Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2018 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 7, 2018 - Sun, Dec 9, 2018 )
Event Results
<<< Previous Event
Next Event >>>
Event 12: Men 50 M Fly
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Tanizaki, Derek
28.00
11/1
NS
0
BUMS
Webster, Robert
29.00
10/3
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHEL
Modrov, Drew
24.20
11/5
24.46
1
17
UC02
Bauchwitz, Benjamin
26.00
11/6
26.56
2
15
UC02
Latimer, Matthew
35.00
5/2
29.10
3
14
STOW
Croucher, Steve
32.50
7/1
29.11
4
13
GWDM
Pope, Ryan
29.15
10/2
29.40
5
12
OAKS
Pombriant, Alec
30.00
8/5
29.81
6
11
SPM
Stiles, David
29.36
9/6
30.08
7
10
CRM
Park, Richard
31.00
8/8
30.26
8
9
CRM
Chelmow, Benjamin
32.03
7/3
31.06
9
8
UC02
Cox, Parker
35.10
5/1
32.02
10
7
WAM
McGahie, Brian
33.23
6/7
34.70
11
6
CRM
Vanacore, Mark
36.71
4/8
39.03
12
5
WAM
Wild, Mark
39.56
3/4
42.29
13
4
WAM
Blankenhorn, John
29.00
10/8
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Card, Mathew
27.71
11/9
27.62
1
17
LASH
Orben, Chris
30.15
8/6
29.40
2
15
KFAC
Kulkarni, Apurva
31.50
8/9
29.56
3
14
CRM
Rosado, Alex
33.00
6/4
33.75
4
13
SRPM
Susse, Tim
35.00
5/9
34.63
5
12
BUMS
Handin, Alex
40.00
3/3
35.30
6
11
LANE
McNiece, Will
46.00
2/5
45.54
7
10
CONN
Duguay, Robert
40.69
NS
NS
0
GBM
Schuster, Kevin
27.66
11/2
NS
0
SWMR
Wallace, Connor
29.20
10/10
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHEL
Sabala, Michael
28.98
10/6
30.24
1
17
CONN
Matzkevich, Gregory
33.00
6/5
32.75
2
15
LANE
Lawson, William
32.55
7/10
32.92
3
14
ABC
DelPaine, Robert
37.00
4/2
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LASH
Lovett, Brian
26.70
11/7
28.03
1
17
WAM
Hammond, Ben
29.00
10/7
28.15
2
15
UC02
Jilek, Dave
29.16
10/9
28.46
3
14
BUMS
Phillips, Tom
28.40
10/5
28.53
4
13
GSP
Ohman, Niclas
26.89
11/3
28.74
5
12
MAMA
Doucet, Douglas
30.00
9/1
29.55
6
11
BAM
Leake, Michael
29.92
9/8
30.28
7
10
SRPM
Harke, Michael
35.00
5/8
30.91
8
9
CONN
Lampe, Joseph
34.32
5/6
34.99
9
8
GBM
Cloitre, Christophe
35.24
5/10
37.11
10
7
GSP
Wright, Brendan
32.00
7/4
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Lecrone, Timothy
27.25
11/8
27.85
1
17
UMAC
Goodison, Michael
29.19
10/1
29.36
2
15
BERK
Baptista, Lourival
30.70
8/7
29.43
3
14
WAM
Brochu, Brian
29.00
10/4
31.56
4
13
ANA
Bandeira-deMello, Rodrigo
30.00
9/9
31.99
5
12
UC02
Mikuszewski, Paul
31.22
8/2
32.35
6
11
NSY
Kishchenko, Roman
34.00
6/2
32.69
7
10
WCMS
Strehle, Andrew
32.12
7/2
33.95
8
9
CRM
Kwa, Ken
55.11
2/1
43.09
9
8
GSP
Carroll, Stephen
29.65
9/3
NS
0
GSP
Carroll, Stephen
29.65
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Hiltabiddle, Steve
30.00
9/2
25.60
1
17
MESC
Waldfried, Carlo
29.50
9/7
28.80
2
15
CONN
Doyle, Christopher
30.00
9/10
30.22
3
14
SWMR
Theroux, Trent
30.29
8/4
30.74
4
13
HOLY
Plate, Bruce
31.74
8/10
30.96
5
12
WAM
Ols, John
32.00
7/5
31.63
6
11
ABC
McMorrow, Rob
32.24
7/9
31.78
7
10
CONN
Wyckoff, Benjamin
29.23
9/5
31.79
8
9
SWMR
Sayles, Douglas
33.31
6/3
33.82
9
8
SYSM
Mehok, George
28.32
11/10
NS
0
NSY
Perz, Paul
36.00
4/4
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UVRA
Bedford, Fritz
26.55
11/4
27.18
1
17
GBM
Davis, Guy
29.50
9/4
30.41
2
15
CRM
Weissman, Greg
32.07
7/8
31.15
3
14
LANE
Shea, William
31.50
8/1
32.51
4
13
WAM
McGahie, Ted
35.55
4/5
33.49
5
12
SRPM
Purdy, Neil
34.57
5/7
35.55
6
11
MAMA
Devlin, Mark
36.65
4/3
35.79
7
10
SWMR
Burks, Vincent
45.00
3/10
35.83
8
9
ABC
McClellan, John
34.00
6/1
36.18
9
8
XCL
Cataldo, Keith
38.00
3/5
36.56
10
7
PITY
Moore, Jack
38.50
3/6
39.43
11
6
MESC
Roth, Douglas
42.44
3/8
44.55
12
5
WAM
Arsenault, Paul
1:02.18
1/4
50.09
13
4
ABC
Mackin, Robert
50.00
2/3
52.01
14
3
AGUA
Alali, Ahmed
46.00
NS
NS
0
UCLB
Estabrook, Todd
36.46
4/7
NS
0
UCLB
Gordon, Peter
34.01
5/5
NS
0
CONN
Hebner, George
32.00
7/6
NS
0
LANE
Mansilla, Frankin
34.00
6/9
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRM
Davis, William
34.00
6/10
33.00
1
17
CHEL
Chambers, John
33.00
6/6
33.84
2
15
NSY
Judelson, David
33.50
6/8
33.88
3
14
BUMS
Deville, Douglas
37.57
4/1
35.90
4
13
SWMR
Elturkmani, Majed
38.00
4/10
37.57
5
12
CONN
Canning, Peter
50.00
2/8
47.04
6
11
NCMS
Sanchez, Greg
30.99
8/3
NS
0
NEM
Skolnick, Stewart
46.01
2/6
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC02
Beckwith, Mark
32.00
7/7
33.88
1
17
WAM
Allen, Tim
34.42
5/4
34.01
2
15
WAM
McKenna, Thomas
42.67
3/2
35.78
3
14
GSP
Plencner, Bob
35.80
4/6
36.05
4
13
HOLY
Cochrane, Scott
37.51
4/9
38.31
5
12
MAMA
Keil, Mark
43.83
3/9
45.43
6
11
STOW
Mahoney, John
50.00
2/7
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PITY
Rogacki, Daniel
34.94
5/3
37.56
1
17
ABC
Baxter, David
50.00
2/4
51.40
2
15
CONN
Epstein, Paul
1:00.00
1/6
54.38
3
14
SWMR
Wright, Phil
40.00
3/7
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Vail, David
44.00
3/1
39.00
1
17
CONN
Laux, Michael
55.00
2/9
40.62
2
15
GBM
Read, Philip
59.00
1/5
1:01.02
3
14
MESC
Rupert, Bill
52.00
2/2
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
<<< Previous Event
Next Event >>>
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home