Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2019 Colonies Zone SCY Championship ( Fri, Apr 5, 2019 - Sun, Apr 7, 2019 )
Event Results
Event 52: Men 100 Y Back
Results by Age Group
Results by Result Time
Club
Swimmer
Age
Group
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TIDE
Burton, Logan
18-24
52.99
7/3
49.46
1
9
1693
Glass, Austin
18-24
52.76
7/5
51.82
2
7
1693
Glover, Bob
18-24
1:00.00
6/3
53.23
3
6
ANCM
Roddin, Jeffrey
50-54
57.42
7/7
57.04
1
9
SVY
Evans, Jeffrey
50-54
58.00
7/1
58.01
2
7
1693
Berger, Christoph
25-29
58.43
7/8
58.80
1
9
1693
Rockwell, John
40-44
59.25
6/5
59.42
1
9
ALEX
Mirt, Chad
45-49
1:01.50
5/4
59.86
1
9
SVY
Rees, Greg
45-49
56.75
7/2
59.93
2
7
1776
Hiltabiddle, Steve
50-54
1:02.86
5/6
59.95
3
6
VMST
Buchanan, Blake
25-29
1:00.00
6/2
1:00.02
2
7
ARMS
Tran, William
25-29
1:00.56
6/7
1:00.04
3
6
DCAC
Barrett, Patrick
35-39
1:01.29
6/1
1:00.36
1
9
1693
Slater, Douglas
60-64
1:01.55
5/5
1:00.66
1
9
MERR
Connell, Allan
25-29
1:03.86
5/1
1:01.30
4
5
ALEX
Murphy, Eric
18-24
1:03.00
5/2
1:01.30
4
5
LASH
Orben, Chris
35-39
1:05.29
4/3
1:02.21
2
7
DCAC
Grasha, Eric
40-44
1:02.20
5/3
1:03.37
2
7
VMST
Clear, Kirk
50-54
1:01.50
6/8
1:03.46
4
5
RIPM
Zenyuh, James
40-44
51.25
7/4
1:03.91
3
6
1693
Earle, Daniel
45-49
1:05.94
4/7
1:04.15
3
6
1693
Gass, Kraig
35-39
1:03.45
5/7
1:04.59
3
6
RMST
Koons, Andrew
25-29
1:05.52
4/6
1:04.86
5
4
1776
Schaffling, Eric
25-29
1:00.00
6/6
1:05.41
6
3
1776
Meyer, Geoffrey
65-69
1:09.50
3/5
1:07.69
1
9
L4S
Gittins, Tom
55-59
1:04.48
4/4
1:08.20
1
9
1693
Bender, William
55-59
1:09.50
3/4
1:08.25
2
7
RMST
Thomasian, Aram
30-34
1:20.00
3/2
1:11.29
1
9
LTDV
Moyer, Matthew
25-29
1:08.05
4/8
1:11.88
7
2
ETM
Wardle, William
65-69
1:13.14
3/3
1:11.89
2
7
1693
Massonneau, Christopher
60-64
1:25.64
2/4
1:23.32
2
7
RWW
Gay, Arturo
45-49
1:30.00
2/6
1:25.79
4
5
CMYM
Toy, Raymond
50-54
1:25.08
3/1
1:26.98
5
4
VMST
Novell, Ken
75-79
1:29.00
2/5
1:28.32
1
9
L4S
Linehan, Sean
55-59
1:30.00
2/2
1:28.55
3
6
VMST
Brundage, Warner
75-79
1:29.25
2/3
1:29.50
2
7
FAC
Shinaishin, Ahmed
50-54
1:25.56
3/8
1:33.37
6
3
AGUA
Bernstein, Rich
70-74
1:35.00
2/1
1:34.03
1
9
RMST
Paulson, Laurence
70-74
2:00.00
1/6
1:38.41
2
7
GOLD
Hamada, Ahmed
80-84
1:48.90
1/4
1:40.14
1
9
ALEX
McCready, Matthew
40-44
1:59.17
1/3
2:07.07
4
5
NEM
Hatchette, Michael
75-79
2:25.00
1/2
2:29.28
3
6
1693
Greenhalgh, Andrew
18-24
1:05.00
4/5
DQ
0
WFAC
Conway, Raleigh
65-69
1:56.00
1/5
NS
0
GMUP
Krajewski, Thomas
40-44
58.64
6/4
NS
0
LASH
Krause, Matthew
40-44
1:07.00
4/1
NS
0
VMST
Miller, Jim
65-69
1:31.10
2/7
NS
0
GOLD
Rolston, Howard
75-79
1:19.00
3/6
NS
0
CMYM
Ruckdeschel, Jonathan
50-54
1:05.54
4/2
NS
0
UC10
Vannier, David
40-44
1:35.00
2/8
NS
0
MERR
VanRoden, Jack
25-29
1:04.00
5/8
NS
0
GERM
Wright, Stephen
65-69
1:20.00
3/7
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home