Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2022 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 3, 2022 - Sun, Aug 7, 2022 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 38: Men 100 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 100-104
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Lamb, Willard
2:30.77
1/7
2:15.99
1
11
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PCY
Waters, Jacob
59.44
33/1
54.20
1
11
1693
Healey, Matthew
54.99
33/5
54.58
2
9
NCMS
Fischer, Quinn
54.48
33/4
54.81
3
8
SPM
Manera, Noah
1:01.57
32/5
56.09
4
7
1693
Rockwell, Lewis
59.00
33/7
56.29
5
6
RMST
Ham, Jack
55.92
33/6
56.52
6
5
1693
Major, Kyle
55.93
33/2
59.14
7
4
FAFF
Fasana, Joseph
1:03.18
32/6
1:00.40
8
3
1693
Tolar, Jack
1:00.00
33/8
1:02.12
9
2
O*H*
Nance, Logan
1:02.00
32/3
1:02.33
10
1
UC17
Daley, Luke
1:09.66
32/2
1:03.28
11
0
O*H*
Oancea, Christopher
55.00
33/3
NS
0
TRIDM
Portway, Bradley
1:00.82
32/4
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Bureau, Lucas
50.86
31/4
51.34
1
11
VMST
Pfannenstein, Jeffrey
53.89
31/5
53.60
2
9
TIDE
Verheul, Dirk
55.18
31/7
53.78
3
8
1693
Kettlewell-SItes, Sam
55.00
31/2
54.52
4
7
BAC
Semenov, Nikita
54.51
31/6
54.68
5
6
TIDE
Perez, Ricky
56.00
31/1
54.79
6
5
SFTL
Lupoli, Franco
56.15
31/8
56.34
7
4
UC32
Hubenthal, Nathaniel
1:00.24
30/7
57.28
8
3
NCMS
Brinkley, Samuel
56.50
30/4
58.44
9
2
CONN
Greene, Jonathan
59.00
30/3
58.73
10
1
NCMS
Kelber, Jordan
58.34
30/5
59.03
11
0
MSCMS
Paradis, Bennett
59.16
30/6
1:00.07
12
0
DCAC
Wojtak, Jeremy
1:02.50
30/8
1:00.30
13
0
RMST
Ratcliffe, Michael
1:05.00
29/5
1:01.70
14
0
UC12
Rinald, Kevin
1:03.64
29/4
1:03.63
15
0
SFTL
Needleman, Josh
59.77
30/2
1:04.21
16
0
WSC
Murphy, Thomas
1:14.90
29/3
1:16.36
17
0
DCAC
Karlin, Aaron
1:42.09
29/6
NS
0
SKY
Kolb, William
1:00.86
30/1
NS
0
VMST
Mastracci, Kevin
54.46
31/3
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FSAM
Owen, Cameron
52.58
28/4
52.23
1
11
VMST
Phillips, Bradley
54.23
28/3
54.33
2
9
UC25
Aceino, Alexander
54.00
28/5
55.12
3
8
SFTL
Tapp, Charles
55.00
28/6
55.63
4
7
1693
Glass, Sidney
56.50
28/2
55.84
5
6
1693
Berger, Christoph
58.55
28/7
58.25
6
5
ETM
Kibler, Jonathan
1:04.00
27/5
59.61
7
4
ARMS
Tran, William
1:03.52
27/4
1:00.38
8
3
NERD
Opp, Garrett
1:03.11
28/8
1:01.13
9
2
1693
Ramsdell, Geoffrey
1:04.85
27/3
1:01.86
10
1
PCAT
Tignor, Joshua
1:05.28
27/6
1:04.97
11
0
ETM
Elnaggar, Mahmoud
1:19.00
27/2
1:13.29
12
0
RMST
Fundling, Scott
1:03.00
28/1
1:17.06
13
0
ALEX
Kahn, Aaron
1:24.00
27/7
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PBM
Ritter, Adam
51.45
26/4
51.61
1
11
PCY
Farnham, Daniel
53.50
26/5
53.80
2
9
NCMS
Dellanoce, Michael
57.63
26/2
56.61
3
8
NICK
Bugby, Eric
56.34
26/6
56.66
4
7
NEM
Card, Mathew
55.50
26/3
57.14
5
6
LRM
Markovic, Srdan
57.71
26/7
57.70
6
5
MMAC
Curtiss, David
59.62
25/4
58.01
7
4
SFTL
Manzi, Francesco
1:00.53
25/5
59.79
8
3
1693
Elsaesser, Evan
58.20
26/8
1:00.09
9
2
UC38
Stinson, Ian
1:04.07
25/3
1:02.89
10
1
VMST
Hardy, Ryan
1:10.00
25/2
1:03.11
11
0
LRM
Volcansek, Ales
58.00
26/1
1:03.25
12
0
ALEX
Taylor, Tim
1:05.92
25/6
1:05.74
13
0
VMST
Edelman, Andrew
1:20.35
25/1
1:07.49
14
0
YOBX
Price, Curtis
1:11.73
25/7
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Oldham, Brian
54.31
24/4
57.81
1
11
CONN
Virgil, Jeremy
58.73
24/8
58.83
2
9
PIRAT
Ferencz, Michael
57.82
24/2
58.89
3
8
MTSM
Grados, Michael
57.86
24/7
58.91
4
7
HAFL
Hunter, Andy
57.80
24/6
59.93
5
6
CGMS
Lundberg, Erik
58.65
24/1
1:00.33
6
5
CONN
Matthews, Jonathan
1:00.56
23/4
1:00.42
7
4
PBM
Loder, Scott
1:00.59
23/5
1:00.94
8
3
TERR
Strahota, Jeffrey
1:02.01
23/3
1:02.11
9
2
TIDE
Cupito, Christopher
1:03.62
23/2
1:02.21
10
1
RMST
Orton, Adam
1:08.30
23/8
1:03.38
11
0
ETM
Mathews, Brendan
1:05.00
23/7
1:10.34
12
0
PIRAT
Arguedas, Hugo
1:15.07
20/3
1:11.54
13
0
ETM
Shaw, Chris
1:07.00
23/1
1:13.61
14
0
HAFL
Hunter, Alvaro
1:22.64
20/4
1:20.18
15
0
DCAC
Fenwick, Darren
1:24.75
20/2
NS
0
NCMS
Forbes, Brendan
57.10
24/3
NS
0
UC50
Green, Mike
1:03.20
23/6
NS
0
PBM
Lotano, Daniel
55.00
24/5
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Bell, David
59.98
22/3
59.19
1
11
SFTL
Torres, Martin
59.43
22/5
59.22
2
9
UC12
Medei, Steve
1:00.00
22/6
1:00.77
3
8
GSMS
Broughal, James
1:04.14
21/4
1:01.24
4
7
SHARK
Schwartz, Jason
1:00.81
22/7
1:01.87
5
6
ESMS
Lind, Jason
57.50
22/4
1:02.02
6
5
ALEX
Jent, Daniel
1:00.64
22/2
1:02.58
7
4
NERD
Bengtson, Jon
1:04.43
21/5
1:03.37
8
3
LTDUB
Davis, Joel
1:05.86
21/6
1:03.56
9
2
MELB
Graham, B.J.
1:02.06
22/8
1:03.75
10
1
1693
Driscoll, Keith
1:08.50
21/7
1:07.10
11
0
NAMI
Denney, Joshua
1:10.07
21/8
1:10.88
12
0
BAM1
Deal, Bryan
1:13.63
20/6
1:12.56
13
0
ALEX
Jackson, Ty
1:20.85
20/5
1:14.09
14
0
VMST
Clair, John
1:20.00
20/7
1:14.22
15
0
CVMM
Karren, Kelly
1:01.15
22/1
NS
0
LSM
Mastracchio, Dominic
1:09.00
21/1
NS
0
MELB
Palace, Mark
1:05.50
21/3
NS
0
TNYA
Wehmann, Kurt
1:06.66
21/2
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WISC
Larkin, Mark
58.63
19/4
58.99
1
11
NCMS
Andersen, Morten
59.91
19/5
59.74
2
9
CMS
Sheldon, Paul
1:00.56
19/2
1:00.17
3
8
SHARK
Palacios-wanke, Hans
1:00.17
19/3
1:00.73
4
7
1693
Ruckdeschel, Jonathan
1:00.43
19/6
1:02.36
5
6
VMST
Noonan, Edward
1:02.93
19/1
1:02.65
6
5
VMST
Lillehei, Peter
1:04.40
18/4
1:02.70
7
4
SHARK
Almeyda, Xavier
1:05.82
18/3
1:03.40
8
3
1693
Harbourt, Cliff
1:02.75
19/7
1:03.86
9
2
NEM
Gallagher, Michael
1:04.10
19/8
1:04.62
10
1
GSMS
Klein, Tom
1:06.19
18/7
1:05.82
11
0
MICH
Nitkiewicz, James
1:06.64
18/1
1:07.55
12
0
NAM
Wilhelm, John
1:07.00
18/8
1:07.57
13
0
SKY
Maki, Steve
1:11.40
17/2
1:07.82
14
0
NCMS
Rubacky, Mark
1:10.67
17/6
1:08.62
15
0
NEM
Avard, Christian
1:07.85
17/4
1:08.72
16
0
SFTL
Gaw, Mike
1:12.17
17/7
1:12.28
17
0
CONN
Miller, Brian
1:09.50
17/3
1:17.21
18
0
PALM
Bentrim, Brent
1:06.13
18/6
NS
0
FAFF
Levy, Daniel
1:04.86
18/5
NS
0
ALEX
Ludke, Robert
1:30.00
17/1
NS
0
NCMS
Robling, Steve
1:06.17
18/2
NS
0
DCRP
Rodiger, Stephan
1:08.38
17/5
NS
0
SFTL
Strzelecki, Richard
1:41.00
17/8
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Hiltabiddle, Steve
56.81
16/4
57.34
1
11
NITR
Unruh, Steven
56.82
16/5
58.45
2
9
NCMS
Pistorio, Tyge
59.99
16/6
1:00.18
3
8
TJOS
Jechura, Mark
1:02.40
15/4
1:00.66
4
7
SKY
Luebbe, James
59.59
16/3
1:01.80
5
6
1693
Belmar, Roger
1:01.00
16/2
1:01.83
6
5
PALM
Cook, Andy
1:01.08
16/7
1:01.97
7
4
SHARK
Bradshaw, John
1:01.19
16/1
1:02.51
8
3
CONN
Adl, Rommin
1:01.45
16/8
1:03.28
9
2
1693
Tingstrom, Michael
1:03.77
15/3
1:03.86
10
1
1693
Harris, Gregory
1:02.99
15/5
1:04.67
11
0
MELB
Clear, Kirk
1:09.14
15/1
1:06.24
12
0
LBG
Sheahan, Thomas
1:10.59
10/3
1:09.10
13
0
NEM
Rudman, Frederic
1:08.60
15/7
1:09.82
14
0
GAJA
Friedman, Marc
1:11.22
10/2
1:13.74
15
0
SDSM
Simpson, Frank
1:33.34
10/1
1:35.80
16
0
VJO
Abegg, Michael
1:30.00
10/4
NS
0
UC10
Gray, Gregory
1:08.00
15/2
NS
0
PS
Oliva, Steve
1:04.80
15/6
NS
0
RMST
Tucker, Bob
1:10.00
15/8
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DDSA
Kollross, Jerry
58.35
14/4
59.43
1
11
NCMS
Thornton, Cooper
1:02.66
14/5
1:03.13
2
9
SFTL
Merega, Roberto
1:03.16
14/3
1:03.30
3
8
PALM
Dyer, Andy
1:05.35
14/8
1:04.01
4
7
UC29
Hein, Michael
1:09.07
12/3
1:04.78
5
6
NAM
Bergman, Michael
1:03.91
14/6
1:04.89
6
5
SHARK
Newman, Steven
1:05.89
13/6
1:05.09
7
4
NCMS
Moore, John
1:04.64
14/2
1:06.27
8
3
CONN
Gunzl, Arthur
1:05.45
13/5
1:06.78
9
2
NEM
Weissman, Greg
1:05.81
13/3
1:07.25
10
1
SFTL
Zappi, Federico
1:05.30
14/1
1:07.29
11
0
VMST
Keith, Algernon
1:04.75
14/7
1:07.45
12
0
VMST
Lowe, John
1:08.00
13/8
1:07.79
13
0
VMST
Cortina, Jorge
1:07.33
13/7
1:07.95
14
0
SFTL
Tapp, Jay
1:06.70
13/2
1:08.25
15
0
NAM
Fisher, Dennis
1:09.00
12/5
1:08.85
16
0
OPA
Edgerton, Karl
1:11.09
11/5
1:09.67
17
0
CGMS
Bickley, Matthew
1:15.52
11/1
1:10.81
18
0
SFTL
Quiroga, Amadeo
1:08.75
12/4
1:10.84
19
0
PALM
Shake, Joe
1:09.56
12/2
1:11.69
20
0
1776
Matz, Michael
1:11.00
11/4
1:12.33
21
0
VMST
Gay, Kent
1:15.65
11/8
1:12.52
22
0
MOST
Michaels, Charles
1:12.66
11/2
1:13.82
23
0
NCMS
Singley, David
1:10.02
12/1
1:15.07
24
0
SFTL
Richards, Mark
1:08.00
13/1
1:15.10
25
0
SHARK
Huber, Karl
1:14.75
11/7
1:15.76
26
0
MASC
Otvos, Tom
1:16.10
10/6
1:18.98
27
0
TIDE
Kammermann, Chris
1:21.58
10/7
1:24.98
28
0
SFTL
Stamey, Ben
1:43.96
10/5
1:44.67
29
0
VMST
Speer, David
2:13.92
10/8
2:18.90
30
0
WHA
Berryhill, Keith
1:11.09
11/3
NS
0
VMST
Collins, Ron
1:09.24
12/6
NS
0
NCMS
de Jesus, Jose
1:10.20
12/8
NS
0
SHARK
Laiti, Chris
1:09.60
12/7
NS
0
NEM
Sforzini, Andy
1:05.42
13/4
NS
0
OCMT
Watkins, Steven
1:11.60
11/6
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Stephenson, Dan
1:01.01
9/4
59.84
1
11
COAS
Ritter, James
1:01.62
9/5
1:01.37
2
9
INDY
Young, Bruce
1:02.20
9/6
1:01.78
3
8
MINN
Paakh, Bruce
1:03.87
9/7
1:03.59
4
7
NCMS
Klein, Jonathan
1:04.00
9/1
1:04.61
5
6
NCMS
Denison, Paul
1:02.00
9/3
1:04.66
6
5
LSM
Wolf, Tom
1:05.51
8/4
1:06.22
7
4
SFTL
Parra, Francisco
1:06.06
8/5
1:07.33
8
3
LASH
Meade, Thomas
1:16.40
7/2
1:08.59
9
2
NCMS
Washburn, Jonathan
1:04.62
9/8
1:10.81
10
1
KM
Sheahan, Dan
1:14.51
7/5
1:11.89
11
0
SFTL
Romano, Marcelo
1:13.00
8/1
1:15.77
12
0
NCMS
Glender, Carlos
1:18.20
7/7
1:16.38
13
0
OKMS
Elliott, Mark
1:13.00
8/7
1:18.81
14
0
SFTL
Larson, Allen
1:16.06
7/6
1:19.82
15
0
CONN
Greene, Wally
1:21.94
5/7
1:19.83
16
0
MOVY
Recalde, Marco
1:20.99
7/8
1:24.04
17
0
VMST
Edelman, Paul
1:20.35
7/1
1:24.14
18
0
LTDUB
Bargar, Scott
1:13.23
8/8
NS
0
MHSM
Burgess, Douglas
1:15.00
7/3
NS
0
MHSM
Colton, Gary
1:14.45
7/4
NS
0
RMST
Gandee, Brad
1:09.00
8/6
NS
0
SFTL
Gleber, Michael
1:32.88
5/8
NS
0
SHARK
Groselle, Jack
1:03.21
9/2
NS
0
SHARK
Kahn, Roger
1:10.00
8/2
NS
0
LRM
Martin, Doug
1:08.00
8/3
NS
0
RMST
Stites, Robert
1:44.04
2/7
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Walker, Rick
1:09.00
6/5
1:08.32
1
11
SHARK
Childs, Lee
1:08.00
6/4
1:08.49
2
9
NEM
Oates, David
1:10.00
6/6
1:09.32
3
8
GSMS
Alderson, Pat
1:12.40
5/4
1:10.77
4
7
ETM
Bauer, Craig
1:10.32
6/2
1:11.25
5
6
SHARK
Voisard, Brian
1:11.59
6/8
1:11.40
6
5
MINN
Nelson, Steven
1:11.00
6/7
1:14.92
7
4
SHARK
Martin, Jack
1:13.95
5/3
1:16.06
8
3
SFTL
Yocom, Douglas
1:11.27
6/1
1:16.58
9
2
ETM
Biscos, Gilles
1:20.48
5/2
1:19.72
10
1
VMST
Miller, Jim
1:20.90
5/6
1:37.68
11
0
SFTL
Akbar, Clyde
2:39.72
5/1
3:31.16
12
0
MICH
Olson, Chuck
1:10.00
6/3
NS
0
UC10
Stinson, Jeffrey
1:20.00
5/5
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Couch, Bob
1:14.00
4/4
1:13.51
1
11
O*H*
Terkel, Lawrence
1:16.18
4/5
1:14.12
2
9
VMST
Holswade, Hank
1:25.00
4/7
1:16.81
3
8
GSC
Zarzecki, Stephen
1:23.23
4/6
1:25.40
4
7
NCMS
Boston, Jim
1:55.51
2/8
1:44.30
5
6
RMST
Snowhite, Larry
1:31.06
4/8
1:53.97
6
5
1776
Amundsen, Joseph
1:20.31
4/3
NS
0
SHARK
Claridge, Don
1:31.00
4/1
NS
0
SOM
Straka, Peter
1:24.00
4/2
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Hutchings, Dick
1:29.66
3/5
1:26.59
1
11
SHARK
Miller, David
1:28.44
3/4
1:30.10
2
9
SHARK
Laux, Michael
1:45.00
2/2
1:33.82
3
8
CMS
Burgess, Thom
1:40.00
2/4
1:35.83
4
7
VMST
Bettis, Lee
1:33.85
3/6
1:37.41
5
6
PBM
Fisher, Alex
1:40.00
3/8
1:44.45
6
5
MOVY
Hall, Floyd
1:45.00
2/5
1:46.86
7
4
RMST
Nobbe, Nick
2:02.00
2/1
2:25.01
8
3
RMST
Pilette, Sterling
1:38.80
3/1
DQ
0
SHARK
Colyer, Bob
1:42.27
2/3
NS
0
ADMS
Kilroy, Thomas
1:46.11
2/6
NS
0
VMST
Novell, Ken
1:38.05
3/7
NS
0
SHARK
Oakes, David
1:35.00
3/2
NS
0
SFTL
Trauber, Ami
1:31.00
3/3
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
O*H*
Oyakawa, Yoshi
1:41.40
1/2
1:53.18
1
11
NCMS
Barrett, Steve
2:04.00
1/1
2:11.31
2
9
VMV
Rebuck, Anthony
1:59.00
1/4
2:11.40
3
8
SBM
Farrell, Jeff
1:35.00
1/3
NS
0
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RMST
Manheim, Frank
2:21.36
1/5
2:12.98
1
11
SPM
Beach, Robert
2:32.42
1/6
NS
0
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Hubbard, Donald
2:11.23
1/8
2:41.96
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home