Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2012 Colonies Zone SCY Championship ( Fri, Apr 13, 2012 - Sun, Apr 15, 2012 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 6: Men 100 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Club
Swimmer
Age
Group
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UNAT
Loughran, Kyle
18-24
48.00
17/4
46.61
1
9
CUBU
Bellamy, Robert
30-34
48.46
17/5
48.77
1
9
SVY
Stull, Eric
35-39
49.02
17/6
49.21
1
9
AGUA
Li, Ka Ho
18-24
50.00
16/4
49.49
2
7
SVY
Gross, Jeremy
40-44
49.45
17/2
49.64
1
9
SVY
Rees, Greg
40-44
49.45
17/7
50.17
2
7
DCAC
Sprengel, Ryan
30-34
51.70
16/7
50.25
2
7
GMUP
von Loewe, Pete
40-44
50.50
16/3
50.44
3
6
CUBU
McGillicuddy, Matthew
25-29
49.00
17/3
50.53
1
9
MARY
Hiskey, Justin
25-29
50.95
16/2
50.66
2
7
SMS
Levin, Brent
18-24
51.70
16/1
50.94
3
6
VMST
McGraw, Paul
30-34
49.96
17/1
50.96
3
6
1776
Hegna, Ryan
30-34
53.00
15/7
51.12
4
5
DCAC
Sady, Darek
30-34
51.97
15/4
51.63
5
4
STON
de Hart, Pieter
30-34
50.61
16/6
51.79
6
3
UNAT
Jones, Rob
45-49
51.97
16/8
51.90
1
9
BUMS
Newell, Alexander
25-29
53.17
15/1
52.26
3
6
BUMS
Paushter, Matthew
30-34
53.44
14/5
52.44
7
2
ALEX
Jent, Daniel
30-34
53.35
14/4
52.53
8
1
VMST
Harris, Gregory
45-49
52.29
15/6
52.75
2
7
MACH
Travis, Joshua
25-29
1:00.00
9/2
53.44
4
5
GMUP
Gandee, Brad
55-59
54.00
14/1
53.50
1
9
DCAC
Quinones, Enrique
45-49
53.50
14/3
53.79
3
6
CUBU
Roche, Kevin
30-34
52.00
15/5
53.98
9
0
1776
Thornton, James
55-59
54.85
13/2
54.04
2
7
MERR
Young, Buck
30-34
53.65
14/6
54.15
10
0
SVY
McGuire, James
45-49
57.00
12/1
54.51
4
5
BUMS
Bishop, Christopher
35-39
58.00
11/8
54.67
2
7
UNAT
Starner, Josh
30-34
54.37
13/5
54.71
11
0
VMST
Clear, Kirk
40-44
53.90
14/2
54.72
4
5
TERR
Strahota, Jeffrey
30-34
54.45
13/3
54.80
12
0
BUMS
Caudrillier, Francois
45-49
54.14
13/4
54.85
5
4
CUBU
Buechler, John
40-44
55.40
13/8
54.92
5
4
UNAT
Cheatham, Josh
30-34
56.55
12/2
55.18
13
0
CUBU
Hegna, Jon
30-34
53.00
15/2
55.23
14
0
MERR
Yoke, Jonathan
18-24
53.95
14/7
55.23
4
5
BUMS
Mayer, Michael
40-44
57.02
11/5
55.27
6
3
DCAC
Moon, WonKee
35-39
56.56
12/7
55.28
3
6
FBST
Mirt, Chad
35-39
55.65
12/5
55.29
4
5
GERM
Tomson, Farol
40-44
1:03.08
7/2
56.07
7
2
QMST
Eliasek, Steve
40-44
54.05
14/8
56.21
8
1
FXCM
Hannesschlager, Michael
35-39
54.87
13/7
56.23
5
4
BUMS
Kovalovsky, Kelly
50-54
55.06
13/1
56.27
1
9
CUBU
Xu, Allen
18-24
57.78
11/7
56.65
5
4
FINS
Kannegieser, Robert
50-54
57.63
11/2
57.17
2
6.5
TERR
Shipp, Bill
50-54
57.00
11/4
57.17
2
6.5
CUBU
Jones, Mark
45-49
55.50
12/4
57.21
6
3
RMST
Brown, Jeremy
35-39
57.27
11/3
57.54
6
3
MERR
McGough, Tim
50-54
57.93
11/1
58.40
4
5
UNAT
Avery, Benjamin
18-24
54.60
13/6
58.58
6
3
CUBU
Asanbayev, Oleg
25-29
59.50
9/5
58.62
5
4
1776
Fisher, Warren
55-59
58.00
10/4
58.93
3
6
UNAT
Verma, Raj
35-39
58.01
10/3
59.40
7
2
FXCM
Rickard, Alan
55-59
58.70
10/6
59.45
4
5
MESC
Bell, Richard
40-44
1:00.00
9/7
59.73
9
0
GSM
Murphy, Matthew
50-54
1:00.81
8/5
59.76
5
4
SUNF
Goins, Todd
50-54
1:00.21
9/8
59.95
6
3
CUBU
Dantas-McCutcheon, Matt
18-24
56.00
12/3
1:00.21
7
2
BUMS
Kornblatt, Daniel
60-64
1:01.50
8/8
1:00.22
1
9
GERM
Golden, Scott
45-49
1:01.00
8/7
1:00.27
7
2
MARY
Weber, Blake
45-49
59.03
9/4
1:00.28
8
1
PAFC
Matz, Michael
50-54
58.90
10/2
1:00.36
7
2
CMYM
Toy, Raymond
45-49
59.92
9/3
1:00.40
9
0
POST
Martell, Lawrence
50-54
59.00
10/1
1:00.45
8
1
VMST
Mccorkle, John
60-64
1:00.00
9/1
1:00.59
2
7
FINS
Ryan, Robert
45-49
1:03.30
7/7
1:01.07
10
0
BUMS
Henkel, Scott
35-39
1:03.00
7/6
1:01.11
8
1
MACH
Earls, James
50-54
57.50
11/6
1:01.19
9
0
BUMS
Meade, Tom
60-64
1:01.00
8/6
1:01.73
3
6
SUNF
Arnold, Scott
50-54
1:01.50
7/4
1:02.12
10
0
1776
Amundsen, Joseph
65-69
1:02.05
7/3
1:02.14
1
9
1776
Smith, Jamison
35-39
1:05.00
6/7
1:02.39
9
0
ANCM
Denes, Thomas
50-54
1:01.00
8/2
1:02.97
11
0
PAFC
Platt, Jay
60-64
1:05.50
5/6
1:03.44
4
5
BUMS
Paushter, Stephen
60-64
1:05.00
6/3
1:04.08
5
4
GMUP
Booth, Stuart
50-54
1:05.29
5/3
1:04.13
12
0
1776
Detering, Henry
65-69
1:09.00
4/3
1:04.17
2
7
CUBU
Edgell, Don
55-59
1:03.92
7/8
1:04.25
5
4
1776
Young, William
40-44
59.00
10/8
1:04.32
10
0
DCAC
Hautaluoma, Grey
45-49
1:02.00
7/5
1:04.48
11
0
VMST
Sober, Harry
65-69
1:04.50
6/4
1:04.48
3
6
DCM
Fisher, Bruce
60-64
1:05.00
6/2
1:04.59
6
3
SUNF
Shinaishin, Ahmed
40-44
1:05.07
6/8
1:04.91
11
0
BUMS
Pot, Eugene
60-64
1:08.00
4/5
1:05.14
7
2
WAVA
Convis, Bradley
50-54
1:06.00
5/2
1:05.31
13
0
BUMS
Weir, Kenneth
55-59
1:06.50
5/7
1:05.82
6
3
STON
Bradley, Patrick
45-49
1:04.57
6/5
1:05.87
12
0
MACH
Brendsel, Jon
45-49
1:05.00
6/6
1:05.93
13
0
GOLD
Hamada, Ahmed
70-74
1:05.23
5/4
1:06.78
1
9
BUMS
West, John
50-54
1:05.00
6/1
1:07.07
14
0
GOLD
Rolston, Howard
70-74
1:05.24
5/5
1:07.64
2
7
VMST
Miller, Jim
60-64
1:07.80
5/8
1:08.58
8
1
UNAT
Kurtz, Geoff
60-64
1:09.00
4/6
1:08.78
9
0
GMUP
Weidner, Robert
55-59
1:03.39
7/1
1:08.95
7
2
VMST
Nelson, Bill
55-59
1:10.00
4/7
1:09.09
8
1
MACH
Elliott, Daniel
55-59
1:10.08
4/1
1:09.58
9
0
GSM
Katz, Jerry
70-74
1:11.80
4/8
1:10.17
3
6
CUBU
Zamon, Frederick
70-74
1:12.14
3/4
1:10.42
4
5
GERM
Robinson, David
65-69
1:15.00
3/3
1:10.95
4
5
NBAC
Sugar, David
30-34
1:09.95
4/2
1:12.45
15
0
DCAC
Waggoner, Daniel
25-29
1:20.00
3/1
1:12.72
6
3
RMST
Paulson, Laurence
60-64
1:14.00
3/5
1:13.41
10
0
NCYM
Lopez Azumendi, Sebastian
35-39
1:07.00
5/1
1:15.10
10
0
UNAT
McGill, Page
30-34
1:42.00
1/5
1:15.54
16
0
RMST
Boyle, Michael
60-64
1:15.72
3/6
1:16.18
11
0
GERM
Wall, Kenneth
70-74
1:25.00
2/6
1:17.03
5
4
1776
Kremzier, James
65-69
1:17.50
3/7
1:17.38
5
4
CMYM
Meyer, Jerry
60-64
1:20.22
2/3
1:17.44
12
0
RMST
Pilette, Sterling
70-74
1:30.00
2/1
1:19.40
6
3
VMST
Maher, Owen
75-79
1:20.00
2/4
1:19.45
1
9
GMUP
Timmons, Timothy
65-69
1:20.00
3/8
1:20.82
6
3
GSM
Demas, Nickolas
80-84
1:17.34
3/2
1:21.18
1
9
RMST
Flint, Myles
75-79
1:35.00
1/4
1:33.53
2
7
RMST
Manheim, Frank
80-84
1:28.00
2/2
1:38.78
2
7
RMST
Carlson, John
40-44
56.52
12/6
NS
0
CUBU
Cocolis, Peter
40-44
1:00.21
8/4
NS
0
ARMS
Dansereau, David
30-34
1:01.01
8/1
NS
0
TERR
Doane, Michael
40-44
52.12
15/3
NS
0
UNAT
Hatchette, Michael
70-74
1:42.00
1/3
NS
0
CMYM
Hinz, Brian
35-39
58.94
10/7
NS
0
DCAC
Horsford, Jonathan
35-39
1:00.00
9/6
NS
0
INDY
Krajewski, Thomas
30-34
49.99
17/8
NS
0
ARMS
Lengle, James
60-64
1:20.10
2/5
NS
0
ALEX
McCready, Matthew
35-39
1:29.00
2/7
NS
0
DCAC
Mead, Jeffrey
55-59
57.00
12/8
NS
0
FXCM
Neikirk, John
45-49
58.00
10/5
NS
0
MARY
Osada, Tatsu
25-29
50.30
16/5
NS
0
MICH
Pash, Gregory
60-64
1:00.95
8/3
NS
0
FBST
Pignatello, Anthony
40-44
53.31
15/8
NS
0
1776
Tulenko, Tom
65-69
1:08.00
4/4
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home