Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 25, 2019 - Sun, Apr 28, 2019 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 15: Men 200 Y Fly
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Sebastian, Ryan
1:55.00
16/5
1:49.40
1
11
SFTL
Torres, Luke
1:58.00
16/4
1:56.14
2
9
COLU
Smith, Mark
2:11.03
16/7
2:01.71
3
8
ROSE
Fisher, Sean
2:21.00
16/3
2:08.73
4
7
LVM
Starkweather, Joe
1:55.90
16/6
2:12.75
5
6
UC07
Ramos, German
2:35.72
16/8
2:34.96
6
5
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAS
Glaser-Garbrick, Dan
1:51.34
15/5
1:55.74
1
11
PSCM
Barcinas, Ken
1:55.19
15/6
1:57.34
2
9
GRA
Powers, Casey
1:58.00
15/3
2:00.93
3
8
BERK
Materniak, Eric
1:57.95
15/4
2:03.13
4
7
STFL
Kertesz, Kristof
1:57.99
15/7
2:03.45
5
6
EXCL
Baxter, Brent
2:12.49
15/1
2:09.77
6
5
SPM
Stiles, David
2:10.98
15/9
2:10.91
7
4
PSM
Hao, Yawei
2:12.67
14/8
2:15.50
8
3
UC53
Quinones, Manuel
2:31.00
13/9
2:22.92
9
2
GRA
Daltorio, Robert
2:20.82
14/9
2:24.84
10
1
LTMM
Millard, Jelani
2:22.66
13/8
2:27.06
11
0
ROSE
Castro, Daniel
2:10.13
15/2
NS
0
CFM
Howard, Will
2:10.00
15/8
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Kirkpatrick, Adrian
1:59.99
14/4
1:59.87
1
11
WH2O
Kunsch, Antoine
2:04.00
14/3
2:05.02
2
9
TOC
Yntema, Douwe
2:03.77
14/5
2:08.01
3
8
ALEX
Taylor, Tim
2:22.68
14/7
2:23.33
4
7
PBM
Wilson, Todd
2:20.47
14/2
2:30.23
5
6
MEMO
Torres, Emmanuel
2:55.00
14/1
2:31.57
6
5
NAM
Hartley, Ross
2:18.00
14/6
2:38.83
7
4
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Hamming, Mark
1:59.50
13/5
1:53.49
1
11
MICH
Vanderkaay, Christian
1:56.77
13/4
1:59.41
2
9
GRA
Gaines, Billy
1:59.56
13/3
2:01.15
3
8
TXLA
McKee, Chris
2:02.00
13/2
2:06.84
4
7
PALM
Malik, Michael
2:07.56
13/7
2:13.68
5
6
PBM
Berwald, Joshua
2:20.00
13/1
2:46.53
6
5
NOVA
Ryan, Keith
2:00.39
13/6
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MTSM
Grados, Michael
2:05.55
12/6
2:01.69
1
11
WMAC
Babcock, Andrew
2:02.06
12/5
2:03.16
2
9
SDM
Chamberlain, Matt
2:07.86
12/4
2:03.65
3
8
WH2O
Peterson, Jeffrey
2:10.00
12/7
2:05.37
4
7
PSM
Murphy, Nathan
2:13.00
12/3
2:07.24
5
6
NAM
Hill, Keith
2:14.50
12/8
2:13.49
6
5
OREG
Adams, James
2:15.05
12/2
2:13.70
7
4
ALEX
Jent, Daniel
2:28.49
12/1
2:26.44
8
3
INDY
Berebitsky, Jeff
2:40.00
10/9
2:27.07
9
2
OREG
Miller, Matt
2:25.00
12/9
2:30.38
10
1
NTXL
Glass, Mark
4:00.00
3/9
3:18.00
11
0
DAM
Bolz, Brian
2:33.43
10/8
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Andersen, Morten
2:02.12
11/5
2:04.32
1
11
KENM
Landreth, John
2:10.39
11/4
2:06.08
2
9
ARIZ
Valle, Marc
2:12.63
11/3
2:06.79
3
8
PBM
Hanssen, Erik
2:09.76
11/6
2:09.21
4
7
PSM
Nelson, Kirk
2:14.11
11/8
2:14.16
5
6
CMS
Edwards, Dan
2:12.05
11/7
2:14.70
6
5
SDSM
Ascher, Nathan
2:18.22
11/2
2:18.61
7
4
CRUZ
Harbourt, Cliff
2:30.22
10/2
2:21.41
8
3
SNM
Petrilla, Eric
2:23.38
10/4
2:23.17
9
2
PBM
Lindahl, Lennart
2:23.70
10/5
2:25.28
10
1
ROSE
Passos, Andre
2:31.55
10/1
2:31.38
11
0
SPM
Herman, Eric
2:22.55
11/9
2:40.26
12
0
USF
Mc Bride, Patrick
2:25.52
10/3
2:40.44
13
0
GRA
Lucero, Michael
2:26.55
10/6
NS
0
OREG
Tujo, Christian
2:23.27
11/1
NS
0
WCM
Wen, Patrick
2:31.32
10/7
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Shaffer, Mike
2:05.60
9/4
2:01.27
1
11
GRA
Magee, Mark
2:02.26
9/6
2:05.83
2
9
NMMS
Berry, Jonathan
2:09.00
9/3
2:11.52
3
8
PSM
Jones, Brad
2:16.00
9/2
2:12.50
4
7
IM
Jacobs, Dave
2:19.89
9/9
2:18.03
5
6
CVMM
Koehler, Doug
2:30.88
3/3
2:22.11
6
5
FWYS
Elizondo, Bill
2:24.74
9/1
2:27.28
7
4
PSM
Chalendar, Lionel
2:15.00
9/8
NS
0
PALM
Ekman, Evan
2:20.93
NS
NS
0
NBA
Engelskirchen, Adam
2:25.10
3/2
NS
0
SFTL
Mijares, Jorge
2:31.24
3/1
NS
0
ANCM
Roddin, Jeffrey
2:07.17
9/7
NS
0
NITR
Unruh, Steven
2:01.75
9/5
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Sims, David
2:01.58
8/5
2:05.60
1
11
PSCM
Schuster, Fred
2:09.35
8/6
2:06.57
2
9
1693
Bergen, Doug
2:25.00
8/2
2:13.78
3
8
NAM
Birnbrich, Chris
2:18.00
8/7
2:18.01
4
7
WCM
Tittle, Kenneth
2:16.50
8/4
2:23.72
5
6
MINN
Sieben, Christopher
2:38.00
7/7
2:35.58
6
5
MOVY
Valley, Eric
2:35.83
8/1
2:38.53
7
4
OPA
Edgerton, Karl
2:36.00
7/6
2:41.89
8
3
SNM
Henricks, Ed
2:35.90
7/5
2:43.76
9
2
MOVY
Thompson, Anthony
2:36.47
7/4
2:43.81
10
1
LVM
Osorio, Gabriel
2:45.00
7/3
2:43.83
11
0
LAPS
Raine, Charlie
2:55.00
7/8
2:52.84
12
0
ROSE
Mc Ginley, Patrick
2:55.89
7/2
2:58.64
13
0
ARIZ
Collins, Theodore
3:02.00
7/9
3:02.47
14
0
CMS
Melanson, Edward
2:23.61
8/3
NS
0
NAM
Morris, Richard
2:24.00
8/8
NS
0
UTAH
Treiman, Gerald
3:13.42
7/1
NS
0
ARIZ
Vargas, Daniel
2:28.00
8/9
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Sauer, Jim
2:10.00
6/5
2:09.81
1
11
UCLA
Morales, Tito
2:13.50
6/6
2:12.35
2
9
NCMS
Sanchez, Greg
2:14.69
6/4
2:15.63
3
8
NEM
Naylor, Jeff
2:19.80
6/3
2:17.65
4
7
KA
Kannegieser, Robert
2:26.29
6/2
2:21.78
5
6
IM
Seibt, Andreas
2:25.00
6/8
2:32.06
6
5
CRUZ
Reed, Clay
2:30.00
6/9
2:34.66
7
4
MINN
Smith, Darrell
2:30.38
6/1
2:37.17
8
3
GRA
Burke, Tom
2:42.18
5/6
2:37.36
9
1.5
YST
Holbeck, John
2:37.23
5/5
2:37.36
9
1.5
PCCM
Anderson, Robert
2:54.90
5/9
2:57.42
11
0
EXCL
Phillips, Mike
2:49.22
5/8
3:01.71
12
0
TXLA
Wright, Stephen
3:10.92
5/1
3:24.56
13
0
WMAC
Mering, Doug
3:36.33
3/5
3:26.93
14
0
LVM
Christensen, Thomas
3:39.89
3/6
3:43.76
15
0
OREG
Carter, Walter
4:00.00
3/4
4:01.56
16
0
CMS
Stehlin, Ed
2:45.00
5/7
DQ
0
WMAC
Clark, David
2:54.00
5/2
NS
0
MINN
Lamour, Didier
2:47.65
5/3
NS
0
NOVA
Montgomery, Mark
2:43.50
5/4
NS
0
TXLA
Vandam, David
2:17.77
6/7
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Modjeska, Mark
2:24.99
4/6
2:30.30
1
11
VCM
Kerns, Hubie
2:36.33
4/7
2:30.76
2
9
TXLA
Wood, Larry
2:34.00
4/4
2:35.48
3
8
TAM
Bernard, Alan
2:49.99
4/3
2:43.97
4
7
SAWS
Clemmons, Jim
2:50.50
4/8
2:52.55
5
6
OREG
Phipps, Tom
2:58.24
4/9
2:53.85
6
5
PSCM
Liotta, Robert
3:00.43
4/1
2:54.89
7
4
PSM
Bell, Alan
2:55.00
4/2
2:57.71
8
3
GERM
Walters, Mark
3:04.27
3/7
3:04.82
9
2
IM
Dodson, Phil
2:23.01
4/5
NS
0
WH2O
Larson, Charles
3:10.00
3/8
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Springer, Douglas
2:41.56
2/6
2:41.18
1
11
IAMA
LeMaster, Stan
3:12.74
2/4
2:58.54
2
9
AGUA
Kolonkowski, Bob
3:27.29
2/7
3:25.36
3
8
ARIZ
Shaffer, Craig
3:32.00
2/8
3:32.55
4
7
IM
Osborne, Oz
3:30.79
2/3
3:36.60
5
6
TNAQ
McCord, John
3:50.00
2/9
4:08.03
6
5
TAM
Meyerhoff, Rick
3:40.00
2/2
NS
0
OAK
Shestakov, Alek
2:38.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Williams, Frank
3:29.89
1/4
3:26.34
1
11
PSCM
Hahm, Martin
5:22.22
1/5
4:45.24
2
9
LVM
Stone, Bob
6:34.90
1/3
6:04.40
3
8
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Rimerman, Ira
3:14.15
1/6
3:47.32
1
11
USF
Fleming, Jack
4:52.37
1/7
DQ
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home