Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2021 U.S. Masters Swimming Long Course National Championship ( Thu, Oct 7, 2021 - Sun, Oct 10, 2021 )
Event Results
Event 21: Men 200 M Breast
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC33
DelGrosso, Giorgio
2:22.73
10/8
2:22.35
1
11
UC18
Waterman, Chase
3:10.03
10/9
2:54.39
2
9
AAC
Golski, Bradley
3:05.36
10/7
3:00.80
3
8
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC16
Kvachkoff, Andrew
2:41.62
10/3
2:33.74
1
11
1776
Maxian, Ondrej
2:53.00
10/4
2:42.65
2
9
O*H*
Foreman, Aaron
2:55.79
10/2
2:57.22
3
8
ENSW
Stroinski, Bryan
3:00.00
10/1
3:03.60
4
7
RMST
Koons, Andrew
3:06.02
10/6
3:06.51
5
6
SFTL
Hsieh, Alan
2:58.08
10/5
3:09.36
6
5
SFTL
Hsieh, Adam
3:36.19
10/0
3:22.29
7
4
DCAC
Gunn, Matthew
3:00.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Kukharskyi, Sergii
2:24.37
9/4
2:24.76
1
11
RMST
Materniak, Eric
2:26.18
9/5
2:35.27
2
9
DAS
Glaser-Garbrick, Dan
2:42.18
9/6
2:42.58
3
8
SHARK
Warner, Adam
2:36.75
9/3
2:43.12
4
7
NAM
Gutnayer, Daniel
2:49.01
9/2
2:49.51
5
6
SFTL
Hicks, Michael
3:42.47
9/7
3:43.82
6
5
MLAC
Dutta, Justin
4:00.00
NS
NS
0
MLAC
Dutta, Justin
4:00.00
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BUMS
Wells, Geoff
2:23.54
8/4
2:27.06
1
11
UC30
Hehn, Ronald
2:29.65
8/5
2:30.50
2
9
GSMS
Hunte, Rod
2:43.00
8/3
2:48.44
3
8
CMS
Bergford, Brian
3:05.25
8/7
3:02.07
4
7
HANVR
Bouchard, Trevor
2:55.80
8/6
3:05.59
5
6
SFTL
Wenzel, Phil
3:13.88
8/1
3:11.70
6
5
NICK
McNelis, Patrick
3:05.12
8/2
3:15.82
7
4
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
COOG
Bermudez, Oscar
2:40.32
7/4
2:44.62
1
11
SFTL
Filion, Guillaume
2:52.00
7/5
2:48.51
2
9
SHARK
Groselle, John
2:54.65
7/3
2:49.85
3
8
ROSE
Durieux, Chad
2:54.73
7/6
3:00.88
4
7
1776
Lisnoff, Jeremy
3:10.04
7/2
3:04.95
5
6
UC11
Cooney, Rob
3:14.15
7/7
3:12.44
6
5
TRIDM
Goshorn, John
3:41.56
7/1
3:25.03
7
4
AGUA
Prado-Acosta, Mariano
3:44.00
7/8
3:28.59
8
3
CHEL
Sabala, Michael
3:03.92
NS
NS
0
BERK
Spoon, Ryan
2:39.59
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Morris, Richard
2:36.22
6/5
2:36.48
1
11
NAM
Hill, Keith
2:37.73
6/3
2:36.85
2
9
O*H*
Rose, Cameron
2:33.00
6/4
2:39.10
3
8
PBM
Jeanpierre, Charles
2:49.84
6/2
2:49.07
4
7
RMST
Baldwin, Craig
2:44.78
6/6
2:49.24
5
6
NCMS
Dunson, David
2:50.00
6/7
2:52.65
6
5
MELB
Palace, Mark
3:15.51
6/1
3:21.77
7
4
TERR
Solares, Santiago
3:32.45
6/8
3:32.96
8
3
PSCM
El Dokor, Tarek
2:53.82
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BEST
Solano, Abraham
2:39.00
5/4
2:37.50
1
11
SKY
Luebbe, James
3:15.00
5/3
3:13.50
2
9
WMAC
Conley, Scotty
3:15.00
5/6
3:34.60
3
8
RICE
Connolly, James
2:45.00
NS
NS
0
NAM
Wharton, David
2:51.69
5/5
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TERR
Elshafei, Emad
3:07.52
4/3
2:59.19
1
11
PSM
Esko, Kevin
3:00.00
4/4
3:01.32
2
9
PSM
Scott, David
3:03.36
4/5
3:02.96
3
8
NCMS
Anderson, Earl
3:12.38
4/2
3:04.92
4
7
MOVY
Thompson, Anthony
3:08.88
4/6
3:06.55
5
6
O*H*
Turocy, Gregory
3:14.50
4/7
3:12.36
6
5
SFTL
Correa-Marrero, Pedro
3:20.39
4/1
3:21.92
7
4
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RICE
Guthrie, David
2:35.58
3/4
2:41.27
1
11
ROSE
Taylor, Thomas
2:56.00
3/5
2:56.48
2
9
TSUN
Frentsos, Paul
2:58.00
3/3
2:57.91
3
8
DAS
Halley, Franklin
3:11.26
3/7
3:13.82
4
7
CONN
Burbank, Gerald
3:22.60
3/1
3:36.16
5
6
MINN
Kochendorfer, James
3:09.44
3/6
3:40.92
6
5
IM
Holmberg, Tom
3:10.50
3/2
DQ
0
GRA
Burke, Tom
3:15.10
NS
NS
0
NAM
Naylor, Jeff
2:47.00
NS
NS
0
UC34
Treiman, Gerald
4:00.00
NS
NS
0
NEM
Weissman, Greg
3:14.77
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Von Hoffmann, Gerard
3:08.00
2/5
2:57.15
1
11
1776
Keyser, Brian
3:13.67
2/6
3:10.86
2
9
MICH
Parker, Randy
3:15.00
2/4
3:13.76
3
8
SPM
Nixon, John
3:33.33
2/7
3:32.52
4
7
PCCM
Anderson, Bob
3:38.00
2/3
3:35.84
5
6
ROCH
Beyerbach, Bill
3:38.00
2/8
3:42.01
6
5
DOC
Wright, Gary
4:40.38
1/9
4:10.78
7
4
VMST
Swiger, Ralph
4:29.29
1/8
4:43.64
8
3
UC29
Connor, Tracy
3:45.00
2/9
NS
0
SFTL
Shead, Timothy
3:10.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MOVY
Wright, Robert
3:15.40
2/1
3:10.75
1
11
SAWS
Clemmons, Jim
3:22.50
2/2
3:24.70
2
9
1776
Dougherty, Stephen
3:25.00
2/0
3:35.55
3
8
SHARK
Martin, Jack
3:42.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Peterson, Steve
3:31.30
1/5
3:27.50
1
11
MICH
Olzmann, Kurt
3:50.00
1/6
3:33.28
2
9
SHARK
Reed, Ed
3:52.16
1/4
3:47.47
3
8
GSMS
List, Robert
3:55.50
1/7
4:04.03
4
7
WMAC
Mueller, Lawrence
4:24.81
1/3
4:41.62
5
6
AGUA
Bernstein, Rich
4:10.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Freshley, Mike
3:35.65
1/1
3:34.08
1
11
PSCM
Hahm, Martin
7:55.55
1/2
6:20.15
2
9
O*H*
Learmonth, William
5:15.00
NS
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SLAM
Good, Larry
4:39.76
1/0
5:03.39
1
11
ARIZ
Bellem, Ray
5:10.00
NS
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home