Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2013 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championship Meet ( Fri, Dec 13, 2013 - Sun, Dec 15, 2013 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 36: Men 100 M IM
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BUMS
Perez-Rogers, Joe
1:01.10
8/6
1:00.78
1
17
BUMS
Eder, Marc
1:04.39
8/3
1:03.66
2
15
WAM
Coffin, Spencer
1:05.40
8/9
1:04.71
3
14
BUMS
Perez-Rogers, James
1:06.00
7/5
1:08.90
4
13
CMSC
Padulsky, Stephen
1:12.00
6/4
1:12.56
5
12
WAM
Wild, Mark
1:25.50
3/4
1:28.60
6
11
BUMS
Darlow, Ari
1:06.00
8/10
DQ
0
CONN
Vogel, Andrew
1:06.50
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAMA
Nilsson, Eric
58.93
8/5
58.89
1
17
SWMR
Mooney, Ross
1:05.50
8/1
1:07.49
2
15
GBM
Schuster, Kevin
1:15.00
6/1
1:07.93
3
14
CMSC
Chereukhin, Slava
1:06.00
7/6
1:10.96
4
13
LANE
Josephson, Brett
1:17.00
5/6
1:19.76
5
12
LANE
Jackman, Derek
1:19.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Drasher, Ryan
1:05.31
8/2
1:05.56
1
17
GBM
Johnson, Darren
1:08.47
7/7
1:07.63
2
15
GBM
Westgeest, Bart
1:12.36
6/3
1:12.62
3
14
MAMA
Doucet, Kevin
1:20.00
5/2
1:13.26
4
13
SWMR
Sisti, Anthony
1:12.20
6/7
1:14.50
5
12
GSP
Miller, Elliot
1:20.00
5/1
1:17.13
6
11
BCTM
Abreu, Joel
1:18.00
NS
NS
0
LANE
Moynihan, Brian
1:21.00
NS
NS
0
MIT
Neumayer, Sebastian
1:13.50
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CASE
Gauvin, Chrystian
1:02.89
8/4
1:02.97
1
17
GSP
Ohman, Nic
1:04.50
8/8
1:05.66
2
15
MAMA
Doucet, Doug
1:10.00
7/2
1:06.59
3
14
CMSC
Crain, Jason
1:13.62
6/8
1:10.75
4
13
NYCH
Madonia, Marc
1:11.77
6/6
1:11.05
5
12
GBM
Whitford, Matthew
1:10.00
7/9
1:11.74
6
11
BSCH
MacTough, Russ
1:15.00
6/9
1:12.16
7
10
GBM
Cloitre, Christophe
1:23.49
4/1
1:22.60
8
9
GBM
Danielson, Kurt
1:35.00
2/9
1:23.04
9
8
CMSC
Sampat, Anuj
1:26.73
3/8
1:28.52
10
7
LANE
Cortes, Javier
2:10.00
1/1
1:56.08
11
6
YNS
Barow, Sean
1:15.23
NS
NS
0
BAM
Leake, Michael
1:10.31
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Bailey, Jerry
1:04.29
8/7
1:04.10
1
17
SWMR
Duru, Kaan
1:09.64
7/3
1:08.31
2
15
MESC
Lecrone, Timothy
1:09.75
7/8
1:11.94
3
14
WCMS
Strehle, Andrew
1:16.42
5/5
1:14.99
4
13
LANE
Day, Matt
1:25.00
3/6
1:20.05
5
12
OAKY
Mauro, Eric
1:24.13
3/5
1:23.90
6
11
CMSC
Dragoni, Stephen
1:30.33
2/6
1:25.59
7
10
CMSC
Kwa, Ken
1:34.00
2/3
1:35.11
8
9
PITY
Crawford, Craig
1:01.00
NS
NS
0
CMSC
Holmes, Jeff
1:16.00
6/10
NS
0
CMSC
Quinn, Thomas
1:15.42
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCMS
Blood, Jonathan
1:10.15
7/1
1:10.02
1
17
MAMA
Knoedler, Andrew
1:11.60
6/5
1:10.16
2
15
WCMS
Locken, Mark
1:45.54
1/3
1:17.07
3
14
BSCH
Lang, Dave
1:21.00
4/4
1:18.35
4
13
BUMS
Reyes, David
1:20.54
4/6
1:21.98
5
12
CMSC
Anthos, Ed
1:07.34
NS
NS
0
LANE
Mansour, Marc
1:35.00
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Davis, Guy
1:08.39
7/4
1:08.19
1
17
BUMS
Anderson, Jim
1:23.30
4/9
1:09.66
2
15
WCMS
Brown, Phil
1:13.94
6/2
1:13.72
3
14
GBM
Moran, Terence
1:17.00
5/4
1:19.24
4
13
UCLB
Estabrook, Todd
1:20.49
4/5
1:19.90
5
12
NSY
Hamilton, Jim
1:21.23
4/7
1:20.62
6
11
CMSC
Wright, Will
1:19.10
5/8
1:22.71
7
10
XCEL
Cataldo, Keith
1:20.00
5/9
1:24.26
8
9
WM
Burkhardt, Martin
1:28.10
3/10
1:25.43
9
8
MESC
Roth, Douglas
1:25.66
3/7
1:27.47
10
7
BOSY
Pierce, Andrew
1:35.00
2/2
1:38.01
11
6
MVM
Chatinover, Jonathan
1:22.00
NS
NS
0
GSP
DeLew, Chris
1:16.00
NS
NS
0
GWDM
Dymek, Timothy
1:26.98
NS
NS
0
MAMA
Frackleton, Jack
1:40.00
NS
NS
0
IM
Sims, David
1:00.96
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSM
Doyle, Benn
1:54.00
1/8
1:09.07
1
17
UCLB
Wood, Kirkham
1:17.20
5/7
1:17.39
2
15
MESC
Syphers, Dale
1:18.00
5/3
1:19.19
3
14
UC02
Hauty, Andy
1:30.00
2/5
1:22.06
4
13
SWMR
Alexandre, George
1:22.00
4/3
1:24.40
5
12
LANE
O'Brien, David
1:24.00
4/10
1:28.87
6
11
CONN
Skolnick, Stewart
1:37.77
2/1
1:43.28
7
10
FLA
Delosh, Steve
1:40.00
NS
NS
0
GBM
Miller, Steve
1:24.44
NS
NS
0
UC02
Whalen, Patrick
1:20.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Shaw, Greg
1:11.00
7/10
1:11.79
1
17
GWDM
Holt, Steve
1:20.21
5/10
1:18.96
2
15
MAMA
Keil, Mark
1:22.97
4/2
1:26.24
3
14
NEM
Plencner, Bob
1:26.61
3/3
1:28.35
4
13
SWMR
Dow, Paul
1:33.00
2/7
1:33.71
5
12
UCLB
Jaye, David
1:32.12
2/4
1:38.63
6
11
LANE
Heffernan, Sean
1:40.36
2/10
1:53.28
7
10
UCLB
Havel, Tim
1:57.37
1/2
DQ
0
GWDM
Renwick, John
1:32.28
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Myers, Richard
1:28.00
3/1
1:24.72
1
17
SWMR
Wright, Phil
1:22.72
4/8
1:25.36
2
15
SWMR
McQuiggan, Frank
1:27.59
3/2
1:29.79
3
14
NEM
Eger, Laszlo
1:27.60
3/9
1:31.84
4
13
AGUA
Bernstein, Rich
1:34.00
2/8
1:36.87
5
12
BUMS
Fiedler, Tom
1:45.00
1/6
1:40.80
6
11
GBM
Siegal, Byron
1:45.00
1/4
1:54.95
7
10
ABC
Baxter, David
1:44.37
NS
NS
0
UC02
Keyes, Richard
1:40.00
NS
NS
0
GSM
McElroy, Frank
1:25.00
NS
NS
0
MESC
Nelson, Robert
1:28.59
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Berghaus, Peter
1:45.52
1/7
1:48.64
1
17
GBM
Read, Phil
2:00.00
1/9
2:01.64
2
15
SWMR
Manfredi, Thomas
1:26.00
NS
NS
0
ABC
Pope, Jim
1:34.78
NS
NS
0
ABC
Snooks, John
1:34.27
NS
NS
0
MESC
Vail, David
1:24.46
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Jones, William
1:42.25
1/5
1:43.98
1
17
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Arnold, Richard
2:18.60
1/10
2:44.10
1
17
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home