Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 25, 2019 - Sun, Apr 28, 2019 )
Event Results
Event 5: Men 500 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WH2O
Bondarenko, Nikita
4:39.98
25/5
4:33.63
1
11
SFTL
Rosenbaum, Ryan
4:40.00
25/6
4:48.77
2
9
MMMT
Henry, Charles
5:10.29
25/4
5:01.66
3
8
USU
Howell, Jayden
5:13.00
25/7
5:10.91
4
7
NEM
Weis, Jason
5:25.69
25/2
5:17.73
5
6
UC36
Jo, Nate
5:24.05
25/8
5:44.00
6
5
SPP
Galvez, Anthony
5:20.11
25/3
5:57.24
7
4
PSM
Beaumont, Sam
6:03.46
25/9
5:58.47
8
3
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Scheid, Trevor
4:43.36
24/5
4:35.09
1
11
PALM
Rieder, David
4:49.03
24/7
4:44.16
2
9
ARIZ
Sarikas, John
5:00.00
24/2
4:48.54
3
8
DAS
Glaser-Garbrick, Dan
4:45.15
24/6
4:54.18
4
7
GRA
Powers, Casey
4:47.00
24/4
4:58.67
5
6
WH2O
Stryker, Sam
5:02.97
24/9
4:58.83
6
5
NAM
Birnbrich, Zachary
4:57.02
24/8
5:03.62
7
4
MMAC
Borr, Tony
4:55.00
24/3
5:04.23
8
3
FAST
Losch, Nathan
5:19.69
23/3
5:06.54
9
2
SPM
Stiles, David
5:17.24
23/6
5:09.45
10
1
EXCL
Baxter, Brent
5:05.03
24/1
5:10.57
11
0
HFS
Fukutomi, Aaron
5:18.82
23/4
5:12.18
12
0
WCM
Mefford, Jake
5:18.84
23/7
5:12.68
13
0
HFS
Maires, Thomas
5:16.18
23/5
5:24.26
14
0
NCMS
Guittard, Grant
5:41.44
23/2
5:24.48
15
0
GRA
Daltorio, Robert
5:26.88
23/8
5:33.59
16
0
ROSE
Castro, Daniel
5:19.40
NS
NS
0
CFM
Howard, Will
5:00.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Kirkpatrick, Adrian
4:39.60
22/5
4:47.58
1
11
HOPK
Anderson, Joseph
4:54.34
22/6
4:51.92
2
9
NCMS
Heijnen, Michel
5:04.92
22/4
4:59.11
3
8
GRA
Hochstrasser, James
5:27.67
22/7
5:24.14
4
7
NAM
Hartley, Ross
5:30.00
22/3
5:42.15
5
6
PBM
Wilson, Todd
5:33.39
22/8
5:47.34
6
5
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Gaines, Billy
4:54.03
21/5
4:57.00
1
11
IM
Hamming, David
5:30.02
21/8
5:10.86
2
9
DAM
Roper, Matt
5:20.54
21/7
5:13.09
3
8
PALM
Malik, Michael
5:09.27
21/6
5:17.78
4
7
CHEL
Sabala, Michael
5:19.44
21/4
5:24.77
5
6
MAM
Dunlap, Ryan
5:20.68
21/3
5:36.30
6
5
MOST
Percival, Scott
5:40.00
21/2
5:45.35
7
4
CMS
Nelson, Mark
7:03.26
21/9
6:51.30
8
3
CMS
Castor, Jimmy
5:37.30
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Secor, Don
4:58.89
20/5
4:56.52
1
11
WMAC
Babcock, Andrew
5:05.00
20/3
4:58.42
2
9
SFTL
Martinez, Juan
4:59.22
20/6
4:58.87
3
8
ARIZ
Justice, R Sean
5:05.26
20/8
5:01.12
4
7
NAM
McKinley, Ryan
5:10.00
20/1
5:02.10
5
6
CMS
Fleischmann, Brian
5:00.10
20/4
5:02.41
6
5
SDM
Linford, Joe
5:09.18
20/9
5:09.43
7
4
ARIZ
Friman, Doug
5:15.10
19/4
5:10.62
8
3
ROSE
Popko, David
5:00.76
20/7
5:14.26
9
2
SHARK
Albino, Jorge
5:08.86
20/2
5:14.59
10
1
NASH
Kemmerling, Steven
5:30.00
19/8
5:16.68
11
0
OREG
van Andel, Robbert
5:33.24
19/1
5:19.01
12
0
LVM
Marlow, Jarvis
5:31.69
19/9
5:20.06
13
0
OREG
Miller, Matt
5:15.00
19/6
5:23.03
14
0
ARIZ
Wallach, Ted
5:33.90
18/5
5:27.42
15
0
ALEX
Jent, Daniel
5:22.83
19/7
5:27.58
16
0
OREG
Adams, James
5:24.36
19/3
5:30.69
17
0
DAM
Bolz, Brian
5:41.36
18/6
5:34.53
18
0
TXLA
Alley, David
5:15.00
19/5
5:35.81
19
0
WIND
Foster, Ryan
5:30.37
19/2
5:36.77
20
0
OREG
Crooks, Alex
5:45.74
18/7
5:41.10
21
0
SBM
Zahony, Gabriel
5:45.00
18/4
5:46.74
22
0
WMAC
Schueneman, Grant
6:00.00
18/3
6:05.29
23
0
1693
Ahlgren, Kyle
6:29.50
18/8
6:23.87
24
0
WMAC
Wilson, James
7:24.36
18/2
6:55.76
25
0
PSCM
El Dokor, Tarek
5:30.00
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Wegner, Dan
4:49.87
17/5
4:55.27
1
11
CMS
Garland, Robert
5:05.50
17/6
4:59.48
2
9
PSM
Nelson, Kirk
5:16.18
17/4
5:13.22
3
8
MLAC
Chiappetta, Michael
5:30.99
17/9
5:13.89
4
7
SPM
Gerrard, Sean
5:22.60
17/3
5:17.66
5
6
NICK
Quagliano, Bill
5:20.79
17/7
5:21.00
6
5
PSCM
Hall, Thomas
5:40.00
17/1
5:23.24
7
4
ROSE
Passos, Andre
5:40.21
16/4
5:30.61
8
3
INDY
Koch, Joe
5:44.01
16/5
5:32.83
9
2
GRA
Lucero, Michael
5:26.26
17/2
5:34.18
10
1
SPM
Herman, Eric
5:23.86
17/8
5:56.47
11
0
GTX
Murphy, Timothy
6:25.00
16/3
6:13.35
12
0
INDY
Berebitsky, Steve
7:00.00
16/6
6:39.51
13
0
MOST
Chappell, Todd
5:44.00
NS
NS
0
OREG
Tujo, Christian
5:39.94
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Nygren, Mats
4:55.54
15/6
4:58.17
1
11
ARIZ
Dickson, Kurt
4:58.94
15/7
4:58.53
2
9
ARIZ
Utsch, Jeffrey
4:57.42
15/4
4:59.56
3
8
NITR
Unruh, Steven
4:54.07
15/5
4:59.63
4
7
ARIZ
Kratz, Erwin
5:09.50
15/2
5:04.03
5
6
NCMS
Lee, Lawrence
5:05.81
15/8
5:05.08
6
5
MLAC
Buerger, Daniel
5:18.65
15/1
5:14.76
7
4
GRA
Magee, Mark
5:05.42
15/3
5:15.50
8
3
OREG
Sullivan, Scot
5:12.47
15/9
5:16.13
9
2
NEM
van Greuning, Len
5:20.00
14/5
5:16.90
10
1
SDSM
Jones, Kenton
5:23.86
14/7
5:17.37
11
0
PSM
Jones, Brad
5:38.00
14/8
5:18.74
12
0
MOVY
Hayden, Douglas
5:28.00
14/3
5:28.38
13
0
DAM
Krovetz, Ted
5:40.00
14/2
5:29.83
14
0
PBM
Bessire, Brent
5:20.01
14/4
5:35.27
15
0
NAM
Guist, Quinn
5:42.03
14/1
5:35.51
16
0
MMAC
Herrmann, Michael
5:44.72
13/6
5:39.37
17
0
WHA
Wimberly, Kirk
5:20.00
14/6
5:40.63
18
0
ASC
O'Leary, Mark
5:43.01
13/5
5:47.01
19
0
IM
Jacobs, Dave
5:40.50
14/9
5:47.77
20
0
MLAC
Meade, Matthew
5:45.88
13/4
5:52.95
21
0
SLAM
Hopson, Bruce
5:51.26
13/7
5:55.13
22
0
CBFY
Wiley, Keith
6:05.67
13/3
5:56.79
23
0
WCM
Carter, Paul
6:55.38
13/8
7:00.36
24
0
LVM
Jauch, Peter
7:34.64
13/1
7:09.45
25
0
NASH
Long, Michael
7:21.00
13/2
7:12.03
26
0
ROSE
Hilger, Eric
7:33.05
13/9
7:43.27
27
0
NBA
Engelskirchen, Adam
5:40.10
NS
NS
0
SFTL
Mijares, Jorge
5:44.17
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Blichfeldt, Tore
5:11.00
12/4
5:14.02
1
11
CONN
Reul, Andy
5:09.00
12/5
5:14.13
2
9
SAWS
Sfingi, John
5:18.04
12/2
5:15.99
3
8
WAMS
Jaegers, Al
5:11.60
12/7
5:17.97
4
7
PSM
Souviraa-Labastie, Bruno
5:16.20
12/8
5:18.67
5
6
NAM
Birnbrich, Chris
5:15.00
12/3
5:19.76
6
5
OCMT
Lileikis, Joseph
5:31.20
12/9
5:30.04
7
4
CMS
Melanson, Edward
5:31.92
11/5
5:37.86
8
3
MOVY
Valley, Eric
5:37.69
11/4
5:39.14
9
2
OPA
Edgerton, Karl
5:59.82
11/1
5:42.51
10
1
PSM
Nalli, Lyle
5:31.80
12/1
5:43.26
11
0
NCMS
Moore, John
5:40.47
11/7
5:44.80
12
0
WHA
Berryhill, Keith
5:34.61
11/6
5:46.62
13
0
SAWS
Knapp, Eric
5:50.00
11/2
5:52.45
14
0
MWA
Duarte, Luis
5:10.11
12/6
5:53.93
15
0
SMM
Baker, John
5:50.00
11/8
5:54.20
16
0
VACA
Frazier, Mark
5:52.90
11/9
5:54.90
17
0
LVM
Osorio, Gabriel
6:00.00
10/5
5:56.50
18
0
CRUZ
Bennett, Michael
5:48.41
11/3
6:13.92
19
0
PSCM
Goshert, Brett
6:30.00
10/7
6:15.87
20
0
MVM
Campbell, Chris
6:30.92
10/3
6:30.08
21
0
COOG
Keen, John
6:27.60
10/6
6:33.51
22
0
PSM
Fauvet, Pierre
6:30.00
10/4
6:41.55
23
0
ARIZ
Everett, Douglas
7:06.82
10/8
7:59.17
24
0
ARIZ
Edwards, Ethan
8:13.28
10/2
8:11.46
25
0
ARIZ
Cleveland, Geoffrey
5:22.50
NS
NS
0
SCAQ
Ireland, Bill
6:04.82
NS
NS
0
CMS
Nelson, Kurt
5:48.15
NS
NS
0
PSM
Phillips, Daniel
5:20.00
NS
NS
0
LIB
Rowland, Jim
7:10.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC33
Bray, Andrew
5:06.90
9/5
5:13.51
1
11
PSM
Guerin, Serge
5:18.36
9/6
5:28.65
2
9
SRM
Morales, John
5:33.55
9/8
5:30.72
3
8
NAM
Callahan, Jim
5:36.77
9/9
5:30.79
4
7
CRUZ
Tallman, Karl
5:26.00
9/4
5:31.28
5
6
PSM
Laffiche, Gilles
5:35.00
9/2
5:31.36
6
5
NCMS
Sanchez, Greg
5:33.06
9/3
5:34.57
7
4
IM
Seibt, Andreas
5:45.00
9/1
5:37.64
8
3
PAA
Gibson, Christopher
5:33.00
9/7
5:42.42
9
2
YST
Holbeck, John
5:48.57
8/5
5:50.08
10
1
CMS
Bowman, Herbert
5:55.60
8/4
5:52.48
11
0
WMAC
Van De Laarschot, Keith
5:53.85
8/6
5:52.66
12
0
MMAC
Cahoon, Bradley
6:08.35
8/8
5:54.26
13
0
CMS
Nolte, Christopher
5:58.00
8/7
5:59.13
14
0
OREG
Piette, Jeffrey
6:05.31
8/3
6:15.08
15
0
DAMM
Alkire, Jim
6:26.24
8/9
6:16.86
16
0
NCMS
Zubrod, Stephen
6:45.00
3/6
6:25.29
17
0
UC48
Frickey, Gary
6:17.21
8/2
6:38.84
18
0
PSCM
Kishi, Glen
6:55.49
3/7
6:39.68
19
0
LVM
Wyson, Joseph
6:35.48
8/1
6:41.61
20
0
INDY
Berebitsky, Gary
7:14.40
NS
NS
0
WCM
O'Brien, Kerry
6:50.00
NS
NS
0
ARIZ
Shake, Scott
5:22.00
NS
NS
0
ARIZ
Shaw, William
7:25.33
3/5
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Wood, Larry
5:39.00
7/5
5:46.35
1
11
LVM
Townsend, Scott
5:40.00
7/6
5:46.62
2
9
LRM
Gooding, Jack
5:46.47
7/7
5:49.01
3
8
MICH
Olson, Chuck
6:05.00
7/2
5:54.36
4
7
ARIZ
Modjeska, Mark
5:42.30
7/4
6:00.84
5
6
IM
Blumenthal, Jeffrey
6:01.01
7/8
6:05.20
6
5
SAWS
Clemmons, Jim
6:06.50
7/9
6:05.22
7
4
IM
Toft, Victor
6:00.35
7/3
6:06.32
8
3
OREG
Phipps, Tom
6:15.00
6/6
6:09.80
9
2
HLJ
Voisard, Brian
6:08.20
7/1
6:11.18
10
1
PSM
Bell, Alan
6:15.00
6/4
6:26.37
11
0
SNM
Johnson, Clifford
6:20.00
6/7
6:27.55
12
0
PAC
Wagner, Donald
6:15.00
6/5
6:30.79
13
0
WIND
Scheff, Jonathan
6:40.00
6/3
6:38.66
14
0
WH2O
Larson, Charles
6:41.00
6/2
6:43.55
15
0
NCMS
Meyers, Peter
6:54.67
6/1
6:43.75
16
0
OREG
Larson, Allen
6:40.72
6/8
6:46.13
17
0
LVM
Ghan, Jeff
6:41.36
6/9
6:59.08
18
0
NCMS
Beachler, Michael
7:40.19
3/8
7:45.97
19
0
ROSE
Tomikawa, Brian
8:54.95
3/9
9:20.61
20
0
IM
Dodson, Phil
5:45.10
NS
NS
0
NAM
Merryman, Scott
6:48.18
NS
NS
0
WH2O
Olson, Jay
8:15.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Kirkland, Dan
5:45.62
5/5
5:54.97
1
11
PCCM
Ashford, Wes
6:40.00
5/6
6:44.06
2
9
NCMS
Purser, David
7:13.92
5/7
7:07.65
3
8
WMAC
Knuth, Clark
7:00.00
5/4
7:18.90
4
7
WMAC
Corris, Robert
7:21.45
5/8
7:22.57
5
6
ARIZ
Bailey, Hop
7:16.00
5/3
7:33.74
6
5
LVM
Cochran, Victor
8:30.00
5/2
8:43.37
7
4
NAM
Devennish, Edward
10:26.00
1/4
10:24.04
8
3
SFTL
Akbar, Clyde
15:35.53
1/3
15:18.15
9
2
ROSE
Farmer, Michael
7:44.71
NS
NS
0
NMMS
Hunsicker, Douglas
8:00.00
NS
NS
0
PSM
McColly, Michael
6:36.00
NS
NS
0
1693
Romano, Vince
8:22.81
NS
NS
0
NBA
Tucker, William
9:00.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Ralphs, Tony
6:26.00
4/5
6:43.28
1
11
SNM
Walker, Joseph
7:32.43
4/7
7:14.16
2
9
SDSM
Williams, Frank
7:26.06
4/4
7:17.15
3
8
SFTL
Trauber, Ami
7:45.00
4/2
7:39.79
4
7
OREG
Mohr, Ralph
7:40.12
4/8
7:46.92
5
6
SDSM
Carey, George
7:36.55
4/3
7:57.49
6
5
ARIZ
LeRoy, Richard
8:08.00
4/1
8:09.16
7
4
CONN
Healy, Martin
7:25.00
4/6
8:13.71
8
3
CRUZ
McCarthy, Raymond
8:15.00
3/3
8:13.79
9
2
ARIZ
Hildreth, Eugene
8:38.30
3/2
9:25.74
10
1
PBM
Cannan, Patrick
8:59.16
1/5
9:40.48
11
0
MMAC
Colonnese, Michael
8:00.00
4/9
NS
0
PBM
Fisher, Alex
8:43.97
3/4
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Van Horn, William
8:06.38
2/4
8:04.35
1
11
SFTL
Rimerman, Ira
7:36.11
2/5
8:16.97
2
9
SDSM
Hill, Laurance
9:54.00
2/3
8:51.84
3
8
ROSE
Fleming, William
9:56.00
2/2
9:17.65
4
7
SAWS
Thomas, Nate
9:55.00
2/8
9:47.17
5
6
TULS
Nelson, Don
9:59.12
2/9
10:27.26
6
5
SPEL
Zeller, Max
8:30.00
2/7
10:53.75
7
4
ROSE
Goode, Douglas
11:30.00
2/1
11:31.11
8
3
INDY
Mennen, Marty
7:50.00
2/6
NS
0
DAM
Norris, Robert
9:07.28
NS
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OCSC
Bergen, Lee
9:35.59
1/6
9:22.68
1
11
ARIZ
Baker, Donald
9:55.00
1/7
15:12.28
2
9
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home