Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2021 U.S. Masters Swimming Short Course National Championship ( Wed, Jul 21, 2021 - Sun, Jul 25, 2021 )
Event Results
Event 5: Men 500 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NICK
Pokornowski, James
4:51.21
15/5
4:50.58
1
11
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALM
Rieder, David
4:44.16
15/4
4:43.39
1
11
NCMS
Henry, Bryan
5:20.24
15/3
5:22.95
2
9
SFTL
Rosenbaum, Ryan
4:48.77
NS
NS
0
TIDE
Verheul, Dirk
4:50.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PBM
de Oliveira Caze Cav, Unknown
4:54.36
14/4
4:49.64
1
11
SPM
Stickle, Christopher
5:16.64
14/5
5:11.38
2
9
NEM
McInerney, Scott
5:29.99
14/2
5:13.59
3
8
NCMS
Rossi, Dave
5:25.00
14/6
5:21.27
4
7
LRM
Karakivrak, Ross
5:20.45
14/3
5:24.78
5
6
DCAC
Covington, Joseph
7:04.31
14/8
6:36.23
6
5
WMAC
Van Cleave, Brian
6:45.00
14/1
6:39.36
7
4
GAJA
Wallace, Anthony
5:30.00
14/7
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Dellanoce, Michael
4:56.18
13/4
4:46.43
1
11
BASH
Schildknecht, Calvin
5:29.99
13/5
5:01.96
2
9
NICK
McNelis, Patrick
6:01.82
13/6
5:58.87
3
8
OCCS
Stone, Jonathan
6:00.00
13/3
6:02.95
4
7
CONN
Duguay, Robert
6:15.73
13/2
6:10.97
5
6
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Hildebrand, David
5:09.63
12/4
5:03.44
1
11
PBM
Loder, Scott
5:29.83
12/3
5:27.54
2
9
CHEL
Sabala, Michael
5:23.59
12/5
5:32.22
3
8
GAJA
Mills, Matthew
7:45.00
12/2
6:32.54
4
7
NCMS
Nguyen, Sonny
6:59.99
12/6
7:25.20
5
6
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Newcomer, Zach
5:18.00
11/4
5:17.50
1
11
NEM
Dornaus, David
5:20.00
11/5
5:29.53
2
9
GS
Decker, John
5:29.54
11/3
5:35.73
3
8
ABM
Colburn, Christopher
5:57.00
11/6
6:11.34
4
7
1693
Ahlgren, Kyle
6:40.00
11/2
7:03.55
5
6
SKY
Villarreal, George
5:27.32
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Dickson, Kurt
5:02.33
10/3
4:57.95
1
11
UC38
Wells, Barton
4:53.99
10/4
5:03.47
2
9
NITR
Unruh, Steven
4:57.63
10/5
5:04.84
3
8
NCMS
Walter, Joseph
5:18.00
10/6
5:14.51
4
7
GERM
Higgins, Anthony
5:22.45
10/7
5:16.77
5
6
NCMS
Davis, William
5:38.76
9/4
5:32.38
6
5
NCMS
Rubacky, Mark
5:31.40
10/8
5:35.93
7
4
WHA
Wimberly, Kirk
5:20.00
10/2
5:40.04
8
3
GRA
Lucero, Michael
5:42.63
9/5
5:40.96
9
2
GAJA
Merritt, Stephen
5:30.00
10/1
5:48.53
10
1
NASH
Miller, Rusty
5:49.99
9/3
6:00.32
11
0
PALM
Lewis, Kevin
5:57.46
9/6
6:22.49
12
0
SHARK
Mitchinson, Dean
6:20.61
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSCM
Schuster, Fred
5:23.22
8/6
5:11.00
1
11
IAMA
Bennett, Dennis
5:10.40
8/4
5:11.21
2
9
PALM
Cook, Andy
5:20.95
8/3
5:15.70
3
8
NCMS
Pistorio, Anthony
5:15.55
8/5
5:21.39
4
7
NCMS
Hilgen, Thomas
5:30.00
8/2
5:24.68
5
6
VMST
Sushkoff, George
5:47.68
6/4
5:31.08
6
5
UC02
Ness, Erik
5:40.51
8/1
5:40.46
7
4
MAM
Ten Grotenhuis, Dirk
5:57.00
6/3
5:47.44
8
3
LSM
Doyle, Michael
6:00.00
6/2
5:49.02
9
2
NCMS
Smith, Stratton
5:39.20
8/7
5:50.66
10
1
NCMS
Moore, John
5:42.99
8/8
5:57.29
11
0
LSM
Sondermann, Axel
5:57.81
6/6
6:00.17
12
0
SLAM
Hopson, Bruce
5:55.13
6/5
6:09.36
13
0
GSMS
Ratley, Warren
8:33.21
6/1
7:47.90
14
0
CMS
Barringer, Rob
5:44.94
NS
NS
0
VA
Cota, Charles
8:00.66
NS
NS
0
NCMS
Holtz, Fred
7:55.00
6/7
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Stephenson, Dan
5:22.00
7/4
5:21.74
1
11
DADS
Lorenz, Andreas
5:39.30
7/3
5:29.35
2
9
OREG
Hathaway, David
5:40.98
7/6
5:33.79
3
8
FINS
Kannegieser, Robert
5:50.35
7/2
5:33.87
4
7
NAM
Callahan, Jim
5:33.11
7/5
5:35.05
5
6
VMST
Cortina, Jorge
6:02.59
7/7
5:55.87
6
5
PBM
Green, Chip
6:12.00
7/8
6:08.10
7
4
ENSW
Phillips, Mike
6:03.75
7/1
6:15.67
8
3
WRMS
Alkire, James
6:26.00
6/8
6:46.32
9
2
LVM
Allen, Doug
6:58.28
NS
NS
0
CONN
Hebner, George
6:07.00
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AGUA
Chambers, John
5:50.00
5/5
5:48.09
1
11
PAA
Gibson, Christopher
5:49.00
5/4
5:52.34
2
9
WMAC
Fochios, Dean
6:10.10
5/7
6:04.77
3
8
NCMS
Berting, David
5:53.30
5/6
6:07.51
4
7
SDSM
Keeney, Mike
6:18.00
5/1
6:11.10
5
6
ARIZ
Modjeska, Mark
5:52.79
5/3
6:12.57
6
5
NAM
Merryman, Scott
6:47.55
3/3
6:32.78
7
4
SFTL
Larson, Allen
6:38.46
5/8
7:01.63
8
3
SUSA
Schroeder, Bruce
7:13.37
3/2
7:14.61
9
2
MELB
Hoffman, Thomas
7:12.00
3/4
7:27.36
10
1
MOVY
Recalde, Marco
7:35.00
3/5
7:41.52
11
0
MHSM
Burgess, Doug
6:45.00
NS
NS
0
RMST
Gandee, Bradford
6:10.00
5/2
NS
0
SFY
Hoyne, Ron
6:30.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SAWS
Clemmons, Jim
6:14.50
4/4
6:07.11
1
11
MICH
Olson, Chuck
6:25.00
4/5
6:08.62
2
9
PSM
Fogg, Stephen
7:05.73
4/2
7:00.35
3
8
UC10
Cheney, Stephen
6:45.00
4/3
7:00.89
4
7
NCMS
Pillmore, Bill
7:15.00
4/7
7:03.98
5
6
WMAC
Knuth, Clark
7:15.00
4/1
7:09.77
6
5
NCMS
Purser, David
7:03.00
4/6
7:22.22
7
4
GAJA
Delair, Stan
8:28.57
4/8
8:29.11
8
3
RMST
Snowhite, Larry
8:36.68
3/6
9:03.30
9
2
SFTL
Akbar, Clyde
15:35.53
1/8
16:15.27
10
1
MICH
Day, Lawrence
5:50.86
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PBM
Quiggin, David
6:34.83
2/4
6:36.56
1
11
SDSM
Ralphs, Tony
6:38.54
2/5
7:09.12
2
9
SNM
Walker, Joseph
7:14.16
2/3
7:34.75
3
8
1693
Romano, Vince
8:14.41
2/6
8:16.75
4
7
VMST
Slaughter, James
8:32.52
2/7
8:32.48
5
6
NCMS
Green, James
8:25.90
2/2
9:23.20
6
5
NCMS
Meyer, Gerald
11:06.27
2/8
10:54.34
7
4
GSMS
Casper, Mike
11:03.00
2/1
13:47.53
8
3
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LOCO
Miller, David
8:27.09
1/2
8:26.37
1
11
FMT
Bergstrom, Robert
8:50.68
1/4
8:57.50
2
9
PBM
Fisher, Alex
8:08.00
1/3
9:55.05
3
8
PBM
Cannan, Patrick
9:17.54
1/1
10:02.80
4
7
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC14
Greenberg, Gene
11:29.56
1/6
11:19.92
1
11
NCMS
Huson, John
12:30.00
1/7
12:08.64
2
9
UC12
Beattie, Cal
13:45.00
1/5
12:11.22
3
8
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home