Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2012 Colonies Zone SCY Championship ( Fri, Apr 13, 2012 - Sun, Apr 15, 2012 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 18: Men 500 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Club
Swimmer
Age
Group
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BUMS
Michaels, Stephen
30-34
5:15.70
7/1
4:56.47
1
9
CUBU
Garner, Sam
25-29
4:53.04
7/4
4:57.05
1
9
CUBU
Bellamy, Robert
30-34
5:00.00
7/3
5:02.64
2
7
DCAC
Volosin, Peter
25-29
4:55.00
7/5
5:09.98
2
7
UNAT
Jones, Rob
45-49
5:09.09
7/6
5:10.63
1
9
BUMS
Paushter, Matthew
30-34
5:27.18
6/1
5:15.72
3
6
MERR
Methric, Tim
30-34
5:50.00
5/7
5:18.40
4
5
UNAT
Loughran, Kyle
18-24
5:10.00
7/2
5:19.59
1
9
BUMS
Newell, Alexander
25-29
5:20.00
6/5
5:20.76
3
6
TERR
Strahota, Jeffrey
30-34
5:15.15
7/7
5:20.79
5
4
RMST
Pohnert, Steven
40-44
5:17.58
7/8
5:21.12
1
9
SVY
Harrop, Jim
40-44
5:25.00
6/2
5:23.91
2
7
SMS
Levin, Brent
18-24
5:30.00
5/5
5:27.04
2
7
1776
Reilly, Jeff
50-54
5:22.10
6/3
5:30.19
1
9
CUBU
di Filippo, Mario
35-39
5:26.59
6/7
5:34.04
1
9
CUBU
Hegna, Jon
30-34
6:00.00
4/6
5:37.24
6
3
TERR
Shipp, Bill
50-54
5:30.00
5/4
5:37.50
2
7
MERR
Yoke, Jonathan
18-24
5:44.00
5/2
5:37.59
3
6
UNAT
Dragon, Tony
35-39
5:54.57
5/8
5:39.57
2
7
ALEX
Jent, Daniel
30-34
5:39.22
5/3
5:40.55
7
2
FXCM
Neikirk, John
45-49
5:40.00
5/6
5:47.78
2
7
UNAT
Verma, Raj
35-39
6:00.50
4/2
5:48.20
3
6
CUBU
Dantas-McCutcheon, Matt
18-24
5:57.00
4/5
5:49.33
4
5
DCAC
Czander, Eric
45-49
6:10.00
3/3
5:54.20
3
6
BUMS
Kristek, Steven
50-54
5:55.00
4/4
5:55.25
3
6
CUBU
Xu, Allen
18-24
6:00.00
4/3
5:58.65
5
4
FXCM
Rickard, Alan
55-59
6:04.30
4/8
6:01.44
1
9
BUMS
Henkel, Scott
35-39
6:20.00
3/2
6:02.86
4
5
BUMS
Paushter, Stephen
60-64
6:35.00
3/1
6:18.63
1
9
PAFC
Platt, Jay
60-64
6:35.00
3/8
6:18.69
2
7
UNAT
Hendrickson, Brandon
18-24
6:01.00
4/7
6:23.02
6
3
1776
Smith, Jamison
35-39
6:40.00
2/3
6:26.19
5
4
VMST
Mccorkle, John
60-64
6:20.00
3/6
6:27.46
3
6
CUBU
Edgell, Don
55-59
6:30.00
3/7
6:37.28
2
7
GOLD
Rolston, Howard
70-74
6:48.05
2/2
6:48.43
1
9
AGUA
Bernstein, Richard
65-69
6:45.00
2/6
6:55.18
1
9
DCAC
Waggoner, Daniel
25-29
7:20.00
2/1
7:01.81
4
5
MACH
Elliott, Daniel
55-59
7:45.00
1/4
7:11.32
3
6
NBAC
Sugar, David
30-34
7:12.35
2/7
7:19.80
8
1
DCAC
Crane, David
55-59
12:30.00
1/1
7:19.91
4
5
DCAC
Dutton, Jeffrey
35-39
8:17.53
1/3
7:52.83
6
3
RMST
Paulson, Laurence
60-64
7:30.00
2/8
7:56.55
4
5
GERM
Wall, Kenneth
70-74
8:15.00
1/5
8:33.75
2
7
VMST
Gaulrapp, Edward
65-69
8:28.42
1/6
8:59.67
2
7
MARY
Marando, Vincent
70-74
10:00.00
1/2
9:28.09
3
6
1776
Gladfelter, David
75-79
10:00.00
1/7
9:54.97
1
9
CUBU
Cocolis, Peter
40-44
6:37.00
2/4
NS
0
MACH
Earls, James
50-54
5:50.12
5/1
NS
0
GMUP
Gandee, Brad
55-59
5:20.00
6/4
NS
0
DCAC
Horsford, Jonathan
35-39
6:10.00
3/5
NS
0
AGUA
Li, Ka Ho
18-24
5:25.00
6/6
NS
0
MICH
Pash, Gregory
60-64
6:04.95
3/4
NS
0
VMST
Severt, Cary
40-44
6:03.00
4/1
NS
0
1776
Thornton, James
55-59
5:28.81
6/8
NS
0
CUBU
Viellieu, Ben
55-59
6:40.00
2/5
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home