.69
2
7
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Eilath, Adam
17:30.00
1/5
19:20.17
1
9
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TVM
Radecke-Noble, Jen
19:59.00
2/6
19:05.30
1
9
TSUN
Chase, Courtney
19:29.17
2/3
19:08.46
2
7
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FOG
Dahlz, Jd
17:20.20
1/4
17:26.87
1
9
AAM
Lemke, Zebron
19:13.33
2/4
18:49.06
2
7
USF
Ahlbach, Gregory
19:46.96
NS
NS
0
SMM
Carvalho, Matheus
22:30.00
NS
NS
0
USF
Foley, Eamon
19:59.59
2/2
NS
0
USF
Lim, Hubert
27:54.46
9/6
NS
0
QSS
Salles-Cunha, Lucas
21:45.12
4/2
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC38
George, Heidi
17:42.64
1/6
17:37.09
1
9
SMM
Ferraris, Giulia
20:53.61
3/2
22:04.84
2
7
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Donlon, Kevin
21:00.00
4/4
20:29.92
1
9
TSUN
DeBoer, Wil
19:00.00
1/8
23:02.47
2
7
MEMO
Justus, Ryan
22:30.00
5/4
23:05.79
3
6
USF
Lambert, Chris
24:00.00
6/2
24:52.00
4
5
SMM
Mustiazza, Oleg
27:11.81
9/5
25:07.70
5
4
TSUN
Salomaa, Jari
19:00.00
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Elgaaen, Katie
21:30.33
4/3
21:21.99
1
9
SMM
Suskiewicz, Karen
24:00.00
6/6
23:15.74
2
7
MVM
Garfield, Pamela
29:00.00
9/2
27:44.55
3
6
MELO
Santilhano, Michele
30:00.00
10/6
29:12.76
4
5
USF
Aviram, Hadar
45:00.00
12/6
30:43.01
5
4
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Niemi, Matt
17:51.55
1/2
18:11.22
1
9
CRUZ
Hassett, Jim
18:30.00
1/1
19:27.35
2
7
SNM
Burks, Robert
20:00.00
2/1
20:20.83
3
6
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRUZ
Hertzer, Cynthia
20:54.00
3/7
20:49.74
1
9
SRM
Bulman, Robin
23:02.67
5/8
22:10.02
2
7
CRUZ
Bechhoefer, Marta
23:01.22
5/1
22:54.17
3
6
USF
Compagno, Wendy
26:00.00
11/8
25:33.03
4
5
SMM
Tom, Norma
32:00.00
10/1
30:10.53
5
4
CMAM
Bruno, Susan
25:42.23
NS
NS
0
WCM
Santos, Debbie
21:45.60
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC38
Wells, Barton
17:40.55
1/3
17:49.50
1
9
VCM
Shaffer, Mike
17:59.68
1/7
17:51.74
2
7
TOC
Arris, Todd
19:20.00
2/5
19:18.57
3
6
MELO
Stietzel, Kent
20:29.47
3/4
21:14.12
4
5
USF
Noble, Brian
22:00.00
4/7
22:12.83
5
4
UC38
Takeuchi, Shinji
23:58.90
6/3
22:58.36
6
3
MEMO
Lopez, David
24:05.12
6/1
23:48.44
7
2
USF
Conners, David
26:00.00
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELO
Matena, Jana
20:31.30
3/3
20:20.39
1
9
WCM
Ward, Lisa
21:00.00
3/8
20:32.66
2
7
USF
Gerhan, Martha
23:16.77
6/4
22:36.94
3
6
MELO
Couch, Stephanie
24:15.00
7/5
22:37.27
4
5
QSS
Sterzer, Robin
24:44.44
7/1
23:49.37
5
4
DAM
Phalen, Jennifer
22:59.64
5/2
24:18.34
6
3
USF
Chase, Tina
26:00.00
8/7
26:27.94
7
2
SMM
Fatemi, Fariba
33:35.60
11/5
34:23.72
8
1
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELO
Sheeper, Tim
21:30.27
4/5
21:34.09
1
9
SMM
Smith, Miles
24:25.00
7/6
25:07.32
2
7
SMM
Coquillard, Moby
19:20.00
NS
NS
0
BAC
Fujishige, Keith
24:30.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Meyer, Marguerite
20:00.00
2/8
20:15.42
1
9
SDSM
Neville, Cathy
22:56.59
5/6
22:34.35
2
7
SMM
Lee, Cindy
22:27.37
4/8
23:01.07
3
6
TOC
Quinn, Phyllis
24:28.00
7/2
24:08.63
4
5
PCCM
Boyer, Karen
24:15.00
7/3
24:33.50
5
4
SMM
Nebeling, Sara
25:00.00
8/5
25:20.48
6
3
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRM
Hale, Dave
20:55.00
3/1
19:49.02
1
9
SMM
Kenny, Daniel
20:43.65
3/6
21:52.81
2
7
QSS
Yuen, Matt
23:30.00
6/5
22:16.26
3
6
YCMS
Citron, Jeffrey
24:57.44
7/8
24:23.59
4
5
MELO
Pinto, Harlan
24:11.53
6/8
25:35.62
5
4
USF
Young, Stephen
30:28.51
10/7
36:02.92
6
3
RINC
Ding, Gregory
26:00.00
NS
NS
0
USF
Morreale, Vincent
31:23.44
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UTAH
Knapp, Lo
21:35.00
4/6
21:24.84
1
9
UTAH
Kessinger, Katy
24:12.00
7/4
23:22.13
2
7
SMM
Triest, Carol
26:30.00
8/8
25:40.14
3
6
MVM
Latham, Kate
29:00.00
9/7
27:28.95
4
5
USF
Dunn, Audrey
30:00.00
10/3
31:00.10
5
4
USF
Petro, Susan
45:00.00
12/2
46:04.42
6
3
MELO
Strauss, Judy
26:24.33
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Virtue, Paul
22:15.00
4/1
21:58.04
1
9
SMM
Elliott, Frank
22:45.45
5/3
22:40.34
2
7
SMM
Borden, Peter
25:45.79
8/6
25:43.46
3
6
USF
Moore, Michael
26:30.00
8/1
26:58.79
4
5
USF
Atondo, Richard
25:00.00
NS
NS
0
TOC
Ferroggiaro, Fred
20:50.00
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Shoenberger, Linda
24:03.30
6/7
24:41.50
1
9
SMM
Akers, Di
32:48.21
11/4
32:54.14
2
7
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRUZ
Wilson, Joel
20:29.63
3/5
20:43.73
1
9
SRM
Wilder, Hugh
22:45.00
5/5
22:13.57
2
7
USF
Sapirstein, Julian
25:00.00
8/4
22:52.77
3
6
USF
Ensor, Richard
37:00.00
11/2
38:55.83
4
5
USF
Murray, Ed
42:00.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Coleman, Kate
30:00.00
10/4
29:19.80
1
9
USF
Allen, Susan
30:00.00
10/5
29:22.70
2
7
USF
Rose, Polly
48:40.93
12/7
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELO
Dawson, Bill
24:30.00
11/1
24:20.59
1
9
MELO
Gildea, David
25:51.00
8/2
25:30.88
2
7
USF
Sider, Gabriel
40:00.00
12/4
36:42.62
3
6
USF
Freeman, Dale
38:00.00
11/7
38:30.07
4
5
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Fasbender, Barry
26:52.36
9/4
27:21.52
1
9
STAN
Price, Kent
29:59.99
9/8
29:19.76
2
7
DAM
Norris, Robert
29:27.19
9/1
29:24.05
3
6
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Bensu, Janet
40:52.54
12/5
40:55.37
1
9
SMM
Lambertson, Ann
45:00.00
12/3
NS
0
UC38
Robben, Barbara
45:00.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Mayo, Robert
30:15.00
10/2
30:06.57
1
9
USF
Grohe, William
35:53.91
11/6
35:18.23
2
7
Key
NS
No Swim (or No Show)
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home