Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2019 NELMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 13, 2019 - Sun, Dec 15, 2019 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 44: Men 200 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Ferris, Alex
2:47.89
2/5
2:50.99
1
17
KFAC
Haley, Connor
2:10.00
6/10
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MIT
Chance, Joseph
1:55.62
6/4
1:58.39
1
17
RAC
St. Vincent, Thomas
2:01.11
6/7
2:06.14
2
15
KFAC
Morris, Justin
2:07.00
6/9
2:08.00
3
14
CONN
Gerard, William
2:16.86
5/10
2:19.88
4
13
WAM
McGahie, Brian
2:23.23
4/1
2:24.54
5
12
SWMR
Burtchell, Eric
2:13.20
5/3
2:28.66
6
11
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHEL
Modrov, Drew
1:49.30
6/5
1:49.32
1
17
MIT
Nilsson, Eric
1:54.59
6/6
1:53.23
2
15
TERR
Laplante, Brett
2:02.02
6/3
2:03.10
3
14
NEM
Hoffman, Michael
2:05.00
6/2
2:06.91
4
13
KFAC
Lorson, Mark
2:16.57
5/1
2:15.34
5
12
KEEN
Page, Aaron
2:15.00
5/8
2:17.84
6
11
CONN
Duguay, Robert
2:25.29
4/10
2:27.43
7
10
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TERR
Strahota, Jeffrey
2:09.02
6/1
2:10.47
1
17
WCMS
Neikirk, Joseph
2:15.25
5/2
2:16.09
2
15
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KEEN
English, Joshua
2:21.38
4/3
2:22.31
1
17
WAM
Hammond, Ben
2:20.20
4/7
2:23.83
2
15
1693
Driscoll, Keith
2:20.00
4/6
2:28.16
3
14
WAM
Hoppe, Alexander
2:20.00
4/4
2:39.83
4
13
1693
Ahlgren, Kyle
2:38.31
NS
NS
0
OAKS
Davenport, Steve
2:40.00
3/9
NS
0
LEAN
Hunter, Andy
2:03.50
6/8
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Mikuszewski, Paul
2:22.37
4/8
2:18.17
1
17
CONN
Clark, Ken
2:50.00
2/6
2:51.72
2
15
PITY
Foley, Stephen
3:28.00
1/7
NS
0
MAMA
Nemirovsky, Sergei
2:17.14
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Gilson, Matthew
2:15.70
5/9
2:18.08
1
17
KFAC
O'Brien, Douglas
2:23.00
4/9
2:21.50
2
15
WCMS
Strehle, Andrew
2:25.79
3/5
2:25.56
3
14
WAM
Ols, John
2:30.59
3/4
2:35.28
4
13
WCMS
Blood, Jonathan
2:11.49
5/4
NS
0
LASH
Brennan, Edward
2:10.20
5/5
NS
0
CRM
Laduzinski, Steven
2:32.00
3/7
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Doyle, Christopher
2:11.00
5/6
2:10.44
1
17
PALM
Cook, Andy
2:12.00
5/7
2:12.10
2
15
GSP
Tyler, Bob
2:17.45
4/5
2:21.45
3
14
CONN
Wyckoff, Ben
2:22.75
4/2
2:30.83
4
13
KFAC
Dodge, Brian
2:58.00
2/2
2:50.55
5
12
TERR
Payne, Stephen
3:30.00
1/3
3:04.00
6
11
KFAC
Mcdonald, Dave
3:00.00
2/10
3:06.06
7
10
UC02
Lannigan, Michael
3:22.00
1/4
3:11.25
8
9
WAM
Arsenault, Paul
2:50.19
2/4
3:13.19
9
8
NMEG
Burke, Chris
2:30.00
NS
NS
0
YNS
Melczer, John
3:05.83
1/5
NS
0
MESC
Roth, Douglas
2:55.02
2/8
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
McGahie, Ted
2:30.55
3/6
2:29.18
1
17
MESC
Syphers, Dale
2:34.10
3/3
2:32.06
2
15
CRM
Davis, William
2:35.50
3/2
2:37.86
3
14
ABC
McLaughlin, Brian
2:52.36
2/3
2:56.88
4
13
MIT
Heyison, Michael
2:58.02
2/9
NS
0
MELO
Pinto, Harlan
2:47.56
3/10
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KING
Ryan, Bill
2:45.00
3/1
2:37.99
1
17
GBM
Miller, Steve
2:35.17
3/8
2:45.10
2
15
SWMR
Elturkmani, Majed
3:00.00
2/1
2:56.36
3
14
SRPM
Olander, John
2:52.00
2/7
3:00.79
4
13
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC02
Hassey, James
3:35.00
1/2
3:42.45
1
17
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Hutchings, Dick
3:20.22
1/6
3:20.32
1
17
LYMT
Pope, James
3:30.09
1/8
3:39.34
2
15
GSP
Coupe, George
3:48.00
1/9
4:13.18
3
14
SWMR
Roccabello, John
5:34.56
1/1
5:46.44
4
13
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Mitchell, Jack
5:47.74
1/10
5:42.31
1
17
Key
NS
No Swim (or No Show)
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home