Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2013 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championship Meet ( Fri, Dec 13, 2013 - Sun, Dec 15, 2013 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 46: Men 100 M Fly
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BUMS
Perez-Rogers, Joe
59.99
5/7
58.85
1
17
MESC
MacKeil, Andrew
55.12
5/5
59.52
2
15
WAM
Coffin, Spencer
1:01.15
5/2
1:01.17
3
14
WAM
Green, Alford
1:00.62
5/8
1:02.81
4
13
BUMS
Darlow, Ari
1:14.73
3/2
1:12.15
5
12
WAM
Beeman, Alex
1:12.27
3/3
1:12.37
6
11
UC06
Charriez, Greg
59.14
NS
NS
0
CONN
Vogel, Andrew
1:04.10
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Schuster, Kevin
1:00.00
5/3
1:03.89
1
17
SWMR
Mooney, Ross
1:03.50
5/10
1:05.08
2
15
CMSC
Chereukhin, Slava
1:08.71
4/10
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMW
Moran, Daniel
59.00
5/6
59.12
1
17
GBM
Drasher, Ryan
1:05.68
4/4
1:04.77
2
15
MAMA
Doucet, Kevin
1:15.00
3/1
1:07.39
3
14
LANE
Kimball, Andrew
1:10.10
3/6
1:10.47
4
13
MESC
Nguyen, Son
1:19.99
2/7
1:18.47
5
12
CMSC
Emmons, Michael
59.86
5/4
DQ
0
NEM
Korkut, Erman
1:27.83
NS
NS
0
GSP
Miller, Elliot
1:25.00
NS
NS
0
SWMR
Sisti, Anthony
1:18.75
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Hammond, Benjamin
1:05.00
4/6
1:05.87
1
17
NYCH
Madonia, Marc
1:08.13
4/1
1:07.85
2
15
UCLB
Dornaus, David
1:07.00
4/3
1:09.28
3
14
BCTM
Dean, Nathaniel
1:22.32
2/8
1:25.75
4
13
CMSC
Alvarez, Victor
1:15.00
NS
NS
0
YNS
Barow, Sean
1:22.56
NS
NS
0
CMSC
Crain, Jason
1:11.29
3/4
NS
0
GWDM
Graham, David
1:17.98
NS
NS
0
BCTM
Taylor, Rob
1:12.00
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Duru, Kaan
1:08.84
3/5
1:07.07
1
17
MESC
Lecrone, Timothy
1:06.40
4/7
1:08.80
2
15
SIMM
Hersh, Craig
1:07.00
4/8
1:10.72
3
14
MAMA
Nemirovsky, Sergei
1:20.00
2/3
1:17.19
4
13
WCMS
Strehle, Andrew
1:16.00
2/5
1:18.20
5
12
CMSC
Kwa, Ken
1:35.00
1/4
1:41.30
6
11
GBM
Denneen, Matt
1:07.81
NS
NS
0
CMSC
Quinn, Thomas
1:16.71
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAMA
Knoedler, Andrew
1:02.16
5/9
1:08.48
1
17
BERK
McGiffin, Chris
1:15.10
3/10
1:12.33
2
15
WCMS
Blood, Jonathan
1:12.39
3/8
1:12.88
3
14
MAMA
Prescott, Al
1:35.00
1/6
1:30.72
4
13
MIT
Bockius, Ted
1:09.22
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Schmidt, Michael
1:04.90
4/5
1:03.80
1
17
MESC
Pride, Douglas
1:03.50
5/1
1:06.12
2
15
GBM
Davis, Guy
1:07.99
4/2
1:06.64
3
14
SWMR
Burks, Vince
1:15.00
3/9
1:14.93
4
13
WM
Burkhardt, Martin
1:26.78
2/9
1:28.91
5
12
MAMA
Frackleton, Jack
1:47.00
NS
NS
0
GBM
Gendreau, Edmund
1:12.00
NS
NS
0
IM
Sims, David
58.30
NS
NS
0
CMSC
Wuest, Frank
1:12.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UCLB
Wood, Kirkham
1:17.00
2/6
1:19.25
1
17
CONN
Skolnick, Stewart
1:52.38
1/7
1:58.67
2
15
UCLB
Davis, Bill
1:25.50
2/2
NS
0
WMW
Gambrel, Patrick
1:25.53
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Shaw, Greg
1:08.00
4/9
1:07.40
1
17
WAM
Oates, David
1:12.00
3/7
1:14.79
2
15
MAMA
Keil, Mark
1:33.84
2/10
1:40.77
3
14
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSM
McElroy, Frank
1:19.00
2/4
1:15.48
1
17
CMSC
Myers, Richard
1:30.00
2/1
1:31.56
2
15
NEM
Eger, Laszlo
1:34.35
1/5
1:34.86
3
14
ABC
Baxter, David
1:55.00
NS
NS
0
SWMR
McQuiggan, Frank
1:35.51
NS
NS
0
GBM
Siegal, Byron
1:40.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Manfredi, Thomas
1:35.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Jones, William
2:00.10
1/3
2:02.79
1
17
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
JCCM
Kutai, Itamar
2:27.35
NS
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home