Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )
Event Results
Event 33: Men 200 M Breast
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Rubin, Yona
2:27.21
18/1
2:26.15
1
11
NOVA
Kirk, Gabriel
2:25.03
18/2
2:36.83
2
9
SCSC
McKenzie, Brandon
2:40.00
16/4
2:40.26
3
8
UC33
Graves, Joshua
2:40.00
16/3
2:40.40
4
7
UC12
Ghavami, Alex
2:52.51
13/4
2:52.30
5
6
USF
Palabrica, Juan Pablo
3:18.62
7/6
2:53.97
6
5
UC33
Stupin, Caleb
2:49.81
14/5
3:06.54
7
4
MVN
Peralta, Daniel
2:42.37
16/8
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Hoyt, Trevor
2:32.00
18/8
2:23.53
1
11
BERK
Materniak, Eric
2:21.20
18/5
2:26.18
2
9
SFTL
Rosenbaum, Ryan
2:40.00
16/5
2:41.80
3
8
ARIZ
Windle, Zachary
2:58.85
12/3
2:46.33
4
7
MVN
Hubbard, Garrett
2:52.00
14/8
2:47.99
5
6
UC33
Gonzales, Reese
2:38.70
17/2
2:50.95
6
5
MVM
Thomas, Michael
3:15.68
8/7
3:18.15
7
4
PALM
Sites, Tyler
2:40.88
16/2
DQ
0
AQUAC
Alfaro, Rafael
2:24.00
NS
NS
0
ALB
Cobleigh, Hunter
2:35.50
NS
NS
0
SFTL
Kertesz, Kristof
2:42.00
NS
NS
0
SBM
Lin, Curtis
2:44.12
NS
NS
0
LAPS
Pierce, Jonathan
2:55.72
NS
NS
0
FREE
Rakhimov, Timur
2:32.50
17/4
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FREE
Bezugliy, Alexander
2:24.06
18/3
2:25.21
1
11
SDSM
Kukharskyi, Sergii
2:24.37
18/6
2:26.74
2
9
PSM
Yung, Cejih
2:39.00
17/7
2:40.72
3
8
USF
Ganiyev, Doston
3:07.46
9/4
3:04.47
4
7
MVM
Green, Zachary
3:01.00
11/5
3:04.80
5
6
PSM
Conroy, Chris
2:39.36
17/1
DQ
0
GRA
Alexandrov, Mike
2:26.09
18/7
NS
0
NOVA
Szymanski, Filip
3:11.68
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC33
Morris, Jeffrey
2:45.35
15/6
2:47.16
1
11
UCLA
Rector, Joel
2:57.33
13/8
2:49.87
2
9
SCAQ
McAteer, Brian
2:41.22
16/7
2:51.00
3
8
GAJA
Snyder, Dan
3:00.72
11/4
2:51.66
4
7
GRA
Hochstrasser, James
3:01.14
11/3
2:58.80
5
6
MEMO
Song, Jimmy
2:56.69
13/1
2:59.53
6
5
PALM
Malik, Michael
2:49.05
15/8
2:59.78
7
4
CMS
Bergford, Brian
3:05.25
10/4
3:07.65
8
3
SFTL
Wenzel, Phil
3:00.00
12/7
3:07.88
9
2
NOVA
Bolcoa, Scott
3:00.00
12/1
3:26.77
10
1
CGM
De Voss, Christopher
2:46.73
NS
NS
0
MSBC
Dickens, Scott
2:35.00
NS
NS
0
SLOM
Palmer, Ben
2:43.68
15/5
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
COOG
Bermudez, Oscar
2:40.32
16/6
2:42.61
1
11
SFTL
Garis, Damian
2:40.00
17/8
2:42.67
2
9
FAIR
McNelis, Michael
2:50.55
14/3
2:48.70
3
8
AQUAC
Jeanpierre, Charles
2:49.23
14/4
2:52.57
4
7
ROSE
Durieux, Chad
2:53.04
13/5
2:57.20
5
6
ARIZ
Lesko, John
3:21.23
6/6
3:20.78
6
5
DAM
Waterson, Kevin
3:15.87
8/8
3:30.40
7
4
GRA
Kim, Steve
3:12.71
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MVN
Cox, Ryan
2:51.48
14/7
2:49.79
1
11
MILEN
Navarro, Jeiko
2:45.40
15/7
2:51.17
2
9
SOBA
Anderson, Ashley
2:43.13
15/4
2:52.43
3
8
SDSM
Ascher, Nathan
2:58.18
12/4
2:56.40
4
7
MILEN
Weisleder, Rodney
3:02.30
11/6
2:56.83
5
6
SCAQ
Hansen, Nelson
2:37.42
17/6
2:59.76
6
5
MVN
Sumner, David
2:52.00
14/1
2:59.98
7
4
MVN
Kolarov, Michael
3:05.63
10/5
3:06.35
8
3
MVN
Kurr, Kyle
3:06.98
10/2
3:06.45
9
2
MVN
Ripic, Steve
3:12.00
9/7
3:07.14
10
1
NOVA
Kennedy, Frank
3:25.19
6/8
3:31.63
11
0
MEMO
Lehnert, Ahren
3:37.82
4/1
3:31.89
12
0
GRA
Winslow, Scott
4:03.31
3/2
4:24.66
13
0
SDSM
Frogley, Terry
3:09.79
NS
NS
0
SDSM
Lauritano, Giuseppe
3:49.21
3/5
NS
0
SPP
McPeak, Charles
3:55.00
3/6
NS
0
NOVA
West, Steve
2:19.44
18/4
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SKY
Solano, Abraham
2:34.00
17/5
2:38.24
1
11
NOVA
Duplanty, Chris
2:36.96
17/3
2:39.99
2
9
CVMM
Koehler, Doug
2:53.98
13/3
2:53.32
3
8
SFTL
Fiser, Graeme
2:45.37
15/2
2:53.44
4
7
GRA
Boshoff, Nick
2:51.15
14/2
2:54.68
5
6
SDSM
Webster, Dale
3:07.00
10/1
2:56.29
6
5
SDSM
Jones, Kenton
2:59.99
12/2
2:57.81
7
4
MVM
Goode, John
2:59.32
12/6
3:02.66
8
3
DAM
McAdam, Samuel
2:55.78
13/6
3:02.84
9
2
USF
Mc Bride, Patrick
3:06.50
10/3
3:10.64
10
1
WH2O
Fitzgerald, Mike
3:17.90
7/5
3:29.89
11
0
RAQ
Otto, Gregory
3:25.36
5/5
3:30.73
12
0
PSM
Barnes, Brent
3:25.26
5/4
3:30.87
13
0
MEMO
Wu, Long
3:29.48
5/2
3:33.72
14
0
SKY
Sheets, Eric
3:15.75
8/1
3:41.86
15
0
CMS
Jimenez, Ignacio
2:42.00
16/1
DQ
0
MESC
Waldfried, Carlo
2:55.97
13/2
DQ
0
GRA
Heath, Lee
3:25.00
NS
NS
0
ARIZ
Johnson, Kent
3:34.06
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GS
McAdam, Robert
2:47.36
15/1
2:52.49
1
11
PSM
Phillips, Daniel
2:50.84
14/6
2:54.23
2
9
TFAM
Doll, Dave
3:03.20
11/2
3:01.94
3
8
MOVY
Thompson, Anthony
3:04.07
11/1
3:04.73
4
7
SRM
Pettibone, Chip
3:09.00
9/3
3:12.29
5
6
NEM
Weissman, Greg
2:58.66
12/5
3:12.55
6
5
MVN
Gibson, Mike
3:15.09
8/3
3:14.38
7
4
SDSM
Harden, Jimmy
3:19.50
7/1
3:18.58
8
3
SFTL
Correa-Marrero, Pedro
3:05.23
11/8
3:20.39
9
2
CONN
Wyckoff, Benjamin
3:09.88
9/6
3:21.31
10
1
ROSE
Fleming, Mark
3:19.20
7/7
3:21.65
11
0
WAMS
Spangler, Brian
3:19.71
6/4
3:28.70
12
0
SWLB
Soedel, Sven
3:20.00
6/5
3:40.76
13
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALM
Dyer, Andy
2:56.35
13/7
3:00.13
1
11
SDSM
Von Hoffmann, Gerard
3:07.00
10/7
3:00.24
2
9
PALM
Slowey, Michael
3:00.26
12/8
3:08.32
3
8
TXLA
Archer, Branch
3:16.32
7/4
3:08.99
4
7
VCM
Blatt, Michael
3:15.23
8/2
3:12.08
5
6
NEM
Ottinger, Harvey
3:09.90
9/2
3:14.51
6
5
SKY
Haberek, Cork
3:07.13
10/8
3:14.79
7
4
WH2O
Bordovsky, Mauro
3:18.80
7/2
3:14.89
8
3
SFTL
Marks, Ronald
3:15.00
8/5
3:17.11
9
2
IM
Holmberg, Tom
3:07.78
9/5
3:17.42
10
1
SDSM
Cool, Peter
3:22.64
6/2
3:18.41
11
0
NMMS
Bleakman, Bruce
3:29.00
5/6
3:20.55
12
0
YST
Ramos, John
3:29.57
5/7
3:27.44
13
0
CVMM
Robinson, Keith
3:26.37
5/3
3:31.62
14
0
CONN
Burbank, Gerald
3:30.50
5/8
3:32.32
15
0
SDSM
Walsh, Bill
3:36.85
4/2
3:39.05
16
0
CMS
Louie, Jamie
3:06.50
10/6
DQ
0
GRA
Burke, Tom
3:15.10
8/6
DQ
0
PSP
Carmo, Jose
4:30.00
2/6
NS
0
CMS
Scott, Greg
2:45.00
15/3
NS
0
MOVY
Sherman, Bill
3:20.20
NS
NS
0
NOVA
Vehovec, Henry
3:20.00
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Seybold, Harvey
3:12.50
9/1
3:11.93
1
11
SAWS
Clemmons, Jim
3:19.50
7/8
3:20.82
2
9
CVMM
Edwards, Clive
3:20.81
6/3
3:26.52
3
8
DAM
Kahn, Stuart
3:37.20
4/7
3:37.78
4
7
MINN
Bovard, Ralph
3:34.88
4/3
3:48.79
5
6
SBM
Johannsen, David
3:35.00
4/6
4:11.58
6
5
NEM
Battistini, Rick
3:30.50
NS
NS
0
CMS
Mann, Michael
2:45.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Stark, Allen
3:03.39
11/7
3:06.10
1
11
VCM
Kerns, Hubie
3:14.32
8/4
3:15.73
2
9
IAMA
LeMaster, Stan
3:24.63
6/1
3:26.69
3
8
PSM
Peterson, Steven
3:22.90
6/7
3:27.14
4
7
MAM
Fitschen, Gary
3:14.06
9/8
3:29.13
5
6
UC50
Mange, Paulo
3:45.00
3/4
3:39.73
6
5
EBAT
Selna, Mike
3:30.00
5/1
3:46.04
7
4
QNA
Jolly, Robert
3:40.27
4/8
3:53.35
8
3
SDSM
Gast, Monte
3:51.39
3/3
4:27.50
9
2
DOT
Chedekel, Miles
4:13.80
3/1
4:28.42
10
1
GAJA
Reid, Joe
3:44.85
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Freshley, Mike
3:18.30
7/3
3:33.76
1
11
CTMS
Reed, Ed
3:30.77
4/4
3:38.30
2
9
SDSM
Andersen, Peter
3:34.65
4/5
3:44.52
3
8
GOLD
Riker, Tony
4:10.20
3/7
4:09.62
4
7
WMAC
Mueller, Lawrence
4:19.40
3/8
4:24.81
5
6
AKMS
Hamilton, Raymond
4:21.75
2/5
4:24.86
6
5
UC33
Murray, Allen
4:21.00
2/4
4:25.58
7
4
1776
Diehl, David
6:01.55
1/5
6:43.62
8
3
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Nakata, Ronald
4:30.00
2/3
4:10.14
1
11
USF
Fleming, Jack
4:33.55
2/2
4:35.45
2
9
SDSM
Haines, William
4:45.00
2/1
4:47.71
3
8
SDSM
Coles, Bill
5:13.96
2/8
8:22.28
4
7
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Best, Bob
4:38.00
2/7
4:42.91
1
11
SDSM
Mitchell, Tom
5:40.00
1/4
5:36.74
2
9
WILD
Urtasun, Raul
6:58.40
1/3
6:47.49
3
8
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Hubbard, Donald
7:45.00
1/6
8:42.80
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home